- مرورگر اینترنتی این روزها به یکی از ابزارهایکاربردی برای عموم کاربران تبدیل شده است و در این میان پنج ابزار معروفیعنی کروم گوگل، اپرا، فایرفاکس موزیلا، Safari اپل و Internet Explorerمایکروسافت بازیگران اصلی این عرصه محسوب میشوند.


به گزارشگروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) در حال حاضرنسخههای مختلف از این مرورگرهای اینترنتی در بازار موجود هستند، اما شرکتنروژی Opera محصول جدیدی روانه بازار کرده است که گفته میشود سریعترینمرورگر اینترنتی جهان است. این مرورگر اینترنتی جدید Opera 10.6 نام داردو به گفته شرکت سازنده، سرعت باز شدن صفحات اینترنتی در آن نسبت به دیگرمرورگرها بیشتر است.


برای انجام آزمایشهای لازم روی اینمرورگر، سرعت باز شدن صفحات سه سایت اینترنتی در آن محاسبه شد. کارشناساندر این اقدام سایت Sunspider مبتنی بر سیستم جاوا اسکریپت، سایتJSBenchmark مبتنی بر سیستم جاوا اسکریپت و سایت Peacekeeper را در مرورگریاد شده باز کردند و سرعت باز شدن صفحات هر یک از سایتها را به دقت موردبررسی قرار دادند.


این سایتها در مرورگرهای IE8 و IE9مایکروسافت، فایرفاکس 4.0 موزیلا، کروم 6.0.408.1 گوگل و Safari 5.0 اپلنیز اجرا شدند و زمان سپری شده برای باز شدن آنها در مرورگرهای مذکور نیزمحاسبه شد.


در پایان این بررسی مشخص شد که سرعت Opera 10.6بیشتر از دیگر مرورگرهای اینترنتی است و به عبارت دیگر، Opera 10.6سریعترین مرورگر اینترنتی جهان محسوب میشود.