نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: بهداشت دهان و دندان

 1. #1
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  بهداشت دهان و دندان

  اطلاعات اوليه

  توضيح كلي
  آفت دهان عبارت است از زخمهاي دردناكي كه در مخاط دهان به وچود ميآيند. آفت دهان سرطاني نيست. آفت دهان ممكن است با عفونت هرپسي (ناشي از ويروس تبخال) اشتباه گرفته شود. اين نوع زخم ميتواند در هر دو جنس رخ دهد، اما در زنان شايعتر است.
  علايم شايع
  زخم در دهان با خصوصيات زير:
  كوچك، بسيار دردناك، و كم عمق هستند و توسط يك غشاي خاكستري پوشيده شدهاند. حاشيه آنها توسط يك هاله قرمز پررنگ احاطه شده است.
  اين زخمها ميتوانند روي لبها، لثهها، داخل گونهها، زبان، كام و گلو ظاهر شوند. به هنگام حمله آفت معمولاً 3-2 زخم به وجود ميآيند، اما ظهور يك باره 15-10 زخم با هم ديگر خيلي بعيد نيست.
  زخمها ممكن است در 3-2 روز اول بسيار دردناك باشند به نحوي كه فرد موقع خوردن يا صحبت كردن دچار ناراحتي ميشوند.
  گاهي قبل از بروز زخم، براي 24 ساعت احساس مورمور يا سوزش وجود دارد.
  علل
  علت دقيق آن ناشناخته است اما علل زير محتملتر به نظر ميرسند:
  استرس عاطفي يا جسماني، اضطراب، يا ناراحتي و عصبي بودن پيش از عادت ماهانه
  آسيب به مخاط دهان در اثر خشن بودن دندانهاي مصنوعي، غذاي داغ، مسواك زدن، يا كار دندانپزشكي
  آزردگي و تحريك ناشي از غذاهايي مثل شكلات، غذاهاي ترش و اسيدي (سركه، غذاهاي دودي)، آجيلها يا چيسهاي نمك زده شده
  عفونتهاي ويروسي
  عوامل افزايش دهنده خطر
  كار دندانپزشكي اخير.
  پيشگيري
  دندانهاي خود را روزانه حداقل دوبار مسواك بزنيد و مرتباً از نخ دندان استفاده كنيد تا تميزي و سلامتي دهان و دندانها حفظ شود.
  حتيالمقدور سعي كنيد استرس نداشته باشيد.
  از تماس نزديك با افراد دچار عفونت خودداري كنيد.
  دقت كنيد كه آفت، بيشتر بعد از خوردن چه نوع غذايي رخ ميدهد. از خوردن غذاهايي كه به نظر باعث آغاز حمله ميشوند خودداري كنيد.
  عواقب مورد انتظار
  اكثر زخمهاي آفتي بدون برجاي گذاشتن جوشگاه در عرض 2 هفته خوب ميشوند. حملات مكرر آفت شايع هستند. آفت ممكن است به صورت يك زخم حداكثر 3-2 بار در سال تا بروز بدون وقفه چندين زخم در سال رخ دهد.
  عوارض احتمالي
  در موارد شديد كه خوردن و آشاميدن سخت ميشود امكان دارد بدن كم آب شود.
  درمان

  اصول كلي
  امكان دارد توصيه به كشت زخم شود تا بتوان آفت را از زخم هرپسي افتراق داد، يا احياناً اگر عفونت باكتريايي ثانويه وجود داشته باشد آن را تشخيص داد.
  دهان را روزانه 3 بار يا بيشتر با محلول نمك (نصف قاشق چايخوري نمك در حدود يك ليوان آب حل شود) شستشو دهيد، البته به شرط اين كه خيلي دردناك نباشد.
  زخمها را مرتباً با كمك گوش پاك كن يا چيزي شبيه آن كه آغشته به پراكسيدهيدروژن 2% باشد پاك كنيد.
  اگر آفت در اثر خشن بودن دندان، بريس يا دندان مصنوعي ايجاد شده باشد، به دندانپزشك مراجعه كنيد. تا زماني كه اين نوع مشكلات برطرف نشود آفت دهان خوب نميشود.
  داروها
  بيحسكنندههاي موضعي براي تخفيف درد
  خمير حاوي يك مشتق استروييد به همراه تريامسينولون استونايد. اگر به محض شروع زخم ماليده شود، ميتواند از بروز درد جلوگيري كند.
  دارويي كه براي حمله قبلي آفت تجويز شده است را نگاه داريد. در صورت بروز مجدد آفت، بلافاصله آن را مصرف كنيد. درمان هر چقدر زودتر آغاز شود، آفت خفيفتر خواهد بود.
  فعاليت
  محدوديتي براي آن وجود ندارد.
  رژيم غذايي
  محدوديتي براي آن وجود ندارد، مگر پرهيز از غذاهايي كه آفت را بدتر ميكنند. به هنگام بهبود آفت، هر چقدر ميتوانيد مايعات زيادتر بنوشيد و يك رژيم غذايي متعادل داشته باشيد.
  براي كم كردن درد، مايعات را با ني بنوشيد. مواد غذايي كه كمتر باعث درد ميشوند عبارتند از: شير، ژلاتين مايع، ماست و بستني.
  در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
  اگر درجه حرارت بدن به 9/38 درجه سانتيگراد يا بالاتر برسد.
  - اگر عليرغم درمان، آفت در عرض 3 روز رو به بهبود نگذارد.
  - اگر درد غير قابل تحمل باشد و با درمان تخفيف نيابد.
  - اگر كودكي كه دهانش آفت ميزند وزن كم كند.

 2. #2
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بهداشت دهان و دندان

  تنها مسواك كافی نیست


  كارشناسان بهداشتی كشور می گویند متوسط آگاهی مردم از بهداشت دهان و دندان بسیار ناچیز است.آنها بر این نكته تأكید می كنند كه باید با هشدار درباره بیماری های دهان و دندان و عوارض جانبی آن، سطح آگاهی مردم را ارتقا داد. این در حالی است كه مراجعه به دندانپزشكی هزینه های بسیاری روی دست بیماران می گذارد.با این همه بسیاری از مردم به این نكته بی توجهی می كنند و پیشگیری از بیماری های دهان و دندان را به فراموشی می سپارند و چندان به این موضوع اهمیت نمی دهند. بسیاری از ما فراموش كرده ایم كه با مراقبت درست از دندان ها از بروز بیماری های دهان و دندان پیشگیری می كنیم و هزینه های دندانپزشكی را در زندگی خود كاهش می دهیم.این فراموشی آن قدر ادامه می یابد تا نشانه های پوسیدگی و درد در دندان ها آشكار شود و انسان را كلافه كند.به این فهرست می توان بوی بد دهان را افزود تا مراجعه به دندانپزشك به آخرین راه نجات چنین افرادی تبدیل شود. این در حالی است كه به گفته متخصصان با افزایش آگاهی های عمومی می توان میزان پوسیدگی دندان در جامعه را كاهش داد.
  افزایش سلامت در جامعه جدا از نقشی كه دستگاه های متولی در این زمینه بر عهده دارند، متكی به رعایت نكات بهداشتی بسیار ساده دیگری است. نكات ساده ای كه متخصصان از آنها به عنوان روش های پیشگیری یاد می كنند.گسترش استفاده از این روش ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های گوناگون نیازمند آگاه سازی و اطلاع رسانی مناسب است.یكی از این بیماری ها كه استفاده از روش های پیشگیری كننده تأثیر بسیار زیادی در كاهش آن دارد، بیماری های دهان و دندان است.وقتی به اعتقاد دكتر «حمیدرضا موسوی» دندانپزشك ۸۵ درصد علت بوی دهان ناشی از عوامل موضعی است، می توان به نقش و اهمیت رعایت نكات ساده بهداشتی در جلوگیری از بیماری های دهان و دندان پی برد.
  به گفته این دندانپزشك« اكثر افراد از بوی بد دهان خود احساس نگرانی دارند و این نگرانی گاهی به آنجا می رسد كه خود از تماس با دیگران پرهیز می كنند و یا به طور مرتب از آدامس استفاده می كنند.»
  وی، سیگار كشیدن، نوشیدن نوشابه های گازدار، خوردن غذاهای با ادویه زیاد و غذاهای معطر شده با پیاز و سیر را در بروز بوی بد دهان مؤثر دانسته، می گوید: «رعایت بهداشت دهان شامل مسواك زدن دندان ها و زبان، مراقبت از لثه و استفاده از نخ دندان در كاهش بوی بد دهان بسیار مؤثر است.» وی می افزاید:« زبان به ویژه سطح خلفی آن یكی از جایگاه های اصلی تجمع میكروب ها در دهان است به همین خاطر باید یك قسمت از بهداشت دهان را به بهداشت زبان معطوف كرد.»
  ● شاخص های بهداشتی
  با این كه كارشناسان دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از وضعیت مطلوب شاخص های مربوط به بیماری های دهان و دندان كشور در میان كشورهای منطقه خبرمی دهند، نمی توان نسبت به این بیماری ها بی اعتنا بود. دكتر «مهدی سروش» یكی از كارشناسان این دفتر با تأیید این نكته می گوید:« شاخص های ایران در این باره، در میان كشورهای منطقه نسبتاً قابل قبول است ولی با این حال تا رسیدن به وضعیت مطلوب در مقایسه با كشورهای پیشرفته فاصله زیادی داریم. » وی با اشاره به برنامه های بهداشت دهان و دندان برای همه بیماری های ناحیه فك و صورت، پوسیدگی دندان و امراض آن، می افزاید:« در این باره یكی از برنامه های كشوری كاهش ۲۰ درصدی شاخص DMFT بویژه در گروه سنی زیر ۱۲ سال است. رتبه ایران از نظر وضعیت پوسیدگی، پرشدگی و از دست دادن دندان، ۱‎/۸۶ است.این در حالی است كه شاخص DMFT در كشورهای پیشرفته برابر ۱‎/۲ است.
  دكتر« محمد مهدی وردی» مدیركل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز شاخص DMFT یعنی میزان پوسیدگی، پركردگی و از دست دادن دندان را در كودكان ۱۲ ساله كشور، نزدیك ۲ اعلام و می گوید: «اگر بسته های خدمتی كه وزارت بهداشت تعریف می كند در امر سلامت دهان و دندان اجرا شود ما قول می دهیم تا شاخص پوسیدگی، پركردگی و از دست دادن دندان، كاهش یابد. باید برای بحث پیشگیری اهمیت قائل شویم و اگر این كار صورت گیرد امیدوارم تا پایان برنامه توسعه چهارم به تكلیف قانونی خود یعنی كاهش ۲۰ درصدی شاخص DMFT در كودكان و بزرگسالان عمل نماییم. »
  وی به تعاملات صورت گرفته با بیمه در سال های اخیر اشاره كرده و آن را نشانه تمایل بیمه ها برای متولی گری در امر درمان و خرید خدمت از وزارت بهداشت و درمان دانسته می گوید: « تعاملات زیادی را در چند ماهه اخیر با بیمه خدمات درمانی در خصوص تقبل هزینه های درمانی دهان و دندان و تعویض نوع بسته های خدمتی داشته ایم كه اگر بیمه، این بسته های خدمتی ارائه شده از سوی وزارتخانه را قبول كند، قطعاً مردم از سمت كشیدن دندان به پر كردن آن میل پیدا می كنند كه این امر منجر به بهبود و كاهش شاخص سال های ناتوانی به علت از دست دادن دندان ها می شود.» دكتر وردی میزان هزینه ای را كه بیمار از طرف خود برای درمان متقبل می شود، به طور استاندارد در ایران ۳۰ درصد اعلام می كند و ادامه می دهد:« این در حالی است كه وضعیت حال حاضر در كشور، تقریباً معكوس آن یعنی حداقل ۶۰ درصد است كه این وضع در خصوص دندانپزشكی فاجعه آمیز تر و بیشتر از ۹۰ درصد است. برای حل این مشكلات به تخصیص منابع دولتی و غیر دولتی تأكید می كنم و لازم است بخش هایی كه تاكنون در این عرصه حضور نداشته اند وارد معركه شوند.
  مدیركل دفتر سلامت دهان و دندان از آمادگی وزارت بهداشت برای واگذاری قسمت های لازم مراكز درمانی به بخش خصوصی خبر داده و می گوید: «حاضریم منابع فیزیكی و غیرفیزیكی را به صورت تجهیزات و امكانات واگذار كنیم و خدمات را از بخش خصوصی خریداری كنیم. »
  دكتر وردی خدمات دندانپزشكی را خدماتی درمانی می داند و می افزاید :« حتی در موردی مانند ارتودنسی كه در آن دندان ها را ردیف می كنند، عمل هنجار كردن یك ناهنجاری صورت می گیرد و این عمل جزو خدمات لوكس نیست. »
  ● پیشگیری مناسب
  پزشكان همواره از پیشگیری به عنوان یكی از بهترین راه جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها یاد می كنند. این نكته درباره بیماری های دهان و دندان نیز همواره مدنظر قرار گرفته بر انجام آن تاكید می شود.
  دكتر« همایون فراست» دندانپزشك با اشاره به این كه شایع ترین بیماری دهان و دندان پوسیدگی دندان هاست استفاده از دهان شویه، نخ دندان و مسواك را بهترین روش برای جلوگیری از این مشكلات می داند و می گوید: «بیشترین پوسیدگی دندان در دوران كودكی به علت درست مسواك نكردن و آموزش نامناسب ایجاد می شود، البته مراجعه شش ماه یك بار به دندانپزشك باعث جلوگیری از پوسیدگی های كوچك وعمیق دندان ها می شود.»
  این دندانپزشك بابیان این كه از دست دادن دندان ها باعث ایجاد مشكل در جویدن، زیبایی، تكلم و اعتماد به نفس می شود از پروتز ثابت و متحرك یا روش جدید ایمپلنت به عنوان روش های مناسب برای ترمیم دندان ها نام می برد و می افزاید:«دندان ها دارای پنج سطح هستند كه به وسیله مسواك زدن فقط می توان سه سطح از دندان را تمیز كرد و با استفاده از نخ دندان پلاكت های میكروبی دو سطح دیگررا از بین برد. همچنین برای دیواره های دندان باید به صورت مجزا از نخ استفاده شود.»
  این دندانپزشك بر ضرورت استفاده از نخ دندان یك بار در شبانه روز به صورت صحیح تأكید و توصیه می كند: « استفاده از دهان شویه نیز باعث بالا رفتن مقاومت دندان ها شده و درصد پوسیدگی را پائین می آورد. »
  دكتر «بیژن اخوان آذری» جراح دهان، فك و صورت نیز از رعایت مسائل بهداشتی دهان و دندان به عنوان مهمترین عامل پیشگیری از ابتلای به انواع بیماری ها تأكید كرد و توصیه می كند:« مردم باید مراقب سلامتی حفره دهان كه دندان را نیز شامل می شود باشند زیرا این موضوع در سلامت عمومی آنان نقش اساسی دارد. خیلی از اوقات یك كانون عفونی و التهابی در داخل دهان بیمار وجود دارد كه فرد اصلاً از آن اطلاع ندارد و موجب وخامت جسمی و روحی روانی او می شود. بیماران زیادی به متخصصان مراجعه می كنند كه این كانون های عفونی در دهان آنان وجود دارد و دندان هایشان هرچند ظاهر چهره شان را حفظ می كند، اما بوی بد دهان ، آنان را از نظر روحی - روانی در شرایط نامناسبی قرار می دهد. پس از این كه كانون های عفونی و التهاب از دهان این افراد خارج می شود، شرایط جسمی و روحی روانی آنان كاملاً تغییر می كند و انرژی مثبت زیادی دریافت می كنند.»
  دكتر« اخوان آذری» می افزاید:« مردم هر ۶ماه یا یك سال باید یك بار به دندانپزشك مراجعه كنند تا دندان ها و سلامتی دهان شان معاینه و بررسی شود تا اگر پوسیدگی یا ضایعه ای در استخوان فك بیمار در حال تشكیل است، دندانپزشك آن را تشخیص دهد و قبل از این كه زمان بگذرد آن را درمان كند. همچنین هر چند سال یك بار نیز افراد یك رادیوگرافی از فك هایشان انجام بدهند زیرا بعضی از ضایعات در فك و دهان بیمار ممكن است با معاینه ظاهری پزشك نیز قابل تشخیص نباشد. گاهی ممكن است یك ضایعه تا به اندازه یك نارنگی نرسد قابل تشخیص كلینیكی نباشد به طوری كه بعضی ضایعات مثل سیستیك و تومورها را نمی توان پیشگیری كرد اما هنگامی كه كوچك هستند درمان آن آسان تر است.»
  این دندانپزشك نیز بر پیشگیری و مراقبت از دندان ها تأكید و به عموم مردم توصیه می كند مسواك زدن و استفاده از نخ دندان را بعد از هر وعده غذایی فراموش نكنند.
  سلامتی در گرو توجهی است كه هر انسان نسبت به جسم و روح خویش دارد.عادت فرهنگی ما درباره سلامتی به گونه ای است كه اهمیت چندانی برای بحث پیشگیری قائل نیستیم. این عادت بد باعث شده تا بسیاری از ما تا زمانی كه بیماری جسم و روح را به ناگزیر تسخیر نكرده ، به فكر سلامتی خود نباشیم. بهداشت دهان و دندان نیز از این نوع پیشگیری هاست.با این كه می توانیم با اندكی دقت و مراقبت دندان های خود را حفظ كرده و از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان جلوگیری كنیم ، آنقدر بی توجهی نشان می دهیم كه راه ناگزیر برایمان باقی مانده تا با درد و رنج راهی مطب دندانپزشك شده و دندان های خود را از دست دهیم. می توان این عادت فرهنگی غلط را تغییر داد و پیشگیری و توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان داشت.

  داوود پنهانی
  روزنامه ايران
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بهداشت دهان و دندان

  5 توصیه زنانه و 4 توصیه مردانه برای بهداشت دهان و دندان

  بهداشت مربوط به زنان و مردان در خیلی از شاخه ها از هم جدا می شود و هر کدام از گروه های آقایان و خانم ها بسته به نیاز های خود به رعایت نکات خاص بهداشتی توصیه می شوند. در این میان توصیه های خاص بهداشت دهان و دندان اگر به شاخه های زنان و مردان تقسیم شود کمی عجیب به نظر می رسد. اما واقعیت این است که می توان به آقایان و خانم ها بسته به شرایط و موقعیت شان توصیه های جداگانه ای کرد تا به لطف داشتن دهان و دندانی سالم و تمیز مردانی جذاب تر و زنانی زیباتر باشند.

  5 توصیه زنانه

  1) در دوران قاعدگی بیشتر به فکر دندان تان باشید. هورمون های جنسی بدن خانم ها بسته به روزهای یک سیکل ماهانه تغییر می کند. عادت ماهیانه در بسیاری از خانم ها موجب تغییراتی در لثه ها می شود و التهاب و خونریزی لثه ها را به دنبال دارد. در دوران قاعدگی بهداشت دهان و دندان تان را به طور جدی رعایت کنید و مراقب لثه هایتان باشید.

  2) در دوران بارداری بیشتر از لثه هایتان مراقبت کنید. در این دوران لثه ها ممکن است ملتهب و تحریک پذیر شوند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید. در طول 9 ماه بارداری 2 یا 3 بار به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت دندان ها و لثه هایتان مطمئن شوید. پیش از اقدام به بارداری از دندانپزشکتان بخواهید که با یک معاینه کامل تمام بیماری های دهان و دندان شما را درمان کند، زیرا انجام بسیاری از کار های دندانپزشکی در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه اول و سه ماهه سوم برای مادر و جنین خطرناک و ممنوع است.

  3) رژیم های سفت و سخت نگیرید. آیا شما هم آرزو دارید که اندامی جذاب و زیبا داشته باشید؟ آیا از گروهی هستید که به دنبال رژیم های لاغری و انواع قرص و داروهایی که شما را یک هفته ای هفت کیلو لاغر می کند از این کلینیک به آن داروخانه می روید؟ لاغر شدن های سریع، ویتامین B12 و D و کلسیم بدن شما را به شدت کم می کند و کاهش این مواد، سلامت دهان و لثه های شما را به خطر می اندازد. قرص های لاغری هم که منشا انواع امراض و بیماری ها هستند، دندان ها را هم از برکت خود بی نصیب نگذاشته اند. قرص های لاغری سبب کم شدن بزاق دهان می شوند و به دنبال این حالت، زمینه برای ایجاد پوسیدگی دندان ها مهیا می شود.

  4) آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید. اگر خانمی ادعا می کند که زیبایی ظاهرش برای او اهمیت ندارد، جا دارد درباره سخن او شک کنیم. بدون تردید برای تمام خانم ها زیبایی صورت مهم است و لبخند جزئی از صورت است که در خاطره ها جاودانی می شود. از خوردن مواد غذایی رنگی به مقدار زیاد مانند چای و قهوه و نوشابه های رنگی خودداری کنید چون رنگدانه این مواد به مرور زمان دندان هایتان را تیره می کند. بعد از مصرف این گونه مواد دهانتان را با آب بشویید.

  5) اصول تناسب رنگ ها را جدی بگیرید. اگر می خواهید دندان های شما سفید تر به نظر برسد، از رژ لب هایی استفاده کنید که رنگی روشن و ته رنگ بنفش یا صورتی داشته باشند. رژ لب های نارنجی یا قهوه ای دندان ها را تیره تر نشان می دهند.

  4 توصیه مردانه

  1) سیگار نکشید. این توصیه تکراری است، اما کسی از بیان دوباره آن پشیمان نشده است. سیگار کشیدن موجب سرطان دهان می شود. لثه ها را بیمار می کند. دندان ها را زرد و تیره می کند. سیگار دشمن دهان است. به ظاهر در جامعه ما آقایان بیشتر از خانم ها سیگار می کشند، پس آقایان لطفا سیگار نکشید.

  2) از دندانپزشکی نترسید. آمار و ارقام می گویند که آقایان بیشتر از خانم ها از رفتن به دندانپزشکی واهمه دارند. اگر شما هم با آمار موافقید:

  ü از دندانپزشکتان بخواهید قبل از انجام هر کاری جزئیات آن را برای شما توضیح دهد.

  ü از تکنیک های آرام بخش مانند گوش دادن به موسیقی قبل از انجام کار دندانپزشکی استفاده کنید.

  ü مرتب به دندانپزشکی بروید تا دندانپزشکتان به موقع و با درمانهای ساده و کوتاه مشکلات را حل کند.

  ü اگر هیچکدام از این ها موثر نشد با کمک دندانپزشکتان قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی داروهای ضد اضطراب مصرف کنید.

  3) شب ها خرخر نکنید. اگر خر خر می کنید این راه حل ها را به کار ببرید:

  ü سیگار نکشید.

  ü وزنتان را کم کنید.

  ü به پشت نخوابید.

  ü ساعت خوابیدن و بیداریتان را منظم کنید.

  ü پیش از خوابیدن دوش آب گرم بگیرید.

  ü اتاق خوابتان را تاریک و خنک نگه دارید.

  ü از خوردن چای و قهوه پیش از خواب پرهیز کنید.

  4) مقتصد باشید. مسواک های کهنه تان را دور نیاندازید. آنها را کاملا بشویید و ضد عفونی کنید و در جایی نگه دارید تا روزی برایتان کارگشا باشد.

  با استفاده از مسواک های کهنه تان می توانید خاک و جرم زنجیر دوچرخه تان را پاک کنید. سر باتری اتومبیل تان را گرد گیری کنید. موهای ریش تراش برقی تان را پاک کنید و با وسواس جاهای ظریف کفش تان را واکس بزنید!
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •