نارنجی - مایکروسافت هم اکنون هر ثانیه هفت نسخه از ویندوز7 می فروشد وحسابی سر حال و خوشحال است. اما این دلیل نمی شود که برای آینده برنامهنداشته باشد و به ویندوز بعدی فکر نکند. از حالا شایعاتی درباره ویندوز8این شرکت به گوش می رسد و مثل اینکه برخی مدارک و اسناد مربوط به آن هم لورفته است. البته هنوز چیز زیادی از آن نمی دانیم. اما مثل اینکه قرار استتم های خیلی بهتری داشته باشد، زمان بالا آمدن سیسم و خروج از حالت اسلیپبهبود قابل ملاحظه ای پیدا کرده و تقریبا آنی شود.


از دیگرقابلیت های این سیستم عامل به ارتباط سریعتر با استفاده از USB 3‪.‬0 وبلوتوث ۳، رمزگذاری کامل هارددیسک، حساسیت نسبت به نور محیط و تشخیص چهرهکاربر برای لاگین و لاگ اوت کردن اشاره می کنند. اگر چه قبل از این شرکتهایی مانند اچ پی و آسوس هم از فناوری تشخیص چهره در محصولات شان استفادهکرده اند، اما باید منتظر ماند تا ببینیم شرکت ابداع کننده کینکت این کاررا چگونه انجام می دهد.


مثل اینکه مایکروسافت قصد دارد بههمراه این محصولش، سخت افزاری را هم ویژه آن ارئه کند. این سخت افزاراحتمالا چیزی شبیه تصویر اصلی مطلب خواهد بود و «Lap PC» نامیده خواهد شد.شرکت ویرجین هم قرار است سرویس WiFi ویژه ای برای این محصول به بازاربفرستد.


علاوه بر سخت افزار، شرکت های نرم افزاری بسیاری همهمزمان با مایکروسافت خودشان را برای این ویندوز آماده می کنند. گوگل همهمچنان در حال کار بر روی جیمیل است تا آن را طبق استانداردهای HTML5آماده کند. تا هم سرعت این سرویس افزایش یابد و هم افزونه های دسکتاپیمناسب آن را عرضه کند.


از دیگر امکانات این سیستم عامل میتوان به قابلیت push button reset اشاره کرد که زدن دکمه ای ویندوز به طورکامل به تنظیمات پیش فرض تولید کننده بر خواهد گشت. همچنین از اینترنتاکسپلورر9 در آن استفاده خواهد شد. البته قرار است که نسخه بتای IE9 درآگوست ۲۰۱۰ ارائه گردد.


صحبت هایی هم در باره راه اندازیفروشگاه ویندوز (Windows Store) شنیده می شود. یعنی اینکه علاوه بر امکانخرید برنامه ها و بازی ها برای ابزارهایی مانند لپ پی سی و Zune، برنامهها و تنظیمات سیستم عامل دیگر وابسته به کامپیوتر نیستند و می توانند بهراحتی بر روی سیستم های مختلف، کاربر را همراهی کنند. البته شواهد نشاندهنده این است که تا حالا حتی یک خط هم از کد های این سیستم عامل نوشتهنشده است و تنها یک طرح اولیه مطرح شده.


متاسفانه هنوز هیچخبری از زمان احتمالی ارائه این ویندوز نیست و مشخص نشده که مایکروسافت کیقصد دارد بازار پرسود ویندوز7 را در اختیار ویندوز8 بگذارد. اما اینشایعات حداقل می توانند رویای شیرینی برای دوستداران ویندوز باشند.