آشنایی با ساموئل مارتین جردن، مدیر آمریکایی دبیرستان البرز
خاطرات و کلمات دکتر جردن و دلیل نامگذاری خیابان جردن تهران
دکترساموئل مارتین جردن (به انگلیسی: Samuel M. Jordan) از سال ۱۸۹۹ تا سال۱۹۴۰ریاست کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) را به عهده داشت. او بانیو سازنده دبیرستان البرز و مدرسه دخترانه آمریکایی تهران است.
جردن درسال ۱۸۷۱میلادی در نزدیکی شهر یورک در پنسیلوانیا بدنیا آمد. پس از تحصیلدر دبستان و دبیرستان در سال ۱۸۹۵میلادی از کالج لافایت درجه B.A (لیسانس)گرفت. در سال ۱۸۹۸درجه استادی علوم الهی (ام.ا) از دانشگاه پرینستون رادریافت کرد. در سال ۱۹۱۶کالج لافایت او را با درجه D.D (دکتر در حکمت وفلسفه) شناخت و در سال ۱۹۳۵میلادی از کالج واشنگتن و جفرسون بدرجهٔ دکترایحقوق نائل شد.
دکتر جردن در سال ۱۸۹۸میلادی (۱۲۷۸خورشیدی) به ایران آمدو یک سال بعد ریاست مدرسه را به عهده گرفت .در سال ۱۹۱۳میلادی(۱۲۹۲خورشیدی) با راهاندازی کلاسهای باقیمانده دوره دوازده سالهدبیرستان تکمیل گردید. در سال ۱۹۱۸میلادی (۱۲۹۷خورشیدی) اولین ساختمانشبانهروزی که در آن زمان، مک کورمیک هال (Maccormick Hall) نامیده میشدو یک ساختمان دیگر پایان یافت.به پاس خدمات فرهنگی وی در کالج البرز، دومدال و نشان به او عطا کردند.دکتر جردن، در سال ۱۳۱۹هجری خورشیدی از ایرانرفت.دکتر جردن پس از بازگشت به آمریکا، در سال ۱۳۲۳هجری خورشیدی، دوبارهبه ایران آمد و مورد استقبال شاگردان و مریدانش قرار گرفت. او ایران راوطن دوم خود می نامید و همواره از آن به نیکی یاد میکرد. وی در سال۱۳۳۳هجری خورشیدی، در ۸۱ سالگى در آمریكا در گذشت.در سال ۱۳۲۶هجریخورشیدی، مراسمی به یاد او و برای بزرگداشت او در تالار دبیرستان البرزبرگزار شد و نیم تنه سنگی وی را که استادابوالحسن صدیقی تراشیده بود، درکنار در ورودی آن نصب کردند. این پیکره بعدا به کتابخانه دانشگاه صنعتیامیرکبیر منتقل گردید.بزرگراه آفریقا در شمال تهران، در زمان رژیم گذشته،به یادبود وی خیابان جردن نام گرفته بود، نامی که هنوز هم بطور غیر رسمیکاربرد دارد.
کتابی به نام "روش دکتر جردن" به قلم شکرالله ناصر دردیماه ۱۳۲۳در تهران منتشر شده که در آن به شیوه کار وی و اداره دبیرستانپرداخته است.
از خاطرات و کلمات دکتر جردن
·"من میلیونر هستم زیرا هزارها فرزند دارم که هر کدام برای من، برای ایران و برای دنیا میلیونها ارزش دارند."
"بچه‏ها مملكت شما سابقهٔ درخشانى داشته است. بازگشت به آن روزگار درخشش بستگىبه همت و شجاعت و كوشش شما دارد. امیدوارم حرف من در گوش و قلب شما باشد وبراى ملت و كشورتان مفید واقع شوید."
برای دروغ ده شاهی کفاره تعیین کرده بود.
اگر در جیب کسی سیگار پیدا میشد یک تومان جریمه داشت.
اگر از دانش‏آموزى سئوالى مى‏كرد و او بلد نبود، مى‏گفت: "كلّه به ‏كار، كدو كنار."
میگفت" سیگار لوله بی مصرفی است که یک سر آن آتش و سر دیگر آن احمقی است!"لوطى‏ را در معنایى منفى ـ در مایهٔ الواط ـ به ‏كار مى‏برد و مى‏گفت:"غیرت، همت، زحمت، كار، كوشش: اینها به آدم‏آباد مى‏رسد. سستى، بى‏حالى،كارنكردن، بارى‏ به ‏هرجهت بودن به لوطى ‏آباد مى‏رسد."