نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,791
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 9 در 8 پست

  رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

  رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

  اسکناسهای 10 هزار تومانی به عنوان درشت ترین اسکناس کشور سه شنبه هفته جاری در مراسمی با حضور مسئولان بانک مرکزی رونمایی میشود.

  بهگزارش مهر، اسکناس های 10 هزار تومانی سه شنبه هفته جاری طی مراسمی باحضور مسئولان بانک مرکزی و بازدید از سازمان تولید اسکناس رونمایی خواهدشد. در فاز اول حداقل 150 میلیون قطعه اسکناس 10 هزار تومان طی سه ماهوارد بازار می شود.

  محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی برای اولینبار اواخر فروردین ماه امسال ر از ورود اسکناسهای 10 هزار تومانی به بازارتا پایان خردادماه امسال خبرداده و گفته بود: اسکناسهای درشت به صورتتدریجی جایگزین چک پول می شود.
  براساس برنامه ریزی های بانک مرکزی،در فاز اول چک پولهای 50 هزار تومانی به منظور کنترل پولشویی از سطح جامعهجمع آوری می شود، ضمن اینکه بانک مرکزی قصد دارد چکهای باقی مانده با یکامضای خریدار به فروش برسد تا سیر طی شده توسط چکها مشخص شود.

  پیشاز اعلام برنامه انتشار اسکناس درشت 10 هزار تومانی به بازار، بانک مرکزیبرنامه حذف صفرها از پول ملی را به عنوان یکی از برنامه های اصلاح پولملی، درراستای اجرای طرح تحول اقتصادی دولت مد نظر قرار داده بود.

  امابانک مرکزی پس از بررسی، اعلام کرد که در حال حاضر نیازی به اجرای اینبرنامه نیست. به نظر می رسد اجرای برنامه حذف صفرها از پول ملی که در زمانرئیس کلی طهماسب مظاهری در بانک مرکزی مطرح شده بود، به پس از اجرای طرحهدفمند کردن یارانه ها موکول شده است.

  یکی از اهداف بانک مرکزیبرای انتشار اسکناس 10 هزار تومانی، جمع آوری چک پولهای 50 هزار تومانیبانک مرکزی از سطح جامعه است. بهمنی بارها اعلام کرده است که انتشار چکپول وظیفه بانک مرکزی نیست و این بانک تنها برای ساماندهی وضعیت انتشار چکپولهای بانکها اقدام به این کار کرده است.

  پیش از اینکه بانک مرکزیچک پولهای خود را وارد بازار نماید، بانکها چک پولهای خود را بدون پشتوانهکه باعث خلق پول و افزایش نقدینگی می شد، وارد بازار می کردند. بانک مرکزینیز طی یک برنامه به بانکها دستور داد که از انتشار چک پولهای خود جلوگیرینمایند.

  به نظر می رسد که بهمنی موافق انتشار اسکناس های 50 هزارتومانی است؛ زیرا چند روز پیش در جمع خبرنگاران مطرح کرد که اگر بانکمرکزی مجوز انتشار اسکناس 50 هزار تومانی را داشت بلافاصله و همزمان میتوانست به میزان چاپ اسکناس ها چک پول ها را از سطح جامعه جمع آوری کند.

  مسئولانبانک مرکزی مطرح می کنند که با ورود اسکناسهای 10 هزار تومانی به بازارتغییری در حجم پول ایجاد نخواهد شد، زیرا معادل اسکناسهایی که وارد جامعهمی شود، چک پول جمع آوری می شود. برهمین اساس، اسکناسهای جدید تاثیری برافزایش تورم نخواهد داشت.

  هم اکنون میانگین سرانه اسکناس در ایران 118 برگ است، این در حالی است که میانگین سرانه اسکناس در دنیا 14 تا 15 برگ است.

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,791
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 9 در 8 پست

  Re: رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

  جنس اسکناس 10 هزار تومانی از پنبه و کاملا بادوام بوده و رنگ این اسکناس سبز زیتونی است.

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,791
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 9 در 8 پست

  Re: رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

  فارس: مدير كارخانه توليد كاغذ اسناد بهادار بانك مركزي، به تشريح ويژگيهاي امنيتي و ظاهري اسكناس 10 هزار توماني پرداخت.

  عباسي مدير كارخانه توليد كاغذ اسناد بهادار بانك مركزي در مراسم رونمايي از اسكناس 10 هزار توماني به تاريخچه نشر اسكناس در ايران اشاره كرد و گفت: در سال 1362 عملاً راهاندازي دو خط توليد اسكناس در كشور آغاز شد اما به دليل محدود بودن ظرفيت خانواده كماكان كاغذ مورد نياز اسكناس از خارج خريداري ميشد.

  وي با بيان اينكه تا سال 81 كاغذ مورد نياز از خارج از كشور تأمين ميشد، افزود: عمليات اجرايي طرح تصويب كارخانه از سال 76 آغاز و در سال 80 تمام شد.

  به گفته عباسي بعد از بهرهبرداري آزمايشي در سه ماه، توليد كاغذ يك هزار توماني در تاريخ مذكور آغاز شد و از سال 81 تاكنون نيازهاي كشور در داخل تأمين ميشود.

  مدير كارخانه توليد كاغذ اسناد بهادار بانك مركزي تصريح كرد: توسط متخصصين داخلي تمامي برنامههاي مورد نياز طراحي ميشود و حركت به سوي خودكفايي، انتقال تكنولوژي، بهرهبرداري از منابع داخلي، صرفهجويي در هزينه ارزي، امنيت توليد اوراق بهادار و اسكناس رايج كشور از جمله اهداف اين كارخانه تلقي ميشود.

  وي در مورد ماندگاري اسكناس در كشور، گفت: چنانچه استفاده صحيح از اسكناس داشته باشيم، عمر اسكناس در كشور هشت سال خواهد بود.

  عباسي در خصوص ويژگيهاي اسكناس 10 هزار توماني افزود: اين اسكناس در ابعاد 166 ميليمتر در 79 ميليمتر دقيقاً مشابه اسكناس 5 هزار توماني چاپ شده است.

  وي اضافه كرد: تصوير سه بعدي امام خميني (رحمتالله عليه) به عنوان واترمارك در خميره كاغذ كه در برابر نور به آساني قابل رويت است طراحي شده است؛ سطوح امنيتي در اسكناس 10 هزار توماني در سه سطح تعريف شده است كه سطح اول توسط عامه مردم قابل تشخيص ميباشد.

  به گفته مدير كارخانه توليد كاغذ اسناد بهادار بانك مركزي، وجود نخهاي امنيتي واترمارك از جمله ويژگيهاي امنيتي اين اسكناسها تلقي ميشود، تشخيص توسط متصديان بانكي و كارشناسان بانكها با استفاده از ابزار خاص از ديگر ويژگيهاي امنيتي به شمار ميآيد.

  عباسي تصريح كرد: يكي ديگر از ويژگيهاي امنيتي اسكناسهاي 10 هزار توماني اين است كه قابليت تشخيص كارشناسان بانك مركزي با استفاده از دستگاههاي مخصوص وجود دارد.

  مدير كارخانه توليد كاغذ اسناد بهادار بانك مركزي، استفاده از دو رشته نخ امنيتي در اسكناس 10 هزار توماني ضريب امنيتي اسكناسهاي 10 هزار توماني را افزايش داده است.

  وي تصريح كرد: يك قطعه نوار پنجرهاي از نوع هولگرام 5/2 ميليمتري شامل آرم بانك مركزي در طول نخ اسكناس با قابليت تغيير رنگ طراحي شده است.

  عباسي گفت: نخ امنيتي پنهان از جنس پلياستر با عرض يك ميليمتر در ميان كاغذ با نوشته بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با قابليت تغيير رنگ نيز در اين اسكناسها طراحي شده است.

  به گفته مدير كارخانه توليد كاغذ اسناد بهادار بانك مركزي، وجود الياف پلرسنتي نامرئي در خميره كاغذ كه تحت تابش اشعه ماوراء بنفش در رنگهاي سبز، زرد، آبي و قرمز قابل مشاهده است، از ديگر ويژگيهاي اين اسكناسها به شمار ميآيد.

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,791
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 9 در 8 پست

  Re: رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

  ابعاد اسکناسها کوچکتر میشوند/ 4 ویژگی امنیتی اسکناس 10 هزار تومانی
  مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک از برنامه جدید بانک مرکزی برای سازماندهی ابعاد اسکناسها به منظور جایگیری مناسب در کیفهای پول، افزایش عمر و کاهش هزینههای انتشار آنها خبر داد.

  به گزارش خبرنگار مهر ، مجید صنیعی امروز در نشست خبری مراسم رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی به عنوان درشت ترین اسکناس کشور گفت: از لحاظ شکل فیزیکی ابعاد اسکناس 166 در 79 میلیمتر است که اندازه آن دقیقا با اسکناس 5 هزار تومانی برابری میکند.

  وی از برنامه بانک مرکزی برای ساماندهی ابعاد اسکناسها در کشور خبر داد و گفت: بر این اساس اسکناسها در کیف پول عادی جا خواهد شد و بنابراین عمر مفید بیشتری نیز خواهند داشت.

  مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه با توجه به این امر هزینه های تولید اسکناس به مراتب کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: رنگ قالب اسکناس 10 هزار تومانی سبز زیتونی است و رنگ آن کاملا با رنگ اسکناسها و ایران چک ها قابل تمایز است.

  صنیعی با بیان اینکه در طراحی اسکناس 10 هزار تومانی از طراحی کاملا ایرانی استفاده کرده ایم، افزود: دو ویژگی مطلوبیت و مقبولیت در این اسکناسها رعایت شده است. شمسه هایی از مکانهای مختلف و نقوش تزئینی بر روی اسکناس تعبیه شده است.

  وی ادامه داد: طرح پشت اسکناس 10 هزار تومانی تصویری از آرامگاه سعدی و شعر معروف بین المللی آن " بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند" و برگردان لاتین آن برجسته است. همچنین استفاده از نقش فرشها و قالی های اصیل ایرانی در پشت اسکناس نقش بسته است.

  صنیعی موارد امنیتی به کار رفته در این اسکناس را 4 عامل کاغذ امنیتی، مرکب امنیتی، طراحی امنیتی و چاپ امنیتی عنوان کرد و افزود: طرح مخفی رقم یکصد هزار ریال نیز در این اسکناس گنجانده شده که با نور عادی قابل مشاهده است. همچنین برای روشندلان 4 نقطه با ضخامت و ارتفاع خاص بر روی اسکناس طراحی شده است.

  مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک تصریح کرد: بخشی از عدد یکصد هزار ریال بر روی پشت و بخشی بر روی اسکناس قرار دارد و با استفاده از لامپهای ماورای بنفش قسمتهایی از اسکناس به صورت فلورسنت مشاهده می شود.

 5. #5
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,791
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 9 در 8 پست

  Re: رونمایی از اسکناس 10 هزار تومانی

  به گزارش خبرنگار پارسینه، اسکناس 10هزار تومانیامروز در حالی در تهران رونمایی شد که اشتباهی فاحش در شعر معروف سعدی برپشت آن خود نمایی میکرد.


  طرح پشت این اسکناس تصویر آرامگاهسعدی است و در کنار آن بیت معروف "بنیآدم اعضای یک پیکرند، که در آفرینشز یک گوهرند" به صورت اشتباه "بنیآدم اعضای یکدیگرند" نوشته شده است. ایناشتباه تاکنون بارها در گفتار و نوشتار مسئولین و در مطبوعات و رسانههامشاهده شده است و اکنون این اشتباه رایج، بر روی اسکناس جدیدالطبع نمایانشده است.  این اسکناس به رنگ سبز زیتونی است که طرح روی آن، تصویر امام خمینی (ره) است .

  دبیرکل بانک مرکزی در مراسم رونمایی اسکناس های 10 هزار تومانی خبر داد که این اسکناس از فردا به بازار وارد می شود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ژاپن و تولید ربات هایی که ذهن انسان را میخواند
  توسط گنجینه در انجمن اخبار رباتیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۸۹, ۲۰:۴۹
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۷ شهریور ۸۸, ۱۳:۵۰
 3. اسکناس جدید 2 هزار تومانی رونمایی شد
  توسط GHOLNAZ در انجمن بانک و بانکداری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۶ اسفند ۸۷, ۱۹:۲۳
 4. تومبیلهایی که ناگهان ناپدید شدند
  توسط ARVAH در انجمن عکس ها و فیلم های واقعی از ارواح
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۱ تیر ۸۷, ۲۰:۵۳
 5. گاوهایی که شیر کمچربی تولید میکنند
  توسط hamid192 در انجمن دامداری و دامپروری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۸ اردیبهشت ۸۷, ۱۵:۴۵

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •