یکی از برنامههای تشویقی مایکروسافت برایکارمندانش تور گردشی در خانه بنیانگزار این شرکت است. این تور که توسطخود بیل گیتس راهاندازی شده برای کارمندان به حراج گذاشته میشود ولیبرای افرادی که در بیرون از مایکروسافت هستند ۳۵ هزار دلار هزینه خواهدداشت. نرخ این تور سال گذشته ۸۶۰۰ دلار بود.دراین خانه کیلومترها کابل ارتباطی و فیبر نوری استفاده شده و کامپیوترهایتمام بخشها به سرور اصلی متصل هستند. نور، دما و سیستم صوتی توسط پدهایلمسی کنترل میشوند. کامپیوترها از طریق چیپ کوچکی که به لباسبازدیدکنندگان متصل میشود تشخیص میدهند که آنها کجا هستد و تنظیماتی مثلنور و دما و سایر موارد بطور خودکار انجام میشود.


بیلگیتس در سال ۲۰۰۹ در رتبهبندی مجله فوربس مقام ثروتمندترین مرد جهان رابه کارلوس اسلیم مکزیکی واگذار کرد با این حال درآمد او در سال ۲۰۰۹ معادل۱۳ میلیارد دلار برآورد میشود که ۵۰ درصد آن سود حاصل از فعالیتهایمایکروسافت است. شرکت Cascade یکی دیگر از منابع درآمد بیل گیتس است که درزمینه سیستمهای شبیه ساز و مدلسازی فعالیت میکند.


دراین خانه مساحتی معادل ۲۰ هزار متر مربع درختکاری شده و در آن از گیاهانیمثل توسکا، افرا و همیشه بهار که بومی منطقه هستند استفاده شده است ضمناینکه برخی گیاهان نادر از سراسر جهان نیز در فضای سبز این مجموعه دیدهمیشوند. پیادهروها سنگفرش هستند و برای دیوارها نیز از سنگهای ماسهایو گرانیت استفاده شده اما محل اصلی اقامت خانواده گیتس هزار متر مربعمساحت دارد و شامل چهار اتاق خواب به همراه یک اتاق پرستار است که بانمایی ساده از چوب طراحی شده است.

در نیمه شمالی خانه محل ورودافراد قراردارد که بعد از عبور از پلکانها به محل اصلی پذیرایی میرسند.در این قسمت یک سینمای کوچک، کتابخانه، اتاق رسمی نهارخوری ، پذیرایی وسالن کنفرانس قرار دارد و در آن دو اتاق خواب در نظر گرفته شده است.اطلاعات کلی این خانه موارد زیر هستند:
۶ هزار مترمربع مساحت بنا
هفت اتاق خواب
۲۴ حمام که ۱۰ عدد از آنها تجهیزات کامل دارند
۶ آشپزخانه
۶ شومینه سنگی بزرگ
طراحی خانه بر اساس طرح منازل جنوب کانادا و شمال آمریکا
آرشیتکتها جیمز کوتلر و پیتر بولین
بدنهاز الوار ساخته شده و چوبهای آن متعلق به درختان اطراف رودخانههایکلمبیا است، در این بنا از نیم میلیون الوار استفاده شده و سطح چوبهایداخل خانه با شن پرداخت شدهاند. این چوبها جلای اطلسی دارند و برایاتصالات آنها استیلهای آبکاری شده بکار رفته است.

به دلیل قرارگرفتن این خانه در محدوده زلزله تاکید خاصی روی فونداسیون انجام شده وچندین برابر مقدار معمول بتن ریزی شده است. برای هدایت آبهای سطحی که دردامنه کوه جریان پیدا میکنند لولههایی در زیر خانه این کار گذاشته شدهاست.استخرخانه ۵ متر عرض و ۱۸ متر طول دارد و دارای سیستم پخش موسیقی در زیر آباست. دیوارها نگارههایی از طرحهای فسیلی دارند و شناگر میتواند با فرورفتن در استخر و عبور از کانال شیشهای در تراس از آب بیرون بیاید. رختکناستخر دارای چهار دوش و دو وان حمام است.

کتابخانه در فضایی بهمساحت ۲۰۰ متر مربع احداث شده و سقف آن گنبدی است. برای این قسمتقرائتخانه نیز در نظر گرفته شده و قفسهها روی محور دایرهای شکل دوارقرار دارند. مساحت سینمای این خانه ۴۵۰ مترمربع است که در آن از صندلیهایمجلل مخمل، تخت و دستگاه تولید پاپکورن استفاده شدهاست. این سینما براساس سیستم پخش HD طراحی شده است.

در حاشیه جلوئی میتوان اتاقمخصوص قایقسواری را مشاهده کرد که در کنار آن قسمتی برای پارک جت اسکی درنظر گرفته شده، جلوی این اتاق یک جکوزی به شکل برکه سنگی ساخته شده است ویکی از اسکلهها در موازات این قسمت قرار دارد. مسیر رودخانه مصنوعی نیزاز پشت این اتاق میگذرد که در آن ماهی قزلآلا پرورش داده میشود ولولههای جمعاوری آبهای سطحی در آن تخلیه میشوند.

سالن ورزش کهبه ساختمان اصلی منتهی میشود دارای سونا و اتاق بخار است و قسمتی از آنبه ترامپولین اختصاص داده شده که نوعی تور با قابلیت کشش بالا برای حرکاتآکروباتیک است.
دفترهایکار بیلگیتس در بالای سالن پذیرایی قرار گرفته و ۵۷۰ متر مربع مساحتدارند. این دفاتر مجهز به سالن کنفرانس هستند و اتاق کامپیوترها نیز در درهمین قسمت واقع شده است. سالن پذیرایی ظرفیت گنجایش ۱۵۰ نفر با میزو صندلیو ۲۰۰ نفر را به صورت ایستاده برای مهمانیها دارد. شومینه ۲ متری اینسالن با نمای سنگآهک تزئین شده و در کنار دیوار است.

روی یکیدیگر از دیوارهای این سالن نمایشگر ۶ متری نصب شده که حاصل کنار هم قرارگرفتن ۲۴ تلویزیون ۴۰ اینچی پروژکشن است. مهمانخانه نمایی مخفی دارد ودارای یک اتاق خواب، حمام و شومینه است. در این قسمت فناوریهای نوینزیادی مورد استفاده قرار گرفته و معمولا محل خلوت شبانگاهی بیل گیتس است.گفته میشود او کتابهایش را در این بخش از خانه مینویسد.


پارکینگدر زیر زمین واقع شده و کاملا پوشیده است. پارکینگ میتواند ۱۰ ماشین رادر خود جای دهد و از سقف محدب برای آن استفاده شده و تمام این سازه بتنیاست. اتاق چند منظوره که از دو طرف با بخش خانوادگی و بخش مهمانان ارتباطدارد در ابتدا با هدف گالری ساخته شد اما بعد کاربری آن تغییر کرد. قسمتعمده این اتاق در زیر زمین قرار گرفته و تنها بخشی از بالای آن در رویزمین قابل مشاهده است.

با توجه به مالیاتی که برای این خانه در نظرگرفته شده پیشبینی میشود ارزش آن ۱۴۷ میلیون دلار باشد که تنها ۹ میلیوندلار آن بهای زمین این عمارت است.


مرجع : online.asreertebat