خمیر دندان:مصرف خمیر دندان ابتدا در چین و هند رواج پیدا کرد و بعدها در سال 1800 میلادی توسعه داده شد. سال 1824 دندان پزشکی که پی بادی نام داشت ، اولین کسی بود که صابون را به خمیر دندان اضافه کرد.در سال1850 میلادی جان هاربین برای اولین بار گچ سفید را به اجزای ترکیبی خمیر دندان اضافه کرد. در 1873 کول گیت اولین خمیر دندانی را که در یک بطری بود تولید کرد. در 1896 دکتر واشنگتن شفیلد(در ایالتی در آمریکا) تیوپ خمیر دندان را ساخت. این خیمر دندان، کرم دندان پاک کن نامیده می شد. 1896 این کرم بسته بندی شد و بعد از جنگ جهانی دوم، ساخت این پاک کننده پیشرفت کرد و به جای صابونی که در خمیر دندان به کار می رفت، از امولسیون استفاده شد. چند سال بعد کول گیت فلوراید را به خیمر دندان اضافه کرد و هم اکنون نیز همین نوع خمیر دندان موجود است.

مسواک:برس(پاک کن)هایی که با موی زبر طبیعی توسط طبیعی باستانی اختراع شده بود و به عنوان مسواک به کار می رفت. خلال دندان اولین بار توسط اروپایی ها ساخته شد که به عنوان پاک کنننده ی دندان در قرن 17 و 18 مورد استفاده قرار گرفت.ویلیام آریس، اولین برسی را که موهای متراکم داشت ساخت و از آن پس شرکت های آمریکایی شروع به ساخت انبوه آن کردند تا سال1885. باور کردنش سخت است ،اما تا آن زمان بیشتر آمریکایی ها دندان هایشان را مسواک نمی زدند تا این که از طرف سربازان مورد فشار قرار گرفتند و مجبور شدند به مسواک زدن عادت کنند و این هم زمان با جنگ جهانی دوم بود. اولین مسواک الکتریکی واقعی در1939 تولید شد و در 1960 توسعه داده شد و مسواک های بدون سیم قابل شارژ(دارای باطری) در 1961 به طور عمومی وارد بازی شد.

سیم های نامرئی دندان: سیم های نامرئی دندان توسط«زیا جنیستی» اختراع شد. آن ها ، سیم های شفافف قابل حرکت و قابل شکل گیری بودند و به جای یک جفت سیم دائمی ثابت که به طور دائم ساکن است به کار رفت. این نوع سیم ها قابل استفاده بودند، هم چنین(سیم های کهنه و فرسوده قابل تعویض با سیم های نو بودند). در 1997 تکنولوژی هم صف شدن دندان ها شکل گرفت و شرکت ها شروع به ساخت سیم کردند. سیم های نامرئی برای اولین بار در سال2000 به طور عمومی عرضه شد و در دسترس همه قرار گرفت.