فرارو: نتایج غیر منتظره در جام جهانی فوتبال بهامری طبیعی بدل شده است شاید بتوان گفت آخرین نتیجه عجیب شب گذشته رقمخورد جایی که انگلستان با تمام ستارههایش در برابر الجزایر متوقف شد. اماقطعا نتیجه دیدار شب گذشته انگلستان آخرین نتیجه عجیب نخواهد بود و اینروند ادامه پیدا خواهد کرد.

در بررسی جامهای جهانی به نتایج شگفت انگیز فراوانی برمیخوریم که در ادامه به بررسی 10 مورد از آنها میپردازیم.

اسپانیا0- 1 سوئیس- مرحله گروهی 2010

باحضور شیلی، هندوراس و سوئیس در گروه H انتظار می رفت اسپانیا قهرماناروپا، که در چهار سال گذشته تنها یک بازی را واگذار نموده به راحتی تمامحریفان را از پیش رو بردارد.

ولی آنها در نخستین دیدار خود در دورگروهی، با باخت در مقابل سوئیس مواجه شده اند. لافوریا روخا در مالکیت توپتیم برتر میدان بود، چندین فرصت گلزنی را از دست داد و تمام تلاش آنها بادفاع سرسخت سوئیسی ها به جایی نرسید. گل نیمه دوم گلسون فرناندس بر روی یکضد حمله کافی بود تا روز، روز سوئیس باشد.

کره جنوبی2 – 1 ایتالیا- مرحله یک هشتم نهایی 2002

اگربه داوری این دوره از بازی ها دقت کنید، این نتیجه خیلی هم دور از انتظارنبود. ایتالیا با گل طلایی آن جونگ هوان بازیکن سابق پروجا از جام جهانیکنار رفت.

با این وجود، این حوادث پس از یکی از ننگین ترینمسابقات تاریخ جام های جهانی به وقوع پیوست. شاگردان جیووانی تراپاتونی یکگل طلایی سالم به ثمر رساندند که بایرون مورنو اکوادوری داور دیدار، آن رانپذیرفت و فرانچسکو توتی را هم به دلیل یک شیرجه اخراج کرد و این در حالیبود که تصاویر نشان می دادند او تنها تعادلش را از دست داده است.

درضمن یک پنالتی مشکوک برای کره جنوبی گرفته شد و آنها برای انجام خطاهایعمدی نیز هیچ اخطاری دریافت نکردند. پس از این مسابقه، ایتالیایی ها ادعاکردند که با توجه به اینکه چهار گل صحیح آنها در دو بازی آخرشان مقابلکرواسی و مکزیک پذیرفته نشده، علیه آنها توطئه ای صورت گرفته است. البتهاشتباهات داوری در دیدار کره جنوبی با اسپانیا در دور بعد، که به حذفاسپانیا انجامید بر این موضوع صحه گذاشت.

اسپانیا0-1 ایرلند شمالی –اولین مرحله گروهی 1982

نمایشاسپانیا در جام جهانی 1982 که در خاک این کشور برگزار می شد، با بدشانسیتوام بود. آنها در 5 مسابقه فقط یک پیروزی به دست آوردند و تنها چهار گلبه ثمر رساندند که دوتای آنها هم پنالتی های بحث بر انگیز بود.

درواقع اسپانیایی ها از مرحله گروهی هم بالا نیامدند اما داوری ها به سودآنها بود. در بازی اول با یک گل از هندوراس عقب بودند و تنها به لطفپنالتی جنجالی روبرتو اوفارته از شکست رهایی یافتند. پس از شکست مشکوکیوگسلاوی، در آخرین مسابقه گروهی با نتیجه تحقیرآمیز 1-0 مغلوب ایرلندشمالی شدند. جری آرمسترانگ گل پیروزی بخش را در والنسیا دو دقیقه پس ازشروع نیمه دوم به ثمر رساند.

آرژانتین0-1 کامرون- مرحله گروهی 1990

جامجهانی 90 ایتالیا با یک نتیجه عجیب آغاز شد. آرژانتین مدافع عنوان قهرمانیو تیمی پرستاره بود که دیه گو مارادونا و کلودیو کانیجیا را در اختیارداشت. پیروزی در میلان، مقابل کامرونی که هرگز در جام جهانی یک بار همپیروز نشده بود قطعی به نظر می رسید. اما آلبی سلسته بازی را با یک گلواگذار کرد. این در حالی بود که تیم آفریقایی بازی را با نه بازیکن بهپایان رساند.

فرانسه0- 1 سنگال- مرحله گروهی 2002

مانندجام جهانی 90، جام جهانی 2002 هم با پیروزی شگفت انگیز یک تیم آفریقاییمقابل مدافع عنوان قهرمانی آغاز شد. فرانسوی ها که قهرمان اروپا هم بهشمار می رفتند و بهترین گلزنان لیگ های فرانسه ،ایتالیا و انگلیس را دراختیار داشتند در برابر سنگال شکست خوردند. پاپا بوبا دیوپ در نیم ساعتاول گل پیروزی را وارد دروازه فرانسه کرد و پس از آن بازیکنان سنگال بهانجام حرکات موزون پرداختند. فرانسه در دور اول بدون زدن حتی یک گل حذفگردید.

آلمان غربی1- 2 الجزایر- نخستین مرحله گروهی 1982

آلمانغربی قهرمان اروپا بود و تیمی پر از بازیکنان مطرح جهانی نظیر کارل هاینتسرومنیگه، پل برایتنر، هارالد شوماخر، پیر لیتبارسکی و اولی اشتیلیکه را دراختیار داشت. کسی انتظار برد الجزایر را نداشت ولی آنها با نمایشی درخشان،حریف نامی خود را متحیر کردند. رباح ماجر افسانه ای، دروازه آلمان غربی راگشود. رومنیگه در دقیقه 67 بازی را به تساوی کشاند اما لخدر بلومی گلیدیگر به ثمر رساند و الجزایر را پیروز میدان کرد.

انگلیس0 -1 آمریکا- نخستین مرحله گروهی 1950

آمریکاتیمی نیمه حرفه ای متشکل از معلمان، پستچی ها و کارگران ظرفشو بود. پس ازاینکه انگلیس در بازی ابتدایی گروه 2 شیلی را شکست داد و آمریکا 3-1 مغلوباسپانیا شد، انتظار می رفت سه شیرها با گل های زیاد به برتری دست یابند.با وجود حملات زیاد، انگلیسی ها موفق به گلزنی نشدند ولی جو گتجنس موفق شددر دقیقه 38 تنها گل بازی را برای آمریکا به ثمر برساند.

این نتیجهخیلی دور از انتظار بود و وقتی روزنامه های انگلیس چاپ کردند که تیمشان1-0 مغلوب شده است، مردم این نتیجه را خیالی تصور می کردند و همه می گفتندکه یک اشتباه تایپی اتفاق افتاده و انگلیس 10-0 یا 10-1 پیروز شده است.

مجارستان2 – 3 آلمان غربی- فینال 1954

مجارهاوقتی برای رویارویی با آلمان غربی در فینال جام جهانی 1954 به برن سفرکردند، غیر قابل شکست به نظر می آمدند و 31مسابقه بود که شکست نخوردهبودند که یکی از آنها پیروزی 6-3 مقابل انگلیس در ومبلی بود. مجارستان دردو بازی مرحله گروهی 17 گل به ثمر رساند که یکی از این بازی ها برد 8-3مقابل آلمان غربی بود . بعد از آن، آنها با نتیجه 4-2 برزیل و اروگوئه،فینالیست های 1950 را نیز مغلوب کردند. در فینال مجارها در 8 دقیقه دو گلپیش افتادند اما سرانجام گل دقیقه 84 اوه ران موجب برتری مردان سپ هربرگرشد. این مسابقه در آلمان "معجزه برن" نامیده می شود.

کره شمالی1-0 ایتالیا- مرحله گروهی 1966

کرهشمالی به دلیل انزوای این کشور کمونیستی با بازیکنانی گمنام پا به انگلیسگذاشت و به نظر می رسید آنها در پایان مرحله اول راهی خانه شوند. در بازیاول 3-0 مغلوب اتحاد جماهیر شوروی شدند و مقابل شیلی هم با یک گل عقبافتاده بودند و حذفشان قریب الوقوع بود اما گل دقیقه 88 سبب نجات آنها شد.

درآخرین بازی گروهی برابر ایتالیا با وجود بازیکنانی نظیر جاچینتو فاکتی،ساندرو ماتزولا و جیانی ریورا، این تیم بسیار قوی به حساب می آمد ولی گلدقیقه 42 پاک دو ایک موجب راهیابی کره شمالی به یک هشتم شد. در واقع اوسرجوخه ارتش بود و پس از به ثمر رساندن این گل به گروهبانی ارتقا پیداکرد. آنها در یک چهارم نهایی به مصاف پرتغال با بازیکنانی نظیر اوزه بیو وماریو کولونا رفتند. در 25 دقیقه اول با سه گل پیش افتادند ولی با درخششاوزه بیو سرانجام 5-3 مغلوب گشتند.

اروگوئه 2- 1 برزیل- گروه پایانی - 1950

نلسونرودریگس نویسنده مشهور برزیلی نوشت:"در همه جا یک فاجعه ملی چاره ناپذیرمثل هیروشیما وجود دارد. مصیبت و هیروشیمای ما، شکست مقابل اروگوئه در1950 بود."

برزیل که در خاک خود بازی می کرد تنها به یک تساوی دردیدار پایانی مرحله گروهی نهایی نیاز داشت تا قهرمان جام جهانی 1950 شود.اروگوئه برای تصاحب جام به پیروزی برابر رقیبش که همه مردم برزیل بودند،نیاز داشت. مردمی که توقع چیزی کمتر از پیروزی آسان خانگی در ماراکانایریودوژانیرو را نداشتند.