کارشناس مسوول آموزش مرکز حوادث و فوريت هاي پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي هشدار داد: کودکان، سالمندان و بيماران قلبي، ديابتي، کليوي و افرادي که سابقه فشار خون بالا دارند در ساعات اوج گرما (۱۰تا ۱۶بعدازظهر) از منزل خارج نشوند.
دکتر صفيه عشوريمقدم روز شنبه در گفتوگو با ايرنا افزود: افزايش دماي مرکزي بدن، خشکي پوست، افزايش تعداد تنفس، حالت گيجي و عدم هوشياري از علائم گرمازدگي است که اين روزها علت مراجعه بسياري از مردم به اورژانس را تشکيل مي دهد.

وي با بيان اينکه با افزايش ميزان درجه حرارت محيط، درجه حرارت مرکزي بدن هم افزايش مييابد، اضافه کرد : از عوارض تعريق شديد از دست دادن مقادير فراوان مايعات بدن به همراه نمک است.

عشوري مقدم در تشريح گرمازدگي گفت :در محيط هاي گرم و مرطوب پوست برافروخته و حتي بيرنگ ، رنگ پريده و گاهي تيره ميشود و سردرد ،درد شديد عضلات، اختلال در ذهن و تکلم، پرخاشگري، خواب آلودگي، گيجي، کاهش و سستي ، تشنج و در بدترين شرايط کما و مرگ بروز ميکند.

وي افزود:از سوي ديگر گرماردگي مي تواند با علائمي مانند پوست خشک و داغ، تهوع يا استفراغ، تشنج، اختلالات ريتم قلب، اختلال تکلم، افت فشار خون (به دليل دهيدراسيون و اتساع عروق محيطي)، نبض ضعيف، هذيان، کاهش حجم ادرار بروز کند که در صورت عدم رسيدگي به بيمار ميتواند کشنده نيز باشد.

اين مسوول در وزارت بهداشت ،گرمازدگي را نوعي اورژانس پزشکي دانست و گفت : از اين رو بايد پيش از رسيدن امدادگران اورژانس ۱۱۵ بر بالين فرد گرمازده ،استفاده از کمکهاي اوليه براي نجات وي آغاز شود.

عشوري مقدم، تصريح کرد: درنخستين اقدام براي کمک به فرد گرمازده بايد سريعا وي را از محيط گرم خارج و در وضعيت پشت خوابانده و سپس با پارچهاي مرطوب يا کيسه يخ، گرمترين نواحي (چينهاي بدن) نظير گردن، کشاله ران، زير بغل و پشت زانو خنک نگه داشته شود.

وي با بيان اينکه فرد گرمازده به علت تعريق، مايعات فراواني را از دست ميدهد، گفت : غلظت خون فرد گرمازده افزايش مييابد، بنابراين خونرساني به قلب و مغز دچار اختلال ميشود دراين شرايط بالا نگه داشتن پاها توصيه ميشود.

عشوري مقدم افزود: وقتي فرد گرمازده تاحدودي هوشياري خود را بدست آورد، بايد مايعات خنک را به وي خوراند و به جبران نمک از دست رفته يک قاشق چايخوري نمک به يک ليتر آب (معادل چهار ليوان) اضافه و در صورت امکان به اين محلول اندکي مواد شيرين افزوده شود.

وي با تاکيد بر اينکه در صورت عدم توانايي نوشيدن مايعات توسط فرد گرمازده انتقال وي به يک مرکز درماني الزامياست، گفت : پوشيدن لباسهاي خنک، نخي و پنبهاي نازک و به رنگ روشن که امکان تبادل هوا فراهم شود، براي پيشگيري از گرمازدگي مناسب است .


اين کارشناس مسوول آموزش مرکز مديريت فوريتها و حوادث پزشکي وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه در هواي گرم از خوردن غذاي چرب و سنگين خودداري شود، افزود: افرادي که ناگزير به فعاليتهاي ورزشي در هواي گرم هستند بايد براي سازگاري بدن از نرمشهاي سبک آغاز و فعاليتهاي ورزشي سنگين را به ابتداي صبح و يا عصر موکول کنند.