10 خاطره آسيايي از تاريخ جام جهاني

تهران- اولين بار سال 1938 بود که يک تيم آسيايي در مسابقات جام جهاني فوتبالحاضر شد و از آن موقع تاکنون بازي هاي ماندگاري در ذهن هواداران اين رشتهنقش بسته است.

به گزارش روز شنبه ايرنا، سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا 10 بازي بزرگ آسيايي ها در تاريخ جام جهاني را اين گونه انتخاب کرده است:

1- فرانسه 1938: شروع آسيايي
هلندشرق هند که امروز به نام اندونزي مشهور است هشت سال بعد از شروع جام جهانياولين تيمي شد که از منطقه آسيا در کنار 14 تيم ديگر در جام جهاني بازيکرد. از آن 14 تيم 12 تيم اروپايي بودند و کوبا و برزيل از قاره آمريکا ميآمدند.
تيمي که با مربيگري "يوهانس ون مستربروک" و اغلب با بازيکنانبومي و چند هلندي به فرانسه رفته بود 6-0 برابر مجارستان بازنده شد تاکارش در همين تک بازي به پايان برسد. مجارستان در پايان قهرمان شد.
اين آغاز راه طولاني آسيايي ها در جام جهاني بود.

2- انگلستان 1966: کره شمالي 1 – 1 شيلي، براي اولين گل آسيايي
افتخار"پاک سئونگ زين" اين است که اولين گلزن آسيايي تاريخ جام جهاني است. کرهشمالي اگرچه در بازي اول گروه چهارم 3-0 به شوروي باخت اما در بازيهايبعدي جهان را شگفت زده کرد.
پاک در دقيقه 88 بازي با شيلي گل مساوي را زد تا آنها اميدشان براي صعود به يک چهارم نهايي زنده بماند.

3- انگلستان 1966: کره شمالي 1-0 ايتاليا
برايبيش از سه دهه برد 1-0 کره شمالي برابر ايتاليا در مرحله گروهي جام جهاني1966 به لحظاتي تاريخي براي فوتبال آسيا تبديل شده بود.
"پاک دو ايک"با گل دقيقه 42 اسطوره قاره نام گرفت. او نه تنها گل پيروزي را زد تا کرهشمالي به يک چهارم نهايي برود بلکه ايتاليايي هاي قدرتمند را در ورزشگاه"ايرسام پارم ميدلزبورو" حذف کرد.

4- آرژانتين 1978: اسکاتلند 1-1 ايران
ممکناسکاتلند را بهترين تيم آن موقع جهان ندانيد اما خيلي از بازيکنان آنها ازتيم هاي قدرتمند ليگ انگلستان مي آمدند. "کني داگليش" از ليورپول، "مارتينبوچان" و "لو ماکاري" از منچستر يونايتد و "آرچي گميل" از ناتينگهام فارستکه خيلي زود قهرمان اروپا شد.
ايران که براي اولين بار به جام جهانيرسيده بود روز 7 ژوئن دو بار در کوردوبا گل زد. اولي را "آندارنيکاسکندريان" در دقيقه 43 وارد دروازه "حجازي" کرد و دومي را "ايرج داناييفرد" در دقيقه 60 بازي را زد تا بازي به تساوي کشيده شود.
اين تنهاامتياز تنها نماينده آسيا در جام جهاني بود که در قعر جدول گروه چهارايستاد. اما همين تساوي براي طرفداران فوتبال ايران و آسيا آنقدر مهم بودکه سال هاي سال به آن ببالند.

5- مکزيک 1986: گل "احمد راضي" براي عراق
گلراضي برابر بلژيک بردي را به ارمغان نياورد، حتي بازي را به تساوي همنکشاند. اما براي کشوري که درگير جنگي عظيم بود شادي بزرگي ساخت.
عراقکه به رغم فشار جنگ با ايران با صعود به جام جهاني کار بزرگي کرده بودشکست هايش در مکزيک کسي را اندوهگين نکرد. آنها در دو بازي اول گروهي 1-0به پاراگوئه و مکزيک باختند. در بازي سوم هم 2-0 از بلژيک عقب بودند کهراضي سه مدافع را جا گذاشت تا توپ را به دروازه حريف بچسباند.
اين گل بزرگترين يادگار عراقي ها از جام جهاني شد.

6- آمريکا 1994: عربستان 1-0 بلژيک
صحنهاي که "سعيد العويران" در روز 29 ژوئن در ورزشگاه "واشنگتن دي سي" دردقيقه پنجم بازي مرگ برابر بلژيک از نيمه خودي پا به توپ شد، از لحظات بهيادماندي جام جهاني است.
او با نفوذي که بعضي ها آنرا با حرکت "ديهگو مارادونا" مقايسه مي کنند جلو رفت و دروزاه حريف را باز کرد. آنها 2-1مراکش را هم برده بودند تا با 6 امتياز در مرحله بعد حريف هلند شوند.

7- فرانسه 1998: ايران 2-1 آمريکا با گل "مهدي مهدوي کيا"
روز 21 ژوئن در شهر ليون. هر دو تيم شانس بالارفتن داشتند. ايران 1-0 از يوگسلاوي شکست خورده بود و آمريکا 2-0 به آلمان باخته بود.
امااهميت بازي بيشتر از صعود از گروه بود. پربيننده ترين بازي تا آن تاريخ باگل دقيقه 43 "حميد استيلي" داغ شد و با فرار ناگهاني مهدوي کيا در دقيقه84 به گل دوم رسيد. گل ديرهنگام آمريکايي ها سه دقيقه قبل از پايان همنتوانست چيزي را عوض کند.

8- کره/ژاپن 2002: ژاپن 1-0 روسيه
بيش از 50 هزار تماشاگر در مسکو بيرون از يک مجموعه ورزشي جمع شده بودند تا بازي را روي تلويزيون بزرگ و مستقيم از يوکوهاما ببينند.
کسيفکرش را نمي کرد اما 66 هزار نفر داخل ورزشگاه در دقيقه 51 وقتي "جونيچيايناماتو" گل پيروزي را زد روي هوا بودند. اين برد اولين پيروزي ژاپن درجام جهاني شد.
آنها با بلژيک 2-2 کردند و 2-0 تونس را بردند و با سرگروهي بالا رفتند.

9- کره/ژاپن 2002 : کره جنوبي در نيمه نهايي
دولحظه ماندگار گل "آن جونگ هوان" در مرحله شانزدهم بود که بالاتر از"پائولو مالديني" با ضربه سر گل زد و بعدي پايان ضربات پنالتي مقابلاسپانيا.
آن با گل طلايي که زد ميزبان را به برد 2-1 برابر ايتاليارساند. در يک چهارم هم بعد از 120 دقيقه بازي بدون گل "لي وون جائه" درضربات پنالتي، ضربه سوم را گرفت و "هونگ ميونگ بو" پنالتي پنجم را زد تابليت نيمه نهايي به نام ميزبان شود.

10- کره/ژاپن 2002 : بازي رده بندي کره برابر ترکيه
بااز دست رفتن شانس فينال، طبيعي بود که بيش از مقام سومي هواداران بدنبالديدن پايان خوشي از تيمشان باشند. بازي کره جنوبي و ترکيه آغاز و پايانخوشي داشت.
"هاکان شوکور" سريعترين گل تاريخ جام جهاني را زد و تنهابعد از 10.8 ثانيه دروازه لي وون جائه را باز کرد اما در پايان بازي هر دوتيم برنده از زمين بيرون آمدند. 22 بازيکن دست در دست هم با احترام به 63هزار تماشاگر داخل استاديوم رفتاري تحسين برانگيز داشتند و جايزه بازيجوانمردانه فيفا را به دست آوردند.
باخت 3-2 کره مي توانست غم انگيز باشد اما آنچه در پايان بازي ديده شد صفحه پاياني جام را براي همه مردم کره جنوبي پر از خاطره کرد