این ویژگی ها فقط در گوگل کروم موجود میباشند و در مرورگرهای معروف مانندInternet Explorer ، Firefox ، Apple Safari و Opera وجود ندارند.


1. Task Manager for Websites
اگر در مرورگر گوگل کروم کلیدهای Shift + Escape را همزمان فشار دهیدپنجره Task Manager را برایتان باز می کند که لیست کامل تمام وبسایتهاییکه در حال حاضر در مرورگر گوگل کروم شما باز هستند را، به شما نمایش میدهد.

شما از این طریق میتوانید ببینید هر وبسایتی چه مقدار از حافظهکامپیوترتان را اشغال کرده و اگر صفحه یک وبسایتی که باز هست، باعث ایجاداشکال کرده است، میتوانید End process را کلیک کنید تا آن تب مستقیما بستهشود.


2. Visual Browser History
این ویژگی را گوگل کروم از گوگل دسکتاپ گرفته است. کلیدهای Ctrl + H راهمزمان فشار دهید تا History مرورگرتان برایتان باز شود، حال میتوانید بهدنبال هر کلیدواژهایی که علاقمندید، بگردید.

لاوه بر نمایش سایتهای مورد جستجو، گوگل کروم برای هر صفحه پنجره نمایش کوچکی هم (بصورت Thumbnail image) به شما نمایش داده میشود.


3. Super Clean Contextual Menus

ا راست کلیک کردن بر هر لینک در سایتهای نمایش داده شده در گوگل کروم، بهشما فقط 5 انتخاب برتر نمایش داده میشود و با راست کلیک کردن بر روی هرتصویر فقط 4 انتخاب.
برخلاف مثلا فایرفاکس که انتخاب های بسیار زیادی به شما میدهد.

4. Search Your Favorite Websites from the Address Bar
بهنگام مشاهده یک سایت (مثلا labnol.org) در مرورگر گوگل کروم، اگر نام وآدرس آن سایت شامل یک جستجوگر هم باشد ( مثلا: search.labnol.org) ، گوگلکروم آن جستجوگر را به حافظه اش می سپارد تا در آینده که شما به همان سایتlabnol.org در مرورگر کروم مراجعه می کنید، بلافاصله آن جستجوگر (یعنیsearch.labnol.org) را هم برایتان ضمیمه کند.


5. See Memory Used by Different Browsers
اگر یک تب جدید در گوگل کروم باز کنید و عبارت about:memory را در هرجاییبالای آن تایپ کنید، به شما لیستی از تمام مرورگرهای باز شده در آن زمانرا نمایش میدهد به همراه مقدار حافظه اشغال شده توسط هر مرورگر.


6. Reopen Website tabs that you closed by mistake
باز کردن سایتهایی که اشتباها بسته اید؛ با کلیک کردن همزمان Ctrl+ T درگوگل کروم (باز کردن یک تب جدید) و در باکس Recently closed tabs براحتیمیتوانید با کلیک کردن بر ادرس/نام آن صفحه ایی که اشتباها آن را بستهبودید، آن را دوباره باز کنید.

همین امکان هم در مرورگر Firefox 3 با کلیک کردن بر گزینه Undo Closed Tab و در مرورگر Opera با گزینه Ctrl + Z فعال خواهد شد.


7. Lanuch Websites from the Start Menu / Quick Lanuch Bar
البته این ویژگی در تمام مرورگرها وجود داره اما در گوگل کروم راحت تر شدهاست. بعد از باز کردن یک سایت (مثلا سایت labnol.org) در گوگل کروم، درFile menu روی گزینه Creae application shortcut کلیک کنید. این گزینه شمایک نوع shortcut برای همان سایت میدهد که در آینده با کلیک بر روی اینshortcut میتوانید آن سایت (labnol.org) را باز کنید. البته در فایرفاکسبه صورت خیلی ساده تر و صرفا با کشاندن (drag) آن سایت به صفحه دسکتاپمیتوان اتوماتیک وار این shortcut را ساخت.

منبع: Google Chrome Features that we miss in other Web Browsers
مترجم: اکبر شيخ زاده (تورنتو)