[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

مایکروسافت 8 اوریل سال 2014 را روز پایان حمایت از محبوبترین ویندوز یعنی اکس پی اعلام کرد.

غولنرم افزاری دنیا ضمن اعلام این مطلب 13 جولای امسال را روز پایان حمایت وپشتیبانی فنی از ویندوز اکس پی با سرویس پک دو اعلام کرده و به تمام توسعهدهندگان نرم افزاری و راهبران شبکه های رایانه ای هشدار داده که نباید رویحمایت بیشتر مایکروسافت حساب باز کنند. کارشناسان مایکروسافت با توجه بهاین موضوع گفته اند راهبران تنها کمتر از دو ماه فرصت دارند تا سیستمکاربرانشان را به سرویس پک سه ارتقا دهند وگرنه مسوولین هر گونه اتفاق غیرمترقبه از جمله آسیب پذیری شبکه بر عهده این شرکت نخواهد بود. این موضوعشامل حال دارندگان ویندوز 2000 در هر نسخه ای خواهد شد و دارندگان این نوعسیستم عامل هم باید رایانه خود را به اکس پی سرویس پک سه و یا ویستا و یاویندوز هفت مجهز نمایند.

واقعیت این است که هنوز بسیاری ازانترپرایزها و شرکتهای بزرگ و کوچک بیزینس از اکس پی سرویس پک دو استفادهمی کنند و تنها دو ماه فرصت دارند تا سیستم خود را به روز نمایند وگرنه ازحمایت تلفنی و ... مایکروسافت در مواقع لزوم و همچنین وصله های امنیتیدیگر خبری نخواهد بود.

ویندوز اکس پی اگوست 2001 به بازار آمد وتا 2014 سنش به 13 سال خواهد رسید که این سال در واقع سال مرگش خواهد بود.از طرف دیگر حمایتها و وصله های امنیتی برای ویندوز 2000 در نسخه دسکتاپ وسرور در 13 جولای به پایان خواهد رسید و مایکروسافت به کاربران اندرز دادهکه سیستم خود را به ویندوز هفت و یا سرور ها یشان را به سرور 2003 یا 2008ارتقا دهند. سرویس پک دو اکس پی در سال 2004 و پس از ورود لجام گسیختهویروسهایی مانند بلاستر و نیمدا عرضه شد تا کاربران با داشتن فایروال جدیدمایکروسافت احساس آرامش بهتری نسبت به انواع کدهای مخرب و غیر قانونی نفوذکننده به سیستم شان داشته باشند. هر چند پس از گذشت سالیانی اکنون می توانگفت سیستم فایروالینگ مایکروسافت چندان هم مفید نبوده و کاربر بدون داشتنضد ویروس قوی نمی تواند با فایروال ویندوز جلوی نفوذ آنها را بگیرد.

مطابقآمار منتشره از سوی موسسه به روز رسانی Qualys بیش از 50 درصد از سیستمهای در حال کار در دنیا ویندوز اکس پی با سرویس پک دو دارند که کار به روزرسانی آنها در مدت دو ماه شق القمر خواهد بود! بیش از 4 هزار شرکت وسازمان دولتی و خصوصی بزرگ و کوچک در سطح جهان عضو Qualys بوده و اینشرکت مسوول به روز رسانی سیستم های آنهاست.

بنابر این طی ماهایآینده شاهد افزایش حملات هکری و ویروسی در سراسر جهان خواهیم بود که بهنفع شرکتهای ضد ویروس و امنیتی است تا با ساخت برنامه های جدید در نقشمایکروسافت آنها را ایمن سازند. گانگسترهای سایبری رایانه های شبکه هایبزرگ را طعمه اصلی خود قرار داده و آنرا محل مخفی کردن برنامه های مخرب وسرقت اطلاعات بانکی قرار داده اند. اغلب رایانه های خانگی امریکا البته بهدلیل به روز رسانی خودکار دارای سرویس پک سه هستندو از این بابت زیادنگران نیستند. "وصله سه شنبه" در امریکا معروف است چرا که مایکروسافت سهشنبه هر ماه وصله های امنیتی خود را به طور خودکار برای کاربران امریکاییاز طریق اینترنت نصب می کند.

کارشناسان دلیل اصلی که کاربرانهنوز سرویس پک دو را دارند هزینه ای است که شرکتها باید متحمل شده تا بااستخدام افراد متخصص بدون فشار روی سایر نرم افزارهای حساس به روز رسانیرا انجام دهند. الیسون وی.گینز سخنگوی مایکروسافت اعتراف نکرد چند میلیونماشین در دنیا هنوز اکس پی سرویس پک دو دارند اما پیشنهاد داد تا به سیستمعامل های جدیدتر مانند هفت یا ویستا بپیوندند و یا سرویس پک را از دو بهسه تبدیل کنند

منبع:asriran.com