امروزه استفاده از موتورهای جستجو در وبگردی بهامری متداول و غیرقابل حذف تبدیل شده . اما اگر دقت کرده باشید خصوصا طییکسال اخیر در صورتی که به دنبال جستجوی عبارت خاصی به زبان فارسی درموتور جستجوی گوگل بوده باشید بیشک ، به سایتهایی برخورد کردهاید که درواقع فاقد محتویات مورد نظر هستند.
به طور مثال من قصد جستجوی عبارت کتاب دا را در گوگل داشتم . دومین نتیجهای که به من نمایش داده شد ، با عنوان دانلود کتاب دا مرا به سایتی منتقل میکند که در واقع فاقد محتویات درخواستی من است .
در واقع این سایتها با قراردادن یک سری کلمات کلیدی در صفحات خود باعث فریب موتورهای جستجو و در نهایت کاربر میشوند .
دراینگونه سایتها یک ورودی keyword تعریف شده (مثلا توی یک فایل txt) و بااستفاده از یک خزنده به تعداد کلیدواژه ها صفحات مشابه تولید میشه که درنتیجه باعث به وجود آمدن صفحاتی دارای کلیدواژههایی پرکاربرد و فاقد مطلبمرتبط است .
که هدف: تبلیغات و بالا رفتن رنک گوگل و ایندکس صفحات بسیار بالا در گوگل هست .
این یعنی اسپم …
البتهموتورهای جستجو خصوصا گوگل، تا حدود زیادی میتوانند جلوی اینجور اسپمهارو بگیرند . اما گاهی اوقات رشد قارچ گونه این سرویس ها، گوگل رو هم دچارمشکل میکنه.
تا حدی که امروز صدای خودِ گوگل هم در اومده !
اخیرا گوگل در [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]مطلبی[/url]در وبلاگ رسمی اش اعلام کرده که در راستای بهبود نتایج جستجو در گوگل قصددارد تا با تمرکز بیشتر به چند زبان خاص از جمله فارسی ، سرویس گزارشهرزنویسی خود را بهبود بخشد.
در همین راستا گوگل از کاربرانی که به زبانهای تایلندی – اندونزی – رومانی – چک و فارسی آشنایی دارند خواسته تا با شرکت در این برنامه به بهبود و پالایش هرچه بیشتر نتایج جستجوی گوگل کمک کنند .

برای گزارش سایت های spam میتوانید با مراجعه به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]این آدرس[/url] و پرکردن فرم مربوطه مشخصات سایت یا صفحه مزاحم را برای گوگل بفرستید.
برای راهنمایی بیشتر نمونهای از فرم را در قالب یک تصویر به همراه ترجمه فارسی آن آماده کرده ام :
»[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
همچنینآدرس چند نمونه از سایتهای اسپم فارسی را نیز که همواره در صدر نتایججستجو در گوگل میبینم و به خاطر داشتم را در ادامه جمعآوری کردم :
(شما هم با معرفی دیگر سایتهای اسپم در بخش نظرات ، به تکمیل این لیست کمک کنید)

[BLOCKQUOTE]
7gardoon.com
payamsara.com
city01.ir
engfa.com
agahinameh.org
agahinameh.info

[/BLOCKQUOTE]پانوشت :
»انجام این کار نیاز به گزارش تعداد زیادی از کاربران دارد ، لذا حذفسایتهای اسپم از نتایج گوگل نیازمند همکاری و اتحاد وبلاگنویسان و کاربرانوبلاگستان فارسی است .
» قبلا هم وبلاگ [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]Imilad [/url]و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]mytoolbox [/url]در همین رابطه مطلبی را منتشر کرده بودند اما با توجه به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]مطلب اخیر گوگل[/url]در وبلاگ رسمیاش بد ندیدم که اشاره دوبارهای به این موضوع داشته باشم ومطمئنا با توجه به حساسیت این موضوع برای گوگل میشه امیدوار بود درآیندهای نزدیک خیلی راحت اینگونه سایتها از نتایج جستجو حذف بشه.
» سایت Yahoo هم فرمی مشابه برای این کار دارد که با مراجعه به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]این آدرس[/url] میتوانید سایتهای اسپم را گزارش دهید .
منبع نوشته:
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]