مایکروسافت اعلام کرد که نسخه آزمایشی مرورگر اینترنت اکسپلورر 9 را برای بارگذاری آزاد در سایت خود قرار داده است.

بهگزارش مهر، این نسخه اینترنت اکسپلورر 9 که با نام Internet ExplorerPlatform Preview عرضه می شود در حقیقت نسخه بتا 2 آزمایشی این مرورگر است.

معرفینسخه آزمایشی این مرورگر جدید پس از سقوط اخیر اینترنت اکسپلورر در بازارمرورگرها بدان معنی است که مایکروسافت در تلاش است تا از تمام سلاحهای خوددر جنگ با رقبای خود به خصوص گوگل کروم و فایرفاکس استفاده کند.

دراینترنت اکسپلورر جدید، چند نوآوری ریشه ای و به خصوص سازگاری بااستاندارد جدید HTML5 به چشم می خورد. مایکروسافت با معرفی این نسخهآزمایشی نرم افزار خود نشان می دهد که نرم افزار آینده اینترنت اکسپلورر،سرعت جستجو و حمایت از نسلهای جدید استاندارد زبان وب (HTML5 و CSS3) رادر دست کار دارد.

همچنین می تواند در ایجاد محتواهای چندرسانه ایبسیار پیچیده بدون نیاز به حمایت از نرم افزار Adobe Flash بسیار کارآمدباشد. IE9 به ویژه سازگاری بالایی با لوح- رایانه های "ضد آی- پد" برپایهسیستم عامل ویندوز دارد.

از دیگر نوآوریهای IE9 می توان به استفادهکامل از سخت افزارهای گرافیک موجود در رایانه های امروزی به خصوص کارتهایگرافیک ویدیو Nvidia Ion اشاره کرد. به طوری که اینترنت اکسپلورر 9 میتواند به طور کامل از توانایی پردازش سه بعدی و پردازش با کیفیت بالایمحتویات چندرسانه ای استفاده کند.

براساس گزارش پی. سی. مگزین، IE9از سویی دیگر کمک می کند که مصرف باتری رایانه های قابل حمل تا حد قابلملاحظه ای کاهش یابد. همچنین اکسپلورر 9 موتور جدیدی به نام "چاکرا" ویژهبرنامه "جاواسکرپیت" دارد. چاکرا با استفاده از یک سیستم هوشمند می تواندبا بهره گیری از کد جاوا عملیات نوسازی و تثبیت مرورگر را با حداکثر سرعتانجام دهد.