یک ائتلاف بین­المللی متشکل از 10 رگولاتوری فعال در زمینه مسائل مربوط به حریم خصوصی (privacy)، با صدور نامه­ای، از اقدامات ناکافی گوگل نسبت به تامین امنیت حریم خصوصی کاربران خود و عدم اهتمام شایسته به این مهم انتقاد کرد.

در این نامه، با اشاره به راه­اندازی شبکه اجتماعی گوگل باز (Google Buzz) در اوایل سال جاری میلادی، این سرویس را دلیلی محکم در خصوص اثبات اینکه غول جستجو موضوعات مربوط به privacy را یک موضوع دست دوم و کم­اهمیت تلقی می­کند، دانسته است.

به گزارش eSecurityPlanet ائتلاف یادشده اوایل ماه جاری نامه­ای به اریک اشمیت (Eric Schmidt) رئیس اجرایی گوگل نوشت و در آن از گوگل خواست که از یک­سو میزان اطلاعاتی را که از کاربران خود گردآوری می­کند کاهش دهد و از سوی دیگر نحوه استفاده­های آتی از این داده­ها را به گونه­ای شفاف­تر تشریح نماید.

در این نامه با اشاره به نگرانی فزاینده اعضای ائتلاف، تصریح شده است: هر گاه گوگل برنامه­ها و فناوری­های نوینی را عرضه می­کند، حقوق مربوط به حریم خصوصی افراد در سراسر جهان بیش از پیش به بوته فراموشی سپرده می­شود.

گفتنی است سرویس گوگل باز دارای ویژگی خاصی است که رنجش کاربران حساس به privacy را در پی داشته و آن اینکه غول نرم­افزاری خودش به طور خودکار کسانی را که قادر به دیدن نوشته­های شما هستند و نیز کسانی که شما می­توانید نوشته­های آنها را ببینید، انتخاب می­کند.

گوگل این افراد را از میان کسانی که شما بیشتر با آنها ایمیل رد و بدل کرده و یا چت نموده­اید، برمی­گزیند.

هرچند بعداً بروزرسانی­های گوگل، این معضل را حل کرد و به کاربران حق انتخاب داد ولی عدم توجه به این موضوع در وهله اول، خشم ائتلاف مزبور را برانگیخته است.

منابع: eSecurityPlanet، itmanagement.earthweb.com

تصویر: cdn.physorg.com