نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: بررسی مدیریت پسماندهای بیمارستانی

 1. #1
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  بررسی مدیریت پسماندهای بیمارستانی

  چکیده:
  زباله های بیمارستانی بدون شک یکی از منابع آلوده کنند محیط زیست به شمارمی رود. به همین علت یکی از مسائل اساسی مدیریت در بیمارستان چگونگی جمعآوری ، نقل و انتقال و نگهداری موقت و دفع نهایی زباله ها می باشد به نحویکه خطری افراد عادی را تهدید نمی کند.پیرو همین اصل مطالعه ای بر نحوه یمدیریت پسماندها در بیمارستان امام رضا(ع) در شهر کرمانشاه در بهار وتابستان ۱۳۸۷ انجام گرفت.

  در این مطالعه سعی شدکه نحو ه ی جمع آوری اولیه در بخشها ، انتقال بهجایگاه موقت، وضعیت جایگاه ،نحوی انتقال به محل دفع نهایی و وزن زباله هایتولید شده زباله های تولیدی به ازای هر تخت در یک شبانه روز، درصد های هرنوع زباله به تفکیک بررسی شود.طی بررسی های انجام شده متاسفانه با وجود دوکارشناس بهداشت محیط ،مدیریت زباله ها رضایت بخش نبود.به طوری که در همهمراحل مربوط به زباله ها نقایصی مشاهده شد. زباله سوز بیمارستان هم فعالبوده ولی شرایط استاندارد را از نظر محل ، حرارت و دودکش ندارد و حتی فاقدارتفاع استاندارد و فیلتر می باشد و در اثر احتراق ناقص دودو ذرات معلق درفضا بخش شده که با توجه به مسکن مسکونی بودن منطقه بسیار خطرناک استجایگاه موقت جمع آوری نیز وضعیت مشابهی داردو قابل توجه اینکه مامورینشهرداری درهمین محل وبدون هیچ پوشش حفاظتی اقدام به جداسازی زباله هامیکنند.علاوه بر وضعیت زباله های بیمارستانی ، بهداشت محیط عمومی بیمارستاننیز در وضعیت مناسب و مطلوبی قرار نداردو نیازمند بازنگری های جدی می باشد.

  hospital room

  مقدمه:

  یکی ازمعظلاتی که بهداشت عمومی و محیط زیست را تهدید می کند.زباله هایبیمارستانی می باشد که به علت دارابودن عوامل خطرناک سمی و بیماری زا ازجمله مواد:پاتولوژیک ، دارویی و شیمیایی و رادیو اکتیو از حساسیت خاصیبرخوردار است و مورد خاص مردم ومسئولین.براساس برآوردها حدود ۶۳۰ نوع مادهشیمیایی و دارویی در بیمارستان مصرف می شود که ۳۰۰ نوع آن سمی بوده .درایران بیش از ۸۰۰ بیمارستان ،۷۰۸۹ واحد بهداشتی درمانی ،۱۶۲۸۵ خانه بهداشتو ۳۷۰۱ آزمایشگاه فعال وجود داردکه روزانه بالغ بر ۲۸۵ تن پسماند تولید میکنند که دفع آنها مدیریتی صحیح و منطبق با اصول مهند سی و بهداشت میطلبد.(طبق آمار سال ۱۳۸۲).درکشور حدود۸۵/۴%زباله های عفونی بدون هیچعملیات بی خطر سازی در زمین دفن می شود. ۳/۶۳%سوزانده می شودو ۱۸/۲% هم بهصورت تلنبار رها می شود.هیچ یک از روشهای فوق به دلیل عواقب زیست محیطی وبهداشتی مورد تایید مجامعه علمی بین المللی نیست . ازاین رو به نظر میرسدکه کمبودهای جدی در این زمینه وجود داردکه باید هرچه سریعتر نسبت به برطرف نمودن آن ها اقدام شود.

 2. #2
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بررسی مدیریت پسماندهای بیمارستانی

  روش های پیشنهادی برای دفع زباله هابه روش صحیح

  زباله های معمولی:

  به طور روزانه از طریق شهرداری

  زباله های عفونی ، شیمیایی ، نوک تیز و برنده :

  براساس قانون مدیریت پسماندهابا هماهنگی ارگانهای ذیربط و یا پس از بی خطر نمودن باید تحویل شهرداری شود.( سوزاندن ـ گند زدایی ـ خرد کردن)

  اعضا و اندام قطع شده یا جنین :

  در گورستان به روش مخصوص خود.

  زباله های رادیواکتیو:

  طبق ضوابط سازمان انرژی اتمی ایران.

  ـ زباله های پاتولوژیک :

  سوزاندن

  خون و فرآوردهای آن :

  دفع در فاضلاب ـ گند زدایی یا دفن.

  بهترین راه حل مسئله زباله های بیمارستانی از نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بی خطر سازی زباله ها با استفاده از فناوری های غیر سوز در مبدا تولید است.

 3. #3
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بررسی مدیریت پسماندهای بیمارستانی

  اهمیت مطالعه:

  با توجه به اینکه نقش بیمارستان تنها توجه به مسائل درمانی نمی باشد ونیز با توجه به پیوستگی میان دو امر مهم درمان و بهداشت ، تفکیک کردن این دو موضوع امکان پذیر نمی باشد و با به کار گیری تمام امکانات درمانی و بهداشتی باید وسایل فراهم آورد که در راه ارتقا ء بهداشت و سلامت عمومی جامعه موثر باشد.لذا با استفاده از افراد آموزش دیده و متخصص در زمینه های مختلف و به خصوص بهداشت می توان در بالا بردن کیفیت خدمات و بهره برداری صحیح از بیمارستان گام های موثری برداشت. در حال حاضر عفونتهای بیمارستانی یکی از دلایل عمده مرگ و میر بیماران بستری می باشد.که به طور مستقیم و غیر مستقیم سبب افزایش چشمگیر هزینه های بیمارستانی و ایجاد مخاطرات بهداشتی نیز می گردد.

  در امریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی درمان عفونتهای بیمارستانی هزینه ای معادل ۵/۴ میلیون دلار بر پیکره بهداشت و درمان تحمیل کرد.

  در کشورهای ما طی سالهای اخیر اقداماتی موثر در جهت تشکیل و فعالیت کمیته های بهداشت و کنترل عفونتهای بیمارستانی صورت گرفته است و ولی به دنبال اهمیت موضوع و تازگی کار برنامه ریزی دقیق تر و آموزش بیشتری لازم است.

  از آنجایی که برخورداری از اطلاعات علمی شرط لازم جهت بهبود کیفیت هر فرآیندی می باشد بر آن شدم تا با دست یابی به آخرین منابع علمی موجود در این زمینه ،مجموعه مناسبی را گردآوری نمایم.

  اهداف مطالعه:

  الف ) اهداف کلی:

  ـ برقراری سیستم جدا سازی و تفکیک زباله های عفونی در مبداتولید به صورت ۱۰۰ %

  ـ تعیین میزان زباله های تولید شده در بیمارستان

  ـ تعیین میزان زباله های عفونی و عادی

  ـ تعییت میزان زباله به ازای هر تخت در یک شبانه روز

  ـ شناسایی سیستم فعلی جمع آوری ، حمل و نقل زباله در بیمارستان

  ـ بررسی وضعیت زباله سوز و میزان کارایی آن.

 4. #4
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بررسی مدیریت پسماندهای بیمارستانی

  سوابق بیمارستان:

  بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه در سال ۱۳۶۹ احداث و در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسیده است .این بیمارستان مساحتی حدود m2000/120 دارد که m2 000/60 آن زیر بنا و m2 000/60 دیگر محوطه را به خود اختصاص داده است. پرسنل این مرکز طبق پست سازمانی ۱۲۰۰ نفر بوده و ۶۴۵ تخت در این بیمارستان فعال می باشد. و شامل بخش های زیر می باشد:

  بخش عفونی ، ارولوژی ۲و۱ ، داخلی ۲و۱ ، ccu و post ccu ، آنکولوژی ، ENT ، ICU 2و۱ ، جراحی عمومی ، ارتوپد، زنان ۲و۱ ، زایشگاه ، NICU ، اطفال ۲و۱ ، PICU ، اتاق های عمل ۲۰ گانه ، اورژانس ، پیوند ،

  دیالیز ، VIP ، آزمایشگاه،

 5. #5
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بررسی مدیریت پسماندهای بیمارستانی

  اهمیت بهداشتی مدیریت مواد زائد در مراکز درمانی:

  بیمارستان ها هم به عنوان مهمترین بخش ارائه خدمات درمانی و هم به عنوان بزرگترین متولی آموزش نیروی انسانی ماهر در زمینه بهداشت و درمان جایگاه ویژه ای دارند.

  در اداره ی بیمارستان مدیریتی قوی و سازنده عمل می کند که علاوه بر احاطه کامل ، بر استانداردها و ضوابط بهداشت محیط به صورت عام ومدیریت مواد زائد به صورت خاص سعی در افزایش کارآرایی خدمات و حفظ سلامت پرسنل و بیماران و محیط زیست بنماید.

  اهمیت این مسئله آنچنان زیاد است که در اغلب کشور هایی پیشرفته قوانین خاصی برای مسئولان موسسات درمانی تدوین شده و هرگونه تخطی از آن مسلتزم برخورد قاطع و محدود کننده می باشد. در کشور ما هنوز چنین قوانین مد ونی که خط مشی مسئولان را مشخص و تبیین کند وجود ندارد و این شهرداریهاهستند که متولی دفع زباله های بیمارستانی هستند در صورتی که هیچ دانشی در این خصوص ندارند.

  در بیمارستان ها بیش از سایر اماکن عمومی سهل انگاری در امر نگهداری ،حمل و نقل و دفع و زباله ها می تواند مخاطره آمیز باشد.یکی از عواقب این موضوع که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود عفونتی بیمارستانی nosocomial infectia می باشد که میتوانددر اثر بی دقتی در نظافت بیمارستان و جابجایی و حمل غلط زباله اتفاق بیفتد.

  در هر حال یکی از اصول ترین راههای پیشگیری و کنترل بیماریهای عفونی در مراکز درمانی تعهد مدیریت و اعمال قوانین بهداشتی در جهت بهینه سازی مدیریت مواد زائد جامد می باشد.

  اولین قدم کارآمد در رسیدن به این اهداف والا و بزرگ استفاده از فرد یا افراد آموزش دیده وکار آمدبه منظور نظارت و کنترل در امور به زائدات بیمارستان می باشد.

  استفاده و بهره گیری از ست های درمانی یکبار مصرف راهکاری مطمئن در جهت کاهش موارد عفونت بیمارستانی می باشد نظر به اینکه پس ازاستفاده و بی خطر سازی می توان این زائدات را تا ۸۰ % درصد کاهش حجم دادهم مسئله حجم زباله های تولیدی را پوشش خواهد داد.

  یکی از ارکان مهم در امر مدیریت زباله های بیمارستانی ایجاد پیوستگی و ارتباط مناسب بین عناصر موثر تشکیل دهنده ی سیستم در مراکز درمانی می باشد.

  آموزش ادواری کارکنان به منظور روزآمد کردن دانش آنها ، جمع آوری و دفع زائدات ، بهبود فرآیند ها ،جایگزینی وسایل و مواد،آماده کردن تجهیزات فنی و ایمنی برای کارگران بخش خدمات و .....

  بخش اعظم پیوستگی و ارتباط درونی بیمارستانی را تشکیل می دهد.

  از آنجایی که بخش عمده زائدات بیمارستانی کرمانشاه و اکثر بیمارستان های ایران در حال حاضر توسط نیروی خدمات شهری جمع آوری می شود.بنابراین ارتباط مطلوب و مناسب بین مدیریت مواد زائد

  در داخل بیمارستان و سیستم مدیریت خدمات شهری اهمیت به سزایی دارد. سیستم خدماتی بهداشتی و درمانی برای تامین حفظ و ارتقا سلامت و اعاده ی آن هنگام بیماری افراد جامعه سازماندهی شده است.بیمارستا نها که بخش اعظم سیستم درمانی را تشکیل می دهند. لازم است الگوی نظافت و سمبل پاکیزگی و بهداشت باشند. به منظور تامین هدفهای اساسی و بنیادی بیمارستان و ایجاد محیطی سالم وبی خطر معیارها و راهکارهای علمی حفظ ،وارتقا و بهداشت بیمارستان الزامی است.بالابردن سطح بهداشت بیمارستان از جنبه های انسانی ،اقتصادی و بهداشتی حائز اهمیت است.پژوهش حاضر سعی بر بررسی مدیریت مواد زائد در بیمارستان امام رضا(ع) را دارد و بنا ،براین است که میزان زباله های تولید شده به تفکیک ،وضعیت نگهداری ،حمل و دفع آنها را به صورت مشاهده ای و آماری و مصاحبه مورد بازبینی قرار داده و نکاتی را برای مدیریت بهترآن بیان کند.

  با توجه به وجود اشکالاتی در مراحل مختلف مدیریت زباله،بالاخص مرحله امحاءو زباله سوزی لازم به نظر می رسد جلسه های آموزشی ـ توجیهی در این خصوص برگزار شودهمچنین مدیریت موظف به رفع عیوب گردد. زیرا رفع عیوب فعلی باعث بازده اقتصادی در آینده خواهد شد.

  زباله های درمانی و بهداشتی در زمره مواد زائد خطرناک طبقه بندی شده لذا تکنولوژی جمع آوری و دفع اینگونه مواد ضوابط خاصی و نیاز به نظارت متخصصین کار آمد دارد.

  مدیریت زباله های بیمارستانی:

  بیمارستان ها و مراکز درمانی مهمترین مراکز تولید زباله های خطرناک به شمار می آیند. در بیمارستان ها روشهای درمانی مختلفی مانند ـ شیمی درمانی ، دیالیز ، جراحی ، جراحی ترمیمی ، قطع عضو، خارج کردن اندامهای داخلی بدن «Ampotation » کبالت تراپی ، آزمایشهای شیمیایی و .... روی بیماران انجام می گیرد . همین نکته می رساند که دفع زباله های خطرناک به عنوان زباله های شهری و طبق قوانین مربوط به آن اصلا بهداشتی نبوده زیرا باعث آلودگی های ثانویه خواهد شد.

  با اعمال یک مدیریت صحیح در نحوه ی جمع آوری مواد زائد از داخل بخشها و توجه به امر تفکیک در محل ، نگهداری موقت در محل ذخیره و حمل نهایی به شکل صحیح می توان قسمت اعظم زباله های تولیدی در داخل بیمارستان را همانند زباله های خانگی جمع آوری و دفع نمود.

  عمده ترین تقسیم بندی زباله های بیمارستانی براساس :

  ۱/ روش دفع

  ۲/ . درجه خطر

  ۳/منبع تولید معرفی شده است .


  سه نقطه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. عمل نا پسند خانمها در روابطشان با آقايون
  توسط موفقيت در انجمن دل باختگی و وصلت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۸۸, ۱۹:۱۹
 2. عمل نا پسند آقايون در روابطشان با خانمها
  توسط موفقيت در انجمن دل باختگی و وصلت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۸۸, ۱۹:۱۷
 3. جستجو و دسترسی سریع به سایت ها
  توسط HAMIDREZA در انجمن هك و امنيت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷, ۲۰:۰۶
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۴ خرداد ۸۷, ۲۰:۰۶
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۳ آذر ۸۶, ۲۱:۴۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •