نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نانولوله های کربنی و کاربردهای انها

 1. #1
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  نانولوله های کربنی و کاربردهای انها

  كشف خواص جديد نانولولهها توسط يك محقق ايراني

  نانولولههاي كربني و كاربردهاي آنها از موضوعاتي است كه حجم بالايي از مباحث نانوتكنولوژي را به خوداختصاص داده است. نظرات مختلفي در مورد آينده نانولولهها ابراز ميشود. مطلب زير به تلاشهاي دكتر علي يزداني, يك محقق ايراني در زمينة توسعه كاربردهاي نانولولههاي كربني ميپردازد:
  خبر: (ماخذ: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]. wired. com/ )

  با تنظيم خصوصيات الكتريكي و قابل تعديل نانولولهها ميتوان يك مدار جديد و قابل برنامهريزي را توليد كرد كه نانولولههاي معمولي را به ابزاري چندمنظوره تبديل ميكند.

  علي يزداني از دانشگاه ايلينوي گفت: "ما اميدواريم علاوه بر جايگزين كردن سيمها با نانولولهها، بتوانيم از اين مواد در الكترونيك مولكولي نيز بهره ببريم."

  يزداني يكي از 8 نويسندة مقالهاي است كه براي اولين بار خصوصيات الكترونيكي نانولولهها را مورد مطالعه قرار ميدهد. (اين مقاله در شماره ژانويه مجله Science به چاپ رسيده است.) وي ميگويد: "يكي از اهداف اصلي توليد ابزارهاي الكتريكي، تنظيم خصوصيات الكترونيكي يك ترانزيستور، براي كنترل ورود الكترونها به درون آن است."

  ابزاري كه وي ساخته است، يك نانولوله به نام "پوسته نخود" است (از اين جهت كه شبيه به پوستة نخود است) كه نخودهاي آن، مولكولهاي كرويشكل C60 هستند. وي با قراردادن يك مولكول C60 در اين نانولوله، دريافت كه خصوصيات الكتريكي سيستم، بسته به جاي مولكولهاي C60، از يك هادي به يك نيمههادي و يا به يك عايق قابل تغيير ميباشد. وي دريافت كه اگر مولكولهاي C60 را به صورت متناوب و يا در فواصل معين قرار دهد، تشديد امواج كوانتومي الكترونها در سيستم قابل تنظيم خواهد بود. كشف اين خصوصيت، دريچهاي براي استفاده از اين "پوسته نخود"ها در محاسبات كوانتومي خواهدگشود.

  "يزداني" ميگويد: "اغلب در استفاده از نقاط كوانتومي براي محاسبات كوانتومي، مطالب زيادي گفته ميشود. با شناخت خصوصيات ساختاري C60 ميتوان راه را براي مهندسيكردن حالتهاي شبيه به نقاط كوانتومي، هموار ساخت." وي معتقد است كه خواص قابل تنظيم نانولولهها، راه را براي استفاده از ديگر مولكولها بهجاي مولكول C60 باز خواهد نمود.

  "ديِكِر" از دانشگاه دِلفت در هلند دربارة يزداني ميگويد: "نانولولهها، ساختاري پيچيده دارند و آنچه تاكنون بدست آمده فقط تصاويري از اين مواد بوده است. مطالعات يزداني، اولين تحقيق و بررسي در زمينة خصوصيات نانولولهها ميباشد كه بسيار جالب و گرانبهاست. اما اگر از من پرسيده شود كه آيا چيز خاصي را درباره پوسته نخودها پيشبيني ميكنم و يا آنها را ميتوان جانشين نانولولهها كرد، ميگويم خير!"

  "ديكر" كه ساخت مدارهاي نانولولهاي وي جز تيترهاي خبري بوده، از اظهارنظر بيشتر در مورد اهميت پوسته نخودها خودداري كرده و آن را منوط به انجام تحقيقات بيشتر دانست.

  يزداني در سال 1999 تيمي را در شركت NEC ايالت ميشيگان، تحت عنوان مدلسازيهاي رايانهاي تشكيل داده و تحقيقات گستردهاي را روي سيستم بستة پوسته نخود با يك نخود انجام داد. آنها دريافتند كه اين نخود فاصله ميان دو انتهاي لوله را در 10 پيكوثانيه (يك تريليونيم ثانيه) طي ميكند. اين يعني چيزي فراسوي سريعترين تراشههاي رايانهاي در بازار.

  "يزداني" ميگويد: "اين مواد داراي كاربردهاي زيادي هستند، به همين دليل ساخت آنها مورد علاقة دانشمندان، محققين و حتي مردم واقعشدهاست."

  يزداني اضافه ميكند: "پوسته نخودها نميتوانند جانشين نانولولههاي معمولي شوند، بلكه عامل قدرتمندي در افزايش كارآيي نانولولهها به شمار ميروند." وي اظهار داشت: "اكنون در بسياري از موارد، اقدام به استفاده از نانولولهها ميشود. از جمله در ساخت ابزارآلات مولكولي و يا مدارهاي منطقي. اما كشف اخير حركتي تازه و مهم در تنظيم خصوصيات نانولولهها از طريق پركردن آنهاست.

  منبع
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  به قلم حسن علمخواه
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 2. #2
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : نانولوله های کربنی و کاربردهای انها

  ده نوع كاربرد مختلف الياف كربن

  الياف كربن بخاطر داشتن خصوصياتي چون مقاومت زياد، وزن كم و مقاومت در برابر خوردگي و حرارت، مادة بسيار مناسبي جهت تقويت ديگر مواد به حساب ميآيد. متن زير كه از مجلة كامپوزيت نقل شده است، بيانگر ده نوع كاربرد مختلف الياف كربن در حال و آينده است:

  در دنياي مواد، الياف كربن همانند آخرين اميد براي افزايش خواص مكانيكي عمل ميكند؛ يعني در تقويت ديگر مواد و بهبود ويژگيهاي آنها معجزهوار عمل ميكند. كامپوزيتهاي تقويت شده با الياف كربن داراي ويژگيهاي برجستهاي مانند استحكام و چقرمگي بالا، سبكي، مقاومت در برابر خوردگي و حرارت و هدايت الكتريكي هستند. از ديگر ويژگيهاي الياف كربن، قابليت استفاده همراه با مواد گوناگون همانند ديگر الياف، پلاستيكها، فلزات، چوب و سيمان است.

  زولتك يكي از شركتهاي توليد كننده الياف كربن است كه محصولات آن در صنايع گوناگون به كار گرفته ميشوند. اين شركت الياف كربن را از يك فرايند كربنيزاسيون پيوسته توليد ميكند و هماكنون توجه خود را به توليد الياف كربن ارزان معطوف كرده است. زولتك بر روي ده گروه كاربردي تجاري مهم تمركز كرده است. اين ده گروه به صورت مشروح در ادامه آمده است:

  1- پلاستيكهاي رسانا و كاهش الكتريسيته ساكن

  با توزيع الياف كربن كوتاه در ديگر مواد ميتوان الكتريسته ساكن توليد شده در رايانههاي لپتاپ، چاپگرها و ديگر وسايل مشابه را پخش كرد. انتظار ميرود با افرودن الياف كربن كوتاه و آسياب شده به مواد گرماسخت، نياز به آغازگرهاي رسانا پيش از رنگآميزي قطعه از بين برود. الياف كربن با افزايش جاذبه بين رنگ الكترواستاتيك و قطعه باعث افزايش دقت در رنگآميزي پاششي ميشوند و در نتيجه هزينه و آلودگي كاهش مييابند.

  2- كاربردهاي صنعتي

  در صنعت كاغذ، غلتكهاي سريعي كه سبكي وزن، چقرمگي و عمر بالا را با هم داشته باشند، كليد بهبود توليد و افزايش كيفيت هستند. بسياري از توليدكنندگان كاغذ و چاپخانهها در ايالات متحده و اروپا هم اكنون از نسل جديدي از غلتكها و ميلههايي استفاده ميكنند كه از الياف كربن ساخته شدهاند. همچنين در ساخت غلتكهاي مورد استفاده در فرايند پيچش الياف (يكي از روشهاي شكلدهي كامپوزيتها) از اين فناروي استفاده ميشود.

  3- صنعت ساختمان و كاهش وزن سازهها

  پيشرفت صنعت ساختمان بر استفاده از الياف كربن در كاربردهاي حساس و با حجم بالاي توليد تاكيد ميكند. ظرفيت الياف كربن براي تقويت و كاهش وزن سازههاي بتني مشخص شده است. يك شركت بينالمللي مصالح ساختماني، اين ايده را كه هر بدنة بتني بايد سنگين و ضخيم باشد، دگرگون كرد. اين شركت در نمايشگاه بزرگ بينالمللي هتل، متل و رستوران سال 1998 در نيويورك، يك اتاق مجزاي هتل را در اندازة واقعي به نمايش گذارد. اين اتاق از جنس بتن تقويت شده با كامپوزيتهاي الياف كربن بوده كه كامپوزيكرت ناميده ميشود (Composicrete). اين بازار همچنين شامل ديگر واحدهاي قابل حمل و سرهم كردن براي استفاده در هتلها، متلها، مدرسهها و غيره است.

  4- لوازم ورزشي با بهاي باورنكردني

  روزگاري تنها ثروتمندان توان استفاده از برخي لوازم ورزشي را داشتند. ولي امروزه با استفاده از الياف كربن، قيمتها به طرز چشمگيري كاهش يافتهاند، به گونهاي كه شما به راحتي ميتوانيد يك چوب گلف را به بهاي كمتر از 30 دلار تهيه كنيد. الياف كربن به طرز قابل توجهي، كارايي بسياري از لوازم ورزشي را بهبود دادهاند. ولي تا چندي پيش، راكتهاي تنيس و چوبهاي گلف معروف به گرافيتي از الياف كربن بسيار گران ساخته و فروخته ميشدند. شركت زولتك الياف كربن ارزانقيمتي را عرضه كرده است كه تهية صفحات نازك پيش آغشته مورد نياز براي لوازم ورزشي از آن بسيار ساده است. اين صفحات در قطعاتي همچون اسكي، اسكيت، تخته برفي و غيره كاربرد دارند.

  5- صنعت خودرو، كاهش وزن و افزايش استحكام

  هنري فورد در سال 1923 گفته بود: "من نميتوانم چنين خيال واهي را تصور كنم كه استحكام متناسب با وزن است. كاهش وزن خودرو حتي به ميزان جزيي ميتواند منجر به افزايش سرعت و كاهش مصرف سوخت شود. با كاهش وزن، مواد كمتري نيز استفاده ميشود كه به نوبه خود، افت قيمت را به همراه دارد".

  نگرش هنري فورد درست بود. روز به روز مردم بيشتري در جهان، توانايي خريد خودروي شخصي را پيدا ميكنند و خودروها سوخت بيشتري مصرف كرده و آلودگي بيشتري توليد ميكنند. بنابراين رقابتي شديد براي ساخت خودروهاي ارزانتر، سبكتر و تميزتر درگرفته است. دو طرز فكر براي كاهش وزن خودروها وجود دارد. يكي از اين نگرشها بر جايگزيني جزء به جزء تمركز دارد. در اين نگرش سعي بر اين است طي پنج سال وزن خودرو 150 تا 200 كيلوگرم كاهش يابد. نگرش ديگر بر طراحي كلي سيستمهاي نوين تمركز دارد تا ميزان كاهش وزن بيشتري به دست آيد. هر دوي اين نگرشها اكنون پيگيري ميشوند.

  در اروپا و ژاپن كه بهاي بنزين چند برابر ايالات متحده است، در دهة آينده تلاش بيشتري براي عرضه خودروهاي ابرسبك به بازار انجام ميشود. امروزه پلاستيكها و كامپوزيتها نسبت به ديگر مواد به جز فولاد بيشترين سهم را در وزن خودرو دارند. در خودروهاي امروزي پليمرهاي گرمانرم عموماً در كابردهاي غيرسازهاي استفاده ميشوند و به جاي الياف كربن، الياف شيشه به كار گرفته ميشود. زولتك با شركتهاي سازنده خودرو همكاري ميكند، تا فرايندهاي ساخت موجود را با الياف كربن سازگار كند. با توجه به اين كه الياف كربن در واحد حجم قويتر و سفتتر از الياف شيشه هستند، يك خودروي تمامكامپوزيتي بيش از 60 درصد كاهش وزن خواهد داشت.

  6- وسايل نقليه ديگر (هواپيماها، قطارها، اتوبوسها)

  يك شركت صنعتي اروپايي روي برنامه جديدي براي بررسي امكان ساخت واگنهاي تمام كامپوزيتي كار ميكند. تيرهاي باربر اين واگن از الياف كربن ساخته خواهد شد. كاربرد الياف كربن در اتوبوسها، كاميونها و ديگر وسايل نقليه رو به افزايش است. كارايي نسل جديد هواپيما (نظامي يا تجاري) با استفاده از الياف كربن افزايش يافته و كاربرد الياف كربن در اين زمينه روز به روز بيشتر ميشود. همزمان ما شاهد تاكيد بيشتر كاهش هزينه در صنعت هوا و فضا هستيم. هم اكنون شركتهاي بويينگ و لاكهيد، الياف كربن رده تجاري را در برنامههاي طراحي خود گنجاندهاند.

  7- الياف كربن در توربينهاي بادي

  يكي از قديميترين و تميزترين روشهاي توليد انرژي استفاده از نيروي باد است. در طول دهه گذشته ظرفيت توليد الكتريسته از توربينهاي بادي به سرعت افزايش يافته است.

  هم اكنون اگر توربينهاي بادي در جاي مناسبي قرار داده شوند بهاي الكتريسته توليد شده حدود 5 سنت بر كيلو وات ساعت است. ولي براي همهگيرشدن اين روش، اين بها بايد كاهش يابد تا الكتريسيته توليد شده توانايي رقابت با ديگر روشها را داشته باشد. يعني توربينهاي بادي جديد بايد بزرگتر و كارآمدتر از توربينهاي امروزي(كه طول بيشينهي پرههاي آنها 30 متر است) باشند. امروزه پرههاي توربيني به طول 55 متر طراحي شده است. اين امر مستلزم استفاده از الياف كربن به جاي الياف شيشه است تا استحكام و سفتي مورد نياز را تامين كند. هم چنين انتظار ميرود الياف كربن در مخازن گاز طبيعي فشرده و پيلهاي سوختي نقش مهمي داشته باشند و كاهش وزن، كليد عملي شدن اين فناوريها است.

  8- الياف كربن در تقويت سازهها

  صدها هزار پل، پاركينگ، ساختمان بلند و ديگر سازههاي بتني و چوبي در دنيا، به تقويت و ترميم نياز دارند. بازار محصولاتي كه بتوانند اين كار را انجام دهند بسيار گسترده است. بيش از 1500 سازه بتني تاكنون با كامپوزيت تقويت شدهاند. هنگامي كه از كامپوزيتها به جاي فولاد استفاده ميشود، زمان ساختوساز كاهش يافته و وزن كلي سازه به مقدار قابلتوجهي كم ميشود و در اغلب موارد اختلال ايجاد شده در كارهاي ديگر كاهش مييابد. تقويتكنندههاي كامپوزيتي معمولاً از صفحات فولادي ارزانتر نيستند ولي كارايي بهتري دارند.

  9- الياف كربن و مقاومت در برابر سايش

  زولتك مهمترين توليدكننده الياف كربن مورد استفاده در ترمزهاي هواپيما در جهان است. در دماهاي بالا فولاد و ديگر مواد ذوب ميشوند ولي الياف كربن قويتر ميشوند. الياف كربن به عنوان ماده اصلي تقريباً 50 درصد از ترمزهاي كامپوزيتي كربن/كربن در هواپيماهاي تجاري به كار ميرود. برنامههايي براي به كاربري ترمزهاي كامپوزيتي قطارهاي پرسرعت اروپا در حال بررسي و گسترش است. اين ترمزها شبيه ترمزهاي هواپيما طراحي شده است. كاربرد الياف كربن در ديگر بخشهاي سايشي خودور همانند كلاچ و جعبه دنده در حال گسترش است.

  10- صنايع دريايي و قايقهاي تقويت شده با الياف كربن

  يكي ديگر از بازارهايي كه الياف كربن در آن كاربرد گستردهاي دارد، صنايع دريايي است. اين كابردها عبارتند از ساخت دكلها، بادبانها، عرشه و بدنهي قايقهاي بادباني، پارويي و موتوري تندرو.

  آبهاي عميق يكي از بزرگترين مشكلات صنعت نفت هستند. براي غلبه بر اين مشكل نميتوان به ابزار فولادي اعتماد كرد. محدوديتهاي فولاد از پيش در لولهها و ديگر سازهها مشخص شده است. شركت زولتك به صورتي فعال مشغول مذاكره با شركتهاي بزرگ نفتي، شركتهاي حفاري و غيره است تا بر روي الياف كربن سرمايهگذاري كنند. زولتك همچنين درگير آزمايش ميلههاي كامپوزيتي است كه سكوهاي نفتي جديد را در عمق 3.7 كيلومتري اقيانوس مهار ميكنند. اين عمق، چهار برابر عميقترين سازههايي است كه با فولاد مهار شدهاند.

  موارد ذكر شده از كاربردهاي نوين، تمام كاربردها را در برنميگيرد. به عنوان مثال، در زمينه پزشكي، علاقهي شديدي به استفاده از كامپوزيتها براي ساخت پروتزهاي سبك و مستحكم وجود دارد. (پايان نقل قول از مجلة كامپوزيت)

  تحليل:

  متن فوق نشاندهندة فراگير شدن استفاده از الياف كربن در كاربردهاي گوناگون است و جايگزيني گستردهاي كه در آينده به نفع الياف كربن رخ خواهد داد. اين مساله ايجاد بازار بزرگي براي اين الياف و قطعات تقويت شده با اين مواد را نويد ميدهد. بازاري كه با توجه به زمينههايي كه در بالا براي كاربرد اين الياف بيان شده است ارزش زيادي خواهد داشت. علاوه بر اين با توجه به خصوصياتي كه كامپوزيتهاي ساخته شده از اين الياف دارند مانند مقاومت بالا و عدم خوردگي، هزينههاي تعمير و نگهداري را به شدت كاهش ميدهند. در كشور ما توانمنديهايي در ساخت كامپوزيتهاي تقويت شده با الياف كربن وجود دارد كه جاي اميدواري است ولي محدود ميباشد و بايد گسترش يابد. در زمينة توليد اين الياف كاري صورت نگرفته است. در صورت توليد اين الياف در داخل كشور علاوه بر تامين نياز داخلي ما ميتوانيم در بازار آيندة اين الياف نيز سهم داشته باشيم.

  منبع
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  به قلم حسین صالحی وزیری
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •