نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  تلسكوپ هابل
  چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  جامجم آنلاين: سازمان ناسا با توجه به 20 سالگي تلسکوپ هابل تلسکوپي که باتصاوير خود توانسته است ديدگاه انسان را نسبت به جهان هستي متحول سازدکتابي از مجموعه تصاوير فضايي اين تلسکوپ را ارائه مي کند.

  بهطور قطع مي توان گفت تلسکوپ فضايي هابل طي دو دهه اي که از زمان پرتابش بهفضا مي گذرد توانسته است ديدگاه بشر را نسبت به جهان و درک انسانها رانسبت به دنياي اطراف خود متحول سازد. توصيفي که هميشه درباره اين تلسکوپدوست داشتني عنوان شده است.

  اکنون به منظور بزرگداشت 20 سالگيهابل، دانشمندان در ناسا تاثيرگذارترين و مهمترين تصاويري که اين تلسکوپدر طول اين دو دهه به ثبت رسانده است را انتخاب کرده اند تا در 20 سالگيهابل به عنوان برترين دستاوردهاي آن ارائه کنند.

  ابرهاي عظيمغبارهاي کيهاني که زادگاه ستارگان به شمار مي روند، انفجار و رها شدن نوردر هنگام مرگ ستاره ها، ساختار زيباي کهکشانها و حتي سياره هاي جديد دربخشهاي دور افتاده منظومه خورشيدي از جمله تصاوير برتر هابل به شمار ميروند. ناسا اين تصاوير را در قالب کتابي با عنوان "هابل، سفري از ميان فضاو زمان" منتشر مي کند.

  ناسا همچنين در اين کتاب نحوه ساخت و تکميلاين تلسکوپ ارزشمند را که هزينه اي برابر 10 بيليون دلار صرف ساختن، پرتابو حفظ آن شده است نمايش مي دهد.

  "اد ويلر" معاون هيئت مديرهماموريتهاي علمي ناسا در باره اين کتاب مي گويد:" اين کتاب نمونه هايي از20 سال اکتشافات ناسا که توانسته اند براي هميشه ديدگاه انسان را نسبت بهجهان هستي و مکاني که در آن زندگي مي کنيم را متحول سازد را ارائه مي کند."

  بهگفته وي ارتقا دادن تجهيزات هابل در ماه مي سال 2009 به تلسکوپ اين امکانرا داده است تا بتواند به تصويربرداري از صحنه هاي پر اهميت ادامه دهد.هابل در تاريخ 24 آوريل 1990 با کمک شاتل فضايي ديسکاوري که در حال حاضردر ايستگاه بين المللي فضايي به سر مي برد، به فضا رفت.

  اولينتصويري که توسط هابل به زمين فرستاده شده بود تصويري با وضوح پايين و سفيدو سياه از ستارگان بود که در 20 مي 1990 به زمين ارسال شد. اين تصوير نشانداد آينه تلسکوپ فضايي به شيوه اي نادرست توليد شده است و به همين دليلتصاوير را به شکل ناواضح نمايش مي دهد.

  به گزارش مهر، ناسا در سال1993 مجبور به آغاز ماموريتي به منظور تعمير آينه هابل شد تا بتواند وضوحنامناسب تصاوير را به آن بازگرداند. از آن تاريخ به بعد پنج ماموريتتعميري ديگر به سوي هابل انجام گرفت و اکنون انتظار مي رود اين تلسکوپ تاسال 2014 و تا زماني که جايگزين آن، جيمز وب به فضا پرتاب شود به فعاليتخود ادامه دهد.

  اين تلسکوپ که به منظور بزرگداشت ادوين هابل اخترشناس آمريکايي، هابل نامگذاري شده است از زمان آغاز ماموريت به دليل نقصزودهنگام و هزينه هاي بالايي که در بر داشت انتقادات شديدي را برانگيخت.اما با اين حال اين تلسکوپ توانسته است پاسخ سئوالات حياتي مانند سن جهانهستي، نحوه شکل گيري سياره ها و نحوه فعاليتهاي سياهچاله هاي فضايي درمرکز کهکشانها را ارائه کند.

  در ميان تاثيرگذارترين تصاويري که اينتلسکوپ در اختيار انسانها قرار داده است تصوير "ستونهاي خلقت" در سحابيعقاب است. در اين تصوير برجهاي گازهاي سرد و غبارهاي رنگارنگ در ارتفاعيبرابر 57 تريليون مايل ديده مي شوند که زادگاه ستاره هاي جديد به شمار ميروند.

  هابل در عين حال ساختار عجيب بسياري از ستاره هاي نادر مانند"اتا کارينا" سيستم ستاره اي 100 بار بزرگتر و ميليونها بار درخشانتر ازسيستم ستاره اي خورشيد را آشکار کرده است. در عين حال دانشمندان با کمکگرفتن از هابل توانسته اند برخي از ويرانگرترين نيروهاي جهان هستي رامشاهده کنند. برخورد کهکشانها و ترکيب آنها با يکديگر، انرژي آزاد شده ازاين فرايند و ستارگاني که تحت تاثير انرژي آزاد شده از اين فرايند متولدمي شوند پديده هاي زيبايي به شمار مي روند که هابل در مصور ساختن آنهابراي انسان نقشي کليدي به عهده داشته است.

  "لرد ريس" پروفسور اخترشناسي دانشگاه کمبريج معتقد است هابل در جهان علم مشارکتي فراتر از تصورداشته است و در کنار آن توانسته است تصورات و تخيلات عام را نسبت بهاخترشناسي برانگيزد. به گفته وي با توجه به دستاوردهاي اين تلسکوپ بدونترديد هابل يکي از تاثيرگذارترين تلسکوپهايي است که تا به حال ساخته شده واز اهميتي ويژه برخوردار است. هابل در عين حال يکي از گرانقيمت ترينتلسکوپهاي فضايي نيز به شمار مي رود.

  "ريس" وضوح بالاي تصاوير هابلرا يکي از موفقيتهاي اين تلسکوپ عنوان مي کند. به گفته وي تصاويري کهتوانسته اند صدها کهکشان را در دورافتاده ترين نقاط جهان هستي بيابند تنهايکي از دستاوردهاي هابل به شمار مي روند.

  بر اساس گزارش تلگراف،"ري ويلارد" از موسسه علوم تلسکوپهاي فضايي در بالتيمور نيز معتقد استهابل چشم اندازي از جهان به ما بخشيده است که در گذشته هرگز قادر به ديدنآن نبوديم. وي معتقد است تصاوير نجومي که هابل در اختيار دانشمندان قرارداده است، علاوه بر اطلاعات علمي توانسته است امکان برقراري ارتباط ميانعلم نجوم و عموم مردم را به شيوه اي متفاوت فراهم آورد.

  مهر
  برگرفته شده از :jamejamonline.ir

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  تماشايي ترين عكسهاي هابل
  جامجم آنلاين: تلسكوپ فضايي هابل كه در ماه مه سال گذشته توسط فضانوردان شاتلفضايي آتلانتيس تعمير شد پس از حيات دوباره شكار فضايي اش آغاز كرده و بهرازهاي كهكشان بار ديگر يورش برده است. از ماه مه 2008 تاكنون تلسكوپ هابلعكس هاي فوق العاده اي را از كهكشان ها به زمين ارسال كرده است. هابل كهعمري بيش از 20 سال دارد با مخابره تصاوير رازهاي عالم كائنات موجب شده تادانشمندان بتوانند به بسياري از پرسش هايي كه بي جواب مانده بودند ، پيببرند. هابل در ماه هاي اخير مجموعه اي از تصاوير فضايي را به زمين مخابرهكرده است. نگاهي كوتاه به تماشايي ترين عكس هاي هابل. 18 بهمن 88 . منبع:لوفيگارو. گزارش : بهرام افتخاري.
  ================================================
  منظرهايبينظير از يك سحابي به شكل پروانه كه بالهاي آن در واقع ابرهاي گازي باحرارتي بيش از 20 هزار درجه سانتيگراد هستند. اين سحابي در كهكشان راهشيري قرار داشته و حدود 3800 سال نوري با زمين فاصله دارد.
  ==================================================

  منظرهشگفتآور چهار كهكشان موسوم به استفان كه دستگاههاي جديد هابل اجازه ثبتآنها را داده است. ستارههاي جوانتر به رنگ آبي و سفيد، ستارههاي بالغزرد رنگ و آنان كه به پايان عمر رسيده اند به رنگ قرمز هستند.
  ==================================================

  تصويريشگفتآور از انبوه ستارگان در بخش كوچكي از مجموعه امگا سانتورين كه دركلنزديك به 10 ميليون ستاره را در برگرفته كه عمر آنها بين 10 تا 12 ميلياردسال است.
  =====================================================

  تصوير سحابي كارينا كه از گاز و گردوغبار فضايي تشكيل شده و طول آن 3 سال نوري است.
  =========================================================

  مجموعه كهكشانهاي آبل 370 كه در فاصله حدود 5 ميليارد سال نوري از كره زمين واقع شده و شامل دهها هزار كهكشان است.
  ===================================================

  اين تصوير بسيار واضح از سياره مشتري نخستي تصوير انتگرال مشتري با رنگهاي طبيعي آن است.
  ========================================================

  تصوير كهكشان NGC6217، كهكشاني مارپيچي كه در فاصله 6 ميليون سال نوري از كره زمين قرار دارد.
  =========================================================

  منظرهحيرت آور بقاياي سوپرنوا يا نواختر N132D در ميان ابر بزرگ فضايي ماژلان.بخشهاي صورتي و بنفش بقاياي يك ستاره بزرگ كه 10 تا 15 بار بزرگتر ازخورشيد بوده ميباشد كه نور انفجار آن حدود 3 هزار سال پيش از زمين ديدهشده است. كمانهاي صورتي رنگ روي تصوير ابرهاي هيدروژن هستند كه بر اثرانفجار اين ستاره آزاد شدهاند و لكههاي بنفش نشاندهنده اكسيژن هستند.
  =================================================

  تصويركهكشان ماركارين 817 .حلقههاي آبي درخشان نشان دهنده ستارگاني هستند كهكانون كهكشان كه بسيار فعال و نوراني است را در برگرفتهاند.
  منبع:jamejamonline.ir

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  زيباترين عكسهاي هابل


  جامجم آنلاين: شاتل فضايي آتلانتيس روز دوشنبه 11 مه براي تعمير تلسكوپ فضاييهابل عازم فضا مي شود. تلسكوپ هابل اندكي بيش از 20 سال است كه تصاويركهكشان را به زمين مخابره كرده و دانشمندان به لطف اين تصاوير به بسيارياز اسرار كائنات پي برده اند. گزارشي كوتاه از زيباترين عكس هاي هابل. 21ارديبهشت 88 . منبع : بي بي سي . گزارش : بهرام افتخاري.

  ================
  تصوير سحابي NGC 6543 كه بيشتر به نام « كتز آي » يا چشم گربه شهرت دارد.
  ==================================
  منظره زيباي نور قرمز ستاره غول پيكر V838 مونوسروتيس .
  ===========================
  منظره سحرانگيز و با شكوه از كهكشان « سومبرهرو».
  =========================

  تصوير بي نظير از ده ها هزار كهكشان كه در فاصله چند ميليون سال نوري واقع شده اند.
  ========================
  هابل تصوير اين سحابي به نام رينگ نبولا را در سال 1998 گرفت و به زمين ارسال كرد.
  =======================
  منظره سحابي « هورگلس نبولا» كه در فاصله حدود 8000 سال نوري از زمين قرار دارد.
  ===============================
  دوربين سوروايز هابل در سال 2002 تصوير اين سحابي به نام كان نبولا كه در فاصله 2500 سال نوري از زمين واقع شده است را گرفت.
  ======================================
  تصوير بي نظير برخورد دوكهكشان.
  ======================
  جديدترين عكسي هابل به زمين ارسال كرده و توسط ناسا منتشر شده است مربوط به روز 4 مه 2009 از سحابي « كوهوتك 4-55 » است.
  =====================

  منظره اي ديدني از فضاي لايتناهي ، ساختارهاي ستون مانند گاز و غبارهاي كيهاني هستندكه منجر به تشكيل ستاره هاي جديد مي شوند.
  منبع:jamejamonline.ir

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •