[JUSTIFY]تا چندي پيش بعضي از کاربران گمانميکردند تنها يک راه براي گشتوگذار در وب و مشاهده صفحات اينترنتي وجوددارد و آن عبارت است از: اينترنت اکسپلورر (Internet Explorer) که بعضاًIE خوانده ميشود.

البته اکنون ديگر واضح است که علاوه بر مرورگرمايکروسافت يعني همان IE، مرورگرهاي ديگري هم وجود دارد که اتفاقاًعملکرد، سرعت و امنيت بهتري براي کاربران خود به ارمغان ميآورد.

تعدادمرورگرهاي اينترنتي بسيار زياد و متعدد است و بسياري از کاربران حتي نامآنها را نشنيدهاند، چه برسد به اينکه با آنها کار هم کرده باشند. بهعنوان مثال شما کسي را ميشناسيد که با مرورگرهايي همچون Camino، Epiphanyو SeaMonkey وبگردي کرده باشد؟! خود شما چطور؟!

با اين حال چندمرورگر تقريباً نوظهور و تازهنفس، به نوعي رقيب IE مايکروسافت بهشمارميروند. اين مرورگرها عبارتند از: سافاري (Safari) مرورگر اپل، فايرفاکس(Firefox) مرورگر موزيلا، کروم (Chrome) مرورگر گوگل و اپرا (Opera)مرورگر شرکت نروژي اپرا.

«داشتن سرعت بالا» و «تامين امنيت دربرابر هکرها و برنامههاي مخرب» چيزهايي است که کاربران از مرورگرهاياينترنتي ميخواهند و انتظار دارند. جالب اينجاست که اينترنت اکسپلورر نهتنها فاقد اين دو گزينه است، بلکه محبوبيت و رواج گسترده آن بين کاربراندر سراسر جهان، باعث شده است که هکرها به چشم يک طعمه چرب و شيرين به آننگاه کنند. به نظر من اگر اينها را در کنار باگهاي متعدد IE قرار دهيم،بايد حق را به هکرها بدهيم!

اخيراً The AtlantaJournal-Constitution مقايسهاي بين چند مرورگر مطرح اينترنتي (همانها کهدر بالا ذکر شد) انجام داده است و در پايان مرورگر خوشدست و سريع Operaرا به عنوان بهترين، معرفي نموده است.

گزينههايي که در اين آزمون محک خورده است، عبارتند از: سرعت، قابليت اطمينان، امنيت و نامشهود بودن.[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]رقیب قدرتمند دیگر، مرورگر اینترنتی Firefoxاست.
Firefox محصولی از كمپانی Mozilla مرورگری امن، مطرح، قدرتمند و محبوب باامكانات فراوان و سرعت بالاست. این مرورگر محبوب را به خاطر كیفیت وكارایی بالایش هم ردیف سایر مرورگرهای مطرح دنیا همچون IE و Opera و شایدهم بهتر از آنها در بعضی امكانات ظاهر شده است.

بعضی از قابلیت های نرم افزار :
توانایی باز نمودن تمامی پنجره ها به صورت ‏Tabbed Browsing تحت یك پنجرهی Firefox و توانایی جلوگیری از باز شدن پنجره های تبلیغاتی مزاحم به صورتPop-up از جمله ویژگی های این مرورگر می باشد. امنیت بالا و جلوگیری ازورود Spyware ها و جاسوس ها به سیستم شما ویژگی برتر این نرم افزار است.مجهر به موتور قدرتمند جستجوی درونی می باشد و همچنین از سرعت بالا دردانلود فایل ها از اینترنت سود می برد، می تواند فایل های دانلود شده رودسته بندی نموده و خودش در پوشه ای خاص ذخیره نماید! محیط زیبا همراه باامكانات فراوان از قبیل تغییر در شكل ظاهر و اضافه یا حذف نمودن Toolbarها كار با فونت های مختلف و درشت و ریز كردن صفحه همچنین مجهز بودن بهTheme های گوناگون بر زیبایی و توانایی این مرورگر افزوده است. Firefox باتمامی نسخه های ویندوز سازگار است.

ویژگی های كلیدی نرم افزار Mozilla Firefox :
- سرعت بالا در بارگذاری صفحات
- دارای قابلیت ‏Tabbed Browsing (باز شدن صفحات متعدد در یك پنجره)
- امنیت بالا در محیط نا امن اینترنت
- جلوگیری از خطرات احتمالی Spy-Ware ها و سارقان اینترنتی
- جلوگیری از باز شدن صفحات تبلیغاتی بی مورد (Popup - bloker)
- محافظت از پسوردها و رمز های عبور خصوصی و امنیتی
- زیبایی در طراحی
- دارای پوسته های مختلف
- قابلیت نصب پلاگین های مختلف برای عملكرد بهتر
- پشتیبانی از تمام نسخه های ویندوز از جمله ویندوز ویستا
- و ...[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]نتیجه نهایی با خودتان![/JUSTIFY]