نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تأثیر حافظه اصلی بر کارایی سیستم

 1. #1
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  تأثیر حافظه اصلی بر کارایی سیستم


  در هر کامپیوتر از مجموعه ای منابع سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می گردد که هر یک دارای جایگاه مختص به خود می باشند. سیستم عامل، مسئولیت مدیریت منابع موجود در یک کامپیوتر را برعهده دارد. مجموعه پتانسیل های سخت افزاری و نرم افزاری موجود وچگونگی مدیریت آنان توسط سیستم عامل، میزان مفید بودن و کارایی یک کامپیوتر را مشخص می نماید. حافظه اصلی (RAM) یکی از مهمترین منابع سخت افزاری موجود در کامپیوتر است که با توجه به نقش محوری آن در اجرای برنامه های کامپیوتری، همواره در معرض پرسش های فراوانی از جانب کاربران کامپیوتر است. به عنوان نمونه، شاید این سؤال برای شما نیز مطرح شده باشد که تأثیر افزایش حافظه اصلی بر سرعت کامپیوتر چیست و در صورت افزایش حافظه اصلی، آیا کارایی سیستم نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت؟ در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چرا حافظه اصلی دارای یک نقش مهم و غیرقابل انکار در کارایی سیستم است. ادامه بحث را با در نظر گرفتن دو فرضیه دنبال می نماییم. اول این که بر روی کامپیوتر از یکی از نسخه های سیستم عامل ویندوز ،۲۰۰۰ XP و یا ۲۰۰۳ سی و دو بیتی استفاده می گردد و دوم این که از یک کامیپوتر مدل جدید با پتانسیل های سخت افزاری مناسب، استفاده می شود. هر سیستم عامل از یک مدل خاص برای مدیریت منبع ارزشمند حافظه اصلی استفاده می نماید. چگونگی مدیریت حافظه توسط سیستم عامل، یکی از شاخص های مهم ارزیابی موفقیت یک سیستم عامل محسوب می گردد. ویندوز نیز به عنوان یک سیستم عامل از این قاعده مستثنی نمی باشد.

 2. #2
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: تأثیر حافظه اصلی بر کارایی سیستم

  ● ویندوز و مدیریت حافظه
  زمانی که اولین نسخه ویندوز ارائه شده بود، امکان مدیریت حافظه اندکی توسط آن وجود داشت. در آن زمان، حافظه گران بود و حتی در صورتی که استفاده کنندگان توان مالی تهیه آن را داشتند، کامپیوترهای آن دوره قادر به استفاده از آن نبودند. این وضعیت تا اواسط دهه ۹۰ میلادی ادامه داشت و بسیاری از افرادی که دارای کامپیوتر بودند، صرفاً از ۸ مگابایت حافظه اصلی استفاده می کردند که امکان ارتقای آن به حداکثر ۶۴ مگابایت وجود داشت. قیمت بالا و ظرفیت بردهای اصلی سیستم (مادر برد)، از جمله محدودیت های اساسی کامپیوترها در گذشته ای نه چندان دور است که قطعاً هم اینک این وضعیت بهبود یافته است و استفاده کنندگان کامپیوتر از این بایت کمتر دچار مشکل می گردند. در اکثر نسخه های ویندوز امکان استفاده از حافظه مجازی وجود دارد. با توجه به این که قیمت حافظه هارد دیسک نسبت به حافظه اصلی به مراتب کمتر است، ویندوز از فضای ذخیره سازی هارد دیسک به منظور جبران کمبود حافظه اصلی سیستم استفاده می نماید.حافظه مجازی، یک راه حل مناسب به منظور غلبه بر محدودیت حافظه اصلی است که دارای چالش های مختص به خود نیز می باشد: کند بودن سرعت هارد دیسک نسبت به حافظه اصلی: هارد دیسک دارای سرعتی بمراتب پائین تر (کندتر) نسبت به حافظه اصلی است. دستیابی به حافظه اصلی بر اساس نانوثانیه و سرعت هارد دیسک بر اساس میلی ثانیه اندازه گیری می شود.

 3. #3
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: تأثیر حافظه اصلی بر کارایی سیستم

  ● عدم امکان استفاده مستقیم از حافظه مجازی:
  یکی دیگر از مسائل در ارتباط با حافظه مجازی، عدم امکان استفاده مستقیم از آن است. مثلاً فرض کنید که یک صفحه اطلاعات از حافظه اصلی بر روی هارد دیسک (حافظه مجازی) نوشته گردد. در صورتی که در ادامه به اطلاعات موجود در این صفحه نیاز باشد، کامپیوتر نمی تواند مستقیماً به آن دستیابی داشته باشد. در چنین مواردی، می بایست قبل از این که کامپیوتر بتواند از داده استفاده نماید، داده درون حافظه اصلی مستقر گردد.
  به فرآیند فوق paging گفته می شود.
  Paging باعث کند شدن یک سیستم می گردد چراکه کامپیوتر مجبور است در زمانی که داده از هارد دیسک به درون حافظه اصلی منتقل می گردد، عملیات جاری خود را متوقف و منتظر بماند. در واقع، علت اصلی استفاده از حافظه مجازی نیاز کامپیوتر به حافظه و عدم وجود ظرفیت لازم برای تأمین خواسته های سیستم عامل است. در صورتی که حافظه سیستم تکمیل شده باشد، کامپیوتر نمی تواند یک نسخه از صفحه داده را از هارد دیسک به درون حافظه اصلی منتقل نماید.
  در چنین مواردی فضایی برای استقرار داده در حافظه اصلی وجود نداشته و سیستم عامل می بایست یک صفحه داده موجود در حافظه اصلی را به حافظه مجازی منتقل نماید تا فضای لازم برای داده ای که به وجود آن نیاز است، ایجاد گردد. (داده ای که می بایست از هارد دیسک به درون حافظه اصلی کامپیوتر منتقل شود) paging، فرآیندی است که می بایست مدیریت گردد. کامپیوتر می بایست از مکانی در حافظه اصلی به منظور ثبت وضعیت استفاده از حافظه استفاده نماید. بنابراین، سیستم می بایست قسمتی از حافظه خود را برای ثبت وضعیت صفحات و این که کدام صفحه در حافظه اصلی و کدام صفحه در حافظه مجازی است، در نظر بگیرد. علاوه بر این، سیستم از سیکل های متعدد پردازنده (CPU) به منظور انتقال داده بین حافظه اصلی و حافظه مجازی استفاده می نماید. در صورتی که نگرانی خاصی در رابطه با Paging وجود نداشته باشد، کامپیوتر به سرعت وظایف خود را انجام خواهد داد. حافظه بیشتر، کاهش وابستگی ویندوز به حافظه مجازی، عدم استفاده از زمان پردازنده و منابع دیگری نظیر هارد دیسک را به دنبال خواهد داشت. شاید بهترین گزینه این باشد که به اندازه ای حافظه به سیستم اضافه گردد تا درصد استفاده از حافظه مجازی به حداقل مقدار ممکن کاهش یابد. با این که گزینه فوق ممکن است به عنوان یک راه حل عملی باشد، ولی نمی توان زمینه استفاده از حافظه مجازی را از ویندوز سلب نمود. ویندوز بگونه ای طراحی شده است که بتواند از حافظه مجازی استفاده نماید و سیستم عامل این انتظار را دارد که حافظه مجازی موجود و برای وی در دسترس باشد. هر اندازه که به سیستم حافظه فیزیکی اضافه گردد، وابستگی آن به حافظه مجازی کمتر خواهد شد. شاید از بحث فوق اینگونه برداشت شود که علت اصلی استفاده از حافظه مجازی، جبران کمبود حافظه اصلی است. برداشت فوق با این که درست است ولی بیانگر همه ابعاد موضوع نمی باشد وفقط نیمی از حقیقت را شامل می شود. به عنوان یک قانون، شرکت مایکروسافت توصیه می نماید که پیکربندی حافظه مجازی بر اساس میزان حافظه فیزیکی (RAM) نصب شده بر روی ماشین، انجام شود و حداقل، حافظه مجازی ۵/۱ برابر حافظه اصلی باشد. این بدان معنی است که اگر ماشینی دارای ۵۱۲ مگابایت حافظه اصلی باشد، ویندوز انتظار دارد که بتواند به حداقل ۷۶۸ مگابایت حافظه مجازی دستیابی داشته باشد. فرض کنید که به این نتیجه رسیده اید که ۵۱۲ مگابایت حافظه اصلی نیاز شما را تأًمین نمی نماید و تصمیم می گیرید حافظه ماشین خود را به یک گیگابایت ارتقاء دهید. با این کار شما نیاز ویندوز به حافظه مجازی را هم افزایش داده اید.در چنین شرایطی ویندوز این انتظار را دارد که بتواند به حافظه مجازی با ظرفیتی معادل ۵/۱ گیگابایت دستیابی داشته باشد. برخلاف این که ظرفیت Pagefile ماشین (فایلی که از آن به عنوان حافظه مجازی استفاده می شود) افزایش می یابد، این بدان معنی نخواهد بود که ماشین از pagefile به سختی استفاده می نماید. عموماً عکس این موضوع صادق است. نصب حافظه بیشتر، باعث می شود که ویندوز کمتر مجبور به paging گردد. حتی اگر ویندوز همچنان مجبور به استفاده از حافظه مجازی باشد، حافظه اضافه نصب شده این اطمینان را ایجاد می نماید که page مرتبط با برنامه در حال اجراء، در حافظه اصلی موجود است و سیستم عامل به دلیل کمبود حافظه مجبور نخواهد بود که آن را بر روی فضای ذخیره سازی حافظه جانبی منتقل نماید. بدین ترتیب برنامه ها با سرعت بیشتری اجراء شده و در زمانی مطلوب نیاز کاربران را تأًمین و در نهایت کارایی سیستم افزایش خواهد یافت.

 4. #4
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: تأثیر حافظه اصلی بر کارایی سیستم

  ● آیا محدودیتی در ارتباط با حافظه وجود دارد؟
  در ابتدای بحث اشاره گردید که اطلاعات موجود در این مقاله صرفاً برای سیستم های ۳۲ بیتی مفید بوده و در ارتباط با سیستم های ۶۴ بیتی نمی باشد. حقیقت این است که حتی سیستم های ۶۴ بیتی نیز در ارتباط با حافظه مجازی می باشند ولی نسخه های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی بطور کامل از مدل های حافظه مختلفی استفاده می نمایند. سیستم های ۳۲ بیتی صرفاً دارای ۳۲ بیت بوده و می توانند حداکثر ۴ گیگابایت حافظه اصلی را آدرس دهی نمایند. یک سیستم ۶۴ بیتی از لحاظ تئوری قادر به آدرس دهی ۱۶ اگزابایت (بیش از ،۰۰۰،۰۰۰ ۱۶گیگابایت حافظه RAM) می باشد. تولید یک ماشین که بتواند از این میزان حافظه حمایت نماید در حال حاضر هزینه بالایی داشته و مقرون به صرفه نمی باشد. اکثر سیستم های ۶۴ بیتی موجود میزان حافظه اصلی را محدود بین ۸ گیگابایت و ۲۵۶ ترابایت نموده اند.
  محدودیت فضای آدرس دهی ۴ گیگابایتی برای ماشین های ۳۲ بیتی که برروی آنان ویندوز نصب شده است، چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟ ویندوز بگونه ای طراحی شده است تا بتواند بطور کامل ۴ گیگابایت حافظه را آدرس دهی نماید. ویندوز فضای چهار گیگابایتی را به دو بخش مساوی تقسیم می نماید. یکی از بخش ها توسط سیستم عامل و از بخش دیگر به منظور User mode (یا برنامه ها) استفاده می گردد. در صورت نیاز می توان پیکربندی پیش فرض فوق را تغییر داد. بدین منظور از فایل Boot.ini استفاده می گردد. به عنوان نمونه می توان در فایل فوق از سوئیچ ۳GB استفاده نمود. بدین ترتیب ویندوز پیکربندی پیش فرض خود را تغییر و از یک فضای یک گیگابایتی برای خود و از یک فضای ۳ گیگاباتیی برای user mode استفاده می نماید. بدین ترتیب ویندوز می تواند مدیریت بهتری را به منظور تأمین خواسته برنامه های بزرگی نظیر Exchange server انجام دهد(هر گز از سوئیچ اشاره شده بر روی Small Business Server و یا یک کنترل کننده domain استفاده نگردد).
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۴ آذر ۸۹, ۲۱:۵۱
 2. آشنایی با خطای سخت افزاری سیستم
  توسط گنجینه در انجمن سخت افزار
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۸۹, ۱۰:۰۷
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۲ شهریور ۸۸, ۰۵:۵۴
 4. کشف شهاب سنگی با سیستم سه تایی در مدار زمین
  توسط صدف.گ در انجمن منظومه شمسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۹ مرداد ۸۸, ۰۴:۴۴
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۶ اسفند ۸۷, ۱۷:۴۳

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •