واحدخبر mobile.ir : در روز 8 آوریل کمپانی اپل از برنامه خود در موردبزرگترین و مهیج ترین بروزرسانی نرم افزار آیفون تا به امروز پرده برداشت.نسخه 4 سیستم عامل آیفون (iPhone OS 4) از بیش از 100 ویژگی جدید برخورداراست که کاربران آیفون و iPod touch می توانند از آن لذت ببرند. برای توسعهدهندگان نیز کیت توسعه نرم افزاری (SDK) جدید این سیستم عامل بیش از یکهزار و پانصد API جدید را برای خلق برنامه های قوی تر، نوآورانه تر وسرگرم کننده تر فراهم آورده است.

iPhone OS 4 تابستان امسال برایآیفون و iPod touch و در پائیز برای iPad عرضه خواهد شد. نسخه بتای ویژهتوسعه دهندگان هم اکنون موجود است.

بیش از 100 ویژگی جدید برای کاربران

باiPhone OS 4، کاربران آیفون از بیش از 100 ویژگی جدید که تعامل با برنامهها، مدیریت ایمیل ها، خواندن کتاب ها و بسیاری موارد دیگر را تسهیل می کندبهره مند خواهند شد.

قابلیت چند وظیفه ای (Multitasking)

توسعهدهندگان به هفت سرویس چند وظیفه ای دسترسی خواهند داشت که این سرویس هاامکان اجرای task های مختلف را در پس زمینه فراهم آورده و بنابراین باعثحفظ کارآیی و طول عمر باطری می شوند. بدین ترتیب شما می توانید در حالی کهمشغول بازی هستید یا ایمیل هایتان را چک می کنید تماس تلفنی اینترنتیبرقرار کرده و یا همزمان با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه تان بدنبالرستورانی برای صرف غذا بگردید.

پوشه ها (Folders)

بهسادگی با کشیدن و رها کردن برنامه ها به داخل پوشه ها می توانید آنها راسازماندهی کنید. همچنین دسترسی سریعتری به برنامه های مورد علاقه خودخواهید داشت و می توانید بطور یکجا به مرور نمودن و مدیریت 2160 برنامهبپردازید که این تعداد بسیار بیش از محدودیت حال حاضر یعنی 180 برنامه است.

ایمیل، حتی بهتر از گذشته

میتوانید پیام های تمامی اکانت های ایمیل خود را با هم در یک صندوق پسالکترونیکی واحد مشاهده کرده و سریعتر از پیش مابین اکانت ها حرکت کرده وپیام ها را بر اساس موضوع سازماندهی کنید و حتی فایلهای پیوست ایمیل ها رادر برنامه های طرف سوم (third-party) باز نمائید.

iBook

استفادهاز iBook ها بهترین روشی است که می توانید کتاب ها را بر روی یک وسیلهقابل حمل مرور کرده، خریداری نموده و مطالعه کنید. به راحتی می توانید درحالی که به کلکسیون موسیقی های خود گوش می دهید کتابی را که از iBookstoreدانلود نموده اید ورق بزنید.می توانید با استفاده از عنوان، نام نویسندهیا سبک کتاب ها به مرور ده ها هزار عنوان کتابی که بسیاری از آنها همرایگان هستند بپردازید. حتی می توانید پیش از آنکه اقدام به خرید کتابیکنید نظرات و نقدهای مربوط به آن را بررسی کرده و تعدادی صفحه نمونه از آنرا مطالعه نمائید.

توسعه دهندگان

نسخهچهارم کیت توسعه نرم افزار آیفون (iPhone SDK 4) با مجموعه ای غنی از بیشاز هزار و پانصد API جدید، گستره وسیعی از فناوری ها را برای بهبود کاربرنامه های آیفون و iPod touch در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.توسعه دهندگان می توانند از این API های جدید استفاده کرده و برنامه هایخود را قدرتمندتر از گذشته، دارای ویژگی های گسترده تر و حیرت آورترنمایند. آنها حتی می توانند از API های GameKit برای توسعه بازی برای مرکزبازی اپل (Game Center) استفاده کنند. این مرکز، شبکه اجتماعی برای بازیها است که کمپانی اپل آنرا تا پایان امسال راه اندازی خواهد نمود.

iAd

iAdبستر تبلیغاتی موبایل جدید کمپانی اپل است. با استفاده از این بستر امکانتبلیغات غنی رسانه ای که شور و هیجان تلویزیون را با قابلیت های تعاملی وبتلفیق می کند برای برنامه ها بوجود خواهد آمد. برای توسعه دهندگان، اینبه معنای منبعی جدید برای کسب درآمد است که به سادگی می توانند برنامه هایخود را برای آن پیاده سازی نمایند. برای آگهی دهندگان نیز این بستر مجرایجدیدی را فراهم می آورد که می توانند بوسیله آن اطلاعات را بصورتی کاملاهدفمند در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

کاربردهای سازمانی

iPhoneOS 4 ویژگی های مفید زیادی را برای کاربردهای تجاری فراهم آورده است. بابهبود امنیت، توسعه پذیری و سازگاری، مدیران فناوری اطلاعات توجیه بیشتریبرای استفاده از آیفون در سراسر سازمان خود خواهند داشت.

سازگاری iPhone OS 4

iPhone OS 4 قادر به کار با گوشی های
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]است و از تابستان قادر به کار با نسل دوم و سوم iPod touch و از پائیزقادر به کار با iPad خواهد بود. همه ویژگی های آن با تمامی این وسایلسازگار نخواهد بود. به عنوان مثال قابلیت چند وظیفه ای (Multitasking)تنها بر روی iPhone 3GS و نسل سوم iPod touch (مدل های 32 گیگابایتی و 64گیگابایتی عرضه شده از اواخر سال 2009) وجود خواهد داشت.

منبع: مرجع موبایل ایران ([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]) به نقل از اپل