نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: پروانه ها

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  پروانه ها

  پروانه ها
  پروانه ها قسمت عمده ای از جهان حشرات را تشکیل می دهند وطبق محاسبات دانشمندان ، تاکنون ُیکصد هزارنوع از این حشره شناخته شده است.

  بالهایپروانه ها را پولکهای شفاف و رنگارنگ پوشانیده که طرز قرار گرفتن آنها ،از شاهکارهای خلقت به شمار می آید. پروانه های نر ، قشنگتر و خوش خط وخالتر از ماده ها هستند.

  پروانه ها، چشم های مرکب دارند که تعدادآنها گاهی به هجده هزار می رسد! پروانه تا وقتی تکامل پیدا کند مانند سایرحشرات چهارمرحله از زندگی را می گذراند: تخم، کرم، پیله، پروانه که براینمونه کرم ابریشم را که اکثرمردم با آن آشنایی دارند می توان نام برد.

  پروانهها تا وقتی که به صورت کرم زندگی می کنند ازبرگ نباتات استفاده می نمایند.ولی چون پروانه شوند از شیره و شهد گلها می خورند. اما استثنائی هم در بینآنها دیده می شود مانند " پروانه ارغوانی" که چون عقاب بلند پرواز و چونکلاغ کوتاه بین، از اوج درخت فرود آمده و شکم خود را از گند و کثافاتمرداب ها پر می کند.


 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: پروانه ها

  مهاجرت پروانه ها
  پروانهها گاه می توانند مسافت های بسیار زیادی را طی کنند. مثلاً نوعی از آنهارا در قطب شمال پیدا کرده و متوجه شده اند که این پروانه پس از طی هفتصدمایل راه ، به آن نقطه از عالم رسیده است.

  معمولاً پروانه ها دسته جمعی مهاجرت می کنند.

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: پروانه ها

  انواع پروانه
  پروانه ها را به دو نوع تقسیم می کنند:

  1- پروانه های روز پرواز .

  2- پروانه های شب پرواز( شب پره ها) .

  بعضیپروانه های شب ، از فروغ بدن خود راه را جسته و در مسیرهای مختلف حرکت میکنند . این پروانه ها شبها مانند چراغ های سفید ، قرمز، آبی یا سبز درخشانجلوه گری کرده ، منظره بسیار جالبی که بی شباهت به چراغانی نیست به وجودمی آورند. اگر درروز بربدن آنها بنگریم می بینیم اکثراً سفید یکدست یاقهوه ای روشن هستند. علت ایجاد این نور و پرتوافکنی ، ایجاد الکتریسیته دربدن آنها یا وجود مواد شفاف لومینه سانس مثل فسفر و غیره است.

  دراسترالیا پروانه شب تابی وجود دارد که پهنای بال های آن به 36 سانتی مترمی رسد و انسان آنرا با پرندگان اشتباه می کند و وقتی پرواز می کنند چوننور افکن مسیر را روشن می سازند.

  زیباترین پروانه های شب تاب، پروانه ای است بنام " مهتاب" که بالهای عریض آن چون ماه نو هلالی شکل است.
  مهارت وابتکار پروانه مهتاب
  اینپروانه معماری چیره دست نیزهست وبا ابتکار خود با برگهای خشک درختان ،خانه زیبایی برای کرم های خود درست می کند و زمستان را به همراه تخم هادرون آن خانه گرم و نرم می خوابد.

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: پروانه ها

  نقش بو در پروانه
  بسیاریاز حشرات از جمله پروانه ها با زبان بسیار عجیبی با یکدیگر ارتباط حاصل میکنند. آنها بوسیله انتشار بوهای مخصوص از فاصله های بسیاردور به هم علامتمی دهند. مثلاً ماده های حیوانی از طایفه کرم ابریشم بنام بومبیکس(Bombyx) از غده های قسمت عقب بدن خود ماده معطری را ترشح می کنند و بهنرهای جنس خود که خیلی دور هستند اطلاع می دهند که مقدم آنها را گرامیخواهند داشت.

  فاصله ای که حشره نر بو را احساس می کند باور کردنینیست. انسان فقط از فاصله چند متری بو را حس می کند ولی این حشرات ازفاصله چند کیلومتری بوی ماده خود را درک می کنند.

  دانشمندان برایاینکه بفهمند حشرات از چه فاصله ای بو را حس می کنند از قطاری که در حالحرکت بود کرمهای نر را به فاصله منظمی رها کردند. پس از طی یازده کیلومتربسیاری از کرمها راه قفس کرم ماده را پیدا کردند.

  موضوع بسیار جالبتوجه آن که کرم ماده فقط یک ده هزارم میلی گرم ماده معطر دارد و هر بارمقدار بسیار کمی از آن را در هوا پخش می کند. معذلک سلولهای عصبی شاخکپروانه نر قادر به تشخیص این بو می باشد و پروانه نر را به سوی منبع اینبو می برد.

  پروفسور بونتاندت رئیس جامعه ماکس پلانک درآزمایشگاهخود موفق شده ماده معطرپروانه بومبیکس را بسازد. این ماده یک الکل اشباعنشده به فرمولC16H30O است. با این حال برای این که بتوانیم عین آن ماده رابسازیم باید وضع هندسی اتم ها در میان مولکول آن ماده کاملاً مشابه وضعماده طبیعی باشد. اگر ماده ای بسازیم که فرمول شیمیایی آن فرمول مذکورباشد ولی فقط یک مولکول از ماده آن جابجا شده باشد هیچ حشره نری به وسیلهآن جذب نخواهد شد.
  منبع
  tebyan.net

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •