نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

 1. #1
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  امروزه موس دارای جایگاه خاص خود است. موس قادر به تشخیص حرکت و کلیکبوده و پس از تشخیص لازم، اطلاعات مورد نیاز برای کامپیوتر ارسال تاعملیات لازم انجام گیرد. این دستگاه کوچک ، ساده و با کلیک های کم آنقدرمهم و حیاتی است که کار با سیستم عاملها با اینترفیس یا همان رابط کاربرگرافیکی محال یا مشکل است تنها کافی است لحظه کار خود را سیستم عامل فرضیخود یعنی ویندر ایکس پی WinXp بدون موس آزمایش کنید!!!!
  ● روند شکل گیری موس - تاریخچه
  درسیستمهای اولیه نیازی به استفاده از موس احساس نمی گردید، چون کامپیوترهای آنزمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تله تایپ و یا کارت پانج برای وروداطلاعات بودند. ترمینال های متنی اولیه، چیزی بیشتر از یک تله تایپ شبیهسازی شده نبودند ( استفاده از صفحه نمایشگر در عوض کاغذ ).
  چندین سال طول کشید تا کلیدهای پیکانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند( اواخر ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ ) .
  ادیتورهایتمام صفحه اولین چیزی بودند که از قابلیت های واقعی کلیدهای پیکانیاستفاده کردند. مداد های نوری برای سالیان زیادی بر روی ماشین های متفاوت، بعنوان یک دستگاه اشاره ای استفاده می گردیدند.
  ژویستیک یاJoysticks و دستگاه هائی دیگر در این خصوص در سال ۱۹۷۰ رایج شده بودند.زمانیکه موس بهمراه کامپیوترهای مکینتاش ارائه گردید یک موفقیت بزرگ بدستآمده بود.
  توضیح اینکه قلم های نوری مانند قلم معمولی بوده اند که باسیم و برخی بدون سیم به کیس و سیستم کامپیوتر متصل می شدند شاید کاربرانقدیمی این فرصت را داشته اند که یک بار کار را با قلم نوری آزمایش کنندقلمی که براساس اپتیک و بازتاب نور بر صفحه پاد کار موس امروزی را تاحدیامکان می ساخت اما امروزه به فراموشی سپرده شده است.

 2. #2
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  ● عملکرد موس
  عملکرد موس کاملا" طبیعی بود. قیمت موس ارزان و فضای زیادی را اشغال نمی کرد. همزمان با حمایت سیستم های عامل از موس ، استفاده از موس رشد بیشتری پیدا کرد. زمانیکه ویندوز ۳/۱ از یک رابط گرافیکی بعنوان استاندارد استفاده کرد، موس بعنوان یک وسیله و اینترفیس بین انسان - کامپیوتر، جایگاه خاص خود را کسب نمود.
  ماوس ، ابزاری ورودی است که به کاربر اجازه میدهد به اقلام موجود بر روی صفحه تصویر اشاره و آنها را انتخاب کند. ساختار اصلی ماوس متشکل از یک وسیله کوچک که در دست جای میگیرد و چند دکمه مسطح روی آن است. زیر ماوس یک بخش جهت یاب ( معمولاً گوی ) قرار دارد. کل این مجموعه نیز به وسیله سیمی به کامپیوتر متصل میشود. با حرکت ماوس توسط کاربر اشاره گر ماوس بر روی صفحه تصویر ، به طور همزمان به همان سمت حرکت میکند. اولین ماوس توسط دکتر داوگ انگلبرت در سال ۱۹۶۴ اختراع شد.

 3. #3
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  ● انواع موس ها رایج
  ۱) موس های توپی ( توپ دار)
  ۲) موس لیزی – اپتیک
  ▪ موس توپدار
  موس هایی هستند که در داخل محفظه خود گوی شکلی وجود دارد که با حرکت موس ، گوی در داخل محفظه چرخیده و باعث ارسال پیام حرکت به چپ یا بالا و پایین می شود در نتیجه کرسر (Cursor) را روی صفحه حرکت میدهد.
  چنین بنظر میرسد که دوران موش (ماوس) کامپیوتری چرخدار یا توپدار به پایان خود نزدیک میشود. آینده پیش روی موش نوری قرار دارد.
  ▪ موس نوری - اپیتیک Optical Mous
  امروزه بیشتر کاربران کامپیوتر از موس های نوری یا اپتیک استفاده می کنند موسها لیزری از قانون بازتاب نور به جای گلوله داخلی محفظه موسهای نوری بهره می گیرند بعبارت ساده تر با حرکت موس و انحراف نور تصاعده از موس ، حرکت موس به کامپیوتر ارسال می گرددموس نوری نسبت به پوپدار بسیار بهتر و مطلوب تر است ،حساسیت بالا در حرکت ، جابجایی راحت و آرام از جمله مزیتهای موس نوری است
  ▪ تاریخچه موس نوری
  موش نوری توسط Agilent Technologies بسط داده شد و در اواخر سال ۱۹۹۹ معرفی گردید. موش نوری عملا از یک دوربین ظریف استفاده میکند که ۱۵۰۰ عکس در هر ثانیه میگیرد. این ماوس میتواند تقریبا روی هر سطحی کار کند. ماوس دارای یک دیود نورانی قرمز (LED) میباشد که نور را به سطح کار می تاباند، این نور بین سطح کار و یک سنسور CMOS نوسان میکند.
  سنسور CMOS، هر تصویر دریافتی را به یک پردازشگر دیجیتالی DSP میفرستد تا تحلیل شود. DSP با سرعت ۱۸ میلیون دستور در ثانیه قادر است الگو های داخل تصویر را دیده و بفهمد که این الگو ها چگونه حرکت میکنند و فرق هر تصویر با تصویر قبلی چیست. سپس بر اساس تغییر الگو در یک سلسله تصویر، DSP میفهمد که ماوس چقدر و چطور حرکت کرده و مختصات صحیح را به کامپیوتر ارسال میکند. سپس کامپیوتر با توجه به این مختصات دریافتی، کرسر (Cursor) را روی صفحه حرکت میدهد.
  این عمل، صدها بار در ثانیه انجام میشود تا حرکتی نرم و یکنواخت برای کرسر ماوس ایجاد کند. فواید

 4. #4
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  ● تفاوت موش نوری و موس توپدار یا چرخی
  موش نوری نسبت به مدلهای قدیمی توپدار یا چرخی به شرح زیر است:
  ▪ قطعه متحرک ندارد پس احتمال خرابی آن کمتر است.
  ▪ راهی وجود ندارد که غبار داخل ماوس شود و سنسورهای ردگیر را با مشکل مواجه کند.
  ▪ افزایش رزولوشن ردگیری، که به معنای حرکتی نرمتر است.
  ▪ نیاز به سطح خاصی مانند ماوس پد ندارند. اما مواظب باشید که نور این نوع ماوس کمی سطوح چوبی میزتان را میخورد.
  توجه بدین نکته داشته باشید که موسهای نوری نسبت به موسهای توپدار دارای این ضعف هستند که ممکن است با سوختن سنسر از کار بیافتند به عبارت ساده تر توپدارها به مرور از کیفیت و کارایی اشان کاسته می شود ولی اپتیک به ناگاه قطع می گردد.

 5. #5
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  ● مضرات بهره گیری از موس
  بهره گیری از موس در حالت طبیعی و به صورت مطلوب مضر نیست اما اگر حالت دست و ارگونومی استفاده از موس نامطلوب باشد باعث کشش تاندوم و عضلات دست و در نتیجه فاصله مفاصل دست می شود

 6. #6
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  ● توصیه پزشکی
  - ارگونومی و حالت کار درست با موس به گونه است که شما ارتفاع میز ، صندلی و فاصله صندلی از میز کامپیوترتان را گونه ای تنظیم کنید که نسبت زاویه ساعد به بازو دستتان در موقع بهره گیری از موس کمتر ونزدیک به ۹۰ درجه یعنی عمود کمی خم شده باشد
  - به یاد داشته باشید ارتفاع نامناسب و زیاد میز کامپیوتر یا ارتفاع خیلی پایین میز باعث درد عضلانی موقت و ایجاد فاصله بین عضلات و تاندوم می شود.
  -در هنگام کار زیاد با موس به خصوص کار دقیق و حساس هر ۱۵ دقیقه ، به دست خود نرمش دهید و به گونه ای که از گرفتگی عضلات ، کاهش گردش خون و انسداد موقت عروق جلوگیری کنید.
  - تا امکان دارد از موس ها با کیفیت مطلوب بهره بگیرید در نتیجه فعالیت دست شما کمتر شده و بدین وسیله خستگی موقت و درد دایم کمتری به سراعتان خواهد آمد به خصوص در موسها توپی که به مرور از کیفیت و سرعت عمل موس کاسته شده و برای کار باید فعالیت بیشتر انجام دهید.


  داگلاس انگبارت ماوس را در یک مؤسسه تحقیقاتی اختراع کرد نام این مؤسسه استانفورد بود ولی بعد از چند سال یعنی در سال ۱۹۷۰ شرکت زیراکس در کالیفرنیا با رهبری جک هالی و با کمک نمونه ساخته شده توسط داگلاس موفق شد ماوسی طراحی کنند که کارایی بالایی داشت. این روند ادامه یافت تا در سال ۱۹۸۲ شرکتی به نام ماس سیستم ابتدایی ترین ماوس را برای رایانه های پرسونال ای بی ام تولید کرد البته قطب بدون انکار رایانه یعنی مایکروسافت هم در سال ۱۹۸۳ موس دو کلیدی خود را به جهانیان عرضه کرد.

 7. #7
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: آشنایی با ماوس Mouse یا موش واره

  ماوس

  البته در آن زمان به خاطر کم بودن وسعت کار با رایانه در ابتدا مفهوم ماوس درک نمی شد و جایگاهی نداشت ولی با ورود برنامه های آفیس و برنامه های مشابه کاربران فهمیدند که ماوس به آنها کمک خواهد کرد کارها سریع تر پیش رود.
  ▪ آنالیز موس
  ماوس تقریباً جز ساده ترین سخت افزارها می باشد ولی معرفی بخش های مختلف آن خالی از لطف نیست.
  ▪ قاب ماوس
  قاب ماوس همان شکل ظاهری ماوس هست که مشاهده می کنید و قطعات داخلی را محافظت می کند و از یک جهت بسیار مهم هست و آن نوع معماری ماوس هست که باید طوری باشد که انگشتان و دست دچار خستگی نشوند.
  ▪ گوی ماوس
  این بخش مخصوص ماوس های تقریباً قدیمی هست و وقتی شما ماوس را روی سطحی حرکت می دهید آن گوی هم همان طور حرکت می کند و لازمه حرکت خوب و بدون اشکال گوی تمیزی سطحی است که موس روی آن می باشد. معمولاً گوی ها لاستیکی هست و دارای مرکزیت فلزی.
  ▪ غلتک
  یکی از بخش های مهم ماوس همین غلتک ها هستند آنها به صورت قایم قرار دارند و تمام جهت هایی که ماوس می تواند طی کند را حمایت می کنند تا در نتیجه حرکتی از دید ماوس پنهان نماند.
  ▪ چرخ ها
  هر کدام از غلتک های ماوس به چرخی وصل هستند به این ترتیب غلتکها هم زمان با گوی تکان می خورند با حرکت خود چرخ ای متصل به انتهای خود را نیز می چرخانند. بخش هایی دیگر هم هستند که فقط نام آنها برده می شود و زیاد در بحث این مقاله نمی گنجد که تک تک درمورد آنها توضیح دهیم میله های هادی دیودها و آشکارسازهای نوری و کلیدهای موس بخش ای دیگر این سخت افزار هستند.
  ▪ راهنمای خرید
  ابتدا باید شما تعیین کنید چه گونه ای از ماوس را نیاز دارید ماوس های مکانیکی به علت دردسرهای زیاد امروزه کمتر خریداری می شوند و از گزینه ماوس های نوری استفاده می شود به چند علت اول اینکه آنها نیاز به تمیز کردن گوی و محیط زیر ماوس ندارند و همه جا و راحت کار می کنند و دلیل مهم تر اینکه دقت حرکت بسیار بیشتری دارند و شما حتی می توانید در برنامه های گرافیکی روی پیکسل ها هم در مقیاس ▪ بالا با ماوس نوری حرکت
  کنید. بعد از انتخاب نوع ماوس باید رابط درگاه سریال آن را مورد ارزشیابی قرار دهید امروزه دو نوع استاندارد در پیش روی داریم. بیشتر رایانه ها از رابط ۹ پایه ای دی استفاده می کنند ولی برخی از رایانه ها از رابط ۲۵ پایه ای بهره می برند حالا چرا؟ چون در برخی از رایانه ها رابط ۹ پایه ای موجود نیست و در برخی در رایانه ها درگاه سریال کام یک ۲۵ پایه ای می باشد ولی اگر ماوس سازگاری نداشت می توانید از تبدیلگرها بهره ببرید که در بازار موجود است.
  Rayangostar.com

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آشنایی با ویروس
  توسط hamid192 در انجمن هك و امنيت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۰ مرداد ۹۳, ۱۹:۵۲
 2. جدایی عروس و نوه ملکه انگلیس !!
  توسط ERG در انجمن اخبار عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۹ خرداد ۹۰, ۰۱:۴۲
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۸ بهمن ۸۷, ۱۲:۳۰
 4. ترافیک خط میانی میلان و احتمال جدایی خروس جنگی....
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار دنیای فوتبال
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۵ مهر ۸۷, ۲۲:۱۵
 5. فانوس دریایی اسکندر
  توسط اعتقادات در انجمن دانشکده تاریخ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۸۶, ۲۰:۲۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •