نمایشگاهی از گنجینه ای منحصر به فرد از فرهنگ و تمدن ایرانی با عنوان "شکوه ایران" در موزه ملی ایران برپا شده است.

بهگزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر، در ایننمایشگاه150شی تاریخی برگزیده23 نمایشگاه خارجی در معرض دید عموم قرارگرفته است.

مهمتریننمایشگاههای خارجی که این اشیا در آنها به نمایش درآمده بودنمایشگاههایایتالیا، آلمان، اسپانیا، انگلیس، فرانسه،اتریش، ژاپن، کرهجنوبی و ترکیهاست.

قدمت این اشیا از دوران پارینه سنگی تا نمونه های نادری ازدوره قاجاراست.جام مارلیک به عنوان نمونهای از این آثار است، این جام بینظیر متعلقبه هزاره اول پیش از میلاد و در گورستانی در شمال کشور کشف شدهاست.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسمافتتاح ایننمایشگاه گفت: بسیاری از این آثار برای نخستین بار در پی تقاضایمردم درایران به نمایش گذاشته شده است.

سرپرست موزه ملی ایران همبا اشاره به این که این نخستین باری است که ازنورهای متمرکز در نمایش آثاردر موزه ملی ایران استفاده شده است؛ گفت: اینروش در عین زیبایی ضرری برایاشیای درون ویترین ها ندارد.

آزاده اردکانی درباره بخش حفاظتی این بخش هم گفت: برای حفاظت از این مجموعه امکانات جدیدی به کار گرفته شده است.

ویدر پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره احتمال تمدید این نمایشگاه درصورتاستقبال گفت: تلاش شده است بهترین زمان را برای این نمایشگاه درنظربگیریم اما اگر استقبال ادامه داشته باشد احتمال تمدید زمان ایننمایشگاهوجود دارد.

نمایشگاه "شکوه ایران" از اول فرودین سال 1389به مدت یک ماه از ساعت 9 تا20آماده بازدید علاقمندان است.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]