سفر به مریخ تنها در 39 روز!دانشمندان علوم راکتی سازمان ناسا اعلام کردند فناوری جدید فضایی می تواند مدت زمان سفر زمین به مریخ را از سه سال به تنها 39 روز کاهش دهد.


به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موسسه MIT اعلام کردند دستیابی به سیاره سرخ با استفاده از راکت پیشرفته VASIMR می تواند با سرعت بالاتری انجام گیرد. این راکت از اکنون به دهها سال دیگر برای تکمیل و فعال شدن نیاز خواهد داشت. این راکت به سرعت به بخش مرکزی استراتژی های آینده ناسا تبدیل شده است و این سازمان در جستجوی شرکتهای خصوصی است تا بتواند با توسعه دادن این فناوری با هزینه های اکتشافات فضایی مقابله کند.

سازمان ناسا که پس از ضربه شدید تصمیم سیاسی برای متوقف کردن پروژه Constellation هنوز هشیاری کامل خود را به دست نیاورده است به شرکتهای مختلف سفارش فناوریهای جدیدی را که بتوانند انرژی مورد نیاز کاوشگران، خودروها و یا ماموریتهای انسانی در فضا را تامین کنند داده است.

در راکت جدید VASIMR انرژی الکتریکی برای تبدیل سوخت هایی مانند هیدروژن، هلیوم یا دیوتریوم به گازهای پلاسمایی که حرارت آنها تا 19.8 میلیون درجه فارنهایت افزایش پیدا می کند مورد استفاده قرار می گیرد. سپس این گاز پلاسمایی با استفاده از میدان مغناطیسی برای انرژی دادن به فضاپیما به لوله های موتور انتقال داده می شوند.

این فناوری می تواند یک فضاپیما یا شاتل را با سرعتی 55 کیلومتر بر ثانیه بیشتر از پیش به مریخ یا ماه بفرستد. به گفته محققان شتاب بالای فضاپیماها در این فناوری می تواند منجر به شکل گیری سفرهای 39 روزه به جای سفرهای سه ساله به مریخ شود.

بر اساس گزارش زی نیوز، همچنین استفاده از سوختهای یونیزه شده می تواند با ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف فضاپیما از آن در برابر تابشهای کیهانی محافظت کند. تا کنون مدل کوچک این فضاپیما تحت نظارت ناسا و در شرایط خلا ساخته شده و مورد آزمایش قرار گرفته است و قدم بزرگ بعدی آزمایش مداری این فناوری تا انتهای سال 2013 با استفاده از نمونه 200 کیلوواتی از موتور این راکت جدید خواهد بود.