بسم الله الرحمن الرحیم

درميان مؤمنان مردانى هستند كه بر سر عهدى كه با خدا بستند صادقانه ايستادهاند، بعضى پيمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشيدند) وبعضى ديگر در انتظارند و هرگز تغيير و تبديلى در عهد و پيمان خود ندادهاند. سوره احزاب آیه 23جماران ٬ این نام برای بسیاری از ما آشناست .
اینروزها واژه جماران معادل غرور ملی ماست . یک رزم ناو ۱۰۰ متری با ۱۵۰افسر و ملوان ٬ رزم ناوی که با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات ناوبری وجنگی در هفت دریا ابراز وجود می کند . جایی که قلمرو ممنوعه و مطلق عدهکمی دزد و راه زن جهان اولی ! بود.
کمی قبل تر جماران ما را به یادیک سایت می انداخت. سایتی که تیشه به ریشه آرمان ها و ارزش هایمان میزد ومی زند. جایی که منافقین جدید در تحریریه اش جولان می دهند.
اما قبل تر چطور ؟
حضررتامام (ره) بعد از آمدن به ایران تصمیم می گیرند تا زمام حکومت را از قمبدست بگیرند اما بیماری قلبی و هوای خشک قم این اجازه را به ایشان نمی دهدلذا همه دست به دست هم می دهند تا یک مکان با چند ویژگی از جمله خوش آب وهوا بودن ٬ نزدیک بودن به تهران ٬ امن بودن و... برای ایشان تدارک ببینندلذا خانه آقای جمارانی در دهکده جماران برای این کار مناسب دیده می شود.
ازاینجاست که جماران می شود قبله آرزوهای بچه های انقلاب ٬ برخی در شوقرسیدن به جماران و آن حسینیه کوچک می سوختند و از هر کسی برای یک ملاقاتحضوری درخواست و حتی التماس می کردند. تا اینکه امام دلهای ما رفت .
جمارانبه تاریخ سپرده شد در حالی که دیگر آنجا فقط یک دهکده ساده و محقر نماندهبود. در طول دوران سازندگی و اصلاحات جماران به قلب تهران تبدیل شد .
یکمکان کاملا امن و البته خوش آب و هوا در بهترین نقطه تهران ٬ اینجا بود کهجماران دیگر جماران نماند و شد قبله آمال و آرزوهای خوش نشینان کشور ٬دیگر کسی از منطقه جماران عکسی ندید و از کاخ هایش چیزی نشنید ٬ تنهاحسینیه محقر و خانه امام (ره) به مردم نشان داده شد و قسمت اصلی جماران بهکلی سانسور شد دقیقا به همان شکلی که کل مناطق مرفه شهر تهران سانسور میشود.
جالب ترین چیزی که در بدو ورود به منطقه جماران برای شماخودنمایی می کند سطح منطقه جماران است. بالای تجریش ٬ کسانی که در تهرانزندگی کرده باشند با ورود به این منطقه احساس خوبی خواهند کرد .اشتباهنکنید منظور من از لحاظ معنوی نبود منظورم آب و هوای بسیار دل انگیزی بودکه به شما احساس هر لحظه آب معدنی نوشیدن را تداعی می کند . نکته دومهنگام ورود به جماران دروازه ورودی آن است. تنها یک راه رفت و برگشت وجوددارد. منظور من کوچه منتهی به حسینیه و بیت نیست منظور منطقه جماران است.بهکوچه معروف جماران می رسید. با خودم فکر می کردم جایی که در آن قدم میگذارم قبلا چقدر مهم بوده تا جایی که بچه های رزمنده دوران دفاع مقدس درآرزوی رسیدن به آن جان می دادند اما حالا خیلی خیلی سوت و کور شده ٬ بهمعنای واقعی در حد یک موزه تنزل پیدا کرده است.فضایحسینیه همچنان مثل روزهای خاطره انگیز گذشته حفظ شده و خانه ایشان بهعنوان قلب جهان انقلابی ایران در سال های دور مثل زمرد می درخشد .بسیارساده ٬ واقعا باور کردنش سخت است که چگونه زمام امور عالم برای برهه ای اززمان در این نقطه رقم می خورده اما واقعیت دارد و چنین بوده است.کوچه منتهی به جماران همانطور ساده مانده و فقط ساختمان بزرگداشت یاد امام (ره ) در کناری ازآنجا اضافه می نمایاند .
اما از این ها که بگذریم جماران چرا دیگر جماران نیست؟ازعمد مسیر تا حسینیه و بیت روح خدا را برایتان در ابتدا نگفتم تا خاطرعزیزتان تلخ نشود. اما چه کنم که ماموریت من افشای ناگفته هاست.
چیزدیگری که برای شما در ورود به جماران عجیب خواهد بود. شدت غلظت فضایامنیتی منطقه است . به صورت آشکارا سر هر کوچه و پس کوچه دوربین هایی درجهات مختلف نصب شده و شما احساس می کنید هزار چشم مواظب کوچکترین حرکاتشماست.کیوسکهای نگهبانی در هر نقطه ای دیده می شود و این غیر از ده ها و شاید صدهااتاق واکنش سریع در مقابل حملات و تهدیدات تروریستی یا موراد امنیتیست کهوجود دارد.یک چیز دیگر برای شما حتما عجیب و غریب خواهد بود و آن ارتفاع دیوارهای خانه هاست.ارتفاع دیوار ها به طور میانگین از ۳ متر شروع شده و در بسیاری از مواقع از مرز ۷ متر عبور می کند.مسخرهاینکه کاخ های پشت این دیوار ها باز هم قابل دیدن است. مثلا ستون هایتزئینی که جلوی فلان ساختمان با ارتفاع ۱۵ متر خودنمایی کرده و ارتفاعبلند دیوارهای حیاط مانع از دیدن آن نمی شود.شمادر آنجا کلکسوینی از انواع کاخ های عالم را مشاهده خواهید کرد. از سبک رومباستانی با ستون های مرمرین تا سنتی ایرانی و ... شدت تراکم این ساختمانها حیرت آور است.تاچشم کار می کند کاخ و باغ و ویلا دیده می شود. آپارتمان ها هم غیر ازآپارتمان های معمولی مردم است . بناهای با بیش از ۲۰۰ متر زیر بنا انسانرا حسابی به فکر وا میدارد. ساخت و سازها با شدت ادامه دارد و می توانیدبا چشم غیر مسلح زیربنا و مواد بکار رفته در آن را به خوبی حدس بزنید.با اینکه برای این ساختمان ها کلی پارکینگ وجود دارد اما باز ماشین های بسیار مدل بالا در سطح خیابان ها قابل مشاهده است .البتهاگر از پلاک آن ها بگذریم از رفت و آمد گاه و بی گاه راننده ها نمی توانگذشت ! چرا ؟ چون تنها اینجاست که شما حجم انبوهی از مسئولین را می بینیدکه همراه با تیم های حفاظت و راننده شخصی رفت و آمد می کنند .رانندههایی که از آداب رانندگی فقط گاز دادن و بوق زدن و در نهایت چراق زدن رایاد گرفته اند. خبری از مراعات حال عابرین نیست چون اصولا خون شما عابرینغریبه مهم نیست .
نکته دیگر این است که شما با نگاه های سرد و سنگینجماران نشینان رو به رو هستید . انگار می گویند چرا ما را به حال خود رهانمی کنید ؟ البته این وضع در کل منطقه ای که بالاشهر نامیده می شود وجوددارد ! کافیست کمی ریشتان از حد معمولی ( ۱ سانتیمتر !!! ) بلندتر باشد یاقیاقه تان تابلو بزند آنوقت تکانه های لب رهگذران شما را بسیار ناراحتخواهد کرد علی الخصوص که با چشم هایشان می خواهند شما را مورد ضرب و شتمقرار بدهند !! شاید باید با پاسپورت و ویزا وارد شوید ٬ اینجا ایالتی استاز ایالات متحده بالا شهر و شما مال اینجا نیستید !!اگراز وضع گشت و گذار آنها در حیاط برخی خانه ها که از بیرون و بالا دید داردبگذریم ! (به چشم خواهری ! ) از آقازاده ها که در اینجا به وفور دیده میشوند نمی شود گذشت. آنهایی که برای واردات سیب و گوشت گاو آمریکایی جنجالبه پا می کنند اما وقتی نوبت به ماشین های لکسوس آمریکایی آن هم از نوعشاسی بلندش می رسد دهان نمی گشایند و فقط با طیب خاطر حال می کنند.

توصیهاکید اینکه مثل من و دوستم برای فضولی آنجا نروید وگرنه بدجوری اغتشاش گرو عامل بیگانه معرفی خواهید شد. ما که جان سالم به در بردیم تا برای شمااز ایالت شمالی پایتخت گزارشی جامع تهیه کنیم آن هم با کلی سانسور تصاویرو دیده ها که نگفتنش بهتر از گفتنش است .
زبان سرخ داریم اما سر سبز نه پس بیش از این چیزی نخواهیم گفت.
راستیاگر خواستید آنجا مسکنی حقیرانه تهیه کنید کافیست کمی تا قسمتی مسئول یاآقازاده شوید بعد برای هر متر ۵ تا ۱۰ میلیون ناقابل تهیه کنید با حساباینکه متراژ خانه های محقر آن منطقه زیر ۲۰۰ متر نیست ٬ می توانید یک ملکفسقلی در کنار انبوه مسئولین جمهوری اسلامی تهیه نمایید.البتهناگفته نماند اینجا مسئولین فقط بیش از حد تراکم دارند وگرنه از اختیاریهو پاسدارن تا قطیریه و زعفرانیه مسئولین مردمی و انقلابی ما پلاس هستند !!مثلا رئیس مجلس اسلامی که انشاء الله انقلابی هم هست ساکن پاسداران است آنهم در یک ویلای ناقابل ۵۰۰ متری و ...
ولش کن ناگفته بماند بهتر است !!

حالاباید بهتر فهم کنید چرا میلیشای اشرافیت ۸ ماه فضای کشور را به جهنمتبدیل کرد ؟ یا اینکه چرا برخی برای رسیدن به ریاست فلان ده کوره دست و پامی شکنند ؟ یا چرا نخبگان ما ۸ ماه است سکوت ۲۵ خرداد برخی ها را رعایتمی کنند ؟!
یا چرا آقای فلاحیان وقتی به این نقطه یعنی مبازره بااشرافیت می رسد دست پاچه می گوید الان وقت رسیدن به وضعیت فتنه گران استنه این مباحث کمونیستی و انحرافی ؟یاچرا برخی ها خیالشان راحت است که زمام امور دیر یا زود باز به دست خودشانمی افتد گرچه همین الان هم غیر از معدودی موارد دست خودشان است. حالا میفهمیم چرا قانون از کجا آورده ای هرگز تصویب نشده و با این وضع نمی شود ؟
باخودم فکر می کردم اگر فلان پیرمرد شهرستانی بیاید و اینجا را ببینید چهفکری می کند ؟ آیا باز هم ژست ساده زیستی برخی آقایان را باور می کند یامصادیق را به کل قاطی کرده و همه را به یک چوب خواهد راند؟
نمی دانماما این را مطمئنم ادامه وضعیت تبعیض آلود کنونی انقلاب را از درون مانندموریانه خواهد خورد. اشرافیت و تب اشرافیت بزرگترین آفت انقلاب ماست. همانکه امام راحل و امام حاضر این را بارها به خواص و عوام گوشزد کرده اند .
تبمارکدار پوشیدن یا عمل زیبایی از کجا جامعه ما را درنوردید ؟ مگر یک ساعتیا عینک آفتابی چقدر ارزش دارد ؟ ۱۰۰ هزار تومان ۲۰۰ هزار تومان و یا ۷۵۰هزار برای عینک و ۳.۵ میلیون تومان برای فلان مارک ساعت ؟بالای جامعه بینی عمل می کنند و پایین جامعه چسبش را برای پز دادن می زنند یا با قرض صورت خود را دست کاری می کنند ؟
تباشرافیت - خوی تجملی زندگی کردن اکنون قلب و مغز تهران را آلوده کرده است. تهرانی که قبله و مرجع فرهنگی کل کشور است . تهرانی که همه می خواهندآنجایی باشند حتی اگر شده در ظاهر !
خاصیت تکثیر پذیری از روی فرهنگلیبرالیستی تهران به شدت پر رنگ است. اینجا چشم اسفندیار نظام مشخص میشود. گردنه احد اینجاست . جنگ واقعی اینجاست . جنگ فقر و غنا همان کهاماممان گفت و می گوید همین جاست.تا حالا با خود فکر کرده اید وثیقه های چندصد میلیونی فتنه گران چطور تهیه شده است ؟
به خانه های آنچنانی آقایان توجه کرده اید یا فقط چهره ها برایتان رخ نشان داده است ؟ پیشنهاد میکنم از این پس بیشتر دقت کنید !!اگرفلان خانه ویلایی را دیدید یا بهمان ماشین از کنارتان عبور کرد ونتوانستید از آن چشم بردارید یا اینکه خواستید مارکدار بپوشید یا نشاندهید چنان هستید بدانید بالقوه احتمال غرق شدن دارید. حب الدنیا راس کلخطیئه .هربار وقتی واژه جماران به گوشم می خورد خاطراتی را به یاد می آورم که اغلبکمتر کسی از آن با خبر است گرچه حالا شما هم قسمتی از آن را می دانید اماشنیدن کی بود مانند دیدن ؟
ودر آخر بنازم به امام عزیزم که در نهایت سادگی زندگی کرده و فرزندانش(معنوی و نسبی ) هم مثل او در پایین ترین سطح جامعه زندگی می کنند .


علی سمیعی
۱۳۸۸/۱۲/۱۴
مطلب مرتبط :
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
پی نوشت !
کسی به عینک من هم کاری نداشته باشه !! مثلا همون ۱۵۰ هزار تومنی است !!

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]