[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
نشریه [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]در گزارشی به معرفی محصولاتی پرداخته است که با وجود استفاده روزمره ازآنها بسیاری از مصرف کنندگان از نفتی بودن منشاء آن اگاهی ندارند.

صنعتنفت فراورده هایی بیش از گازوئیل و بنزین برای تامین سوخت خودروها وهواپیماها دارد. محصولات اصلی و جانبی نفت به تولیداتی ختم می شوند که بهصورت روزانه و بدون آگاهی بسیاری از مصرف کنندگان از منشا این محصولاتمورد استفاده قرار می گیرند.

بیلیونها پاوند پلاستیکهای پلی اتیلنبرای ساخت پاکتهای پلاستیکی، مخازن غذا، انواع اسباب بازی ها و دیگرمحصولات مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند اما در میان این محصولات نفتیتولیدات متعددی نیز وجود دارد که آگاهی از منشاء نفتی آنها می تواند شمارا شگفت زده سازد.

لوازم آرایشی: انسانها برایقرنها از لوازم آرایشی طبیعی استفاده می کردند اما اکثر این لوازم دردنیای امروز کیفیت و مرغوبیت خود را مدیون محصولات جنبی و اصلی نفت ازقبیل "کریلت ها"، قطران ذغال سنگ و پروپیلن گلیکول هستند. حتی بسیاری ازمصرف کنندگان این لوازم آرایشی برای پاک کردن آنها از صورت خود از وازلینکه خود ماده ای نفتی به شمار می رود استفاده می کنند.

صفحات خورشیدی:صفحات خورشیدی می توانند به مالکان خانه ها در گسترش انرژی قابل احیا بهواسطه ذخیره ساختن انرژی خورشیدی کمک کنند. با این حال اکثر این صفحات براساس رزینهای پایه نفتی و عناصر پلاستیکی در سلولهای خود ساخته شده اند.موادی که به تدریج و با جایگزین کردن پلاستیکها و رزینهای زیستی به دستفراموشی سپرده خواهند شد.

لباسهای ضد چروک: شایدالیاف و پارچه های پنبه ای تمامی نیاز پوشاک ما را در زندگی تحت الشعاعخود قرار دهند اما پارچه های پلی استری می توانند هدیه ای به نام لباسهایضد چروک و مقاوم را به انسان ارزانی دارند. این خصوصیات ناشی از منشا نفتیپلی استرها در پالایشگاه های نفت هستند که در آنها موادی برای تولید پوشاکمورد نیاز میلیونها انسان به وجود می آید.

آدامس:افرادی که جویدن آدامسهای بادوام را دوست دارند باید ممنون پلیمرهای نفتیباشند. آدامسهای امروزی می توانند ترکیبی از شیره های گیاهی طبیعی ومحصولات نفتی مانند پلی اتیلن یا پارافین باشند و به بیانی دیگر اکثرآدامسهای تولید شده قابل بازیافت نخواهند بود.

مداد شمعی: نفتبه شکل گیری بسیاری از خاطرات رنگارنگ کودکی در مدرسه و خانه به انسانهاکمک کرده است. هر یک از مداد شمعی های جعبه نقاشی کودکان از پارافین تشکیلشده است که یکی از محصولات نفتی مشهور به شمار می رود. این ماده بیشتر درتولید شمع شهرت یافته است.

آسپیرین: یکی از ایمنترین و قابل اطمینان ترین داروها طی دهه های گذشته آسپیرین بوده است کهانسانها سالانه بیلیونها قرص از آن را برای درمان سردرد، تب و جلوگیری ازحملات قلبی مصرف می کنند. "اسیتیل سالیسیلیک اسید" موجود در آسپیرین ازویژگی های تخفیف درد ماده شیمیایی سالیسین در درخت بید برخوردار است و درحال حاضر بیشتر تولیدات این دارو با استفاده از بنزن آغاز می شود.هیدروکربنی که معمولا از تولیدات نفتی به دست می آید.

جوراب نایلنی:یکی از پرمصرف ترین پوشاکهای زندگی مدرن جورابهای نایلونی هستند که اززمان جنگ جهانی دوم استفاده از آنها رواج پیدا کرد. این محصولات ازپلاستیکهای حرارتی تولید شده اند که در سال 1935 ابداع شده و یکی ازمحصولات جانبی نفتی به شمار می رود. این ماده امروزه برای تولید محصولاتمتنوعی مانند انواع الیاف ظرف شویی و چترهای نجات مورد استفاده قرار میگیرد.

منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]