صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 23

موضوع: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

 1. #1
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  [JUSTIFY] [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY] [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY] [/JUSTIFY]
  در اوايل جنگ جهاني دوم كارشناسان مليكشورهاي متفق در جنگ به اين نكته پي بردند كه براي حل مشكلات و معضلاتپولي و مالي جهاني پس از جنگ نياز مبرمي به همكاري بين المللي كشورهاميباشد. علاوه بر حل مشكلات فوق از دلايل ديگري كه منجر به اين همكاري ودر پي آن ايجاد و گسترش سازمانهاي پولي و مالي بين المللي شد ميتوان بهتوسعه روابط تجاري بين كشورها «پيشرفت صنعت» تكنولوژي و احساسات بشردوستانه، اشاره كرد.
  مهم ترين سازمانهاي پولي و مالي بين المللي كه در پي تحولات فوق تشكيل شد
  صندوق بين المللي پول
  بانك جهاني
  شركت مالي بين المللي
  موسسه توسعه بين المللي
  مركز بين المللي حل و فصل اختلافات سرمايه گذاري
  موسسه تضمين سرمايه گذاري چند جانبه
  ريشهها و علل پيدايش بانك جهاني:
  بانك جهاني كه نام واقعي آن « بانك بين المللي ترميم و توسعه» است مهمترين سازمان مالي بين المللي است كه در خصوص تامين و توسعه اقتصادي ممالكدر حال رشد جهان فعاليت دارد.
  به طور كلي سهام اين موسسه اعطاي وام،ضمانتنامهها، انتشار اوراق قرضه و نظاير اين موارد، شرايطي به اين موسسهميبخشد كه ميتواند نام بانك را به آن اطلاق كرد. تاسيس بانك جهاني نظيرصندوق بين المللي پول به مذاكرات «كنفرانس پولي و مالي ملل متحد» در شهربرتن وودز واقع در ايالت نيوهمپشير آمريكا برمي گردد. اين كنفرانس درژوئيه سال ۱۹۹۴ با شركت ۴۴ كشور جهان برگزار شد. اساسنامه بانك جهاني درسال ۱۹۴۵ به ۴۴ كشور شركت كننده در اين كنفرانس ارائه شد و در ۲۷ ماهدسامبر سال ۱۹۴۵ نمايندگان ۲۸ كشور در شهر واشنگتن آن را امضاء كردند و آنرا به مورد اجرا گذاشتند و پس از آن به تدريج همه ممالكي كه در كنفرانسبرتن وودز شركت داشتند (به استثناي اتحاد جماهير شوروي ) عضويت بانك راپذيرفتند. بانك جهاني از ۲۵ ژوئن سال ۱۹۴۶ رسما" فعاليت خود را آغاز كرد.
  نخستين وامهاي بانك جهاني در سال ۱۹۴۷ به ارزش قريب به نيم ميليون دلاراعطا گرديد. اين وامها به منظور ترميم خرابيهاي جنگ دوم جهاني بهكشورهاي اروپايي اعطا شد. ليكن خسارات جنگ به حدي بود كه منابع مالي بانكبه هيچ وجه جوابگوي آن نبود. در نتيجه با شروع «برنامه مارشال» توسطايالات متحده آمريكا در سال ۱۹۴۸، بانك جهاني تمام فعاليت خود را به عمرانكشورهاي در حال رشد اختصاص داد.
  اهداف بانك جهاني:

 2. #2
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  اهداف بانك جهاني:
  هدف اوليه از تاسيس بانك، كمك مالي به بازسازي و ترميم كشورهايي بود كه در جنگ دوم جهاني خسارت ديده بودند. اعطاي وام از سوي بانك، مستلزم متقاعد شدن بانك صرف وام جهت افزايش بهره وري كشور وام گيرنده و نيز اطمينان از توانايي بازپرداخت وام است.
  در سالهاي اخير سياست وام دهي بانك تحت تاثير انتقادهاي ممالك فقير، تسهيل و تعديل شده و ظرفيت وام دادنها افزايش يافته است. وامهاي اعطايي بانك جهاني اكثرا" به منظور اجراي پروژههاي معيني به كشورهاي عضو تعلق ميگيرد و بازپرداخت آن بعد از اتمام پروژه آغاز ميشود. نرخ بهره وام بانك جهاني از نرخ بهره بازار كمتر است.
  به طور كلي ميتوان اهداف بانك را طبق ماده اول اساسنامه آن به صورت زير توضيح داد:
  مساعدت به ترميم و توسعه كشورهاي عضو از طريق سرمايه گذاري در امور توليدي، شامل احياي اقتصادهايي كه در نتيجه جنگ از بين رفته و يا صدمه ديده است، و هدايت تسهيلات توليدي به حوائج زمان صلح و تشويق توسعه منابع و تسهيلات مولد در ممالك توسعه يافته ميشود.
  تشويق سرمايه گذاري خصوصي در خارج
  تشويق رشد متوازن و بلند مدت تجارت بين المللي و حفظ تعادل در موازنه
  ترتيب دادن وامهايي كه خود ميپردازد و يا تضمين وامهاي بين المللي كه از مجاري ديگر فراهم ميشود.
  هدايت فعاليت بانك به تائيد سرمايه گذاري بين المملي

  امروزه كار اصلي بانك اعطاء وام براي طرحهاي توليدي به آن دسته از كشورهاي در حال توسعه است كه در بانك عضويت دارند. بانك جهاني علاوه بر اعطاي وامهاي ترميمي و عمراني در حدود ۴/۲ ميليارد دلار به كشورهاي اروپائي، استراليا و نيوزيلند ، مبلغ ۹/۱ ميليارد دلار به ۲۸ كشور آفريقايي، مبلغ ۴/۳ ميليارد دلار به ۱۶ كشور آسيايي و مبلغ ۸/۳ ميليارد دلار به كشورهاي نيمكره غربي وام داده است. .
  اين وامها براي مقاصدي مانند اجراي پروژههاي برق ،جاده،راه آهن، بندر، خط لوله گاز، مخابرات دور، كشاورزي، صنعت ، لوله كشي اب آشاميدني، آموزش و پرورش و همچنين براي برنامههاي كلي عمراني از جمله واردات كالاهاي صنعتي بوده است.
  هريك از دولتهاي عضو و كشورهاي استفاده كننده از وام كه لزوما" سهام داران ميباشند، به ميزان مبلغي كه در بهاي سهام آنها تعهد شده، بازپرداخت وامها را قبول كنند. با اين وصف، در مدت بيش از ۵۰ سال موجوديت بانك، هيچ كدام از وامهايي كه تاكنون اعطاء شده است بلاوصول نمانده و يا وجود جنبشهاي سياسي گوناگون در بعضي از كشورهاي عضو تمامي وامها نيز بازپرداخت شده است.

 3. #3
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  سازماندهي و ساختار اداري:
  معمولا" تمامي اختيارات بانك به هيات رئيسه تفويض ميشود و هر كشور عضو، يكي از اعضا هيات رئيسه را تعيين ميكند. هيات رئيسه سالي يكبار تشكيل جلسه ميدهد و در اين فاصله براي اموري كه احتياج به راي اعضا دارد توسط نامه يا تلگرام به راي گيري مبادرت ميورزد. هيات رئيسه مطابق اساسنامه اختياراتي به شرح زير دارد.
  اخذ تصميم درباره عضويت، تخصيص سود ويژه و تغيير سرمايه سهمي بانك. از طرفي ، اين هيات اختيارات خود را به هيات مديره تفويض كرده است. اعضاي هيات مديره ۱۵ نفر ميباشد كه ۶ نفر آنها از طرف سهام داران عمده مثل ايالات متحده آمريكا، انگلستان، آمريكا، فرانسه، ژاپن و هندوستان تعيين و بقيه توسط كشورهاي عضو انتخاب ميشود. مديران اجرائي بر اساس ضرائبي معين راي ميدهند.
  انتخاب رئيس بانك جهاني به عهده هيات مديره است. رئيس بانك با رعايت تصميمات در مورد خط مشي بانك مسئوليت اداره امور بانك، سازمان انتصاب و اخراج كاركنان بانك را به عهده دارد. مجموع ادارات بانك مشتمل بر ۲۳ اداره كل است كه شش اداره كل منطقه اي و ۱۷ اداره كل عملياتي است شامل بخشهاي كشاورزي، خدمات عمومي حمل و نقل، جهانگردي و طرحهاي مربوط به جمعيت ميباشد.

 4. #4
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  اعضاء و سهم هر يك از آنها:
  اعضاي اصلي يا اوليه بانك از ۴۵ كشور در سال ۱۹۴۵ به شرح جدول پيوست به ۱۱۵ كشور در پايان سال ۱۹۷۰ رسيدند و در سپتامبر سال ۱۹۸۸ جمعا" تعداد ۱۵۱ كشور در بانك عضويت داشتند.
  عضويت ممالك سوسياليستي در بانك جهاني بلامانع است. در كنفرانس برتن ووذر علاوه بر شوروي سه كشور سوسياليستي يعني لهستان، چك و اسلواكي و يوگوسلاوي شركت داشتند.
  پذيرش اعضاي جديد با تعيين شرايط عضويت يكي از اختيارات هيات نمايندگان بانك است. با رعايت شرايط عضويت، هر كشوري كه سهم خود را بپردازد ميتواند به عضويت بانك درآيد.
  يك درصد اين مبالغ به طلا يا دلار آمريكا پرداخت ميشود و بانك ميتواند بدون قيد و شرط آن را در عمليات خود مورد استفاده قرار دهد و بقيه به پول كشور مربوطه تأديه ميشود و فقط با موافقت آن كشور قابل استفاده خواهد بود. مابقي ۹۰% سهام پرداخت نمي شود.
  در حال حاضر تعداد كاركنان بانك بيش از ۲۰۰۰ نفر است كه از بين بيش از يكصد مليت مختلف كشورهاي مختلف جهان انتخاب شده اند. اعضاء موسس بانك و سرمايه هر يك در هنگام تاسيس در جدول شماره (۱-۳) نشان داده شده است.

 5. #5
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  زبان
  بانك جهاني داراي زبان رسمي نيست اما در امور اداري خود زبانانگليسي را به كار ميبرد. در جلسات هيات مديره براي ترجمه گفتار ازاسپانيولي و فرانسه به انگليسي تسهيلاتي موجود ميباشد.
  سرمايه و منابع بانك:
  سرمايه اوليه بانك ۱۰ ميليارد دلار امريكا در نظر گرفته شده بود كه به يك هزار سهم يك صد هزار دلاري تقسيم شده بود.
  هر يك از اعضا بايد خريد سهامي را از سرمايه بانك تعهد كند. تعداد راي هر كشور تابع تعداد سهامي است كه آن كشور در اختيار دارد.

 6. #6
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  منابع مالي بانك جهاني، از يك طرف سرمايههاي ويژه اي به وسيله عوايدحاصله از عمليات بانك بدست ميآيد و از طرف ديگر توسط وام تامين ميشود.علاوه بر اين، بانك از درآمد حاصل از واگذاري مطالبات مثل اوراق بهاداربستانكار و برگشت اقساط وامها نيز استفاده ميكند.
  منابع تامين مالي
  سرمايه و درآمد خالص
  وامهاي دريافتي
  فروش اسناد بهادار و بازپرداخت وامهاي پرداختي
  قوانين و مقررات مربوط به اعطاي وام:
  قوانين و مقررات مربوط به اعطاي وام داراي جنبههاي عمومي و جنبههاي خصوصي ميباشد. كه به تفكيك هر يك در ذيل توضيح داده شده است.
  الف) شرايط عمومي وضعيت كشورها كه مربوط ميشود به حجم وام دريافتي ونيازمنديهاي اقتصادي كشوري كه در داخل آن كشور طرحي كه بانك بايد مخارجمالي آن را تامين كند تحقق خواهد يافت.
  ب) شرايط عمومي وضع اقتصادي
  ج) ارزش وام و طول مدت آن: بانك جهاني با اعطاي وامهاي ميان مدت و درازمدت موافقت ميكند(عموما" بين ۱۰ تا ۲۰ سال) و بازپرداخت اقساط وامها نيزپس از مهلتي آغاز ميگردد.
  تقسيم وامهاي بانك جهاني
  الف) از نظرموضوع: در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۷۰ مجموع وامهاي بانك جهاني به ۷۴۶/۱۴۲ ميليوندلار بالغ ميشد كه به ترتيب زير تقسيم شده بود:
  انرژي برق ۵/۳۲%،
  حمل و نقل و ارتباطات دور (اصولا" جاده و راه آهن) ۵/۳۲%،
  كشاورزي، جنگلها و صيد ماهي ۱/۹%،
  صنايع ۲/۱۵%،
  ساير عمليات ۷/۱۰%
  بدين ترتيب در حدود دو سوم وامهاي بانك جهاني براي تامين مخارج عملياتمربوط به زيربناهاي انرژي برق و حمل و نقل اختصاص داده شده است.
  ب)از نظر ناحيه: درصد وامهائي كه به بانك جهاني از آغاز پورژه با اعطايآنها موافقت كرده است عبارتند از ناحيه آسيا و خاورميانه ۵/۳۲%، آمريكايلاتين ۵/۳۰%، اروپا در حدود ۱۸% آفريقا اندكي بيش تر از ۱۴% و ۵% مربوط بهبدهي استراليا و يك وام ۲۰۰ ميليون دلاري به شركت مالي بين المللي.
  بانك براي بررسي و تحليل يك طرح جنبههاي ذيل را مورد بررسي قرار ميدهد.
  جنبههاي اقتصادي
  جنبههاي فني
  جنبههاي مديريتي و سازماني
  جنبههاي تداركاتي و تجاري
  جنبههاي مالي
  قلمرو طرحهاي بانك جهاني
  در پايان دسامبر سال ۱۹۶۹ كل وامهاي اعطايي بانك به بخشهاي مختلف به قرار زير بوده است:
  ترميم و توسعه، برق، حمل و نقل، مخابرات، كشاورزي، صنعت، واردات برايتوسعه اقتصادي صنعتي، آب آشاميدني، آموزش و پرورش و تهيه طرحها.

 7. #7
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  كمكهاي فني بانك جهاني
  بانك جهاني علاوه بر راهنمايي در مورد تعيينو تدوين طرحها در انجام امور اساسي نيز به كشورهاي عضو كمك ميكند. مانندتجزيه و تحليل اقتصادي و تنظيم سياستهاي صحيح اقتصادي، ايجاد موسساتكارآمد اقتصادي ، مطالعه توسعه بخشها، تعيين طرحها و اوليوتها و يافتنراه حلهايي براي مشكلات كارآمد اقتصادي، مطالعات توسعه بخش، تعيين طرحهاو اولويتها و يافتن راه حلهائي براي مشكلات خاص. بانك همچنين مخارجفعاليتهاي فوق را يا به عنوان قسمتي از تمام مبلغ وام يا به صورت كمكبلاعوض(در مورد مبالغ كوچك)تامين ميكند. بانك براي تامين هزينههاي اينقبيل بررسيها و فعاليتهاي قبل از سرمايه گذاري از برنامه عمراني سازمانملل متحد درخواست كمك ميكند.
  در عرض ۲۰ سال اخير، بانك برايكمكهاي فني بيش از ۱۴ ميليون دلار كمك بلاعوض داده است و حدود ۵۰ بررسيقبل از سرمايه گذاري و تعيين طرح را به اتمام رسانده است.
  وظيفه بانك جهاني با بانكهاي منطقه اي
  بانك جهاني روابط بسيار نزديكي با بانك عمران آمريكا، بانك عمران آسيا وبانك عمران آفريقا دارد اما با آنها روابط رسمي يا مالي ندارد. با مبادلهاطلاعات و تشكيل جلسات بين ماموران و كارگزاران بانك جهاني و بانكهايمنطقه اي از دو باره كاريها اجتناب ميشود.

 8. #8
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  تامين مالي بانك جهاني
  دليل دريافت بهره براي وامهاي عمراني، توسطبانك جهاني اين است كه بانك قسمتي از وجوهي را كه براي توسعه به كشورهايعضو وام ميدهد، از طريق فروش اوراق قرضه خود به سرمايه گذاران و افرادفراهم ميكند. سرمايه گذاران براي پولي كه بانك جهاني يا هر وام گيرندهديگر وام ميدهند بهره اي را تقاضا ميكنند كه مطابق بازار پول و سرمايهجاري است. بانك جهاني براي تامين مخارجي كه بابت پرداخت بهره به خريداراناوراق قرضه خود ميپردازد، ناگريز است ار وامهاي اعطائي خود بهره دريافتكند.
  بانك جهاني به نرخي كه خود استقراض كرده يا نزديك به اين نرخ،به كشورهاي در حال توسعه وام ميدهد. نرخ بهره بانك به مراتب پايين تر ازنرخي است كه كشورهاي مزبور ميتوانند به اعتبار خود مستقيما" در بازارهايسرمايه اقدام به استقراض كنند.

 9. #9
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  عوامل محدود كننده و حجم وام دهي بانك
  عوامل مهمي كه حجم و دامنه عمليات وام دهي بانك را محدود ميسازد عبارتست از:
  توانايي كشورهاي در حال توسعه براي جذب وجوه اضافي در راه طرحهاي عمراني و توليدي.
  توانايي برخي از كشورهاي در حال توسعه براي بازپرداخت بدهيهاي خارجياضافي، يعني آن قبيل وامهايي كه با شرايط مرسوم و نه سهل اعطا ميشوند ،مانند وامهاي بانك جهاني.
  اقدامات بانك در رابطه با كشوري كه از بازپرداخت وام خود داري ميكند
  هرگاه يك موسسه اعم از خصوصي يا دولتي از بازپرداخت وام سرباز زند، برايبه اجراء گذاشتن مفاد موافقت نامه ميتواند به محاكم صالحه در كشور مربوطهشكايت كند و طلب خود را درخواست كند. همچنين بانك ميتواند از دولت مربوطهاي كه بازپرداخت وام را تضمين كرده است، تقاضاي دريافت مطالبات معوقه رابنمايد، از آنجا كه ديوان بين المللي داوري لاهه فقط به اختلافات بين دولرسيدگي ميكند بانك نمي تواند به اين مرجع شكايت كند ولي ميتواند به كمكروشهاي زير موضوع را تا حصول نتيجه پيگيري كند:
  مذاكره،
  تعليق و تسريع در وام و بازپرداخت آن،
  حكميت،
  تنفيذ.
  همچنين در مرحله مذاكره در صورتي كه كشوري حاضر به استهلاك ديون خود باشد،اما از لحاظ مالي از عهده آن برنيايد، شرايط جديدي را از حيث مدتبازپرداخت كه مطابق با توانايي كشور مربوطه باشد به آن پيشنهاد ميكند.

 10. #10
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  سود بانك جهاني
  بانك به جزء در سال اول عمليات خود يعني سال ۱۹۴۷ كهزيان مختصري را متحمل شد، در تمام سالها داراي سود بوده است. در سال ماليمنتهي به ۳۰ ژوئن سال ۱۹۶۹ سود ويژه بانك نزديك به ۱۷۱ ميليون دلار بود كهتقريبا" تمامي اين قبيل درآمدها از طريق خود بانك يا موسسه بين الملليتوسعه مجددا" صرف اعطاي وام به كشورها شد.

 11. #11
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  اقدامات بانك در تشويق سرمايه گذاري خصوصي خارجي
  بانك جهاني از طريقتاسيس «مركز بين المللي حل و فصل اختلافات سرمايه گذاري»، كمكهاي موثريدر اين زمينه انجام داده است. اين مركز كه از دستگاههاي غير مالي سازمانبانك بشمار ميآيد، كانوني است براي توافق، مصالحه و يا حل و فصل اختلافاتبين كشورها، و مبتني بر توافق طرفين دعوي بانك فقط هنگامي در موضوع يكاختلاف به مداخله ميپردازد كه طرفين دعوي، يعني سرمايه گذار خارجي و دولتمربوطه از مركز بين المللي حل و فصل اختلافات چنين تقاضايي را بنمايد.

 12. #12
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  موسسات وابسته به بانك جهاني:
  به منظور گسترش فعاليتهاي بانك جهانيو ايجاد نوعي تقسيم كار، دو موسسه وابسته به اين بانك تاسيس شد كه يكي«شركت مالي بين المللي» است كه در سال ۱۹۵۶ به منظور اعطاي وام به شركتهاو موسسات صرفا" خصوصي كشورهاي عضو و ديگري «موسسه بين المللي توسعه» درسال ۱۳۶۰ جهت اعطاي وامهايي با شرايط آسان به دول فقير جهان ايجاد شد.
  نحوه مشاركت ايران در تاسيس صندوق بين المللي پول و بانك جهاني
  اجازه مشاركت دولت ايران در مقررات كنفرانس منعقد در برتن وودز مربوط به تاسيس صندوق و بانك بين المللي مصوب ۶ ديماه ۱۳۲۴/
  ماده واحده مجلس شوراي ملي وقت به دولت اجازه ميدهد سندي را تائيد كند كهحاكي از پذيرفتن موافقت نامه برتن وودز و ضميمه اين قانون است و راجع بهتاسيس صندوق و بانك بين المللي ترميم و توسعه ميباشد. و نيز قول مشاركتدولت را در دو موسسه مزبور امضاء و به دولت آمريكا تسليم كند.

  ضمنا" مجلس شوراي ملي موارد ذيل را كه ناشي از پذيرفتن موافقت نامه برتن وودز است تصويب ميكند.
  دولت مجاز است در صندوق بين المللي پول مشاركت كند كه در اين قانون صندوقناميده ميشود و همچنين در بانك بين المللي ترميم و توسعه كه در اين قانونبانك بين الكللي منعقد در برتنوودز در ايالات متحده آمريكا با شركتنمايندگان ايران تدوين شده است.
  نمايندگان اصلي و علي البدل دولت درصندوق و همچنين در بانك بين المللي بنا به پيشنهاد وزارت دارايي و تصويبهيات وزيران تعيين و معرفي خواهند شد.
  دولت يا نمايندگان او نمي توانند بدون تصويب مجلس شوراي ملي تغيير برابري ريال نسبت به پول كشورهاي عضو صندوق را تقاضا كنند.
  حق استفاده از منابع صندوق و همچنين تسهيلات مالي بانك بين المللي منحصرا"بوسيله و يا با موافقت بانك ملي ايران خواهد بود و هر نوع سپرده متعلق بهصندوق يا بانك بين المللي در ايران نزد بانك ملي ايران نگاهداري خواهد شد.
  قسمت نشر اسكناس بانك ملي ايران (هيات نظارت بر اندوخته اسكناس) مجازاست بابت ۲۵% سهميه دولت در صندوق كه معادل ۶ ميليون و دويست و پنجاه هزاردلار است طبق اساسنامه صندوق طلا به صندوق تحويل دهد.
  بانك مليايران مجاز است تا ميزان هم ارز ۰۰۰/۷۵۰/۱۸ دلار براي پرداخت ۷۵% بقيهسهميه دولت در موقع مطالبه به ريال دراختيار صندوق بگذارد و عنداللزوم هرنوع ارز يا اعتباري را كه در مقابل ريالهاي مزبور از صندوق تحصيل ميكندبه قسمت نشر اسكناس بانك ملي ايران واگذار، و در عوض از قسمت نامبرده ريالدريافت كند.
  قسمت نشر اسكناس بانك ملي ايران(هيات نظارت اندوختهاسكناس) مجاز است تا ميزان ۱۹ ميليون و ۶۸۰ هزار دلار از طلا يا ارزهايپشتوانه بابت ۸۲% سهام دولت در بانك بين المللي را با رعايت اساسنامه بانكبين المللي عندالمطالبه در اختيار بانك مزبور بگذارد.
  پولهاي رايجكشورهاي عضو صندوق اگر در زماني بدست آمده باشد كه عضو حق استفاده ازمنابع داشته است جزو پشتوانه اسكناسهاي منتشره قابل خواهد بود. اين قانونكه مشتمل بر يك ماده است در جلسه ۶ ديماه ۱۳۲۴ به تصويب مجلس شوراي مليرسيد.

 13. #13
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  مناسبات جهاني با جمهوري اسلامي ايران
  دولت ايران به موجب قانون مصوب۶ ديماه سال ۱۳۲۴ به عضويت بانك جهاني درآمد. سهميه يا حق عضويت ايران درآغاز ۲۴ ميليون دلار تعيين شده بود. ليكن سرمايه ايران در بانك جهاني طي ۶مرحله افزايش بالغ بر ۳/۱۳۲۹ ميليون دلار شده است. روند افزايش در جدولآورده شده است.


  مطابق مقررات سابق بانك ، از ۲۴ ميليوندلار سرمايه اوليه ايران ميبايستي ۲% آن را به طلا يا ارز قابل تبديل و۱۸% آن را به پول ملي بپردازد و ۸۰% باقي مانده به صورت تعهد ايران باقيبماند، اين نسبت بعدا" كاهش داده شد. وزارت امور اقتصاد و دارايي بهنمايندگي از سوي دولت ايران تا كنون بابت سرمايه خود در بانك جهاني كلا"مبلغ ۲/۱۳۸ ميليون دلار پرداخته. مطابق قانون اجازه مشاركت دولت ايران دركنفرانس منعقده در برتنوودز سهم پرداختي ايران به طلا و ارز متعلق به بانكجهاني است. سهم الشركه ايران در اين بانك جزو پشتوانه پولي منتشره ايرانبه حساب نمي آيد. از اينرو كليه طلا و ارز تحويلي به بانك جهاني به آنبانك تعلق دارد و دولت ايران بر آنها مالكيت ندارد.

 14. #14
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  استقراض ايران از بانك جهاني:
  موضوع استقراض از بانك جهاني اولين باردر سال ۱۳۳۰ در زمان نخست وزيري دكتر مصدق مورد توجه قرار گرفت. دكتر مصدقپس از خاتمه دعواي ايران و انگليس در شوراي امنيت يك ماه در آمريكا ماند واز دولت آمريكا تقاضاي كمك مالي كرد.
  دولت آمريكا درخواست او را بهبانك جهاني ارجاع داد، رئيس وقت بانك رابرت گارنر با مصدق ملاقات كرد واعلام داشت حاضر است بين ايران و انگليس و ساطت كند. تنها پس از كودتايننگين ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ و سرنگوني دولت ملي مصدق بود كه قدرتهاي بزرگ وسازمانهاي بزرگ پولي و مالي زير نفوذ آنها اعطاي وام به ايران را به طورجدي مورد مطالعه قرار دادند. نخستين وام اعطايي بانك جهاني به ايران درتاريخ ۸ خرداد سال ۱۳۳۸ به امضاء رسيد و تا سال ۱۹۷۴ ايران جمعا" ۲۴ باراز بانك جهاني استقراض كرده است. كل مبلغ وامهاي دريافتي ايران از بانكجهاني تا سال ۱۹۷۴ جمعا" ۶۸۱ ميليون دلار بوده كه تا پايان سال ۱۳۶۸ كلا"مبلغ ۱۲۰ ميليون دلار آن سررسيد نشده باقي مانده بود. جمهوري اسلامي ايراندر دهه پس از پيروزي انقلاب اسلامي هيچ گونه وامي از بانك جهاني دريافتنكرده است. و اين در حالي بوده كه اصل موضوع استقراض ايران از بانك جهانياز موضوعات بحث انگيز محافل پولي و مالي كشور بوده است. سرمايه ايران درسالهاي اخير (۱۳۶۳ و ۱۳۶۶) دو بار افزايش داده شد ليكن از منابع بانكاستفاده نشده است. لازم به ذكر است كه سازمانهاي پولي و مالي بين الملليو از جمله بانك جهاني گرچه از ديدگاه متفاوت كلي برخوردارند اما در موردايران كم و بيش مواضع ثابت خود را حفظ كرده اند. يك ديدگاه، اين موسسات راعامل استكبار جهاني ميداند كه در مجموع به زيان كشورهاي در حال توسعه عملميكنند و ديدگاه ديگر معتقد است كه در عين رعايت احتياطهاي لازم بايد دراين سازمانها حضور داشت و از منابع آنها استفاده كرد. اما نكته قابل ذكرحركت جمهوري اسلامي ايران براي افزايش سرمايه كشور در بانك جهاني است. بهطوري كه از نظر ميانگين سرمايه، كشور ما در ميان ۱۵۱ كشور عضو در سال ۱۳۶۵در رديف چهاردهم قرار گرفته است و در عين حال نخواسته يا نتوانسته ازمنابع بانك جهاني استفاده كند.

  در زمينه اعطاي وام بانك جهانيبه ايران ميتوان گفت با گذشت مدتي از اجراي سه برنامه پنج ساله توسعهاقتصادي و فرهنگي كشور هنوز به نظر نمي رسد كه مسئولان دولت جمهوري اسلاميتوانسته باشند براي جذب منابع مالي خارجي سازمانهاي بين المللي پولي ومالي را قانع سازند كه جريان سرمايه به كشور را تسهيل كنند. عليرغم آنكهبحثهاي مفصلي در مورد فوايد و مضار استقراض از منابع خارجي در سطح دولتمردان و افكار عمومي مطرح بوده و موافقان و مخالفان سرسختي نيز در اينزمينه وجود داشته و دارد، ولي سرانجام مجلس شوراي اسلامي با بهره بردارياز حدود ۲۳ ميليارد دلار منابع مالي خارجي در سالهاي ۷۳- ۱۳۶۹ موافقتكرد. كارشناسان بانك جهاني بنا به درخواست جمهوري اسلامي براي پرداخت وامسفري به ايران آمدند و اوضاع اقتصادي كشور را از نزديك مورد بررسي قراردادند. در گزارش اين كارشنايان ضمن تاكيد و تائيد برنامههاي اقتصاديايران اشاره روشني به وضع بازار ارز در ايران و سيستم چند نرخي ارز شدهاست. كارشناسان بانك جهاني بر اين عقيده اند كه اصلاحات اقتصادي ايرانبايد تداوم يابد و در همين حال نرخهاي ارز نيز يكسان شود.
  اماسياستهايي كه تا كنون در مورد فروش ارز پيگيري شده است و روندي كه بربازار آزاد در ايران حكم فرماست همسو با هدف جذب منابع مالي خارجي نبودهاست و ارزش برابري ارزهاي معتبر در مقابل ريال در بازار آزاد سير صعوديداشته باشد. بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران كه در بازار حرف اول راميزند ظاهرا" نظر ندارد و يا عملا" قادر نيست نزخ ارز را در بازار كنترلبيشتر نمايد و يا ان را به نرخ ارز رقابتي نزديك كند.
  آنچه اهيمتواقعي دارد آن است كه بر اساس برنامه پنج ساله اول توسعه اقتصادي، اجتماعيو فرهنگي كشور تا سال ۱۳۷۳ پروژههاي سد سازي، توسعه منابع گاز، طرحهايپتروشيمي و ... با استفاده از ۱۲/۹ ميليارد دلار منابع پولي خارجي تامينمالي شده و به اجراء درآمده است.

 15. #15
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  موسسه بين المللي توسعه :IDA
  تاسيس موسسه توسعه تا حد زيادي مديوناقدام ايالات متحده آمريكا بود. اين موسسه كه وابسته به بانك جهاني است درسال ۱۹۶۰ تاسيس گرديد. در واقع موسسه بين المللي توسعه سازماني است بينالدولي كه براي اجراي طرحهاي صحيح توليدي و مقدم در توسعه اقتصادي كشورهابه اعطاي وامهاي سهل مبادرت ميورزد. اصولا" كشورها به دو دليل اقدام بهدريافت وامهاي سهل ميكنند.
  كشورهاي تازه به استقلال رسيده، بهدليل اقتصاد ضعيف و ظرفيت توليدي پايين، سالها طول ميكشد تا بتوانند ازعهده بازپرداخت وامهاي مرسوم برآيند.
  شرايط اعتباري مشكل اينكشورها را در پرداخت ديون با اشكال مواجه ميسازد به طوري كه در بعضي ازاين كشورها بازپرداختها حتي بيش از درآمد ارزي آنها ميشود.

 16. #16
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بانك بين المللي ترميم و توسعه (بانك جهاني) IBRD

  منابع تامين مالي موسسه
  وجوه موسسه معمولا" از پنج منبع تامين ميشود:
  سهم پرداختي اوليه اعضاء اعضاء موسسه
  تجديد منابع در سال ۱۹۶۴ براي اولين بار در مورد تجديد منابع موسسه توسعه توافق به عمل آمد. مبلغ آن حدود ۷۵۰ ميليون دلار بود.
  كمكهاي خاص (اختصاصي)
  انتقال از بانك جهاني
  درآمد خالص موسسه بين المللي توسعه

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. نقش ورزش در توسعه پایدار
  توسط گنجینه در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۴ فروردین ۸۹, ۲۱:۴۱
 2. توسعه یک طیف نگار جدید با هدف کشف انرژی تاریک
  توسط صدف.گ در انجمن كيهان شناسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۳ مهر ۸۸, ۲۰:۵۳
 3. در حال توسعه
  توسط hamid192 در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۹ مهر ۸۸, ۱۹:۴۶
 4. توسعه كشاورزي درگرو توسعه مکانيزاسيون
  توسط hamid192 در انجمن کشاورزی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۷ مرداد ۸۷, ۲۰:۴۴
 5. توسعه ی پایدار و مراقبت از جنگل ها
  توسط hrg1356 در انجمن گیاهان و درختان
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: جمعه ۱۲ مرداد ۸۶, ۱۴:۲۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •