خیلی ها از همین حالا بخت های اصلی دریافت اسکار بهترین فیلم را بدون شک آواتار و میدان بلا می دانند. کامرون و بیگلو هم شانس های اصلی جایزه بهترین کارگردان سال شده اند. اما ایده ۱۰ فیلمی شدن کاندیداها می تواند فیلم های مهجور سال را صاحب شهرت کند.
برخلاف سال های قبل، امسال ۱۰ فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم سال شده است. برای نمونه پرشس با کاندیدا شدن اش در اسکار امسال بسیار مورد توجه قرار گرفت. جنگ امسال میان دو فیلم است؛ آواتار و میدان بلا. اسکار امسال ۱۶ اسفند در سالن کداک هالیوود برگزار خواهد شد.

● آواتار
آواتار نامزد ۹ اسکار برای بهترین کارگردانی هنری، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی فیلم، بهترین صدابرداری، بهترین تدوین صوتی، بهترین جلوه های ویژه و بهترین فیلم سال است. با تماشای فیلم ممکن است حس کنید وسط رویاها - یا شاید هم کابوس ها - ی جیمز کامرون پرتاب شده اید. چندین میلیون دلار هزینه منجر به ساخت جلوه های بصری فوق العاده یی شده که پیش از این در هیچ فیلمی سابقه نداشته است.
هرچند برخی منتقدها بر این باورند که داستان فیلم چندان استوار نیست و از نظر داستانی، حق مطلب ادا نشده است. فروش جهانی فیلم آواتار در جهان از فروش تایتانیک بیشتر شده و حالا پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما لقب گرفته است.
برای اینکه بازیگران این فیلم خوب حس بگیرند و زندگی در جنگل های پاندورا را خوب لمس کنند، جیمز کامرون آنها را به جنگل های هائیتی برد. آنها روزها آتش درست می کردند، ماهی کباب می کردند و زندگی در طبیعت را تجربه می کردند و البته شب ها را در هتل «فورسیزن» به سر می بردند. زبان ساکنان پاندورا را زبان شناس معروفی به نام پاول فرامر طراحی کرد. جیمز کامرون او را استخدام کرد تا زبانی خلق کند که بازیگران به سادگی بتوانند ادا کنند و در عین حال شبیه هیچ یک از زبان های بشری نباشد.

● میدان بلا
میدان بلا نامزد ۹ اسکار برای بهترین فیلمبرداری، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین موسیقی فیلم، بهترین صدابرداری، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول مرد است.
قصه فیلم در بحبوحه جنگ عراق، در شهری که هر کس یک دشمن بالقوه است و هر چیز یک بمب مرگبار و یک جوخه از متخصصان واحد خنثی سازی بمب، درگیر عملیاتی خطرناک می شوند، می گذرد. بیشتر فیلم در خاورمیانه ساخته شده- عمدتاً در اردن که همسایه عراق است.
فیلم ساخته کاترین بیگلو همسر سابق جیمز کامرون است. کامرون او را به ساخت این فیلم تشویق کرده بود. حالا این دو نفر برای بیشترین اسکارهای ۲۰۱۰ رقابت خواهند کرد.

لعنتی های بی آبرو
لعنتی های بی آبرو نامزد هشت اسکار برای بهترین فیلمبرداری، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین صدابرداری، بهترین تدوین صوتی، بهترین فیلم سال، بهترین بازیگر نقش مکمل و بهترین فیلمنامه ارژینال است. شعار تبلیغاتی فیلم «روزی روزگاری، در فرانسه که به اشغال نازی ها درآمد» است. در طول جنگ جهانی دوم در فرانسه، عده یی سرباز امریکایی معروف به حرامزاده ها ماموریت ویژه یی پیدا می کنند.
تارانتینو بیش از ۱۰ سال روی فیلمنامه کار کرده است. گفته می شود بعد از اکران فیلم در جشنواره کن، هاروی وینستاین تلاش کرد تارانتینو را متقاعد کند ۴۰ دقیقه از این فیلم ۱۴۸ دقیقه یی را کوتاه کند اما سرانجام محصول نهایی یک دقیقه هم طولانی تر شد.

پا در هوا
پا در هوا نامزد شش اسکار برای بهترین کارگردانی، بهترین فیلم سال، بهترین بازیگر نقش اول، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین فیلمنامه اقتباسی است. فیلم داستان زندگی مردی است که کارش اخراج کردن آدم هاست.
سازندگان فیلم در سنت لوییس و دترویت آگهی دادند که یک تیم مستندساز در پی بررسی تاثیر رکود اقتصادی است، و به داوطلب ها آموزش دادند که به دوربین به چشم کسی که اخراج شان کرده نگاه کنند.

● پرشس
پرشس نامزد شش اسکار برای بهترین کارگردانی، بهترین فیلم سال، بهترین تدوین، بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر زن نقش دوم و بهترین فیلمنامه اقتباسی است. فیلم درباره زن سیاهپوست چاق بی سوادی است در هارلم که در عین حاملگی فرزند دومش از او دعوت می شود به مدرسه برود تا شاید زندگی اش جهت دیگری پیدا کند. جمله تبلیغاتی فیلم این است؛ «زندگی سخت است.
زندگی کوتاه است. زندگی دردناک است. زندگی پرشس (گرانبها)ست.» شک نکنید اگر کمی این فیلم جلوه ویژه داشت شانس اول دریافت اسکار خیلی از رشته ها بود. اگر بازیگر نقش اول یا دوم را نگیرد بزرگ ترین ظلم سال به یک فیلم را کرده اند. فیلمبرداری این فیلم فقط پنج هفته طول کشیده است.

بالا
بالا نامزد پنج اسکار برای بهترین موسیقی فیلم، بهترین تدوین صوتی، بهترین فیلم انیمیشن سال ، بهترین فیلم سال و بهترین فیلمنامه ارژینال است. طبق محاسبه های انجام شده، اگر خانه پیرمرد حدوداً ۱۶۰۰ متر مربع، و وزن تقریبی هر متر مربع از آن حدود ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم باشد، این خانه باید حدوداً ۶۰ تن باشد. از طرف دیگر اگر هر بادکنک گازی بتواند ۵/۴ گرم وزن بلند کند، ۱۲ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۳۹۲ بادکنک لازم است.

محله ۹
محله ۹ نامزد چهار اسکار برای بهترین تدوین، بهترین جلوه های ویژه، بهترین فیلم سال و بهترین فیلمنامه اقتباسی است.
این فیلم علمی - تخیلی درباره بیگانه هایی است که ۲۰ سال پیش به زمین آمده اند و در محله فقیرنشینی در آفریقای جنوبی قرنطینه شده اند؛ داستانی پرهیجان و سرشار از تصاویر شفاف و منحصر به فرد.
شعار تبلیغاتی فیلم این است؛ «اینجا کسی تحویلت نمی گیرد.» به عنوان بخشی از تبلیغات، در امریکا و بریتانیا پوسترهایی روی اتوبوس ها و دیوارها چاپ شد که در آنها مناطق مخصوص «آدم ها» ذکر شده بود، به همراه شماره تلفنی که در صورت مشاهده هر موجود غیربشری، مراتب را گزارش دهند.

تحصیلات
تحصیلات نامزد شش اسکار برای بهترین فیلم سال، بهترین بازیگر زن نقش اول و بهترین فیلمنامه اقتباسی است. در این فیلم شبه لولیتایی، جنی عاشق مردی دو برابر سن خودش می شود، زبان چرب و نرم مرد، او را به دنیای دیگری می کشاند و زندگی آرام و تحصیلات او را به هم می ریزد؛ فیلمی انگلیسی که در دهه ۱۹۶۰ در حومه لندن اتفاق می افتد.
فیلمنامه را نیک هورنبی نویسنده شاخص انگلیسی نوشته و بر اساس خاطرات زنی است که خودش هم در نوشتن فیلمنامه همکاری کرده است.

● مرد جدی
مرد جدی نامزد دو اسکار برای بهترین فیلم سال و بهترین فیلمنامه ارژینال است. مطمئناً کوئن ها برای این فیلم متوسط نمی توانند اسکار را برای فیلم یا کارگردانی به دست بیاورند اما بدون شک بخت اول فیلمنامه برای آنهاست. به واقع فیلم آخر آنها بی نقص ترین فیلمنامه آنهاست. فیلم یک کمدی سیاه. فیلم ساخته کوئن هاست؛ دو برادری که تاکنون با فیلم هایی مثل جایی برای پیرمردها نیست، برنده چهار اسکار و ده ها جایزه سینمایی دیگر در حوزه کارگردانی و فیلمنامه نویسی شده اند.

● نقطه کور
نقطه کور نامزد دو اسکار برای بهترین فیلم سال و بهترین بازیگر زن نقش اول است.
داستان زندگی مایکا اوهر نوجوان سیاهپوستی است که فرزندخوانده یک خانواده ثروتمند ممفیسی می شود و بعدها نامش به عنوان یکی از ستاره های مشهور در فوتبال امریکایی می درخشد. نقش اول زن پیش از ساندرا بولاک به جولیا رابرتز پیشنهاد شده بود. فیلم مبتنی بر داستانی واقعی است.


روزنامه اعتماد