[JUSTIFY] [/JUSTIFY][JUSTIFY] [/JUSTIFY][JUSTIFY] [/JUSTIFY]منابع انرژی عمدتاً کربوهیدرات و چربی ها هستند که اگر انرژی ضروری از اینمنابع تامین نشود، پروتئین موردنیاز برای رشد و ترمیم به مصرف تولید انرژیرسیده درنتیجه رشد کودک را مختل می کند.
علاوه بر این درنظر گرفتن ویتامین و املاح متناسب با انرژی دریافتی در واکنش های متابولیکی نقشی حیاتی دارند.

بنابراین باید نه تنها به کمیت بلکه به کیفیت انرژی دریافتی کودکان نیزتوجه شود تا باتقسیم این انرژی به وعده های اصلی و میان وعده ها به تامینکالری لازم برای آنها کمک کنیم.
شاید تاکنون به جایگاه میان وعده ها در این گروه سنی دقت زیادی نکردهباشیم ولی باید بدانیم که کبد تنها برای ۴ ساعت ذخیره گلیکوژن دارد ودریافت میان وعده برای حفظ غلظت قند خون و تنظیم فعالیت سیستم عصبی وعملکرد مغز ضروری است.
متاسفانه امروز غذاهای خانگی در نسل جدید مورد کم لطفی قرار گرفته است وسوسیس و کالباس های متنوع موجب محروم شدن از غذاهای سفره می گردد. علاوهبر این تنقلاتی چون چیپس و پفک است که برای سلامت جامعه بسیار مضر است.
طبق آمار ۴۷ درصد کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه و ۹۰ درصد کودکان ۱۲ تا ۲۳ ماههکشور در مناطق شهری و روستایی پفک می خورند و با تبلیغات رنگین و جوایزویژه سرمایه گذاری هنگفتی بر روی بیماری افراد کرده و روزبه روز سودبیشتری را نصیب تبلیغ کنندگان و تولیدکنندگان آن می کنند.
این در حالیست که کشورهای توسعه یافته با آموزش گسترده، مصرف نمک را تاحدود ۲ تا ۳ گرم در روز برای هر فرد محدود کرده اند ولی ما هنوز شوری رابه بهای گزافی رواج می دهیم.میزان نمک موجود در پفک موجب عادت ذائقه کودکشده و در آینده زمینه ساز ابتلا به بیماری قلبی عروقی، سکته مغزی و قلبیاست.
همچنین پفک با جذب ۹ برابر آب، معده کوچک کودک را پر می کند و احساس سیریکاذب در وی منجر به محرومیت از غذای سفره می شود. هنگام تهیه پفک، پودرذرت پرس شده در حرارت بسیار بالا قرار گرفته تا به صورت حجیم درآید ودرنتیجه روغن آن سوخته و پراکسید تولید می کند.
این میزان پراکسید با ماندن پفک در شرایط نامطلوب حرارت و نور زیادتر شدهو سلامت کودک را به خطر می اندازد. حال در مورد پفک هایی که فاقد مارکمعتبر یا پروانه ساخت هستند احتمال مشکلات دیگر مانند ذرت کپک زده هم بهآن اضافه می شود.
ازجمله تنقلات شور دیگر چیپس را می توان نام برد که شوری و روغن زیاد آنمسا له ساز است. مضاف بر این که چنین فله ای معمولاً از روغن های سوخته وچندبار مصرف تهیه می شود و سرطان زاست. یکی دیگر از عوامل افزایش ابتلا بهبیماری های غیرواگیر نوشابه های گازدار است که علاوه بر مشکلات گوارشی بامقادیر بالای قند منجر به چاقی می شود. همچنین فسفات زیاد آن جذب کلسیم رامختل کرده و بدن را با کمبود کلسیم مواجه می سازد.
آمار مصرف سرانه نوشابه گازدار در کشور آمار ۴۲ لیتر را نشان می دهد و اینسؤ ال مطرح می شود که چرا مصرف دوغ و شربت های خانگی کم کالری و بدونافزودنی در کشور ما تا این حد مورد بی مهری قرار گرفته است؟
در کنار نوشابه ها، سوسیس، کالباس با نگهدارنده هایی مانند نیتروزآمین(ماده ای سرطانزا) دیده می شود. علاوه بر این شکلات و آدامس های خارجی کهاغلب از طریق غیرقانونی وارد کشور می شوند نیز قابل توجه است.
این در حالی است که در حال حاضر میان وعده هایی مانند گردو، بادام،نخودچی، کشمش، گندم برشته، برنجک، ذرت بوداده، عدس برشته، توت خشک، خرما،انواع میوه ها، حلواشکری، شیرین گندمک و انواع غذاهای خانگی برای کودکانما نانشناخته است، در حالی که می دانید کمبود ریز مغذی هایی مانند آهن،روی، کلسیم و ویتامین A سلامت کودکان را به مخاطره می اندازد و کاهش سرعترشد، کم خونی فقر آهن، تا خیر در بلوغ جنسی، کمبود کلسیم و متعاقب آن پوکیاستخوان در بزرگسالان کاهش قدرت یادگیری و مقاومت بدن در مقابل بیماری هااز جمله عوارضی است که به دنبال کمبود ریزمغذی ها ایجاد می شود.
بنابراین با آموزش می توان زمینه مناسبی را برای رشد کودک فراهم کرد و با رفتار درست تغذیه ای سلامتی را به کودکان هدیه داد.سایت سیمرغ