آیا شیر من برای کودکم کافی است؟ تا کی باید به شیردهی ادامه دهم؟ چگونهرفتار کنم تا او در زمان از شیر گرفته شدن دچار مشکلات عاطفی نشود؟ چهغذایی را به عنوان غذای کمکی به کودکم بدهم تا نیاز بدنش را رفع کند وکمبود شیر مرا نیز احساس نکند؟

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «هر زنی که کودکی را شیر دهد، خداوند به ازایهر بار که کودک شیر می نوشد، ثواب آزاد کردن بنده ای را به او عطا مینماید و هنگامی که دوران شیرخوارگی او به اتمام می رسد و کودک از شیرگرفته می شود، فرشته ای از جانب پروردگار دست بر پهلویش می گذارد و میگوید: زندگی را دوباره آغاز کن که خداوند گناهان گذشته ات را آمرزیده است.»
(وسایل الشیعه. جلد ۱۵)
بسیاری از مادرانی که برای نخستین بار صاحب فرزند شده اند، دغدغه هاییدارند که از جمله آنها می توان به شیردهی موفق اشاره کرد. این مادران بهطور مکرر از خود سؤال می کنند:
آیا شیر من برای کودکم کافی است؟ تا کی باید به شیردهی ادامه دهم؟ چگونهرفتار کنم تا او در زمان از شیر گرفته شدن دچار مشکلات عاطفی نشود؟ چهغذایی را به عنوان غذای کمکی به کودکم بدهم تا نیاز بدنش را رفع کند وکمبود شیر مرا نیز احساس نکند؟
در این مقاله سعی شده به این پرسشهای مادرانه پاسخ مناسب داده شود.
از نظر اسلام مدت شیر دادن به کودک ۲۱ تا ۲۴ ماه است. در قرآن کریم «سورهاحقاف آیه ۱۵» آمده است: «مدت بارداری و شیرخوارگی ۳۰ ماه است». که بر ایناساس مدت لازم برای شیر دادن به کودک تقریباً ۲۱ ماه می باشد. خداوند در«سوره بقره آیه ۲۳۳» نیز می فرماید: «در صورتی که مادران می خواهند دورانشیرخوارگی کودکان خود را تکمیل کنند، آنان را دو سال تمام شیر دهند.»
گرچه گروهی عقیده دارند حداکثر یک سال و نیم برای شیر دادن به کودک کافیاست، ولی روان شناسان معتقدند بهتر است شیر دهی تا دو سال ادامه یابد، درصورتی که دوران شیردهی کامل نباشد، کودک از لحاظ غریزه مکیدن ارضا نمی شودو دچار مشکلات روحی نظیر انگشت مکیدن خواهد شد.زیرا این عمل در واقعواکنشی برای جبران محرومیتها و جایگزین کردن لذتهای از دست رفته است.
شیر دادن بیش از دو سال برای کودک توصیه نشده است؛ زیرا ارضای بیش از حدبه وجود می آورد و سبب می شود کودک به سختی از این لذت دست بردارد. در اینصورت نیز کودک به مکیدن انگشت روی می آورد.
● تغذیه کمکی نوزادان از شش ماهگی به بعد
از ۶ ماهگی به بعد، شیر مادر به تنهایی نیازهای غذایی کودک را برآورده نمیکند و باید از غذاهای کمکی مناسب استفاده کرد. در این سنین، دستگاه گوارشکودک به حدی از رشد و تکامل می رسد که برای هضم غذاهای پیچیده تر آماده میشود. همچنین حس چشایی وی برای دیگر غذاها رشد کرده و طبع غذایی اش برایغذاهایی به جز شیر مادر پرورش می یابد.
گاهی هم کودکان به غذای کمکی بی میلی نشان می دهند. این موضوع به این معنینیست که مادر از دادن غذا به کودک دست بردارد و فرزندش را فقط با شیرتغذیه کند؛ چون غذای کمکی بر تأمین نیازهای رشد بدن کودک، به عنوان تسهیلکننده از شیر گرفتن عمل می کند.
پس طول دوره آرمانی شیردهی، همراه با مصرف غذای کمکی، ۲۱ تا ۲۴ ماه است کهتا این سن نیز دندانهای شیری کودک رشد کرده اند و او می تواند غذا راهمانند بزرگسالان بجود.
کودکی که از شش ماهگی به بعد، علاوه بر شیر مادر از غذای کمکی نیز تغذیهشده و تا دو سالگی فقط دو یا سه وعده در شبانه روز از شیر مادر استفادهکرده باشد به مراتب راحت تر از کودکی که بیشتر از شیر مادر تغذیه کرده، ازشیر گرفته می شود.
البته تغییر غذای کودک از شیر به غذای جامد، یک روند تدریجی است که تکمیلآن به حدود سه تا چهار ماه وقت نیاز دارد. بعضی کودکان به طور سریع بهغذای جامد علاقه مند می شوند و عده ای نیاز به زمان بیشتری دارند،بنابراین، طول مدت روند تغییر تغذیه کودک، براساس شرایط روحی او، وضعمعیشتی خانواده، نحوه برخورد با کودک، نگرش مثبت والدین و انعطاف پذیریآنها متغیر است.
در هفته اول شروع غذای کمکی، بهتر است مادر، غذای نیمه جامد تهیه کند و بااستفاده از قاشق غذا را به کودک بدهد. همچنین مایعات را با لیوان بهفرزندش بخوراند. احتمالاً در مراحل اولیه کودک از این راه مقادیر کمیموادغذایی دریافت می کند.
از همین رو، لازم است، برای غذا دادن به کودک زمانی انتخاب شود که مادر وفرزند در آرامش باشند موقع ناهار بهترین زمان برای ارایه غذای کمکی است؛چون اشتیاق کودک برای خوردن موادغذایی جدید صبحها نسبت به سایر اوقات کمتراست. ممکن است در زمان خستگی یا گرسنگی. کودک اشتیاقی برای استفاده ازموادغذایی نداشته باشد پس بهتر است مادر کودک را در آغوش گرفته، نیمی ازشیر هر وعده را به او بدهد. سپس یک قاشق غذا و بعد شیردهی را به مقداریبیشتر از دفعه قبل ادامه دهد.
برای تغذیه صحیح کودک همیشه از غذاهای خانگی که از مواد تازه با نمک کم تهیه شده اند استفاده شود.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز، استفاده از مواد قندی محدود شود ولی تنوع غذایی را در رژیم غذایی او رعایت نمایید.
فاطمه فرزانه
منابع:
۱ - وسایل الشیعه، جلد ۱۵
۲ - روشهای شیردادن نوزاد، کارولین دیکون، ترجمه توراندخت تمدن (مالکی).
۳ - تغذیه نوزاد با شیر مادر، دکتر ساپناسامانت، ترجمه در بخت انصاری پیرسرایی و محمد رضا جعفرزاده شیرازی
۴ - چرا کودکم دروغ می گوید؟ انگشت می مکد، ناخن می جود؟ عباس فرهادی ثابت.


روزنامه قدس