نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: *** مناطق تاریخی و توریستی آذربایجان شرقی ***

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  *** مناطق تاریخی و توریستی آذربایجان شرقی ***

  [b]کلیسای سنت استپانوس معروف به کلیسا خرابه
  [JUSTIFY]کلیسایسن استپانوس یا سنت استپانوس دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است که از نظراهمیت بعد از قره کلیسا قرار میگیرد این بنا در استان آذربایجان شرقی در۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و در فاصله ۳ کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارسدر محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) واقع شده است. این کلیسا در سده نهممیلادی ساخته شده است ولی به علت زلزله دچار آسیبهای جدی شده بود که دردوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]کلیه محوطه کلیسا در قلب کوهها و در میان طبیعت سبز منطقه مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.[/JUSTIFY]
  [b]این کلیسا مورد احترام تمام مسیحیان و تقریبا تمامی ادیان است اما در واقع به شاخه مسیحیان گریگوری (پیروان گریگور روشنگر) که ساکن ارمنستانهستندتعلق دارد. در یک روز از سال هزاران نفر از ارمنیان در این نقطهگردهممیآیند تا ضمن زیارت، مراسم و مناسک خاص خود را بهجای آورند.

  ویکی پدیا

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** مناطق تاریخی و توریستی آذربایجان شرقی ***

  کلیسا خرابه ، آخرين عضو عجايب هفتگانه

  جامجم آنلاين: كليساي «سنت استپانوس» موسوم به «كليسا خرابه» واقع درنزديكيشهر جلفا در استان آذربايجان شرقی كه از عبادتگاههاي مسيحيان درقرن يازدهمميلادي است ، چندي پيش از سوي سازمان علمي فرهنگي آموزشيسازمان ملل متحد(يونسكو) در فهرست عجايب جهان قرار گرفت. خبرگزاري افهاسپانيا به همينمناسبت تصاويري از اين كليسا را منتشر كرده است كه آن راتقديم مي كنيم.

  كليسايسنت استپانوس موسوم به «كليسا خرابه» كه مورد توجه و زيارتگاهارامنه است ،در 16 كيلومتري غرب جلفا به فاصله 3 كيلومتري كرانه رود ارسدر روستايمتروكهاي به نام دره شام قرار دارد. نام كليسا ملهم از ناماستپانوس شهيداول راه مسيحيت است و به علت استقرار اين كليسا در روستايدره شام به ايننام نيز خوانده ميشود.

  نظرياتگوناگوني درباره تاريخ بناي كليسا ابراز شده است. عدهاي آن را ازبناهاياوايل مسيحيت ميدانند و برخي چون «تاورينه» بناي آن را به دورهصفويه نسبتميدهند ؛ در حالي كه شيوه معماري بنا مصالح ساختماني وتزئينات مفصل وزيباي آن مويد اين مطلب است كه كليسا همانند و همزمان باكليساهايي چونطادئوس در بين قرون چهارم تا ششم قمري (دهم تا دوازدهمميلادي) ساخته شده وسبك معماري آن تلفيقي از شيوههاي مختلف معمارياوراتو ، اشكاني و رومياست. بعد از ساخت بناهاي شگفتانگيز اچمادزين ،طادئوس ، آختامار واستپانوس ، اين اجتماع سبكها به نام سبك ارمني مشهوراست.

  اينكليسا در محوطهاي پوشيده از درخت و در درهاي سرسبز واقع شده و حصاريسنگيدور تا دور بنا را احاطه كرده است. اين حصار بارويي بلند با 7 برجنگهبانيو 5 پشتبند استوانهاي سنگي شبيه دژهاي محكم دوره ساساني و قروناوليهاسلام است. دروازه اين بارو در وسط ديوار غربي تعبيه شده و دارايدري چوبيو آهن كوبي شده است.

  درپايههاي طرفين و طاق جناغي آن، سنگتراش با حجاريهاي طرفين و طاقجناغيآن سنگ تراش با حجاريهاي ظريف به كار رفته و نقش برجستهاي از حضرتمريم(س) و كودكي حضرت عيسي (ع) در پيشاني طاقنماي آن به چشم ميخورد. دركليسابه راهرو باريك و تاريكي باز ميشود كه از جنوب به ديدها و از شمالبهكليسا و از شرق به اصطبل و انبار علوفه راه دارد.

  بنايكليسا از 3 قسمت مشخص تشكيل شده: برج ناقوس ، نمازخانه و اجاقدانيال. برجناقوس روي ايوان 2 طبقهاي متصل به ديوار جنوبي كليسا قرارگرفته و دارايگنبدي هرمي شكل و 8 ضلعي است كه روي 8 ستون استوانهاي ازسنگ سرخ باسرستونهاي زيبا استوار شده است. فضلي داخل كليسا به صورت صليبو از 3 قسمتشامل ايوان، نمازخانه و محراب تشكيل شده است.

  ايوانروي 2 ستون قرار دارد، در پشت ايوان و زير گنبد اصلي، نمازخانهكليسا واقعشده است. گوشههاي مقرنس با طاق گنبد، داراي تصاوير رنگي استكه شيوهنقاشيهاي مذهبي قرن 16 و 17 ميلادي را به ياد ميآورد. محراب درجانب شرقينمازخانه قرار گرفته و 96 سانتيمتر از كف نمازگاه بلندتر است.در سالهاياخير فعاليتهايي براي مرمت اين بنا انجام شده است. استحكامبخشي بنا وآمادهسازي براي بازديد جهانگردان توسط سازمان ميراث فرهنگي وگردشگريآذربايجان شرقي و تعويض و آسفالت جاده سابق آن به نحو مطلوب ازاين جملهاست با اين حال به دليل دسترسي دشوار به آن ، بازديد گردشگران ازكليسايسنت استپانوس چندان زياد نيست.


  tebyan[/B][/B]

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** مناطق تاریخی و توریستی آذربایجان شرقی ***

  آسیاب خرابه

  [JUSTIFY]آسیاب خرابه (خارابا دییرمان)یکی از جایهای دیدنی و توریستی استان آذربایجان شرقی است که در شهرستانجلفا و در چندکیلومتری مرز ایران با جمهوری آذربایجان واقع شدهاست. آسیابخرابه، آسیابی آبی است که سالها پیش مورد استفادهٔمردم منطقه بودهاست؛ولی اکنون بهدلیل تخریب قسمتهای عمدهٔ آن کاربردیندارد و بههمین دلیلبه «آسیاب خرابه» شهرت یافتهاست. ارتفاع آسیاب ۱۰متر و مساحت محوطهٔپایینی آن ۲۰۰ متر مربع میباشد. در آسیاب خرابهآبشارهای کوچک و بزرگبسیاری پدید آمدهاند که از بالای آسیاب بهسمتپایین سرازیر میشوند. آباین آبشارها از چشمههای متعدد موجود در بالایآسیاب که از کوه کیامکیسرچشمه میگیرند، تأمین میگردد.

  ویکی پدیا
  من رفتم یعنی واقعا جای خیلی زیبا و رویائیه البته تابستوناش ،چون تو فصلای دیگه آبشار کاملا یخ زده

  اینم عکسی از زمستان آسیاب خرابه
  [/JUSTIFY]

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** مناطق تاریخی و توریستی آذربایجان شرقی ***  کندوان
  ،روستائی در دل کوه


  [JUSTIFY]کندوانیکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزیشهرستان اسکو واقع شدهاست. این روستا دارای جاذبههای گردشگریفراوانیاست که بهدلیل شکل خانههای آن که بهمانند کندوی عسل در دل کوهکنده شدهاند است. عسل از مهمترین سوغات این روستا است.
  کندوانیکی از سه روستای صخرهای جهان است که این موجب جذابیت بینظیر آن شدهاست. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آنیک استثنا در دنیا به حساب میآید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی درکاپادوکیه و داکوتا زندگی نمیکند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره وتنها سازه این دهکده را سنگها تشکیل میدهند. خانهها هرمی شکل هستند وبرای دامها نیز حفرههایی در سنگها بنا شده است.
  کندوانمنطقهای ییلاقی از رشته کوههای سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی رابه آن جا میکشاند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبههای این روستای۶ هزار ساله محسوب میشود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمانبیماریهای کلیوی بسیار مفید است.[/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]برایسفر به این روستا می توان از مسیر تبریز آذز شهر اقدام نمود . و در اینمسیر دو راه وجود دارد که عبارتند از مسیر شهر سهند و سپس شهرستان اسکو وبعد کندوان . مسیر بعدی نیز از طریق شهرستان خسرو شهر و سپس اسکو و بعدکندوان. البته مسیر اولی مقداری کوتاهتر است .

  برای سفر به این روستا اگر وسط هفته را انتخاب کنید بهتر است چون نسبتاً خلوت تر می باشد .

  شهرداریاسکو برای جذب توریست یک هتل با استفاده از همین بناها در کندوان تأسیسنموده است که البته هزینه اقامت در آن بسیار گران می باشد و برای توریستهای بسیار پولدار مناسب است .
  [/JUSTIFY]  منبع :سایت دیدنی

 5. #5
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** مناطق تاریخی و توریستی آذربایجان شرقی ***

  قلعه ضحاک
  [JUSTIFY]
  جام جم آنلاين: بررسيهايكارشناسيسطحي باستانشناسي نشان ميدهد قلعه ضحاك در شهرستان هشترود حدود30 قرنمسكوني بوده است. اين قلعه از هزاره دوم پيش از ميلاد تا دورهتيموريانزندگاني داشت و از سوي باستانپژوهان در 6 فصل مورد كاوش قرارگرفت. [/JUSTIFY]

  [JUSTIFY]كلنلمونت ايت انگليسي درسال1830 ميلادي منطقه باستاني قلعه ضحاك را كشف و آنرا آتشكدهاي كهن معرفيكرد. اين قلعه كه در 16 كيلومتري جنوبشرقي شهرسراسكند از توابع شهرستانهشترود و در بلنديهاي كوه سرمهلو واقع شده بهوسيله 2 رودخانه احاطه شدهاست. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]اينقلعه حدود 10 كيلومتر درازا و يك تا 2 كيلومترپهنا داشته و از عظيمترينمحوطههاي باستاني آذربايجانشرقي به حسابميآيد. يافتههاي كارشناسان ازمحل حاكيست منطقه مزبور اوج شكوفايي خودرا به دوران اشكانيان مديون است. [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]هماكنونتنها بناي خارج از خاك و تقريبا سالم اينمحوطه باستاني بنايي چهار طاقيمتشكل از آجر، گچ و ماسه است كه كلنل مونتايت انگليسي آن را با توجه بهنوع معماري و تزئينات به دوران اشكاني نسبتميدهد. اين در حالي است كهراولينسون ديگر باستانشناس انگليسي اين بنايباشكوه را يادگار ساسانيانميداند.گفته ميشود برجسته ترين نقش بدست آمدهاز محل گچبريهاي نقشگردونه خورشيد است كه 2 قطعه از آن براي ترميم بهموزه آذربايجان شرقيمنتقل شده است. برخي اين قلعه را در نگارش فارسي ضحاكمينويسند ولي ازآنجا كه اين قلعه به پيش از اسلام مربوط بوده و از آغازعصر آهن زندگي درآن جريان داشته بنابراين كاربرد ضحاك در نگارش براي آننادرست بوده چرا كهواژه ضحاك واژهاي عربي بوده و به معناي فرد خندهرواست و صحيح آن آژدهاكاست. به گفته ميراث خبر، اما بوميان اين قلعه رازوهنگ و زهاك مينامند.[/JUSTIFY]
  _________________

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۰ آذر ۸۸, ۲۲:۴۰
 2. جاذبه های توریستی خراسان
  توسط hrg1356 در انجمن گردش گری و جهان گردی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۷ آبان ۸۸, ۲۲:۲۸
 3. پاسخ هایی به چرایی ناتوانی رژیم صهیونیستی در تعرض به ایران
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار سیاسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آبان ۸۸, ۰۰:۴۰
 4. جومونگ توطئه ای صهیونیستی است!
  توسط hamid192 در انجمن تئاتر و سینمای جهان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۳ شهریور ۸۸, ۰۹:۳۰
 5. بیمارستان چهارصد هزار توریستی
  توسط partizan1966 در انجمن اخبار پزشکی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۸ آذر ۸۷, ۱۳:۱۳

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •