نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: توصیه هایی به آنها که دوست دارند برنامه نویسی یاد بگیرند

 1. #1
  کاربرسایت PARS آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۵
  نوشته ها
  666
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  توصیه هایی به آنها که دوست دارند برنامه نویسی یاد بگیرند

  توصیه هایی به آنها که دوست دارند برنامه نویسی یاد بگیرند

  --------------------------------------------------------------------------------

  تصمیم به شروع یاد گیری برنامه نویسی برای بسیاری از ما از یک جرقه گرفتهشد، شاید دوستمان را دیدیم که یک برنامه را نوشته و ما ناگهان علاقه مندشدیم، یا از موفقیت های یک برنامه نویس شنیده ایم و می خواهیم مثل او شویملذا شروع به یادگیری برنامه نویسی می کنیم و یا صد ها دلیل دیگر که میتواند نسبت به افراد متغیر باشد، ولی در ذات قضیه یک امر مهم خفته استو آناینکه، همانطور که ییهو علاقه مند به برنامه نویسی شده ایم ممکن است خیلیییهوتر از آن بیزار شویم، پس توصیه می کنم به توصیه هایی که در ذیل آمدهقبل از شروع برنامه نویسی عمل کنید و اگر در میانه راه هستید می توانید باموارد زیر خود را بسنجید تا ببینید کجا قرار دارید.
  در مرحله اول، حتما زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. اگراطلاعات دقیقی از برنامه نویسی ندارید با پاسخ دادن به سوالات زیر مسیرخود را انتخاب کنید: آیا دوست دارید برنامه هایی که تحت اینترنت اجرا میشوند را بنویسید؟(وبسایت ها) یا برنامه هایی که در سیستم کاربر اجرا میشوند؟
  آیا دوست دارید برنامه ها یا سایت هایی که می نویسید حال ایستا داشتهباشند یا پویا باشند؟ آیا دوست دارید برنامه هایتان تک کاربره باشد یا چندکاربره؟ آیا می خواهید برنامه های بزرگ سازمانی بنویسید یا برنامه هایساده؟ و …
  اول از همه مسیر خود را در مسیر گرایش برنامه نویسی مشخص کنید. می خواهید برای وب بنویسید یا برای سیستم کاربر؟
  پیشنهادم برای آنهایی که دوست دارند تحت وب بنویسند : PHP, ASP.Net, Javaمی باشد. دقت کنید برای شروع برنامه نویسی تحت وب حتما با HTML, JavaScript و CSS آشنا باشید. بدون این سه مورد شما یک برنامه نویس حرفه ایتحت وب نخواهید بود. دقت کنید انتخاب PHP انتخاب مناسبی است مادامی که بهنوشتن برنامه های تحت وب محدود مبادرت بورزید، PHP می تواند در نوشتن سایتها یا برنامه های تحت وب پیچیده مشکل ساز باشد.
  حال آنکه یاد گیری جاوا در نوع خود کمی مشکل می باشد، ولی سایت هایی که باجاوا نوشته شوند واقعا قابل اعتماد و مستحکم هستند، بعلاوه اینکه دستمزدیک سایت نوشته شده با جاوا به مراتب بسیار بیشتر از سایتی نوشته شده باPHP است. این در حالی است که ASP.NET در میان این دو قرار دارد و از ویژگیهای هر دو در خود دارد، هم آسان است و هم پایدار، پس می توانید ASP.Net راهم در لیست علاقه مندی های خود برای برنامه نویسی تحت وب قرار دهید. پروژههای نوشته شده با ASP.net هم به مراتب گران می باشند و می توانند دستمزدخوبی برای برنامه نویس داشته باشند.
  ولی دانستن نکات فوق زمانی مفید خواهد بود که شما با یک پایگاه دادهاستاندارد هم آشنا باشید. انتخاب خیلی از برنامه نویسان خلاصه شده در :Oracle, MySQL و MS SQL Server . البته هسته هر سه زبان SQL می باشد، لذاSQL را یاد بگیرید. توجه به این نکته که یادگیری پایگاه داده خیلی کمترزمان بر خواهد بود، می توانید ابتدا به یاد گیری آن بپردازید و چون دربرنامه نویسی حرفه ای باید با دستورات SQL هم برای تولید برنامه آشناباشید لذا مفاهیم و دستورات SQL را که بسیار آسان هستند را یاد بگیرید.


  حال برای شما که کمی مصمم تر شده اید باید توصیه کنم حتما قبل از ورود بهمقوله برنامه نویسی سعی کنید مفاهیم IT را فرا بگیرید. مفاهیم IT با اینکهتاثیر مستقیمی در برنامه نویسی ندارند ولی بدون آنها شما هرگز نخواهیدتوانست یک پروژه را سالم به هدف برسانید. منظور از این مفاهیم، شامل نحوهعملکرد سرورها، امنیت، نحوه عملکرد مشتریان سایت شما و … می باشد. برایمثال شما باید بدانید که چطور کدهایتان در سرور اجرا خواهند شد و اصلا یکسایت با چه پروسه ای برای کاربر نمایش داده می شود؟ مجموع این دانسته هارا مفاهیم IT می گوییم و شما برای برنامه نویسی یک پروژه کاربردی باید درحد متوسط به بالایی با آنها آشنایی داشته باشید. البته برعکس برنامه نویسیکه با کسب تجربه رفته رفته اصولی تر می شود، مفاهیم عمدتا قضیه های ثابتیهستند که می تواند از منابع مختلفی مثل اینترنت با آنها آشنا شوید.

  چنانچه شما علاقه مند به یادگیری یک زبان برنامه نویسی برای تولید نرمافزارهای تحت کامپیوتر کاربر می باشید، کمی کارتان مشکل تر است. در واقعبرنامه نویسی لوکال (تحت سیستم کاربر) به نوعی سخت تر است. البته این امروقتی احساس می شود که شما هم در وب بنویسید هم لوکال، این دشواری زمانیاحساس می شود که به برنامه نویسی تحت وب که تا حدودی آسان است عادت کردهباشیم. توجه با این نکته که برنامه های نوشته شده لوکال می توانند واقعاسودآود باشند، خیلی از برنامه نویسان حداقل یک زبان برنامه نویسی لوکال راید می گیرند. دقت داشته باشد که دانستن همان مفاهیم و اطلاعات IT ضروری میباشند. در واقع این مفاهیم دید شما را نسبت به برنامه ای که می نویسیدبسیار وسعت می بخشند. همچنین بحث پایگاه داده نیز در این نوع برنامه نویسیاستوار است. با این تفاوت که گرایش بیشتر به سمت پایگاه داده های Oracle,MS SQL Server یا MS ACCESS می باشد. زبان های برنامه نویسی رایج و بسیارمناسب هم در این زمینه : C++ , C#, Java, Delphi می باشند. البته موارددیگری هم هستند که یا کاربران کمی دارند یا در حال انقراض می باشند، لذااز ذکر آنها معذورم. دقت داشته باشید که انتخاب هریک از این زبان هامستلزم پیش نیازهای خاصی می باشد ولی در کل آشنایی کامل با الگوریتم ها وزبان برنامه نویسی C کمک شایانی برای شما خواهد کرد.
  اگر بخواهیم از بعدی دیگر قضیه را بررسی کنیم، عوامل بسیاری نظیر: صبر وحوصله، پشتکار، علاقه وافر، خلاقیت، دقت، هوشیاری و سرعت عمل از عواملیهستنذد که بسیار به یادگیری یک زبان برنامه نویسی کمک می کنند.
  ضمن اینکه دانستن زبان انگلیسی یعنی 50% پیشرفت اولیه! انگلیسی به حدی در برنامه نویسی به درد شما می خورد که خودتان متعجب می شوید.
  دقت کنید قبل از شروع بسنجید و ببینید که شما توانایی یاد گیری را هنگامخودخوانی دارید یا نه؟ شایان ذکر است بسیاری از متخصصین برنامه نویسیخودشان برنامه نویسی را یاد گرفته اند و کلید آن دانلود Ebook و تمرین ونوشتن کد است. اگر نیاز به یک کلاس برای شروع دارید، این کار را بکنید،مسیر را پیدا کنید و خودتان ادامه دهید.

 2. #2
  کاربرسایت PARS آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۵
  نوشته ها
  666
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: توصیه هایی به آنها که دوست دارند برنامه نویسی یاد بگیرند

  اشاره :
  كدام زبان برنامه نويسي را انتخاب كنم؟ از كدام نوع ديتابيس استفاده كنم؟اينها سؤالات قديمي و تاحدودي كليشهاي هستند. با اين حال خواندن يكي دومقاله جالب در اينترنت باعث شد، طرح مجدد اين موضوع هميشگي را خالي ازفايده ندانم.
  اصولاً هر از گاهي بايد اين پرسش را مجدداً در كليه سطوح مهندسي نرمافزار،چه در صنعت، چه در رسانهها و چه در دانشگاهها مطرح كرد و دليل آن هم،بسيار ساده است. زبانهاي برنامهنويسي نيز مانند زبانهاي گويشي انسانهاپويا هستند و مرتباً متحول ميشوند. در اين راستا برخي خود را با نيازهايروز تطابق داده و برخي نيز از اين تحولات جا ميمانند.
  به همين دليل لازم است هر چند وقت يكبار اين پرسش را مطرح كرده و جديدترينپاسخها را به نقد بگذاريم. براي اينكه بحث از حالت نظري خارج شود و حالتكاربردي پيدا كند، اجازه ميخواهم نظرم را در اين مورد به اختصار بيان كنم.

  برنامه نويسي وب

  فعلاً برنامهنويسي تحت وب داغترين سوژه در دنياي برنامهنويسي است. شايد بدنباشد يادآوري كنم كه اصولاً فلسفه برنامهنويسي تحت وب چه بود كه به اينجارسيد. علت محبوبيت و رشد گسترده برنامهنويسي تحت وب، حل شدن مشكل كلاينتبود.
  در اين مدل از برنامهنويسي، برنامهنويس دغدغه چنداني درباره قابل نصب بودنبرنامهاش روي پلتفرمهاي مختلف ندارد زيرا وضعيت تقريباً روشن است. همين كهبرنامه شما روي يكي دو مرورگر معروف مانند فايرفاكس و اينترنت اكسپلوررجواب بدهد، كافي است.
  بنابراين در پاسخ به اين سؤال كه كدام زبان برنامهنويسي وب را انتخابكنيم، بايد گفت زبانهايي كه از همه سادهترند و تغيير و تحولات را به سرعتميپذيرند. در حال حاضر در اين زمينه دو فناوري PHP و ASP.NET پيشتازهستند. زبان اسكريپتنويسي PHP شباهتهايي به زبان C دارد.
  به همين دليل سرعت كامپايل شدن آن بالا است و سايتهايي كه از اين زباناستفاده ميكنند اندكي سريعترند. فناوري ASP.NET از ويژوال بيسيك داتنت ياسيشارپ استفاده ميكند. اين دو زبان، به ويژه در جديدترين نسخه فناوريداتنت در يك حد هستند.
  اما به نظر من ويژوال بيسيك همچنان جذابتر و سادهتر به نظر ميرسد.سايتهايي كه با اين دو زبان نوشته ميشوند نرمافزارهاي قدرتمندي را پديدميآورند كه قدرت انعطاف و گستره كارايي آنها بالاست زيرا هر دو زبان OOPهستند. علاوه بر سهولت برنامهنويسي، پشتيباني از برخي موجهاي نو مانندايجكس هم بحث روز است.
  هم PHP و هم ASP.NET وضع خوبي در اين زمينه دارند. علاوه بر اين، برخيفناوريهاي روز هم خيلي مهم هستند كه وبسرويس يكي از آنهاست. در حال حاضررقابت شديدي ميان فناوريSOAP كه از سوي آي بيام و مايكروسافت و ديگرانپشتيباني ميشود و فناوري REST كه از سوي ياهو و برخي شركتهاي بزرگ ديگرحمايت ميشود، وجود دارد.
  اما وضع بعضي زبانها مانند جاوا (JSP) و ColdFusion در دنياي وب خراب استو برخي زبانها اخيراً دوباره مورد توجه قرارگرفتهاند كه از آن جمله ميتوانبه Python و Ruby اشاره كرد. وضعيت جاوا در وب در اين ميان جالب توجه است.برخلاف موفقيت چشمگير جاوا در برنامهنويسي براي سيستمهاي بزرگ، اين زبانبه شدت در وب دچار ناكامي است. وب يك دنياي بصري است و به سادگي و ظاهرسيستمها اهميت ميدهد.
  به همين دليل زبانهاي فاقد ابزارهاي ويژوال و قدرتمند كه در عين حال سادهنيز هستند در اين وادي محكوم به زوالند و اين مسئله براي جاوا كه در زمينهوارد كردن مفاهيم بصري و پويا به دنياي وب پيشگام بود، ناگوار است، البتهاين قضيه هيچ ربطي به زبان اسكريپتنويسي «جاوااسكريپت» كه با ظهور ايجكسجان تازهاي پيدا كرده، ندارد.

  برنامه نويسي سيستمهاي بزرگ


  اما وضعيت در صنايع و سازمانهاي بزرگ بسيار متفاوت است. در جاهايي مانندصنايع مالي و بانكي، صنايع پتروشيمي و نفت، صنايع مخابراتي، سازمانهايدولتي، صنايع خودروسازي و مانند اينها، هنوز هم جاوا و مشتقاتش حرف اول راميزنند. قدرت جاوا در اين حوزهها به قدري است كه حتي ميتوان - البته باكمي احتياط - گفت موفقيت سيستمهاي ديگري مانند اوراكل (كه مبتني بر جاوااست) نيز بي ارتباط با استيلاي جاوا بر اين محيطها نيست.


  كاركردن با جاوا در محيطهاي بزرگ كار آساني نيست. اوراكل هم آسان نيست وبه طور كلي ورود به اين عرصهها چالشهاي مختلفي را پيش روي برنامهنويسان وشركتهاي نرمافزاري قرار ميدهد، به همين دليل سيستمهاي مبتني بر جاوا، گرانو پرهزينه و غولآسا هستند. با اين حال توجه كنيد كه منظور از سازمانهايبزرگ در اينجا سازمانهايي هستند كه از نظر ابعاد، تعداد كلاينتها وتراكنشها واقعاً بزرگ هستند و منظور ما از آن شأن و منزلت يك سازمان نيست.
  در واقع شركتهايي مانند اپراتورهاي موبايل يا صنعت نفت در ايران را ميتواننمونههايي از اينگونه سازمانها محسوب كرد. اما بسياري از سازمانهاي دولتيدر ايران صرف نظر از اهميت استراتژيك يا منزلتشان، به دليل ساختار قديميسازمان و مدرنيزه نشدن و مكانيزه نبودن فرآيندهاي سازمان يا تنها به ايندليل كه بيشتر از چند هزار كاربر ندارند، جزء سازمانهاي متوسط در اين بحثبه حساب ميآيند.

  سازمانهاي متوسط و كوچك


  شركتها و سازمانهايي كه كمتر از چند هزار كاربر يا چند صد كلاينت دارند، وآنهايي كه خيلي كوچك و در حد مجموعههاي ده الي بيست نفره هستند در اينخانواده از كاربران سيستمهاي نرمافزاري قرار ميگيرند. براي اغلب اينسازمانهاي كوچك و بزرگ، هنوز هم چند صد هزار تومان هزينه براي توسعه واستقرار سيستمهاي نرمافزاري، رقم بزرگي به شمار ميرود.
  هم به اين دليل و هم به دلايل فني، اين سازمانها و شركتها بايد ازفناوريها و زبانهايي براي توسعه سيستمهاي نرمافزاري خود استفاده كنند كههزينه كمتري دارند و كاركردن با آنها سادهتر است. من براي اينگونهمجموعهها استفاده از زبان سيشارپ و راهحلهاي مبتني بر ويندوز (مانند SQLServer) را توصيه ميكنم.
  سهولت و قدرت كار با ديتابيس، يكي از دلايل اصلي قدرت زبانهاي داتنتي است.البته به تازگي سيستمعامل، لينوكس هم طرفداران زيادي پيدا كرده است وليموضوع انتخاب پلتفرم و سيستمعامل متفاوت از انتخاب زبان و فناوريبرنامهنويسي است.
  شايد به همين دليل، برخي به دنبال پيادهسازي سيشارپ در اين محيطهايغيرمايكروسافتي هستند. اما به هرحال زبان جاوا در سيستمهاي غيرمايكروسافتيطرفداران خاص خودش را دارد، ضمن اينكه ترديدي ندارم كه هنوز هم استفاده اززبان ويژوال بيسيك داتنت و API نرمافزارهاي آفيس مايكروسافت (مانند اكسس)بهترين گزينه براي شركتهاي كوچك و چندنفره است.

  برنامه نويسي براي موبايل

  در حوزه برنامهنويسي وب زبان ++C و پس از آن زبان جاوا پيشتاز است.زبانهاي داتنت نيز كه اخيراً به اين حوزه راه يافتهاند، با فاصله زيادي آندوتاي ديگر را تعقيب ميكنند. زبان ++C زبان غامض و پيچيدهاي است و به نظرمن به تدريج رو به افول گذاشته است.
  اما C و ++C زبان سختافزار هستند و هربار كه سختافزار جديد و ناشناختهايخلق ميشود زبان شماره يك آن C است. بهتدريج كه آن پلتفرم سختافزاري جانميگيرد، دوباره زبانهاي شيءگرا مانند جاوا و سيشارپ دوروبرش قوت ميگيرند.++C زبان اصلي سيستمعاملهاي سيمبيان و ويندوز موبايل است. زبان جاوا نيزكه مستقل از سيستمعامل تلقي ميشود، در جايي كه سيمبيان يا ويندوز موبايلغايب باشند، حرف اول را ميزند. البته چنانكه ميتوان حدس زد، هيچ كس رويسيستمعامل ويندوز موبايل جاوا را جدي نميگيرد و نگاهها به سوي سي شارپ است.

  زبانهاي ديگر

  جدا از برخي زبانهاي برنامهنويسي كه در كاربردهاي خاصي مانند هوش مصنوعيممكن است قدرت بيشتري داشته باشند، ساير زبانها ديگر كهنه به نظر ميرسند؛فرترن و كوبول از آن جملهاند. البته زبانهاي كار با بانكهاي اطلاعاتيرابطهاي مانند T-SQL و PL/SQL موضوع متفاوتي است كه در بحث ما نميگنجد. يكنكته ديگر هم باقي ميماند و آن هم ديدگاه محافل آكادميك درباره زبانهايبرنامهنويسي است.
  بدون ترديد زبان جاوا هنوز هم محبوبترين زبان در محافل آكادميك است و پساز آن سي شارپ به دليل شباهتش به جاوا مطرح است. البته در برخي ازدانشگاههاي ايران هنوز هم ممكن است زبانهاي قديمي و فرسودهاي مانند فرترنتدريس شود كه اگر چنين باشد جاي تأسف است.
  ولي به نظر من علاقه محافل آكادميك به اين يا آن زبان ممكن است گمراهكنندهباشد. آنچه اهميت دارد كاربرد و كارايي زبان در يك زمينه بهخصوص وانعطافپذيري آن در مقابل تغييراتي است كه در صنعت و نيازهاي مصرفكنندگانپديد ميآيد. بقيه مسائل، همگي سليقهاي هستند و نبايد با تعصب با اين موضوعبرخورد كرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. توصیه هایی برای کاهش مشکلات معده
  توسط گنجینه در انجمن دستگاه گوارش
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۴ خرداد ۸۹, ۲۲:۰۵
 2. دوست داشتن چه نشانه هایی دارد؟
  توسط ارسطو در انجمن روانشناسي و روان پزشكي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۴ اردیبهشت ۸۹, ۲۰:۳۵
 3. توصیههایی جدید در مورد پیشگیری و درمان میگرن
  توسط dr_mehdi57 در انجمن پزشکی تخصصی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۷ مرداد ۸۷, ۲۲:۵۳
 4. توصیه هایی برای تمرین ورزشی
  توسط hamid192 در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۹ اردیبهشت ۸۷, ۲۰:۱۱
 5. لذتهای رؤیایی عشق و دوست داشتن
  توسط hrg1356 در انجمن دل باختگی و وصلت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۶ مهر ۸۶, ۱۷:۵۳

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •