[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
تابه حال شده که کنار لبتان مورمور کند و یک نقطه کوچک و سفت که آن را نمیتوانید ببینید، روی لبتان ظاهر شود؟ اگر تا به حال چنین تجربه ای نداشتهاید، بهتر است بدانید که این حالت پیش زمینه بروز تبخالی قرمز رنگ کنارلبتان است.یک روز صبح از خواب بلند می شوید و می بینید یکی از همان دانههای قرمز و بزرگ مشهور کنار لبتان زده که درمان سریعی ندارد و شما مجبوریدبا یک دستمال کاغذی جلوی دهانتان از خانه بیرون بروید. بد نیست با اینمهمان های ناخواسته بیشتر آشنا شویم.
ویروسی به نام Herpes Simplex Virusعامل ایجاد تبخال است. این ویروس در دو نوع مشاهده می شود که نوع اول سبببروز تب خال روی لب و دومی موجب بروز تب خال در دستگاه تناسلی می شود.نکته مهم آنجاست که اگر شما یک بار به تب خال که بیماری مسری است مبتلاشوید، این ویروس در سلول های عصبی پوستتان نهفته باقی می ماند و ممکن استدوباره به صورت عفونتی فعال در همان محل اول یا نزدیک به آن ظاهر شود.
وقتی ویروس بیدار می شود
بهطور خلاصه شرایطی همچون تب، آنفلوآنزا، سرماخوردگی، فشارهای روحی و روانی،صدمات به لب یا جراحی های روی نواحی لب و دهان، قاعدگی، سوء تغذیه و قرارگرفتن در معرض نور خورشید باعث بیدار شدن ویروس و بروز دوباره تب خال میشوند.
علایم و نشانه ها
دروهله اول یک تاول کوچک و دردناک پر از مایع روی یک نقطه سرخ و دردناک پوستبروز می کند که به طور معمول روی لب ها و نواحی داخل دهان است. سپس دردشدید و احساس مورمور شدن به سراغ بیمار می آید که اغلب یکی دو روز پیش یاپس از بروز تاول هاست و این علامت بسیار مهمی است به خصوص احساس مورمورشدن و درد خفیف از علایم اولیه تب خال است. در نهایت تاول ها می شکنند و واز آنها خونابه خارج می شود و یک زخم قهوه ای با حالتی ناخوشایند ظاهر میشود. این پروسه 7 تا 10 روز طول می کشد تا کبره زرد رنگ تشکیل شود، سپسبریزد و پوست صورتی جای آنرا بگیرد.
راه سرایت به دیگران
تبخالمی تواند در نتیجه تماس مستقیم پوستی و بوسیدن، از فردی که تاول روی پوستشوجود دارد به فرد دیگری منتقل شود. ویروس تا زمانی که ترشحات مرطوب درتاول وجود دارند، انتقال می یابد. استفاده از وسایل مشترک با افراد آلودهمانند وسایل غذاخوری و حوله و ... نیز در صورت وجود تاول می تواند موجبسرایت بیماری شود.در طول بیماری شما باید حتی مواظب دستانتان باشید. لمسکردن سایر نقاط بدن مانند چشم و دستگاه تناسلی می تواند بیماری را به باقینقاط بدن انتقال دهد.
مراقبت تا رفع تبخال
اینویروس در بدن کسی که قبلا مبتلا شده باقی می ماند و به سادگی از بدن خارجنمی شود.تبخال دوره ای 7 تا 10 روزه دارد و اغلب بدون درمان نا پدید میشود. شما می توانید از انواع کرمها برای نرم کردن زخم ها و مسکن ها وکمپرس سرد و گرم برای تخفیف درد استفاده کنید. نکته بسیار مهم این است کهتاول ها را فشار ندهید و سوراخ نکنید. وقتی روی لبتان تبخال زد، مصرف سیبزمینی و لبنیات را به دلیل داشتن لیزین افزایش دهید و از خوردن شکلات،کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری کنید. استفاده از کرم ضد ویروسآسیکلوویر و قرار دادن لایه نازکی از آن با استفاده از گوش پاک کن رویتبخال هر 6 ساعت، دوره تبخال را کوتاه نمی کند اما ریزش ویروس از روی زخمرا افزایش می دهد و در بهبود آن موثر است.
کی بریم دکتر؟
·اگر به بیماری مبتلا هستید که سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده است.
·اگر تبخال شما طی یک یا دو هفته بهبود نمی یابد.
·اگر بیماری شما شدید است و تبخال به طور مرتب در شما عود می کند.
3 نکته مهم
üمسواکشما تا چند روز مکان خوبی برای ویروس تبخال است ومی تواند سبب بازگشتویروس به دهان شما پس از بهبودی گردد. بهترین کار این است که به محض فعالشدن تبخال مسواک خود را دور بیاندازید. مسواک را در حمام یا دستشویی قرارندهید. ویروس تبخال در مکان های مرطوب رشد می کند و عمرش طولانی می شود.
üمحافظتاز لب ها در مقابل هر گونه عامل خارجی و محیطی مانند باد و اشعه خورشید،راهی برای جلوگیری از عود تبخال است. گاهی اوقات کمبود گروهی از ریزمغذیها مانند آهن و ویتامین B سبب عود تبخال می شود.
üدرسال 85 برای اولین بار دکتر رسول توکلی روش واکسیناسیون بدن انسان دربرابر ویروس تبخال را کشف کرد. اثر واکسن تبخال در حداقل میزان عود ویروس10 برابر و در حداکثر میزان عود ویروس 26 برابر موثرتر از درمان های موجوداست.