نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: اتحادیه فلات ایران،راهی برای بازگشت اقتدار ایرانیان

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  اتحادیه فلات ایران،راهی برای بازگشت اقتدار ایرانیان

  در شرایط سیاسی حاکم بر دنیای نوین، قطب بندی و دسته بندی های منطقه ای در مناطق مختلف جهان از جایگاه ویژه ای بر خوردار شده است.

  هماکنون اتحادیه های متعددی در مناطق مختلف جهان بر پایه مختصات جغرافیاییخاص یا ویژگی های نژادی یا همگونی تاریخی و فرهنگی شکل گرفته که از آنمیان می توان به اتحادیه اروپا با 27عضو اروپایی،اتحادیه عرب با حضور 22کشور عرب آسیای غربی و شمال آفریقا ،اتحادیه کشور های جنوب آسیا به نامسارک شامل هفت کشور شبه قاره هند، اتحادیه کشور های جنوب شرق آسیا یا «آسهآن» و اتحادیه کشور های آمریکای جنوبی اشاره نمود. تجربه این اتحادیه هانشان داده که علاوه بر همگرایی و هم اندیشی منطقه ای بنیه اقتصادی ،دفاعیو جایگاه سیاسی این کشورها نیز بسیار تقویت شده است و در همین راستا خلاوجود اتحادیه کشور های هم فرهنگ و هم ریشه ایرانی تبار در منطقه آسیایمیانه و غربی به عنوان اتحادیه کشورهای فلات ایران یا ایران بزرگ بسیاراحساس می شود،اتحادیه ای که می تواند تقویت کننده برنامه های بلند مدتتوسعه ایران در چشم انداز بیست ساله ایران 1400 تلقی شود.

  جایگاهژئو پلتیک ،تاریخی و فرهنگی ایران در طول هزاران سال همزیستی، نقشی غیرقابل انکار در کشورهای نو استقلال دور تادور ایران بر جای گذارده است کهبه رغم تلاش های قدرت های استعماری در ایجاد تفرقه و جدایی مصنوعی بین اینملت جدا افتاده از هم هنوز قابل توجه می باشد.

  در طول 196 سالگذشته به رغم ایجاد 8 کشور جدید در جنوب روسیه ـ در مناطق اشغال شده ازایران ـ و نیز ایجاد دو کشور در ایران شرقی توسط استعمار بریتانیا نه تنهاپیوند های معنوی این ملت واحد با سرزمین بزرگ مادری گسسته نشده بلکه حتیپس از تحولات دو دهه اخیر در منطقه ، این علائق و پیوند ها بسیار گستردهتر هم شده است که با قدرتمند شدن ایران این مهم می تواند بستر مناسبی راجهت شکل دادن و پایه ریزی اتحادیه منطقه ای فلات ایران با محوریت تاریخ ومیراث مشترک چند هزار ساله موجود فراهم آورد.

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: اتحادیه فلات ایران،راهی برای بازگشت اقتدار ایرانیان

  فلات ایران کجا است؟

  فلات(نَجد) ايران بزرگ سرزمين وسيعى در آسياى مرکزی و جنوب غربى است. اين فلاتبين رودهاى جيحون (آمو دريا) در شمال شرقى، کورا در شمال غربى، سند درجنوب شرقى، و فرات در جنوب غربى قرار دارد. کوه های پامیر و هندوکش درمشرق،جلگه ورا رود (ماوراءالنهر عربی) در شمال شرق، کوههای قفقاز در شمالغربی ،کوه های زاگرس و میان رودان (بین النهرین عربی) در غرب و خليج فارسو درياى مکران یا بلوچستان (دریای عمان) در جنوب محدودهٴ طبيعى فلات ايرانرا مشخص میکند.

  ايران امروز، با مساحتى نزديک به يک ميليون و ششصد و چهل و هشت هزار کيلومتر مربع، بخشى از اين فلات است.
  بدينترتيب، فلات ايران بزرگ سه گوشهاى است که راٴس آن در ناحيهٴ قفقاز قراردارد و قاعدهٴ آن خطى فرضى است که سرچشمهٴ رود جيحون را به محل اتصالرودخانهٴ سند و درياى مكران (عمان) امتداد میدهد. اين پهنهٴوسيع از نظرموقع جغرافيايى چهارراه برخورد اقوام و ملل گوناگون بوده و اين خود در شکلگیری تاريخ و فرهنگ مشترک بین مردم این مرز و بوم تاٴثيرى عميق و همهجانبه برجاى گذاشته است.
  بی تردید مردم سرزمین فلات ایرا ن و ایرانبزرگ شامل کردها،آذری ها، تات ها ،تاجیک ها، پشتون ها ،بلوچ ها،تالشیها،ارمنیها،اوستیاییها ی قفقاز (که خود را ایرونی می نامند)و... ازیکتاریخ،یک فرهنگ،سنت وآداب و رسوم و...برخوردار هستند و پراکندگی ،و جداییبخش های مختلف ایران بزرگ در طول 196 سال گذشته ساختگی و مصنوعی و ساختهدست استعمار گران روسیه و انگلستان و نه خواسته مردم این مناطق بوده است وایجاد اتحادیه منطقه ای فلات ایران یا کشور های وارث تمدن ایرانی بارويکرد همگرايي منطقه اي سبب ساز ايجاد نوعي همگرايي فرهنگي، هويتي واقتصادي بين مردم ملتي می شود که در تاريخ پر فراز و نشيب فلات ايران، درکنار هم زيسته‏اند و از عناصر فرهنگي و تمدني مشترکي (مانند نوروز، زبانپارسي و سایر زبان های آریایی و شخصيت‏هاي اساطیری، فرهنگی و تاريخيمشترك) بهره مي‏برند. کشورهاي مورد نظر، يازده کشور ايران، افغانستان،تاجيکستان، پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربايجان، گرجستان، ارمنستان،قزاقستان و قرقيزستان و نیز بحرين و مناطق نیمه مستقل اقلیم کردستان عراقو مناطق شمال قفقاز از جمله داغستان و اوستیا هستند که مردمان‏شان بافرهنگ و تاریخ مشترک هزاران سال در کنار هم زيسته و در سده‏هاي گذشته، درکشاکش رقابت‏ها و توطئه هاي استعماري از هم جدا شده اند.

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: اتحادیه فلات ایران،راهی برای بازگشت اقتدار ایرانیان

  پیشینه ایده تشکیل اتحادیه منطقه ای ایرانی

  پیشنهادتشکیل اتحادیه منطقه ای میان کشور های وارث تمدن ایرانی برای نخستین باردر قالب واژه پان ایرانیسم توسط دکتر محمود افشار یزدی در سال 1305خورشیدی برای ضرورت اتحاد کشورهای ایران و افغانستان و سایر کشور هایمیراث دار تاریخ و تمدن ایرانی مطرح شد. اين واژه، بر این پایه به کاررفته که هر جا که مردمان ایرانی نژاد « از گذشته های دور تاریخی » در آنزندگی می کنند بخشی از ایران است و هر جا که بخشی از فلات ایران است هماکنون ایرانی نشین باشد یا نه از آن ایران بزرگ و فرهنگی می باشد . اینایده پس از دوران اشغال ایران توسط متفقین در شهریور 1320خورشیدی و انگیزشاحساسات میهن پرستانه ایرانیان از جایگاه خاصی در میان ایران دوستان برخوردار شد.

  نخستین تلاش عملی براي اتحاد دو كشور وارث تمدن ايراني؛ايران و افغانستان توسط محمدداوود خان، صدراعظم افغانستان در سال 1339خورشیدی صورت گرفت. با توجه به این که ایده ایجاد کشور های هم تبار درفلات ایران سال ها ذهن اندیشمندان منطقه را به خود مشغول کرده بود ، درنوروز سال 1339، سردار محمدداود صدراعظم وقت افغانستان به ايران آمد تادرباره ايجاد كنفدراسيون ايران و افغانستان بررسي هاي تازه اي صورت دهد. وبه اين سبب، وي در مراسم نوروز آن سال در ایران شركت كرد چرا که نوروزآيين مشترك بین همه کشور های واقع در فلات ایران محسوب می شود و اتباع اینکشور ها نیزداراي نياکان (تاريخ) و فرهنگ مشترک هستند و به همين دليل طبقنظر جامعه شناسان از جمله «ماکس وبر» يک ملت محسوب مي شوند.
  در چند سالگذشته پس از پیشنهاد برخی افراد برای عضویت ناظر در اتحادیه عرب که واکنشتوام با نگرانی بسیاری از میهن دوستان ایرانی را بر انگیخت ضرورت تشکیلاتحادیه کشور های هم تبار در فلات ایران بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

  براساس پیشنهاد های ارائه شده در آن زمان اتحادیه ای منطقه ای متشکل از 11کشور مستقلی که در شکل گیری و اعتلای فرهنگ و تمدن ایران قدیم نقش داشته واز 11 حق رأی در سازمان ملل برخوردار هستند پیشنهاد شد.

  این کشورها شامل:
  1- جمهوري اسلامي ايران؛ (به عنوان بزرگترین وارث و بازمانده رسمی فرهنگ و تمدن ایران قدیم)
  2- جمهوری اسلامی افغانستان؛
  3- جمهوری تاجیکستان؛
  4- جمهوری اسلامی پاکستان؛
  5- جمهوری ازبکستان؛
  6- جمهوری ترکمنستان؛
  7- جمهوری آذربایجان؛
  8- جمهوری گرجستان؛
  9- جمهوری ارمنستان؛
  10- جمهوری قزاقستان؛
  11- جمهوری قرقیزستان.
  هستند.

  (البته لازم به ذکر این که به این فهرست پیشنهادی می توان کشور هاو مناطقنیمه مستقلی چون بحرین، اقلیم کردستان عراق ،نخجوان، و جمهوری هایاوستیا،چچنستان و داغستان در شمال قفقاز را نیز افزود)

  هدف ایناتحادیه بازآفرينی و ساماندهي هويتي ملتها و اقوام وارث فرهنگ و تمدنايراني در منطقه فلات ايران و حواشي آن، در چهارچوب يك اتحادیه منطقه ایسیاسی فرهنگی، و اقتصادی عنوان شده که زمینه فعالیت های زیر را فراهمخواهد ساخت:
  1) گسترش و تعميق همكاريهاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي بين كشورهاي عضو؛
  2)تحقيق و پژوهش درباره تاريخ و پيشينة سياسي، فرهنگي و علمي كشورهاي عضو؛در راستاي شناخت سهم هر يك از كشورها در «فرهنگ و تمدن ايران قديم» وتقویت فرهنگهاي بومی محلي.
  3) ايجاد بازار آزاد اقتصادي بين كشورهاي عضو اتحاديه و تشكيل منطقه يكپارچه اقتصادي (در دراز مدت).
  4) سرمايه گذاريهاي مشترک در پروژههاي اقتصادي ـ صنعتي، تجاری و... داخل و خارج از اتحاديه.
  5) زمينه سازي و تمهيد شرايط براي ايجاد «پول واحد» بين كشورهاي عضو اتحاديه.
  6)گسترش همكاري در زمينههاي امنيتي و انتظامي و مبارزه با مواد مخدر وجرايم سازمان يافته بينالمللي؛ با هدف كاهش ميزان جرم در كشورهاي عضو.
  7)اطلاعرساني و آشنايي شهروندان كشورهاي عضو با فرهنگ و جاذبههاي گردشگريهر يك از اعضا و تسهيل شرايط و امكانات براي مسافرتهاي سياحتي و زيارتي؛با هدف گسترش گردشگري و رونق صنعت توريسم بين كشورهاي عضو اتحاديه و تقويتپيوندهاي فرهنگي بين ملتهاي آن.
  8) گسترش همكاريهاي علمي ـ دانشگاهيميان كشورهاي عضو؛ با هدف احيا و استفاده بهينه از منابع و دستاوردهايعلمي و عملي دوران گذشته همة كشورهاي عضو.
  9) همكاري كشورها درزمينههاي مختلف فرهنگي؛ از جمله انتشار كتاب ، ساخت فيلم و سريال، نوشتنفيلمنامه و... در موضوعات مربوط به تاريخ كشورها و شخصيتهاي تاريخي و سهمهر يك از كشورهاي عضو در فرهنگ و تمدن ايران قديم و تاريخ ملي آنان.
  10) همكاريهاي آموزشي ـ اجتماعي براي ريشهكني بيسوادي در كشورهاي عضو و ارتقاي سطح علمي شهروندان.

  (کهبه این بند ها هماهنگی و همکاری منطقه ای کشور های اتحادیه یا کنفدراسیونفلات ایران برای پاسداری جمعی از منافع و هویت تاریخی،سیاسی، جغرافیایی وسنت ها و آیین های مشترک میراث ٍفرهنگ ایرانی را نیز می توان افزود که ازجمله به این موارد می توان اشاره نمود همکاری مشترک پژوهشی،علمی،تاریخیفرهنگی اتحادیه فلات ایران در حفظ و حراست از نام خلیج فارس و منافعاستراتژیک بنادر و جزایر ایرانی موجود در آن - پاسداشت ، احیا و ثبتمشترک جشن ها وآیین های باستانی فلات ایران همچون نوروز، مهرگان ،سدهو... - بهره برداری مشترک از منافع نفتی و محیط زیستی دریای کاسپین(مازندران)- بهره برداری مشترک از راهگذر(کریدور)شمال به جنوب(اروپا بههندوستان) و شرق به غرب(آسیا به اروپا) و ...)

  البته توضيح اين كهتفاوت کارکردی اتحادیه کشور های فلات ایران با سازمان اکو در این است کهاکو سازمانی است با محوریت همکاری های «اقتصادی»است نه سیاسی و به طورمثال کشوری چون ترکیه که عضو سازمان اقتصادی اکو است در تلاش برای پیوستنبه اتحادیه سیاسی ومنطقه ای اروپا است.
  مزایای طرح اتحادیه کشور های وارث تمدن ایرانی به قرار زیر اعلام شده است:
  1_ فرهنگ و تمدن ايراني را محور همگرايي قرار داده است؛
  2_ شكل موجود كشورها و ملت ها را با حفظ استقلال و تماميت ارضي به رسميت شناخته است؛
  3_ (دست كم) يازده كشور مستقل را شامل مي شود(با جمعيتی بيش از 300 میلیون نفر، و 190/277/7 کيلومتر مربع وسعت)؛
  4_با به رسميت شناختن هويتي واحد براي همه مردمان اين كشورها به عنوان«وارثان فرهنگ و تمدن ايراني»، سهم متفاوت هر يك از اين اقوام و ملت ها رادر تشكيل و غني سازي تمدن ايران قديم ميستايد و تقویت می کند.
  5_ همسوبا عصر همگرايي منطقه اي و تشكيل اتحاديه هاي منطقه اي، تشكيل يك اتحاديهقدرتمند منطقهاي را بر اساس فرهنگ و تمدن ايراني طراحي می کند.

  قابلتوجه این که تشکیل اتحادیه ذکر شده با توجه به تاثیرات مثبت فراوان درتوسعه اقتصادی،اجتماعی فرهنگی منطقه ای مورد استقبال گسترده ایرانیان وبسیاری از دولت های وارث فرهنگ ایرانی قرار گرفته،ولی متاسفانه هنوز بهمرحله اجرا نرسیده است که بسیار ضروری است مورد توجه جدی دست اندرکارانقرار گیرد.

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: اتحادیه فلات ایران،راهی برای بازگشت اقتدار ایرانیان

  تشکیل اتحادیه فلات ایران بستری برای ثبات سیاسی منطقه ای

  بیشک همت دولت های منطقه با محوریت ایران برای تشکیل اتحادیه کشور های فلاتایران می تواند ضمن تعامل و همکاری منطقه ای در بلندت مدت ثبات سیاسی ورفاه اجتماعی را برای همه مردم هم تبار به همراه آورد. علاوه بر این تجربهاتحاد آلمان و باز گشت هنگ کنگ و ماکائو به چین گویای این نکته است که دربلند مدت یکپارچگی سرزمینی را نیز برای مردم جدا نگه داشته از هم به همراهآورد.

  1-کشور آلمان، در پايانِ جنگِ جهانىِ دوم، به دنبالِ تسليمِبدون ِ شرطِ حکومتِ نازى، به اشغالِ چهار دولتِ فاتح در آمد. به منظورتضعيف اين کشور، آلمان را به دو پارهٴ شرقى و غربى تقسيم کردند. اما ۴۶سالِ بعد، يعنى در سالِ ١٩٩١،۱٣٧٠ خورشيدى، بدونِ اينکه گلولهاى شليک شودو يا قطره خونى بر زمين بريزد، دو پارهٴ شرق و غرب به هم پيوستند و آلمانمتحد را تشکيل دادند.

  2- از سوىِ ديگر، روزدهمِ تيرماهِ ١٣٧۶خورشيدى، هنگ کنگ پس از ١۵۶ سال جدائى، به چين، سرزمينِ مادر، پيوست و پساز آن ماکائو نیز پس از بیش از یک قرن جدایی از استعمار پرتغال به چینبازگشت.

  در موردهاى بالا، دولت هاى مزبور با آگاهى از حقوقِ ملى ِاز دسترفته خود، و با درايت ِ سياسى، راه هاى گوناگونى را براى رسيدنِ بههدف برگزيدند. دولتِ چين، با آگاهى کامل، سياست صبرپيشهکردن را برگزيد.دولتِ آلمان با بهره گيرى از موقعِ مناسب جهانى، فروپاشى اتحادجماهيرشوروى- و از ميان رفتن قدرت مانع - توانست وحدت دوباره را به ملتآلمان بازگرداند.

  گرچه در اين ميان نقشِ دولتها در تحققِ يگانگىِِ ملى بسيار والاست، اما مهمتر از آن، نقشِ ملت و مردم است. شناسايى حقوقِملى، زنده نگاه داشتنِ خواستِ مؤثرتر وحدت، و يافتن راهى براى دستيافتنبدان، همه وظيفههايى است که بر دوش مردم و بويژه فرهيختگان جامعه قراردارد. مهم ترين عامل در تحققِ وحدت هنگ کنگ با چين، شمالِ ويتنام با جنوب،شرقِ آلمان با غرب، بيدارىِ وجدانِ مردم و زنده بودنِ خواستِ يگانگى درياد و خاطرهٴ ملی بود. اين ملتها، در تمامىِ سالهاى جدائى، اجازه ندادندحقوقِ از دسترفتهٴ تاريخى از ياد و خاطرشان زدوده شود. چه اين حقوق برپايهٴ قرارداد و چه به زورِ شمشيرِ از آنان سلب شده باشد.

  از سالِ١١٩٢ خورشيدى (١٨١٣ ميلادى)، قراردادهائى از طريق دولتهاى وقتِ به ملتِبزرگ ایران تحميل شده است. به دنبال اين قراردادها، سرزمينِ بزرگِايرانيان پارهپاره شده؛ اکنون تنها بخشى از آن به نام ايران بر جاى ماندهاست. اين قراردادها همانطور که باعثِ پارهپاره شدن ايران بزرگ شدهاند،به دلیل تحميلى بودنشان، در زمان مناسب هم میتوانند اسباب يگانگى وبهمپيوستن ما شوند.در اين سال هاى دراز، در هر دو سوى ِ مرزهاى تجزيه وجدایی، مقاومت هاى بسيار ی به عمل آمده و دولت هاى ايران ، مردم ِ ايران،و نيز ايرانيان ِ به دورافتاده از سرزمين ِ مادری، کوششهاى زيادى براىِايجادِ پيوندِ دوباره به عمل آوردهاندو افتخار آفريدهاندو لی هر باردولت های استعماری جهان با سنگ اندازی و فشار های گوناگون مانع اجرایی شدنآن شده اند.

  شرایط روز، فشار های استعمار شرق و غرب جهت جداسازی وایجاد تفرقه در میان مردم هم تبار فلات ایران و اتحاد سرزمین ایران بزرگ،ما را به یاد سخن فردوسی بزرگ می اندازد که میگوید سلم و تور دو فرزندفریدون که یکی بر غرب و دیگری بر شرق جهان حکومت مینمودند برای تصاحبسرزمین ایران بزرگ ایرج برادر خود و حاکم منطقه را از میان می برند تا ازقدرت یابی ایران در امان باشند!!

  هميشه اين امکان وجود دارد که، درزمان هایى، خواست و يا توانِ لازم براى استيفاى حقوقِ از دسترفتهٴ ملىفراهم نباشد ولی مهم اين است که حقوقِ سلب شدهٴ ملى در ياد و خاطرهٴ مردمزنده نگاه داشته شود. از نسلى به نسل ديگر منتقل شود تا زمانى که اعادهٴاين حقوق ميسر بشود.

  بنابر این مهم این نیست که توان این یکپارچگیدر شرایط کنونی وجود داشته باشد بلکه مهم این است که یاد و خاطره اینیگانگی تاریخی همواره در فکر و ضمیر ایرانی نژادان همواره زنده بماند تاروزی که شرایط ایجاب نماید عملی گردد.

  ملت بزرگ ايران به رغم وجودتیره های مختلف و رنگارنگ قومی و زبانی داراى يک وطن، يک تاريخ، يک فرهنگ،و آداب و رسوم میباشد. پراکندگى، تفرقه و تشتت و جدایی سرزمین های ایرانیبه ملت ايران تحميل شده است بنابراین بر ماست تا با اجرایی کردن اتحادیهکشور های ایرانی تبار فلات ایران وتبدیل آن به کنفدراسیون کشورهای هم تبارو هم ریشه اين خاطرهها را در ذهن خود و فرزندانمان همچنان زنده نگهداريمو هم چون مثال های پیش گفته مترصد فرصتى مناسب باشيم تا يگانگى و اتحادتاریخ و ملیمان را در قالب این اتحادیه بستر سازی کنیم.
  تابناک

 5. #5
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: اتحادیه فلات ایران،راهی برای بازگشت اقتدار ایرانیان

  پس از فروپاشی رژیم روسیه تزاری شوروی سابق به ایران پیشنهاد فسخ تمامی قراردادهایی که به زور به ایران تحمیل شده بود داده شد ولی دیگر این جمهوریها زیاد مایل به الحاق به ایران نبودند. قتل عام تفلیس به وسیله آغا محمد خان را فراموش نکنید.
  مرحوم احمد شاه مسعود نیز مایل به احیای خراسان بزرگ و تمدن بزرگ فلات ایران بود که ناکام ماند.
  شاعر و متفکر بزرگ پاکستانی (علامه محمد اقبال) نزدیک به سه چهارم اشعارش به زبان پارسی است و سرود ملی پاکستان تماما به زبان فارسی است. غیر از کا که از زبان اردو آمده است.
  "پاک سرزمین شاد باد
  كشور حسين شاد باد تو نشان عزم عالیشان
  ارض پاکستان!
  مرکز یقین شاد باد
  پاک سرزمین کا نظام
  قوت اخوت عوام قوم ، ملک ، سلطنت
  پائندہ تابندہ باد
  شاد باد منزل مراد
  پرچم ستارہ و هلال
  رهبر ترقی و کمال ترجمان ماضی شان حال
  جان استقبال!
  سایۂ خدائے ذوالجلال "

  پس علایق مشترکی برای این اتحاد موجود است که بصورت پراکنده در هر یک از فرزندان ایران عزیز می جوشد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •