صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 20

موضوع: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  تبریز شهر حماسه ها


  شهر [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]شهرتاریخساز، شهر حماسهها و شهر اسطورهها و شهری است که بر دامنهٔکوهسرخاب واقع گشته که بهقولی نامش (توریس یا تاوریس) برگرفته از ناماینکوه سرخفام بودهاست. این شهر بهدلیل شرایط خاص جغرافیایی و طبیعیازاهمیت بالای اقتصادی و سیاسی برخوردار است و پیدایش تمدنهای باستانینظیر[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] در دورههای پیش از تاریخ گواهی این ادعا است.
  کاوشهای اخیر باستانشناسی در محوطهٔ [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]وجودتمدن و فرهنگ بیش از ۴٬۵۰۰ ساله را در این شهر به اثبات رسانده و درصورتکشف محل دژ (تاروئی تارماکیس) در محدودهٔ فعلی شهر تبریز بر اهمیتتاریخیآن افزوده خواهد شد.
  براساس نوشتههای مورخان و جهانگردان در سدههای بعد از [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، تبریز نه تنها از شهرهای مهم و معتبر [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، بلکه از شهرهای مهم کشور نیز بودهاست. عبور [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]ازنزدیکی آن موجب شکوفایی اقتصادی و فرهنگی گردیده و ارتباطات سیاسی،اقتصادیو فرهنگی موجبات تغییر و تحول فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم مردم اینسرزمینگردیده و مقدمات ایجاد بسیاری از علوم، مکاتب، موسسات و نهادهایمدنی برایاولینبار در کشور را به ارمغان آوردهاست و نام شهر تبریز رابهعنوان«شهر اولین‏ها» در کشور بلند کردهاست. اولین مدرسه، اولینکتابخانه، اولینبیمارستان، اولین نشریه، اولین تئاتر، اولین بلدیه و...در این شهربودهاست.
  آثار باستانی و تاریخی متعدد نظیر [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و ... در تبریز قرار گفتهاند.  ارگ تبریز


  [JUSTIFY]اینبنای تاریخی که بازماندهٔ مسجد معروف علیشاه -وزیر محمد خدابنده-وابوسعید بهادرخان است در بین سالهای ۷۲۴-۷۱۶ هجری ساخته شدهاست.گفتهمیشود در قسمت جنوبی دارای طاقی بزرگ بوده که بهعلت عجله در ساختن وعدمرعایت اصول معماری در همان ابتدا فرو ریختهاست. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] جهانگرد [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] در بازدید از این بنا نوشته که صحن آن با سنگهای [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] فرش گردیده و دیوارها نیز با کاشیهای بسیار زیبا پوشانده شدهبود و جوی آبی در وسط آن جاری بودهاست. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ایوان آن را بزرگتر از از [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] دانسته و از سنگهای مرمر آن به نیکی یاد کردهاست. یکی از تجار [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]کهدر سال ۸۸۶ هجری از این مسجد دیدن کرده آن را بهحدی زیبا یافته کهگفته:«زبان از تعریف آن عاجز است». این بنای تاریخی که نمونهای ازمعماری [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و مجموعهای زیبا از هنر گچبری، کاشیکاری و هنرهای تزیینی سنگی بود، بهمرور زمان و خصوصاً در دورهٔ [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] روبهویرانی نهاد و تدیل به انبار غله و پادگان نظامی گردید و در انقلاب مشروطیت صدمات فراوانی را بهخود دید.

  ایلگلی
  [JUSTIFY]این تفرجگاه از بناهای تاریخی شهر تبریز بوده و در ۷ کیلومتری این شهر واقع گردیدهاست. «قهرمان میرزا» پسر هفتم [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]دردوران حکمرانی خود در تبریز آن را تملک کرده و عمارت دوطبقهای دروسطاستخر ایجاد نمود؛ سپس تپهها و مزارع اطراف آن را به مجموعهٔ فوقملحقساخته و مجموعهای از جویها و آبشارها مهیا ساخت که در نوع خودبسیارزیبا بود. ولی با درگذشت وی فرزندانش به تصور بدیمنبودن بنای فوق آنرارها کردند. از آن تاریخ تا سال ۱۳۰۹ خورشیدی که شهرداری تبریز اقدامبهتعمیر و تبدیل آن بهعنوان گردشگاه عمومی کرد، بهصورت استخر ذخیرهٔآبمزارع و فضای سبز شهر درآمدهبود. رطوبت ناشی از نفوذ آب به پایههایبنایوسط استخر، شهرداری را مجبور ساخت که چندینبار آن را بازسازی نماید.[/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]


  منبع : ویکی پدیا

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  مسجد کبود

  [JUSTIFY]مسجد کبود (به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]:
  Göy məscid - گوی مچید یا [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] جهانشاه، از بناهای تاریخی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] است.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]این مسجد بنا به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] سردر آن در سال ۸۷۰ هجری قمری و ۱۴۶۵ میلادی و در زمان سلطان [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مقتدرترین حکمران سلسله [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] و به دستور دختر او - صالحه خانم - بنا شدهاست. تنوع و ظرافت کاشی کاری و انواع خطوط به کار رفته در آن و بخصوص به دلیل رنگ [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] کاشیکاریهای [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] آن سبب شدهاست که به «فیروزهٔ اسلام» شهرت یابد.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]سال ۱۱۹۳ هجری قمری آسیب فراوان به مسجد زده و در اثر آن گنبدهای مسجدفروریخت. تعمیرات و دوبارهسازی مسجد به منظور حفاظت و بازسازیبخشهایباقیمانده شامل طاقها و پایهها از سال ۱۳۱۸ آغاز شد و در ۱۳۵۵کارهای ساختمانی آن به اتمام رسید بازسازی گنبد اصلی توسط مرحوم استادرضامعماران انجام شد. بازسازی کاشیکاری داخلی و خارجی هنوز ادامه دارد.[/JUSTIFY]  کاشیکاری
  سردر اصلی این مسجد که با کاشیکاریهای [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] تزئین شدهاست، کتیبهای دارد به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] که به سال [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]نصب شدهاست.این کتیبه و دیگر کتیبههای سردر مسجد به خط نعمتالله البوابخوشنویس مشهور سده نهم است و سرکاری و نظارت بر ساخت آن با عزالدین بن ملک[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] بودهاست.

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  مقبرةالشعرا


  مقبرةالشعرا(آرامگاه شاعران) یکی از گورستانهای تاریخی شهر تبریز است که در محلهٔسرخاب واقع شدهاست. مقبرةالشعرا هماکنون در پیرامون تکیهٔ حیدر درتقاطع خیابانهای ثقةالاسلام و عارف شهر تبریز واقع شدهاست و در ضلعشرقی بقعه سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملا باشی قراردارد.


  ناماین گورستان در آثار مکتوب پیش از سدهٔ هشتم هجری بهچشم نمیخورد. کتابلباب الالباب تألیف محمد عوفی در سال ۶۱۸ هجری که در آن شرح حالی ازشاعران سدهٔ هشتم هجری -همانند خاقانی و فارابی که در مقبرةالشعرامدفوناند- گنجانده شدهاست، نامی از این مکان بهمیان آورده نشدهاست.قدیمیترین اشاره به این گورستان در کتاب نزهـه القلوب تألیف حمداللهمستوفی در سال ۷۴۰ هجری میباشد؛ همچنین در «تاریخ گزیدهٔ مستوفی» تألیف۷۳۰ هجری نیز به مقبرةالشعرا اشاره شدهاست.
  بهدلیل متروکشدنمقبرةالشعرا پس از زمینلرزههای سالهای 1193 و 1194هجری و بهدلیلمدفونشدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریورماه1350 خورشیدی مسابقهای برای طرح یک بنای یادبود در مقبرةالشعرا توسطروزنامههای اطلاعات و کیهان و محله یغما برگزار گردید و پس از چندیپیشنهاد «غلامرضا فرزانمهر» برگزیده شد و عملیات احداث بنای یادبود آغازگردید. هماکنون این بنای یادبود نماد مقبرةالشعرا و یکی از نمادهای شهرتبریز محسوب میشود.
  جمهوری آذربایجان در مسابقات آواز بوروویژن ۲۰۰۹از تصویر مقبرةالشعرا به عنوان یکی از نمادهای خود استفاده کرد کهموافقان و مخالفان زیادی را به همراه داشت.

  بیشاز ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش بهترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا بهخاک سپرده شدهاند.

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  تالار شیر و خورشید در زمانی که وجود داشت و هنوز تخریب نشده بود یکی ازبی نظیرترین تالارهای جهان بود که بعد از انقلاب به دلایلی تخریب شد.محلان هم مجاورت ارک علیشاه بود.اطلاعات مختصری در مورد ان دارم که در ادامهمیخونید:

  تالار ارک یا تئاتر شیر و خورشید تبریز، یادگار دورانپرفروغ نمایش تبریز، اواخر حکومت قاجاریه، در بخشی از زمینهای محوطه ارکعلیشاهی، که در پی اقدامات شهرسازی سالهای پس از دهه 1300 جهت احداثخیابانهای عریض اتومبیلرو و تغییر ساختار شهری، به باغ و گردشگاه عمومیتبدیل شده بود، همزمان با احداث مراکز خدماتی و تفریحیای مانندبیمارستان، دبیرستان، کتابخانه احداث گردید.

  با وجود آنکه تالارارک تبریز با اقدامات سپهبد امیر احمدی بهوسیله معماران روس به سبکتماشاخانههای پطرزبورگ طراحی و ساخته شده بود اما به یقین میتوان اینساختمان آجری را از نقاط عطف و قابل تحسین معماری دوره قاجار در تبریزقلمداد نمود.

  در جلد دوم کتاب گزیده اسناد نمایش در ایران در خصوص احداث این بنا آمده است:

  در"طرف شرق این محوطه ]باغ ملی ارک[ سن تئاتر جدیدی بنا نمودهاند كه درایران به این خوبی هنوز یك سن تاسیس نشده است. تنها میتوان سن مسجدسلیمان را كه انگلیسیها جدیدا بنا كردهاند را استثنا كنیم زیرا آن یكیبا سنهای اروپا ابدا تفاوتی ندارد. بنای سن تئاتر به همت هیئت شیر وخورشید سرخ و امیر لشكر به پایان رسیده و مشتمل بر دو طبقه است كه هر كداماز آنها دارای 16 لژ شش نفری است.

  این تئاتر با گنجایش سالن 800نفر (طول سالن 30 متر و عرض آن 10 متر بود) یادآور نمایشهایی چون آی باکلاه و آی بیکلاه (مرحوم غلامحسین ساعدی) میباشد.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 5. #5
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  آمفی تئاتر شیر و خورشید

  سالن۸۰۰ نفری شیر و خورشید تبریز که یکی از معماری های شاهکار دنیا از جهتسیستم آکوستیک مجسوب می شد به شیوه و سبک معماری روکوکو آلمان ساخته شدهبود . در این بنا اولین تئاتر های مدرن ترجمه شده در ایران از زبان فرانسهو انگلیسی همچون آثار لومیر و شکسپیر اجرا شده بود .

  سال ۱۳۵۹ شمسیو ۱۹۸۰ میلادی سال تلخی برای اهالی تئاتر و موسیقی در تبریز بود سالی کهبه دستور دولت و توسط قاضی طباطبائی آمفی تئاتر شیروخورشید که جنب ارکتبریز ساخته شده بود با تجهیزات نظامی نابود شد تا فساد و تباهی از تبریزدور شود!
 6. #6
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  کاخ شهرداری تبریز

  [JUSTIFY]کاخشهرداری تبریز یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که درسال ۱۳۱۴ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔکوی نوبر بانظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاجارفعالملکجلیلی بنا شد.

  کاخ شهرداری تبریز در مرکزیترین نقطهٔ شهر تبریز و در میدان شهرداری (ساعت) این شهر واقع شدهاست.

  کاخشهرداری تبریز از ابتدای احداث تاحال، بهعنوان ساختمان شهرداری شهر تبریزمورد استفاده قرار گرفتهاست و امروزه باتقسیم شهر تبریز بههشت منطقه،این بنا بهعنوان شهرداری مرکزی شهر تبریز محسوب میشود. البته امروزهنیز، اکثر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکزشدهاست.

  کاخ شهرداری تبریز دارای یک برج ساعتچهارصفحهای بهارتفاع ۳۰٫۵ متراست که باطنین موزون زنگهایش، هر ۱۵ دقیقهیکبار، گذشت زمان را بهگوش مردم تبریز میرساند. نمای خارجی این بنا ازسنگ تراشیدهشدهاست و نقشهٔ ساختمان شبیه بهطرح یک عقاب درحال پروازمیباشد که با نمونهٔ ساختمانهای کشور آلمان، قبل از جنگ جهانی دوممطابقت دارد.[/JUSTIFY]  _________________

 7. #7
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  خانه مشروطیت


  [JUSTIFY]«حاجمهدی کوزهکنانی» از متمولین شهر تبریز که طرفدار جنبش آزادیخواهیومشروطهطلبی بود، این بنای زیبا را جهت تجمع و تشکیل جلسات سران ورهبرانمشروطه ایجاد کرد. خانهٔ مشروطیت در سال ۱۲۴۷ هجری توسط یکی ازمعمارانبنام آن روز شهر تبریز -حاجولی معمار- ساخته شد و نمونهای ازشیوهٔمعماری رایج در دورهٔ قاجاریه میباشد. این بنا در حال حاضر بازسازیشده وتحت عنوان «موزهٔ مشروطیت» مورد استفادهٔ علاقهمندان و پژوهشگرانقرارگرفتهاست. خانهٔ مشروطیت هماکنون در محلهٔ راستهکوچهٔ تبریز(خیابانمطهری) واقع شدهاست.[/JUSTIFY] 8. #8
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  بازار تبریز
  [JUSTIFY]بازارتبریز از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان و یکی از شاهکارهای معماریایرانی است. این بازار در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسانشد، اما طولی نکشید که به همت مردم شهر بازسازی شد.

  بازار تبریز هم اکنون به طول یک کیلومتر بزرگترین مجموعه به هم پیوسته و مسقف دنیاست و در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ثبت شدهاست.

  طاقهاو گنبدهای مقرنس بلند آن، سازههای آجری به هم پیوسته، آرایش مغازهها،کثرت تیمچهها، وجود انواع مشاغل و تعداد زیادی مدرسه و مسجد که در کنارسراهای بازرگانی قرار گرفتهاند، این بازار را نمونهای عالی از محیطتجارت و زندگی اسلامی و شرقی ساختهاست. سبک معماری، کثرت سراها وتیمچهها و وجود تعدادی مدرسه و مسجد نیز به این مجموعه اهمیت و امتیازیخاص دادهاند. از تاریخ بنای اولیه مجموعه بازار تبریز اطلاعی در دست نیستلیکن اکثر مورخین و جغرافی نویسان و جهانگردان اسلامی و خارجی که از قرنچهارم هجری تا عهد قاجار از تبریز دیدن نمودهاند اسناد مهم و مدارکارزندهای را درباره بازار و وضع بازرگانی تبریز ارائه دادهاند. از مقدسیـ یاقوت، مارکوپولو، ابن بطوطه، حمدالله مستوفی، کلاویخو، جان کارت رایتانگلیسی، شاردن، جملی کاردی جهانگرد ایتالیایی و دهها سیاح و مورخ دیگرمطالب جالب توجهی به جای مانده که دال بر اهمیت مجموعه بازار در دورههایمختلف بودهاست. وجود مدارس و مساجد تاریخی مهم و معروفی چون مسجد جامع،مدرسه حاج صفرعلی، مدرسه صادقیه در این بازار نیز گواه بر پیشینه تاریخیاین مجموعه بنا میباشد.

  بازار کنونی تبریز مربوط به اواخر زندیه(یعنی بعد از زلزلهای که در سال ۱۱۹۳ هجری قمری روی داد) و عصر قاجارمیباشد. در زمان عباس میرزا که تبریز ولیعهد نشین و دارالسلطنه گردید.سراها و تمیمچهها و بازارهای عالی تازهای احداث شد.

  بازار تبریزبا طاقها و گنبدهای بلند آجری شامل بازار امیر، بازار کفاشان، راستهبازار، بازار حلاجان، یمینی دوز بازار، راسته کهنه، بازار حاج محمد حسین،بازار مشیر، بازار دلاله زن بزرگ، بازارچه صفی، بازار امیر ابوالحسن سرایحاج رسول، سرای حاج میرزا علی نقی، تیمچه و سرای شیخ کاظم، تیمچه حاجصفرعلی، تیمچه و دالان میرزا شفیع، تیمچه ملک، ... که به اختصار چند اثراشاره میشود.

  بازار تیمچه امیر یکی از شاهکارهای جالب معماری و با شکوه ترین تیمچههای بازار تبریز به حساب میآید.

  تیمچه حاج صفرعلی بنائی است معظم که بانی آن حاج صفرعلی خوئی بازرگان معروف معاصر فتحعلی شاه قاجار میباشد.

  تیمچهمظفریه ـ تیمچه مظفریه نیز یکی از زیباترین بخشهای بازار است که حاج شیخجعفر قزوینی تاجر سرشناس دوره ناصرالدین شاه آن در سال ۱۳۰۵ ساخته بود وبه مناسبت حضور مظفر الدین میرزا ولیعهد وقت دراین تیمچه به نام مظفریهنامگذاری کرد.[/JUSTIFY]


 9. #9
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  در مورد بازار تبریز : این اثرشگفت انگیز معماری امسال کاندید احتمالی ایران برای ثبت جهانی در میراثیونسکو می باشد که هر ساله در تیر ماه تشکیل جلسه می شود.
  در صورت تکمیل بستر سازی هم چنین مرمت ها و گزارشات فنی توسط متخصصان سازمان میراث فرهنگی به امید ایزد یگانه بازار تبریز دهمین اثر ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو خواهد بود.
  در این صورت ما در کل خاورمیانه و کشورهای اطراف صاحب بیشترین اثار ثبتی در میراث جهانی یونسکو خواهیم بود اگر چه مثلا براینمونه سرزمين باستاني و چكمه اي شكل ايتاليا با 40 اثر ثبت شده در يونسکو،موزه زنده ايست که کوله باري از افتخارات را به دوش مي کشد.یا المان باحدود 30 اثر(تقریبی)!! و اختلاف ما با این کشور ها هم چنان بسیار فاحش است و متاسفانه امکان جبران به این زودی ها هم وجود ندارد چرا طبق قانون جدید یونسکو از قریب 2 سال پیش هر کشور تنها قادر به ثبت یک اثر خود می باشد و این در حالی است که در زمان حکومت سابق یعنی پهلوی دوم فقید(مخلوع) در سال اخر یا ما قبل انقلاب به تنهایی 4 اثر ما در یونسکو ثبت شدند و در بازه زمانی 25 سال بعد از ان چه بسیار فرصت هایی که در این زمینه به باد نرفت و نسوخت...........افسوس!!

  درمورد ارگ علی شاه و امفی تئاتر ان توجه شما ایراندوستان عزیز را به مطلبفوق جلب می کنم که از یک سایت محلی اذربایجانی برداشته شده است:


  مسجدتاج الدین علیشاه جیلانی ( گیلانی ) معروف به" ارک علیشاه "در ردیف مسجدکبود و مجموعه بازار معظم سنتی و سرپوشیده تبریز ، از جمله معدود ولیارزشمندترین بناهای تاریخی تبریز و فاخرترین میراث های فرهنگی و نیز باشکوهترین ساختمان های باستانی و همچنین شاخصترین هنر و معماری ایرانی –اسلامی محسوب می گردد.

  آنچه در کنار استحکام و و یژ گی هایفنی ، سبک و شیوه های معماری جالب توجه و نوع مصالح ساختمانی و ملاطبادوام به کار رفته در آن و نیز ضخامت جرزها و ارتفاع قابل توجه دیوارهایتنها ایوان و شبستان جنوبی و محراب باقی مانده از مسجد و ابعاد خارقالعاده آنها و همچنین جلوه و دور نمای چشمگیر و شکوه و عظمت خیره کنندهاین مسجد ، اهمیت این بنا را مضاعف نموده است ، همانا ارزش و اعتبار ویژهمعنوی و وجهه تاریخی ئ اسطوره ای بنا است که با باورها و یاد و خاطره وپیروزی و شکست ها و تلخکامی و کامروائی های مردم غیور و دشمن ستیز تبریزتنیدپده شده است .

  براساس اطلاعات موجود در متون تاریخی و نوشتههای محققین و ایران شناسان و جهانگردان داخلی و خارجی ، این بنای عظیم دردوران آبادانی خود دارای کاربردهای سیاسی ، آموزشی و مذهبی بوده و موجباتبهره وری و کسب افتخار برای بانی و واقف آن و شگفتی برای بازدیدکنندگان ومحققین را فراهم می کرده است و از روزی که به خشم طبیعت ، ویرانی بر آنمستولی گشت و بقایای آن به عنوان " ارک علیشاه " نامیده شده است .

 10. #10
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  موقعیت ارگ یا مسجد تاج الدین علیشاه تبریز

  ارکعلیشاه در مرکز شهر کهن تبریز ، در ضلع جنوبی ثقاطع خیابان امام خمینی (ره ) و فردوسی قرار گرفته و امروز فضای اطراف آن برای برگزاری نماز جمعهمورد استفاده قرار می گیرد . بنای فوق در زمان و نوع خود از بزرگترین بناهای رفیع اسلام به شمار می رفت در حقیقت معماران ایرانی دوره ایلخانی 700سال بعد از اسلام به کشور ایران به آن درجه از اقتدار و توان علمی واستعداد و مهارت و تجربه دست یافته بودند که بنایی با این ارتفاع و ابعادو استحکام را ساخته اند که تجلیگر هنر و تمدن ایران دوره اسلامی به حسابمی آیذ این بنای تاریخی در طول حیات خویش با حوادث گوناگونی دست و پنجهنرم کرده و س افراز از بوته آزمایش بیرون آمده بخصوص در دوران صفویان واشغال تبریز توسط عثمانیان و در دوران قاجاریه و اشغال ایران به وسیله روسها و انقلاب مشروطیت و بویژه در دهه اخیر شاهد رویدادها و حوادث تلخ وناگواری بوده است.

  این اثرتاریخی و محوطه باستانی آن در پانزدهم دی ماه سال 1310 هجری خورشیدی بهشماره 170 به ثبت رسیده و در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته است ونقشه حریم استحفاظی قانونی و ضوابط حفاظتی آن در جلسه مورخه 29 خرداد 1357شورای حفاظت آقار تاریخی " اداره کل حفاظت آثار تاریخی " مشخص شده و موردتائید اعضا این شورا ( آفایان : فروغی ، نباتی ، حاکمی ، خرم آبادی ، سرافراز ، سعید و خانم بهاری ) قرار گرفته و در قالب اعلان در نشریه آذرآبادگان به اطلاع عموم رسیده است .
  عکس هوائی ارک علیشاه تبریز و محوطه پیرامون آن

 11. #11
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  مشخصات فنی ساختمان ارگ یا مسجد تاج الدین علیشاه تبریز

  امروزهتنها بخشی از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان جنوبی این مسجد برجای مانده است که خود موید شکوه روزگار آبادانی آن است .دیوارهای موجود درحقیقت تشکیل دهنده ایوان طا قپوش و حمال طاقی استوانه ای عظیمی بودهاست که فضای به وجود آمده به عنوان شبستان و عنصر اصلی مسجد علیشاه بهشمار می رفته است بقایایی موجود بنا ، حکایت از ایوان به عرض 15/30 متر وجرز و دیوارهای کناری به ضخامت 40/10 متر و پی و فونداسیون عمیق و حجیممتناسب با سازه های فوقانی و ارتفاع احتمال بنا تا خط آغاز طاق استوانه ای25 متر ( البته با دقت در تناسب سازه های اثر 36 متر صحیح تر به نظر میرسد) بوده است.

  به اعتقاد استاد جمال ترابی طبا طبائی " این جرزهامجوف بوده و فضای خالی داخل دیوارهای قطور ارک ( در ردیفهای متعدد افقی وعمودی ) به وسیله طاقهای ضربی پوشانده شده و در عصر قاجار نیز به عنوانانبار غله مورد استفاده قرار می گرفته است "

  اینابتکار عمل فنی به نوعی در بناهای تاریخی ایران چون : گنبد سلطانیه و پلدختر میانه نیز به کار رفته و علاوه بر سبک وزن سازه ها و صرفه جویی درمصالح و نیروی کار ، موجب کاهش وزن بارهای مرده و افزایش استحکام عمومیسازه های بنا می شود.

  محراب رفیع و بزرگ مسجد در انتهایایوان جنوبی و در بین دو نورگیر بزرگ قرار گرفته است . آستانه این نورگیرهای جنوبی از کف محوطه بنا چند متر بالاتر رفته است .بررسی دقیق محرابنشان می دهد که در ساختمان آن مهارت زیاد به کار رفته و زمان با پیشرفتکار ، تغییرات عمده ای در طرح و نقشه آن داده شده است . از جمله می توانبه روکش نهائی محراب و نصب چندین ردیف آجر بر روی کالبد ساختمام اشارهنمود . در بالا راس 6 سه ردیف طاق نمای برجسته در بدنه دیوار جنوبی ایوانساخته شده و هره ها و پیش آمدگی های دیوار به وسیله ترهای چوبی نگاه داشتهشده است .مقطع طولی روکش در دو طرف محراب مساوی و یکان نیست . جلو دهنهاین محراب 38 قدم است و ارتفاع این طاق از سطح محراب تا راس طاق 24 ذرعتبربز است و 69 پله که ارتفاع هر قریب نیم ذرع است تا کله طاق و در کلهطاق به قدر یک ذرع و نیم غلام گردشی ساخته شده است دور این غلام گردشی 97قدم است و در انتهای این غلام گردش رو به مغرب بالاخانه ای ساخته شده استبه طول 6 ذرع در نمای جنوبی و در میان دو نورگیر های بزرگ بنا ، برج نیمدایره ای عظیمی به چشم می خورد که به بی گمان نقش پشتیبانی طاق سقف ودیوارهای حمال و فرورفتگی محراب به حساب می آید.
  نمای داخلی و تزئینات درونی ( تالار تاتر) ارک علیشاه تبریز قبل از ویرانی

 12. #12
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  بانی و سازنده ساختمان ارگ یا مسجد تاج الدین علیشاه تبریز

  درمتون تاریخی عصر ایلخانی از خواجه تاج الدین علیشاه جیلانی یا گیلانیبسیار یاد شده است که ایشان با فراز و نشیب هایی به دربار مغولان راه یافتوبانی بسیاری از ساختمانهای عظیم گشت.

  از جمله این بناها ، مورخیناز بازار سلطانیه، عمارت سلطان آباد در حوالی بیستون ، سلطان آباد درنزدیکی کرج و بخصوص از بنای مسجد عظیمی در خارج از کوی " مهاد مهین" (میار میار ) تبربز می کنند که به وسیله خواجه علیشاه ساخته شده کهدرحال حاضر تنها اثر بزرگ اخیر به یادگار مانده است.

  حافظ ابرو در " ذیل جامع اتئاریخ رشیدی " دربارخواجه علیشاه چنین نوشته است :

  "... خواجه تاج الدین علیشاه مردی بوده با کفایت در ابتدای حال در سن جوانیبه سبب دلالی جواهر و امتعه و اقمشه پش امیر حسین کورکانی و شهزاد الجتای، قربتی یافته و بدان واسطه در نظر پادشاه سعید آمد و او مردی به غایت چستو چالاک بود و مزین و مرتب بودی و چون خواجه سعید الدین قریب او به حضرتپادشاه مشاهده کرد، خواست که او را از بندگی دور کند . کارخانه بغداد بدوحواله کرد و او بدانجا رفت و جامه چند ترتیب کرد به غایت خوب و کفایتیعظیم و توقیری بسیار بر انگیخت و چون سلطان به بغداد رسید سفینه به غایتعظمت و رونق ترتیب کرده بود آن را به جامهای خوب و دگر ظرایف آراسته کردهبر بندگی حضرت عرض کرد و سلطان را عظیم خوش آمد و قربت او زیادت شد وتدبیر وزیر منعکس و رایت اقبال علیشاه روز به روز مرتفع تر می شد و ملازمبندگی حضرت گشت و هرچه می کرد مرض بندگی حضرت آمد چون تابستان به سلطانیهآمدند بازاری به غایت عالی همتانه که امروز بازار بزازان است ، بنیاد نهادو سلطان را عظیم پسندیده افتاد و دیگر عمارات نهاد بهتر و خوبتر ازعماراتی که دیگرن ساخته بودند .

  خواجهتاج الدین علیشاه در ائایل شهور سنه 724 به رحمت ایزدی پیوست و در عهددولت مغول که در ایران زمین سلطنت کرده اند ، از ابتدا تا به آن روز هیچکسکه منصب وزارت افته است جز او به مرگ خود نمرده بود و آن حال در ( اوجان )واقع شد . او را به تبربز بردند ودر پهلوی مسجد جامعی که ساخته است ، دفنکردند ).

  بدین ترتیب وزیر ایرانی ، خواجه تاج الدین علشاهبه دربار الخانان راه یافت و بعد از مرگ خواجه سعدالدین محمد ساوج بامشارکت خواجه رشید الدن فضل اله به صدارت عظمی پرداخت و بعد از مرگ خواجهرشیالدین نیز 6 سال در وزارت ابو سعد باقی ماند و در سال 724 هجری به مرگطبیعی چشم از جهان فرو بست . ایشان اولین وزیر ایلخانی بود که به مرگطبیعی در گذشت .
  تصویر محوطه شمالی مسجد یا ارک علیشاه تبریز و بنای یادبود سرباز شهید وطن

 13. #13
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  بررس و تحقیقات انجام شده در دو دهه اخیر پیرامون مسجد یا ارک علیشاه تبربز

  قبللز هر سخنی باید گفته شود ، مردم تبربز تعلق خاصی نسبت به بنای تاریخی ارکدارند و در تاریخ معاصر ایران به کرات ار " ارک تبریز" به عنوان سمبلمقاومت و آزادگی مردم آذر بایجان و بخصوص تبریز یاد شده است . به طوری کههیچ کتاب و نوشته ای را نمی توان یافت که درباره آذر بایجان و بخصوصتبریزنوشته شده باشد اما ارک و ایوان رفیع باقی مانده از این بنای عظیمذکر نکرده باشند.

  روند تحقیقات و نوشته ها در بیست سال گذشته نیزدر خصوص معرفی این بنا با ضعف و قوت های ادامه داشته است اما انبوه حوادثو رویدادها دو دهه اخیر به اندازه تمام تاریخ گذشته ارک حائز اهمیت بودهاست چنان که در طول بیست سال اخیر ، صدها مقاله در روزنامه ها ، مجلاتداخلی و خارجی و نیز دها جلد کتاب درباره اهمیت و اعتبار تاریخی ، فرهنگیو مشخصات فنی و هنری و ناگفته های این بنا و لزوم مرمت و حفظ و نگهداریآبرومند آن به چاپ رسیده است .

  یکی از جامعترین بررسی و تحقیقات دردو دهه اخر پیرامون این اثر را آیت الله میرزا مسلم ملکوتی ، در آذربایجان به انجام رسانیده و نتایج آن را در کتاب دو جلدی " مسجد مسجد شد "چاپ وانتشار داده.
  قدیمی ترین نقشه موجود از ارک علیشاه
  گوشه ای از فرسودگی پدید آمده در ازاره های ارک علیشاه تبریز- بهار 1380
  گمانه زنی کاذب باستان شناختی !؟
  به وسیله کارگران شرکت ساختمانی بنیاد مصلی با بیل مکانیکی!؟
  نقشه اولیه مصلای ایت الله خمینی تبریز در محوطه ارک علیشاه تبریز
  * بنای ارک با خطوط پر رنگ هاشور زده در این طرح مشخص شده است – ( مسجد مسجد شد ).

 14. #14
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  وضغیت مسجد یا ارک علیشاه تبربزدر سال 1376

  درتابستان 1376 نگارنده ( علی صدرائی ) که عضو هیات علمی کاوشهای باستانشناختی تپه چشمه علی شهر ری به سرپرستی آقای دکتر محمد رحیم صراف بود ، بادرخواست میراث فرهنگی آذر بایجانشرقی و بنیاد مصلی و بنا به دستور رئیسوقت سازمان میراث فرهنگی کشور ( مهندس کازرونی ) پروژه فوق را نیمه تمامرها نموده و در مورخه 16/4/1376 در معیت استاد گرامی جناب آقای دکتر علیاکبر سرفراز جهت بررسی آثار موجود و کاوش در محوطه تاریخی ارک علیشاه واردشهر تبریز شدیم و به اتفلق کارشناتسانت میراث فرهنگی استان از عرصه اینبنا تاریخی بازدید نمودیم تا مقدمات گمانه زنی و بررسی برای تعیین عرصه وحدود حریم این بنا را فراهم آوریم . ولی قبل از اینکه بتوانیم وارد حریمبنا شویم . یا آن را به وضوح تماشا کنیم ، بنای عتیق ارک را دور تا دورمحصور در دیوارهایی به ارتفاع 3 متر یافتیم . این دیوارها حد فاصل محوطهارک و خیابا های امام خمینی و مرحوم آیت الله طالقانی را شامل می شد.ورودی های محوطه ارک نیز قفل بود و حسب اطلاع ، کلید این ورودی نیز صرفاٌدر اختیار مسئولین محترم بنیاد مصلی قرار دارد.با زحمت بسیار وارد محوطهشد و در کمال تعجب با صحنه ای عجیب مواجه شدیم به طوری که در یک نگاه ،محوطه ای شخم خورده با چاله های متعدد و انبوهی از خاک های آشفته وآسفالتهای کنده شده – به وسیله بلدوزر مشاهده می شد.جمله زیر را آقای دکترسرافراز با دیدن این منظره زشت عنوان نمودند ، که بسیار تلخ و قابل تاملبوده و آن عبارت است از :

  " در اینجا جنایت بزرگ صورت می گیرد و ..."

  وهیات اعزام بعد از مدتی بررس و تامل در محوطه فوق ، به علت تخریب شدن آثارسطحی و زیر سطحی محوطه پیرامون ارک ، امکان پژوهش در محل مذکور را ناممکندیده و بدون کسب نتیجه لازم با دلی پرخون آنجا را ترک کردند.
  " در اینجا جنایت بزرگ صورت می گیرد و ..."

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 15. #15
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***
  ربع رشیدی

  ربعرشیدی که امروزه فقط آثار مختصری از آن باقی مانده از بناهایی است که توسطخواجه رشیدالدین فضل الله، وزیر سلطان محمود غازان ایجاد شده است. بنا درزمان آبادانی شامل 24 کاروانسرای وسیع و 1500 دکان و 30000 خانه و تعدادیحمام و باغ و کارخانه های پارچه بافی و کاغذ سازی و دارالضرب و تولید رنگو نظایر آن بوده است.

  حدود200 قاری قران از کوفه و بصره و شامدایما" و به نوبت در این تاسیسات قرآن را تلاوت می کرده اند و 400 فقیه و100 فقیه و 1000 طلبه در مدارس آن سکونت داشته و به کسب علم مشغول بودهاند .تعداد 50 پزشک حاذق از کشورهای مختلف در دارلشفای آن به معالجهبیماران اشتغال داشته اند. به این ترتیب معلوم می شود كه ربع رشیدی درزمان خود یك شهر علمی با كتابخانه ای حاوی هزاران جلد از كتب معروف زمان وآزمایشگاه های متعدد کشاورزی بوده که در این آزمایشگاهها انواع گیاهاندارویی کشت و تکثیر و آزمایش می شده است. پس از قتل خواجه رشیدالدین فضلالله که در سال 718 هجری ق اتفاق افتاد دشمنان او هر چه را که داشت غارتکردند و این شهر را با تمام تاسیساتش ویران کرده و همه چیز را به غارتبردند. چهار پایه برج ویک پشته خاک و سنگ به جای مانده کنونی از آثار ربعرشیدی نیستند، بلکه پایه های برجهای قلعه ای هستند که در سال 1020 هجریقمری به امر شاه عباس، با تخریب و حمل مصالح ساختمانی بناهای عظیمی چونشنب غازان ، بقایای ربع رشیدی، قلعه ها و سراهای رومیان و قبور شعرا وعرفا و امرای مدفون در مقبره الشعرای سرخاب و دمشقیه آنها را بنا کرده اند.

 16. #16
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***

  وقفنامه ربعرشیدی


  وقفنامهربعرشیدی کتابی است به خط رشیدالدین فضل الله همدانی که در آن به شرح وتوضیح املاک وقف شده برای شهرک علمی ربع رشیدی درتبریز و شرح وضعیت وچگونگی اداره آن پرداخته.

  بر اصالت این نسخه علما، دانشمندان و دیوانیان زیادی از جمله علامه حلی (۶۴۸- ۷۲۶ ق) گواهی دادهاند.

  تنهایک نسخه از این اثر موجود است که در سال 1348 از بازماندگان حاجیذکاءالدوله سراجمیر توسط انمن آثار ملی ایران خریداری و به کتابخانهتبریز اهدا شد. این اثر توسط کتابخانه ملی ایران در سال ۱۳۸۶ به سازمانیونسکو معرفی و در بعنوان اولین اثر ایرانی در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

  این اثر توسط استاد مجتبی مینوی تصحیح و منتشر گردیده است.  منبع : ویکی پدیا و tebyan

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۸۸, ۲۱:۴۹
 2. پدر گرافیک ایران ** استاد مرتضی ممیز **
  توسط hrg1356 در انجمن نقاشی وخطاطی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: جمعه ۱۵ آبان ۸۸, ۱۱:۱۸
 3. مستاجر آدمکش ، پای میز محاکمه
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۴ آذر ۸۷, ۰۱:۱۹
 4. همه چیز درباره استاندارد Iso
  توسط mina در انجمن دانش عمومی
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۸ تیر ۸۷, ۰۲:۳۶
 5. همدم اسرار آمیز ستاره نوترونی
  توسط hrg1356 در انجمن كيهان شناسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۸ شهریور ۸۶, ۰۰:۱۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •