واحد خبر mobile.ir : گوگل بالاخره گوشی Google Phone مورد انتظار یا به عبارت دقیقتر گوشی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]را عرضه نمود. این گوشی، یک گوشی هوشمند مبتنی بر سیستم عامل اندروید استو نخستین گوشیست که از طریق یک فروشگاه آنلاین جدید به فروش می رسد.

درکنفرانس خبری گوگل که در بعد از ظهر روز سه شنبه در دفتر مرکزی این شرکتدر مانتین ویو کالیفرنیا برگزار شد ماریو کوئیروز گوشی جدید Nexus One رابه عنوان یک "اَبَرگوشی" ("superphone") و "نمونه ای از آنچه امکان پذیراست" که بر روی گوشی های مبتنی بر اندروید ارائه شود معرفی نمود. او بهدقت واژه اَبَرگوشی را تعریف ننمود و تنها عنوان داشت که این گوشی دارایقابلیت های بیشتری نسبت به گوشی های هوشمند امروزی است.

کوئیروزهمراه با چند تن دیگر -- منجمله چهره شاخص موبایل - اندی روبین، مدیر عاملHTC - پیتر چو، و حتی مدیر عامل شرکت رقیب یعنی موتورولا - سانجی جها-- در پانل به ایراد سخن می پرداخت. تمامی آنها سعی داشتند تا اذهان رااز نگرانی در مورد آنکه گوگل با سیستم عامل اندروید خود مسیر را تغییرداده و یا گوگل با فروش گوشی با برَند خودش آب را برای شرکای خود در صنعتبیسیم گل آلود می کند منحرف کنند.اعضای پانل معرفی گوشی Nexus One - از راست به چپ: ماریو کوئیروز، اندی روبین، پیتر چو و سانجی جها

باوجود آنکه لقب اَبَرگوشی به گوشی Nexus One اطلاق گردید، اما سخت افزاراین گوشی بسیار ظریف به نظر می رسد. در اصل گوشی Nexus One یک گوشی لوحیشکل نازک با صفحه نمایش لمسی است که توسط کمپانی HTC -- کمپانی که در پشتگوشی های myTouch 3G، T-Mobile G1 و HTC Hero قرار دارد -- ساخته شده.گوشی Nexus One وزنی برابر 4.6 اونس (130 گرم) و ضخامتی برابر 0.45 اینچ(1.14 سانتی متر) دارد. این گوشی دارای یک صفحه نمایش لمسی AMOLED خازنیشیشه ای 480 در 800 پیکسلی 3.7 اینچی و نسل جدید CPU یک گیگاهرتزی اسنپدراگون (Snapdragon) کوالکام بوده و مجهز به نسخه 2.1 اندروید -- ویرایشجدید سیستم عامل موبایل منبع باز گوگل -- است.

از دیگر ویژگی هایسخت افزاری این گوشی می توان به دوربین دارای فوکوس خودکار 5 مگاپیکسلی بافلش LED و قابلیت برچسب گذاری جغرافیایی (Geotagging)، حافظه داخلی 512مگابایتی و یک اسلات مخصوص کارت microSD اشاره نمود. دو میکروفون قابلیتحذف نویز فعال را در محیط های پر سروصدا به منظور بهبود کیفیت مکالمه --همانند ویژگی ای که در هدست های بلوتوث وجود دارد -- فراهم می آورند. بنابه گفته کوئیروز ترکبال بکارگرفته شده در گوشی با دارا بودن LED چندرنگهوظیفه آگاه سازی و اخطار را هم بر عهده دارد و می تواند زنگ خوردن گوشی واخطارهای دیگر را اعلام کند. جک هدفون 3.5 میلی متری و پشتیبانی از بلوتوثاستریو گزینه های چندگانه ای را جهت گوش دادن به موزیک برای عاشقان موسیقیفراهم می آورد.

کوئیروز در خلال کنفرانس خبری به بازگو نمودندوباره ویژگی های مثبت اندروید پرداخت. او در حمله ای مستقیم بهمایکروسافت اظهار داشت: «اندروید هزینه های تولید را کاهش داده و زمانمورد نیاز برای عرضه محصول به بازار (Time to Market) را کاهش می دهد.» ویسپس کمپانی اپل را -- که گوشی آیفون آن امکان اجرای چند برنامه را بطورهمزمان بجز در موارد بسیار محدودی ندارد -- نشانه رفت. کوئیروز گفت:«معماری [اندروید] امکان اجرای برنامه های "همیشه فعال" واقعی را در پسزمینه فراهم می آورد. من می توانم به موسیقی گوش دهم، بازی مورد علاقه امرا انجام دهم، همسرم می تواند به من زنگ بزند و من گوشی را بردارم و با اوصحبت کنم، صحبت را خاتمه دهم و به گوش دادن به موسیقی و بازی کردن ادامهدهم -- بسیار شبیه به آنچه شما بر روی کامپیوتر دسکتاپ خود یا بر روی لپتاپ خود تجربه آن را دارید.» البته کمک CPU یک گیگاهرتزی اسنپ دراگون همدر اینجا اهمیت دارد و باید به اندازه کافی توان اجرای همزمان چندینبرنامه را داشته باشد؛ برخی گوشی های اولیه اندروید در این مورد کند بودند.

نسخه2.1 اندروید پیشرفت های دیگری نیز داشته است، منجمله دارای انیمیشن منویروان تر، پنج پانل جدید صفحه اصلی (Home Screen) و یک ویجت جدید آب و هوادارای یک گراف تعاملی برای نمایش اطلاعات لحظه ای آب و هوا است. اریک تسنگیکی از مدیران محصول گوگل یک تصویر پس زمینه متحرک از یک دریاچه را نشانداد که با نمایش امواج در سطح آب به لمس پاسخ می داد.

همچنینبرنامه ویژه عکس ها (photo app) نمایش سه بعدی جدیدی ارائه می دهد که ازپشته ای از تصاویر برای تعامل با آلبوم تصاویر و بارگذاری سریعتر عکس هااستفاده می کند. گوشی در پس زمینه با آلبوم های پیکاسا همگام سازی نموده وبا تنها یک کلیک ویدیوها را بر روی یوتیوب آپلود می نماید. و در آخر، هرباکس ورود متن قابلیت تشخیص صوت را با پردازش ِ سمت سرور دارد - برخلافنسخه 2.0 اندروید که در آن تنها در برنامه Google Maps Navigation اینامکان وجود داشت.


نمایش تصاویر

تسنگهمچنین پیش نمایش مختصری از برنامه Google Earth بر روی اندروید ارائه دادکه با نماهای پرواز سه بعدی همراه بود. هرچند انیمیشن نشان داده شده کمیبا پرش همراه بود اما برای یک گوشی موبایل چشمگیر بود. گوشی Nexus One ازmodem tethering پشتیبانی نمی کند اما بنا به آنچه متخصص موبایل گوگل --اندی روبین -- در کنفرانس اظهار داشت، در اینجا این یک مسئله استراتژیکنیست و صرفاً یک مسئله فنی است.

نسخه 2.1 اندروید بر روی گوشیNexus One بصورت از پیش تعبیه شده وجود دارد و "ظرف چند روز" در دسترسجامعه منبع باز قرار خواهد گرفت. اما اپراتورها و فروشندگان سخت افزاربرای گوشی های اندروید موجود هر یک باید بطور جداگانه بروزرسانی هایمربوطه را تصویب نمایند.

همانطور که گزارش های اولیه هم حاکی از آنبود، گوشی Nexus One با قیمت 529.99 دلار بصورت آنلاک شده و یا با قیمت179.99 دلار به شرط عقد یک قرارداد سرویس دوساله با T-Mobile به فروش میرسد. نسخه آنلاک شده با سیم کارت های AT&T نیز کار می کند، اما تنهابا سرعت های 2G، چرا که فاقد پشتیبانی از باند 2100 مگاهرتز-- که شرطلازم برای دسترسی به شبکه AT&T 3G می باشد -- است. گوگل در ابتدا و ازامروز هر دو نسخه آنلاک شده و مبتنی بر قرارداد گوشی Nexus One را از طریقیک پرتال آنلاین به آدرس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به فروش خواهد رساند.


فروشگاه آنلاین گوگل

گوگلهمچنین بطور جداگانه، کمپانی های وریزون و ودافون را به عنوان همکار معرفینموده است که نشان می دهد که نسخه CDMA گوشی Nexus One در بهار عرضه خواهدشد. در حال حاضر مشتری ها می توانند گوشی Droid موتورولا را از طریقفروشگاه آنلاین جدید گوگل برای شبکه وریزون خریداری نمایند.

یکاظهار نظر شفاهی هم از طرف پیتر چو -- مدیرعامل HTC -- بیان شد که عنواننمود گوشی Nexus One تنها آغازیست بر آنچه با مدل تجاری جدید گوگل امکانپذیر است. در پاسخ به سؤال گزارشگری در مورد اینکه گوگل چگونه قصد دارد ازمشکل AT&T در ارائه پوشش لازم برای مشتری های iPhone اجتناب کند،چو بر روی تمایز میان سرویس فراهم شده توسط اپراتور و خود گوشی موبایلتأکید نمود.

چو گفت: «من بر این باورم که یک اپراتور فرآیند عرضهخودش را به مشتری هایش خواهد داشت. این [فروشگاه آنلاین] یکی از کانال هایاضافه برای مردم است که انتخاب های گوناگونی را پیش رو دارند و نیز اینیکی از راه هایی است که ما می توانیم نوآوری های خودمان را کمی زودتر بهمنصه ظهور برسانیم.» -- شاید این گفته اشاره ای به فرآیند های طولانیمربوط به تأیید گوشی اپراتورهای ایالات متحده آمریکا و معامله هایانحصاری، که معمولاً باعث ناامیدی فروشندگان گوشی و نیز مشتریان می شودباشد.

در ادامه، سانجی جها مدیر عامل موتورولا نگرانی ها در مورداحتمال تأثیر گوشی Nexus One بر روی فروش گوشی Droid موتورولا را رد نمودو چند تعبیر خوب از رقیب خود در HTC بیان داشت. او گفت: «من گمان می کنمکه Nexus One گوشی خوبی است. و فکر می کنم گوشی Droid هم یک گوشی خوب است.گمان کنم ما گوشی Droid را به نرم افزار جدید [اندروید 2.1] بروزرسانینمائیم. پیتر [مدیر عامل HTC] و من با هم رقابت می کنیم، اما هر دوی ما ازاکوسیستم [اندروید] پشتیبانی می کنیم. به نظر من امروز اندروید اکوسیستمیبا سریعترین میزان رشد است. فکر می کنم این در نهایت به نفع تمامی ما کهدر آن مشارکت میکنیم است.»

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به نقل از پی سی مگزین