جشن پایان سال جهانی نجوم در شب یلدا / آغازی برای صلح ستارگانعضو شورای مرکزی پروژه صلح ستارگان از جشن پایان سال جهانی نجوم در شب یلدا خبر داد و گفت: همزمان با پایان یافتن سال جهانی نجوم مراسمی از سوی انجمن صلح آسمانی و با همکاری مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در شب یلدا برگزار می شود.


آیرین شیوایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نزدیک شدن پایان سال جهانی نجوم (سال 2009 میلادی) گفت: در راستای پروژه صلح ستارگان یکی از پروژه های ویژه سال جهانی نجوم اختتامیه این سال را در شب یلدا جشن در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار می شود.

وی با اشاره به آغاز به کار این پروژه همزمان با آغاز سال جهانی نجوم افزود: یک سال پیش در شب یلدای سال 1387 عده ای از منجمان آماتور ایرانی گرد هم آمدند و پایه های پروژه صلح ستارگان را همرمان با آغاز سال جهانی نجوم پی ریزی کردند که بعدها به عنوان یکی از پروژه های ویژه سال جهانی نجوم انتخاب شد.

شیوایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 30 گروه از 27 کشور جهان عضو این پروژه هستند، اظهار داشت: هدف اصلی این پروژه ترویج علم نجوم و صلح میان انسانها است. گروههای عضو این پروژه در سراسر دنیا برنامه های رصدی مشترکی را در طی یک شب با کشورهای همسایه خود برگزار می کنند تا نشان دهند آسمان، مرزی نمی شناسد و برای همه یکسان است.

عضو شورای مرکزی پروژه صلح ستارگان با بیان اینکه پس از گذشت یک سال اعضای صلح ستارگان قصد دارند اختتامیه سال جهانی نجوم را در شب یلدا جشن بگیرند خاطرنشان کرد: این مراسم به معنای پایان پروژه صلح ستارگان نخواهد بود بلکه آغازی برای این پروژه به شمار می رود چرا که صلح و نجوم پایانی ندارند.

وی به جزئیات برنامه های این مراسم اشاره کرد و ادامه داد: این مراسم در روز یکشنبه مورخ 29 آبان ماه جاری از ساعت 17 الی 19 در سالن آسمان نمای مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار خواهد شد. ارائه گزارش فعالیت "پروژه صلح ستارگان در سال جهانی نجوم در ایران و جهان" توسط شورای مرکزی پروژه، اعلام چشم انداز آینده صلح ستارگان به عنوان میراث زنده سال جهانی نجوم و برگزاری میزگرد آزاد از برنامه های این شب است.