برخی ازباستان شناسان می گویند، به کاربردن رنگ به عنوان یک سمبل ممکن است در حدود دویست هزار سال پیش در آفریقا شروع شده باشد.

به گزارش شبکه BBC ، مطالعه آثارکشف شده در منطقه ای در جنوب زامبیا در قاره آفریقا، فرضیه آغاز به کار بردن رنگ در ارتباطات میان انسان ها در این منطقه را مطرح کرده است.

لارنس بارهام پژوهشگر دانشگاه لیورپول با مطالعه ابزارها و اشیای به جا مانده از یکی از نخستین تمدن های بشری در زامبیا می گوید در میان یافته های باستان شناسی در این منطقه ترکیبی از رنگ های مایع یا جامد به دست آمده که احتمالا برای نقاشی یا نشانه گذاری روی بدن به کار می رفته است.

تا کنون گفته می شد نخستین نمونه مشابه کاربرد رنگ به صدهزار سال پیش برمی گردد.

در تاریخ تکامل بشر همواره زمان آغاز به کاربردن نشانه ها برای برقراری ارتباط یکی ازموضوع های مورد بحث باستان شناسان بوده است.

تا پیش از این، نقاشی های روی صدف در منطقه ای در خاورمیانه به عنوان قدیمی ترین سند به کار گیری رنگ توسط بشر شناخته می شد.

اما دکتر بارهام می گوید چه بسا بشر زودتر از آنچه یافته های باستان شناسی نشان می دهد، به این قابلیت دست یافته باشد.
او می گوید:

«به عنوان یک باستان شناس، بسیار مایل هستم بدانم چه زمانی استفاده از رنگ به عنوان یک نماد آغاز شد زیرا نمادگرایی رنگ با به کار بردن زبان همراه بوده است».

دکتر بارهام در جشنواره انجمن علوم بریتانیا گفت:

«استفاده از رنگ به عنوان نماد سرآغازی بر برقراری ارتباط کلامی بوده است، بنابراین ما در حال مطالعه برای کشف نشانه هایی از پیدایش زبان هستیم».

دکتر بارهام در طول ده سال گذشته در منطقه ای درجنوب زامبیا که «توین ریورز» نام دارد و یک مجموعه غار قدیمی در آنجا وجود دارد، کار کرده است.

گفته می شود بشر حدود صد و هفتاد تا سیصد هزار سال پیش در این ناحیه ساکن شده بود.

ولی اینکه چه نوعی از انسان در آن منطقه زندگی می کرده است هنوز نامشخص است. با این همه قسمت هایی از استخوان بشراولیه در این منطقه کشف شده است که می تواند به انسان هایدلبرگ متعلق باشد.

این نوع انسان جد بشر امروزی خوانده می شود و مانند انسان امروزی، مغزی بزرگ داشته است.

دکتر بارهام می گوید

انسان ساکن در این منطقه زامبیا از گل اخری برای به دست آوردن رنگ استفاده می کرده و با استفاده از این فن آوری، رنگ های مختلف می ساخته است. در این منطقه گل اخری به رنگ های قرمز، زرد، قهوه ای، صورتی، سیاه و حتی ارغوانی وجود دارد. به این ترتیب آنها می توانسته اند با ترکیب آن با چربی حیوانات رنگ به دست آورند.

با این همه باستان شناسان می گویند هنوز به نشانه های بیشتری برای پذیرش اینکه که کاربرد رنگ از این منطقه آغاز شده بود، نیاز دارند.

منبع:دانشنامه رشد