مقامات فدرال آمریکا سرگرم تحقیق از پرونده ایهستند که موضوع آن انتقال غیر قانونی دو هلی کوپتر با فناوری بالا ازآمریکا به ایران است .

به گزارش عصر ایران و به نقل از خبرگزارییونایتد پرس ، روزنامه " دالاس مورنینگ نیوز" ، چاپ تگراس آمریکا ، روزیکشنبه در گزارشی در این باره نوشت که مأموران فدرال آمریکا سرگرم تحقیقاز دلالان مظنون ایتالیایی هستند که به گمان مقامات فدرال آمریکا درتلاش بوده اند بر خلاف مقررات بازرگانی آمریکا یک فروند هلیکوپتر ساختآمریکا را که بیش از یک سال پیش برای حمل به ایران خریده بودند به ایرانتحویل بدهند. آن هلیکوپتر از آن زمان تا کنون در تگزاس تحت توقیف بوده است.

مامورانتحقیق فدرال آمریکا به این روزنامه آمریکایی گفته اند که آنهابه یک شرکت ایتالیائی مظنون هستند چرا که از نظر آنها ممکن است اینشرکت قبلاً نیز دو فروند هیلکوپتر آمریکائی به ایران حمل کرده باشد و درنظر داشته این هلیکوپتر جدید را نیز بر خلاف مقررات تحریمی آمریکابه ایران بفرستد .

مدارک نشان میدهد که هلیکوپترهای مورد بحث ازیک شرکت مکزیکی خریداری شده و قرار بوده از طریق تگزاس به ایتالیا حمل شودتا از آنجا به مقصد ایران فرستاده شود.

هلیکوپتر توقیف شده که هشتمیلیون دلار ارزش دارد و گفته می شود که یکی از آن هلیکوپترها به دستگاهدید شبانه و فناوری " اتوپایلوت "مجهز بوده که به موجب قوانین آمریکا صدورچنین هلی کوپتری با این سطح از فناوری به ایران ممنوع می باشد . این نوعهلیکوپتر در آمریکا برای مصارف غیرنظامی به کار می رود.

مقاماتفدرال آمریکا گفته اند تا زمان تکمیل شدن تحقیقات تیم بازرسی ، این هلیکوپتر توقیف شده در یک آشیانه در شهر آرلینگتون تگزاس نگاهداری می شود .

مامورانتحقیق پرونده ، هنوز شواهدی مبنی بر دست داشتن شهروندی آمریکایی در اینمعامله غیر قانونی ندارند و از این حیث هنوز علیه هیچ شهروند آمریکاییاقامه دعوا نشده است .
air-mag.blogsky.com