نام محلي: پورتوگال
نام قديمي: لوستيانا
مساحت: 92/135 كيلومتر مربع (صدو دهمين كشور جهان)
جمعيت: 9/900/000 نفر در سال ( 2000هفتاد و نهمين كشور جهان)
اميد به زندگي: زنان 79/2 سال، مردان 72 سال
توزيع جنسي: مرد 48/16 درصد و زن 51/84 درصد
_ مردم ليسبون به سنتها و رسوم قديمي بسيار پايبندند، حتي نوجوانان و جوانان نيز ارزش خاصي براي گذشتگان قائل هستند.

_ زنان اين شهر دوست دارند از لباسهايي استفاده كنند كه گلدوزي شده است، همچنين غذاي مورد علاقه مردم ليسبون، ماهي و هشتپا در ابعاد كوچك و بزرگ است. روزهاي آفتابي و تعطيل اكثر مردم به بيرون از خانه ميروند و نهار و شام خود را در رستورانهاي خيابان ميل ميكنند. منظور از رستورانهاي خياباني، رستورانهايي است كه ميز و صندليهاي رستوران در پيادهروهاي خيابان قرار دارد.
_ زنان شهر ليسبون، علاقه وافري به بدليجات دارند و كمتر از طلا و جواهرات استفاده ميكنند، آنان طبق رنگ لباس و كفش خود بدليجات تزييني به كار ميبرند.
_ مترو يكي از مهمترين وسايل نقليه عمومي در شهر ليسبون است البته قطار برقي قديمي نيز در چند خيابان به صورت نمادين ديده ميشود. همچنين اكثر فروشگاهها و مغازهها بين ساعت 21 الي 22 شب، تعطيل ميشوند و تا ساعت 11 شب در خيابانها سكوت و تاريكي برقرار است.
_ مردم كشور پرتغال علاقه وافري به ورزش فوتبال دارند. در روزهاي شنبه و يكشنبه كه ليگ فوتبال آنان برگزار ميشود، ورزشگاههايشان پر از جمعيت است، سه باشگاه پورتو، بنفيكا و اسپورتينگ ليسبون از تيمهاي پرطرفدار اين كشور هستند.
_ مهاجران زيادي از اهالي كشورهاي آفريقايي در شهرهاي پرتغال زندگي ميكنند كه در حال حاضر جزو شهروندان پرتغالي به حساب ميآيند.


ليسبون، شهر فاطيما

كشور (پرتغال) در جنوبغربي اروپا واقع است و پايتخت آن شهر (ليسبون) است. زبان رسمي مردم اين كشور پرتغالي از شاخه زبانهاي لاتين است. كشور پرتغال تا چندي پيش حكومت پادشاهي داشت، اما با شورش مردم و گريز پادشاه به برزيل، اين كشور داراي حكومت جمهوري شد.كشور زيبا و ساحلي پرتغال، واقع در قاره سبز اروپاست و يكي از بهترين مراكز توريسم اروپا ميباشد.

ليسبون، پايتخت اين كشور به صورت يك شهر بندري در مجاورت درياست. ليسبون، يكي از گذرگاههاي بسيار قديمي و پل ارتباطي كشور پرتغال محسوب ميشود.شهر ليسبون سالانه هزاران توريسم را پذيراست. خانههاي ويلايي و قديمي، با رنگهاي متنوع، شيروانيهاي سفالي، سنگفرشهاي زيبا، موزه و آثار باستاني متعلق به دوران (ماژلان) و (كريستف كلمب) به همراه طبيعت وحشي، از جمله جذابيتهاي ديدني اين شهر محسوب ميشود. در سال 1988 تحولات زيادي در اين شهر رخ داد. پس از امضاي قراردادهاي توريستي با كشورهاي ژاپن و آمريكا، تعداد زيادي از بازديدكنندگان و جهانگردان، براي مشاهده بندر ليسبون به اين شهر پا گذاشتند. لذا از اين سال به بعد، مقامات دولتي، به بازسازي و زيباسازي بندر ديدني ليسبون دست زدند.

گفتني است، مراكز خريد در ليسبون كه در مركز شهر واقع هستند از جمله بهترين و مجللترين مراكز خريد دنيا محسوب ميشوند... همچنين ليسبون يك شهرك (شكلات) دارد كه در اين شهرك، كارخانجات شكلاتسازي، به شيوه مدرن و سنتي ديده ميشود. اين شهرك آنقدر زيبا و داراي شكلاتهاي خوشمزه است كه جهانگردان را ساعتها به خود مشغول ميكند. هر ساله در ليسبون، فستيوال موسيقي برگزار ميشود كه از جمله زيباترين جشنهاي اين كشور است. اگر از كوچههاي ليسبون عبور كنيد ميتوانيد رستورانهاي بسيار مدرن و در كنارش كافههاي سنتي را به همراه دكوراسيون آثار چوبي، پوست حيوانات و عاج فيل و گوزن ببينيد. مردم شهر ليسبون بسيار مذهبي و اكثرشان پيرو دين كاتوليك هستند و در خيابانها به وفور راهبهها و كشيشها به چشم ميخورند.
در شمال شهر ليسبون، دهكده (فاطيما) قرار دارد كه حدود نود سال پيش، سه بچه روستايي در اين منطقه، بانويي خوش سيما را بر بالاي تپه مشاهده كردند كه خود را فاطيما معرفي كرد. به گفته آنان، اين بانوي نوراني، حضرت فاطمه (س- ) دختر پيامبر اسلام - بوده است. هماكنون در اين دهكده، پيكرهاي از اين بانوي مطهره را بنا نهادهاند و هزاران جهانگرد براي مشاهده اين پيكره و حاجت گرفتن، به ليسبون ميآيند و از آنجا سوار اتوبوس شده و به دهكده فاطيما ميروند.