کوچکترین آدم برفی دنیا قبل از آغاز بارش برف ساخته شد


دانشمندان انگلیسی با آغاز فصل سرما و قبل از آغاز بارش برف در کشورشان برای اولین بار موفق به خلق کوچکترین آدم برفی در جهان شده اند که اندازه آن تنها یک پنجم عرض یک تار موی انسان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، متخصصان در لابراتوار ملی فیزیک در غرب لندن پیکره مینیاتوری ساخته اند که عرض آن تنها 0.01 میلیمتر است. این متخصصان بدون نیاز به چرخاندن گلوله های برفی بر روی زمینی پوشیده از برف، برای ساختن آدم برفی خود از نانو ذرات تغییر یافته استفاده کرده اند.

این نانو آدم برفی از دو توپ کوچک قلع، ماده ای که برای پوشش دادن لنزهای میکروسکوپها مورد استفاده قرار می گیرد، ساخته شده که به واسطه پلاتینیوم به یکدیگر جوش داده شده اند.چشمها و لبهای خندان آدم برفی با استفاده از پرتو یونی متمرکزی به وجود آمده و ذره کوچکی از پلاتینیوم به عنوان بینی بر روی صورت آدمک شکل گرفته است. این آدم برفی نانویی توسط دیوید کاکس عضو پروژه ردیابی کوانتوم در لابراتوار ملی فیزیک لندن ساخته شده و تصویر آن نیز توسط وی به ثبت رسیده است.

بر اساس گزارش تلگراف، لابراتوار ملی فیزیک غرب لندن یکی از برترین و بزرگترین مراکز علمی و تحقیقاتی انگلستان به شمار رفته و در سطح جهانی نیز به عنوان بزرگترین مرکز در ارائه و استفاده از دقیق ترین استانداردهای اندازه گیری شناخته می شود.