نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: پدر گرافیک ایران ** استاد مرتضی ممیز **

 1. #1
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پدر گرافیک ایران ** استاد مرتضی ممیز **

  زنده یاد استاد مرتضی ممیز

  مرتضیممیز متولد 4/6/1315 تهران، میدان مولوی و فرزند محمدعلی و خانم کوچک،سرانجام در شب ِ 4/8/1384 چشم از جهان گرافیکی خود فرو بست. جهانی که خودساخت و ساخت و به اتمام رساند. مرتضی ممیز در سال 44 از دانشکده هنرهایزیبای تهران فارغ التحصیل شد و سه سال بعد گواهینامه ی طراحی غرفه وویترین و معماری خود را از مدرسه عالی هنرهای تزیینی ِ پاریس دریافت نمود.گفتنی است دوره اخذ لیسانس ممیز 11 سال به طول انجامید و ممیز در این دورهبه کارهای مختلفی چون کار در آتلیه گرافیکی و... مشغول بود. سیمای کاریشدر این دوره در آثار متعدد روی جلد و پوستر نمایان می نمود. آثارش در اینزمان نگاهی نخبه گر و پیشرو داشت. همچنین درگیری های فکری ممیز با نسلقدیمی که گرافیک را در آثاری خرد و همه فهم ِ لاله زار درک می کردند باعثگردید تا همواره با نظام گرافیکی ِ کم توانی در جامعه مواجه گردد که در آنگرافیست، تکنیسین خوانده می شد و اعتبار وی تنها به پول درک می گردید.شاید همین نظام کم توان باعث شد تا در سال 48 پیشنهاد ایجاد رشته گرافیکرا به دانشکده ی هنرهای زیبا بدهد. بنیانگذاری این رشته برای دانشجویانهنر باعث گردید تا سیستم ناقص گرافیک که بدست ناتوان(و یا کم توان) نقاشاناداره می شد و می رفت به سمت انحطاط برود، جان بگیرد و تلاشی را برای پاگرفتن در خشکزارِ این سرزمین آغاز کند و در ادامه گرافیستهایی نوجو پدیدآیند و برگ تازه ای از آثار گرافیک را بازگشایی نمایند.

  تااین زمان(1348) مرتضی ممیز به غیر از طراحی گرافیک برای کتابها و پوسترها،تلاشی را تحت عنوان مدیرهنری در مجلاتی چون ایران آباد(39) کتاب و کیهانهفته(40و41)، فرهنگ(40) کاوش(42و43)، نگین(44) آغاز نمود. مجلاتی که نحوهو سبک کاری ممیز را در جامعه تثبیت و معرفی نموده است. آثار ممیز در ایندوره در کتاب هفته به چنان پرکاری و دوره ی خلاقی بدل می گردد که نام ممیزرا به عنوان گرافیستی مولف و کم نظیر بر سر زبانها می اندازد. همچنینادامه کار ممیز در نشریات فرهنگ و نگین، راه را برای ورود گرافیستهای جوانو نوجوی دهه ی 40 مانند فرشید مثقالی باز می نماید. آثار روی جلد ممیزبرای نشریه کتاب هفته نمونه هایی از چاپ (سیلک و لیتوگرافی) موفق وخلاقانه ای است که ارزشهای گرافیکی بسیار مفیدی را با خود به همراه دارد.تصویرسازی های درون کتاب نگاه نوجو و بی قرار او را که کمی متاثر از آثارگرافیکی اروپای شرق به خصوص لهستان و شوری سابق می نمود را داراست. ایننگاه چنان از ف_*ل_ن*__ر مرتضی ممیز گذشت که تاثیر آن را بر جریان گرافیکو آثار گرافیستها می توان مشاهده نمود. روی جلدها در نگین و فرهنگ و زندگینمونه ی برخورد خلاق و گرافیکی با موضوعاتی چون مشاهیر و ادبا می باشد کهاگر چاپ نا مرغوب آن زمان را در دست پر خمیر ممیز، جذاب و حتی شاهکاربدانیم، کم بیجا نگفته ایم. در این دوره، صنعت چاپی که جای چندانی برایمانورِ تونالیته ها و رنگها ندارد با طراحی و شگردهای ممیز به دوره ای ازکارهای خلاق و متفاوت بدل گردیده است و راه را برای ورود آثارِ آوانگارددر گرافیک می گشاید. می بایست به یاد آوریم در این دوره گرافیست از مرزبرش کاغذ خود هم مطمئن نبودند و حاصل چاپ شده آثارشان معمولا فرق زیادی بانمونه طراحی شده داشته است ولی ممیز با مصالحه، سعی در ایجاد فضای کاریخلاق و پویا به نفع خویش می نماید. ممیز در این آثار به هیچ وجه گرفتارتولید آثاری صرفا ً تکنیکی نگردیده و همواره ابزار را در راه بیان ایده هاو افکارش به کار بست.

  چندان مبالغه نخواهد بود اگر بگوییمواژگان گرافیکِ آکادمیکِ امروز، عمری به اندازه ی مرتضی ممیز دارد یا شایدبهتر بگوییم عمری وابسته ی به مرتضی ممیز دارد. همچنین او از سال 48تاکنون با تربیت خیل بسیاری از دانشجویان گرافیک تاثیر مثبتی بر ارتقاء وشناخت گرافیک در بین جامعه ی ایرانی داشت. ممیز علاوه بر دانشکده ی هنرهایزیبا در دانشکده ی هنرهای تزیینی و دانشگاه فارابی نیز تدریس نمود و رییسانتخابی کمیته هنرهای تجسمی یونسکو در تهران بوده است. عضو InternationalAdvertising Association نیویورک تا سال 54 بوده است و از سال 56 تاکنوننیز یکی از اعضای انجمن بین المللی طراحان گرافیک محسوب می گردد. علاوه براینها وی عضو موسس و رییس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران ومشاور هنری و داور چندین بینال و نمایشگاه در داخل و خارج از ایران محسوبمی گردد.
  در ادامه فعالیت مرتضی ممیز در دهه چهل، وی مدیر هنرینشریات ِ فرهنگ و زندگی(48تا57)، رودکی(50 تا57)، سینما(53و54)، معماری وهنر ایران(66)، کلک(69تاکنون)، نگاه نو(70تا78)، شریف(72تا80)، تصویر(71)،Silk Road(73و74)، فصلنامه خاورمیانه(73)، گفتگو(73تاکنون)، پیامامروز(73تا79)، زمان(73تا79) و جشنواره ی جهانی فیلم تهران(52تا56) نیز بهشمار می آید.

  در حوزه ی تئاتر نیز با آثار «دیکته و زاویه»نوشته غلامحسین ساعدی و کارگردانی رشیدی در سال47 آغاز به کار نمود وطراحی صحنه ی این کار را بر عهده داشت و در ادامه طراحی صحنه هایی چونپرواربندان(ساعدی)، لئوکادیا(ژان آنوی- سمندریان)، وای برمغلوب(ساعدی-رشیدی)، بازرس(گوگل-انتظامی) و...و همچنین طراح نورِ بازگشتینیست(گلچهره سجادیه)، دندون طلا(داود میرباقری) و... را خلق نموده است. اوعلاوه بر آثار پوستر فیلم مانند ستارخان(علی حاتمی)، طبیعت بی جان(سهرابشهیدثالث)، مادر(علی حاتمی)، هامون(داریوش مهرجویی) و... سه انیمیشن کوتاهبا عنوانهای: آنکه عمل کرد و آنکه خیال بافت(50)، یک نقطه ی سبز(51) وسیاه پرنده(52) را در پرونده خویش دارد. همچنین تصویرگر کتابهای بسیاریبرای کودکان و نوجوانان محسوب می شود که مطرح ترین آنان مانند «اینکخورشید» نگاهی بسیار خلاق و جذاب در مقوله تصویر دارد، نگاهی پویا بهپدیدآوری تصویرسازی کتاب کودک با مصالح تکرارشونده و درک مناسب از ویژگیهای تصویر در خدمت متن. در تصاویر این کتاب با استفاده از فنون دستگاه کپیتصاویر طراحی شده توسط خود ممیز تکرار و کنار یکدیگر کلاژ گردیده است.آثار این کتاب نشان از هوش بالای طراح در گزینش و استفاده از تکنینک دارد.همچنین کتاب «قصه های قرآن» که یکی از معروفترین آثار وی با تکنیک «اسکراچبرد» به حساب می آید راهی تازه در تهیه ی تصویر سیاه و سفیدِ کتابهاینوجوانان می باشد. اتفاقی که تاثیر آن را در آثار تصویرگران هم نسل و بعداز خود به صورتی جدی می توان پیدا نمود. تمام آثار چاپ شده و فعالیتهایگذشته وی در اعتلای گرافیک و گذر از «کم دانسته ها» موثر و توانا بوده است.

  مرتضیممیز علاوه بر دهها عنوان مقاله، نقد و گفتگو، آثاری را در هیبت کتاب بهطبع رسانیده است که از جمله آنها می توان طراحی و نقاشی( وزارت آموزش وپرورش-51)، Graphic art in iran(شورای عالی فرهنگ و هنر-53)، طرح تزیینی ونقشه کشی (وزارت آموزش و پرورش-54)، نشانه ها(چهاررنگ-62)، طراحیاعلان(ویلهم-1984-آلمان)، تصویر و تصور(اسپرک-68)، طراحی روی جلد(ماهریز-80)، طراحی اعلان جلد2(مرکز-81)، طراحی نشانه جلد2(ماه ریز-81) را ذکرنمود.

  اگرچه در سالیان اخیر چندان کار گرافیک نمی کرد و شایدبهتر بگوییم آثار چندان خوبی نداشت(آنطور که مرتضی ممیز را می شناختیم)ولی در شکلی تازه (به قول قباد شیوا دیپلمات فرهنگی شده بود و سعیبسیاری در تشکیل انجمن صنفی و ایجاد بستری برای حضور گرافیست ها از خودنشان داد که نتایج آن در شکل گیری نهادهای مختلف و گروههای هنری می توانجستجو کرد و فضای راکد گرافیک با تک عنوان نشریه گرافیکی و یک بینال دست وپا شکسته را (به همراه هم نسلان دیگر) تبدیل به جریانی از گروههای مختلفگرافیکی، بینالها و نمایشگاههای متعدد نمود که نیاز است تا از طرف نسلحاظر ادامه یابد. جریاناتی چون بینال پوستر، نمایشگاه روی جلد کتاب،پوسترهای تجربی و نمایشگاه تایپوگرافی و.... وی با برپایی و تشویق مجلاتمختلف گرافیک و چاپ و معرفی هنرمندان و هنر گرافیک ایران به جهان راهی رابه جوانمردی در زندگی طی نمود.

  روحش شاد!  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 2. #2
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: پدر گرافیک ایران ** استاد مرتضی ممیز **

  (تاریخ ثبت شده بر اساس اطلاعات کتاب "روی جلد"های مرتضی ممیز- چاپ ماه ریز می باشد)

  طرحی از شمس تبریزی


  طرحی از مولوی  نیما یوشیج


  قمر الملوک وزیری  صادق هدایت
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۸۸, ۲۱:۴۹
 2. *** آثار باستانی شهر حماسه ها ، تبریز ***
  توسط HRG در انجمن باستان شناسی
  پاسخ ها: 19
  آخرين نوشته: شنبه ۰۸ اسفند ۸۸, ۲۲:۲۷
 3. مستاجر آدمکش ، پای میز محاکمه
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۴ آذر ۸۷, ۰۱:۱۹
 4. همه چیز درباره استاندارد Iso
  توسط mina در انجمن دانش عمومی
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۸ تیر ۸۷, ۰۲:۳۶
 5. همدم اسرار آمیز ستاره نوترونی
  توسط hrg1356 در انجمن كيهان شناسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۸ شهریور ۸۶, ۰۰:۱۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •