نمایش نتایج: از شماره 1 تا 13 , از مجموع 13

موضوع: اقتصاد خانواده

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  اقتصاد خانواده

  با خسيسي همسرمان چه کنيم ؟

  نويسنده: ديانا رحمتي
  همهما مي دانيم که خساست امري ذاتي است نه اکتسابي . پول و درآمد براي اينافراد تمام زندگي است . آنها محبت را با پول مي سنجند و حتي هديه اي که ميخرند بر کيفيت و نوع آن توجه اي ندارند . در منزل اين افراد تصميم گيريبراي خريد هر وسيله ساده اي بايد بااجازه آنان باشد و براي صدور اين مجوزنيز بايد دلايل قانع کننده اي ذکر شود ترس از بروز واکنشي نامطلوب از سويآنان بر همه رفتارها و روابط زندگي سايه مي اندازد و آزادي عمل را ازهمهافراد خانواده سلب مي کند . اين افراد در برآوردن نيازهاي فردي خود نيزامساک و خساست به خرج مي دهند تا حدي که سلامتي آنها هم ممکن است به خطربيفتد .
  از اين روست که امروزه زنان خانه دار که البته تعداد آنهاروز به روز در حال کاهش است از اينکه بايد براي دريافت هزينه هاي شخصي وتامين مخارج زندگي به دستان همسر خود نگاه کنند ، بيشتر از نسل گذشته عذابمي کشند و شايد به همين دليل است که دختران امروزي قبل از تشکيل زندگيمشترک به فکر يافتن کار و شغلي حتي با حقوق اندک براي خود مي افتند .خصوصاً وقتي مردان خانواده افراد سخاوتمندي نباشند و بخواهند بر تماممخارج زندگي به نوعي کنترل و نفوذ داشته باشند ، در چنين صورتي واقعاًادامه زندگي براي زني که استقلال مالي ندارد دشوار است .
  از نظر روانشناسان خساست يک نوع مشکل رواني است که افراد مبتلا به آن در همهرفتارهايشان دچار خست و امساک هستند . به لحاظ علمي ، خساست در شيوه خرج وپس انداز کردن ، رفتارهاي فردي و اجتماعي . ناتواني در برقراري ارتباط باديگران ، گوشه گيري ، امتناع از حضور در جمع ، توجه بيش از حد به رفتارهايديگران و بررسي رفتارهاي آنها به قصد انتظار مشاهده مي شود .
  تازماني که فرد خسيس مجرد است خساست او فقط موجب تنها ماندن وي و دوري ازجمع مي شود ، ولي وقتي تشکيل خانواده مي دهد اين مشکل رفتاري به مرورفاصله عميقي را ميان او و همسرش به وجود مي آورد ، چرا که او نمي تواندنيازهاي عاطفي و روحي و رواني همسرش را برآورده کند . حتي مردان خسيسهميشه از رفتارها و تلاش هاي فرزندانشان ناراضي هستند و آنها بر خلافوالدين ديگر که براي فرزندانشان هزينه مي کنند و به دنبال موفقيت آنهاهستند ، نه تنها هيچ تلاش و کمکي براي پيشرفت آنها نمي کنند ، بلکه فقط ازفرزندان خود توقع دارند .

  طاقتم طاق شده است :
  يکي از شکاياتخانم هاي خانه دار از همسران خسيس شان اين است که در دادن خرجي منزل بيشاز اندازه امساک مي کنند . خانم خانه اي که خود را در واقع محرم اسرار وشريک همسر خود مي داند از اينکه همسرش به هنگام خروج از منزل و رفتن بر سرکار مبلغ ناچيزي به عنوان خرجي يک روز بر روي اوپن آشپزخانه قرار مي دهدشکايت و گله گذاري مي کند و مي گويد : او که مي داند با اين پول چيزي نميتوان خريد اگر او بيشتر از اين مبلغ بگذارد آيا فکر مي کند من دشمن اوهستم و تمام پول ها را حيف و ميل مي کنم . در حالي که اگر آن پول بيشتر ازنياز من باشد من حتماً آن را ذخيره خواهم کرد و براي روز بعد که نياز دارماستفاده مي کنم . به اعتقاد يکي از خانم هاي خانه دار ، بدترين روش ممکنآن است که يک خانم هر روز به دست شوهرش نگاه کند و براي هر خريد حتي يکخريد کوچک منتظر باشد که همسرش به او پول بدهد . خصوصاً اينکه همسرش ازخصلت خساست باشد .
  خانم مسني که سال ها با خساست همسرش کنار آمده بودمي گويد : يک عمر با خساست همسرم ساختم و چيزي نگفتم ولي امروز ديگر طاقتمتمام شده و مدام با همسرم بدخلقي مي کنم بعضي موقع ها فکر مي کنم بايدانتقام آن روزهاي جواني که مي توانستم خوب زندگي کنم ولي نتوانستم را ازاو بگيرم .
  يا خانم 50 ساله اي که مدام بايد براي خريد هر وسيله اياز منزل به شوهرش جواب پس بدهد ابراز نارضايتي مي کند و مي گويد : مگر منانسان نيستم آيا از خودم اين اختيار را ندارم که براي يک بار هم شده برايدلم از يک لباسي که خوشم آمده بتوانم براي خودم آن را خريداري کنم و مجبورنباشم براي خريد آن به همسرم پاسخگو باشم . تا کي ما زن ها بايد براي هرکاري به همسرمان پاسخ بدهيم و تمام فکر و زندگي مان اين باشد که چگونه خرجکنيم تا همسرمان اعتراضي نکند و او راضي باشد .

  آنچه که زنان بايد انجام دهند :
  درکنار خساست هاي مالي مردان و سختگيري هاي آنان بر زنان نبايد از ولخرجيهاي برخي زنان هم به راحتي گذشت . بسياري از زنان خانه دار که رنج کسبدرآمد را نکشيده اند و از مخارج زندگي آگاهي ندارند توقعات زيادي ازهمسرانشان دارند . آنها بدون اينکه بدانند همسرشان توانايي مالي تامينتمامي هزينه هاي زندگي را به ميزاني که آنها مي خواهند دارند ، فقط ميخواهند به خواسته هاي مالي خود برسند .
  اين گونه رفتارها نيز بهمانند خساست مردان که قبلاً نيز گفته شد مي تواند فاصله عميقي را در روابطزن و شوهر ايجاد کند در حالي که بايد به ياد داشت که تنظيم برنامه خانوادهبر اساس درآمد شوهر موضوعي است که بايد با دقت تمام از سوي خانم خانه صورتبگيرد و چون نمي توان درآمدها ، خرج ها و خلق و خوي افراد را با يکديگرتطبيق داد اين کار بايد توسط خانم خانه و بر اساس تجربيات خود او انجامشود .

  راهکار :
  زنان بايد بدانند که بيماري همسر خسيسشاندرماني ندارد ، فقط بايد با او مدارا کنند و به عبارت ديگر او را تحملکنند هر چند که سخت و دشوار است . به اعتقاد روان شناسان مقابله به مثل بااين افراد نتيجه اي نمي دهد شايد موجب تشديد رفتار آنان نيز بشود .بنابراين اگر تصميم به خريد وسيله اي براي منزل را دارند قبل از خريد باهمسرشان مشورت کنند چرا که در غير اين صورت ممکن است با جنجال همسرشان روبه رو شوند . زماني که از رفتار او ناراحت مي شويد با او دعوا نکنيد بلکهبا لحني ملايم به او توضيح دهيد که اين رفتار او باعث ناراحتي و خجالت شماشده است و او را به رفتاري منطقي تر تشويق کنيد . به فرزندان خود نيزرفتار مقابله به مثل با پدر را ياد ندهيم بلکه به آن ها بفهمانيم که اينعقيده پدر آنهاست و بايد احترام بگذارند . بهتر است براي تقسيم دخل و خرجمنزل با آنها همفکري کنيم تا به تدريج تغييراتي در شرايط ايجاد شود .
  منبع:مجله راه کمال شماره 24
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  آثار روان شناختى قوانين اقتصادى اسلام در خانواده

  تعاليم اسلام، قوانين اقتصادي ويژه اى براي خانواده دارد كه نه تنها نظام اقتصادي خانواده را اداره و تنظيم مى كند، بلكه در سلامت روانى، تعادل و تعالى خانواده و اعضاي آن نقش مؤثرى دارد. در اين قسمت، با بررسى سه امر اقتصادى مهم در خانواده از ديدگاه اسلام، يعنى مهريه، نفقه و ارث، تأثيرهاى روان شناختى آنها را مورد توجه قرار مى دهيم.

  1. مهريه
  «مهريه» از سوي مرد به زن داده شود.(1) مرد و زن در مورد مهريه و مقدار آن بايد به توافق برسند(2) و زن پس از ازدواج مالك مهريه مى شود و مى تواند در آن هرگونه تصرفى بكند. مهريه پيش از بعثت پيامبر (ص) نيز در ازدواجها وجود داشته و اسلام آن را تعديل و مواردى از آن را باطل اعلام كرده است.(3) در درجه اول، مهريه امر با ارزشى است كه از جانب مردي كه زن مى خواهد سالها با او زندگى مشترك داشته باشد، به او داده مى شود. قرآن از مهريه به «صدقه» تعبير مى كند كه نشانه راستين بودن علاقه مرد و افزون بر آن، به معناى صداقت در باور است. كلمه «نحله» نيز به معناى هديه و پيش كشى است.(4) اين امر تأثير روان شناختى ويژه اى در زن بر جاى مى گذارد. وى احساس مى كند مرد به او علاقه مند است و علاقه خود را در ميدان عمل نيز نشان داده و حاضر است هزينه آن را بپردازد. اينكه چرا مرد بايد پيشكش را بپردازد، به تفاوت روان شناختى زن و مرد در عشق ورزي باز مى گردد. بدون شك جذابيت ظاهري و روانى جنس زن از مرد بيشتر است و همين امر موجب شده كه امروزه بيشتر فرهنگها از زن به سان وسيله ي مناسبى براى تبليغات، استفاده كنند؛ در نتيجه مرد به سوى زن كشيده مى شود و زن نيز با حيا و خوددارى اين جاذبه را بيشتر مى كند؛ چنان كه در حيوانات نيز چنين وضعيتى ديده مى شود و حيوان نر هميشه به دنبال جفت خود مى دود.(5) در اين رابطه مرد با هديه اى، موجبات رضايت زن به پيوند ازدواج را فراهم مى كند.
  نكته دوم، ارزش اقتصادى مهريه براى زنان است. وضعيت زيستى و اجتماعى زنان به گونه اى است كه در همه دوره هاي تاريخ، در بعد اقتصادى از مردها پايين تر بوده اند.(6) زنان در مدت بارداري و پس از زايمان كه به شيردهى و پرورش نوزاد مى پردازند، عملا نمى توانند فعاليت و كار درآمدزايى داشته باشند. افزون بر اين، حتى در عصر حاضر در بيشتر جوامع مسؤليت اداره خانه با زنان است و اين خود وقت بسياري از آنها مى گيرد، بدون آنكه در برابر آن در آمدى كسب كنند؛ از اين رو، قرار دادن مهريه براى خود زن و نه پدر يا خويشان او، پشتوانه اقتصادي نسبتا مطمئنى را براى او فراهم مى آورد تا با دلگرمى بيشتري به ايفاي مسؤليتهاي خانوادگى بپردازد. در متون اسلامى، شواهدي وجود دارد كه اهميت اقتصادي مهريه را براي زنان نشان مى دهد. به طوركلى، ندادن مهريه به زن نوعى دزدى به شمار رفته است.(7) اين امر باعث مى شود رابطه جنسى مرد با همسر قانونى خود مانند روابط غيرمشروع به نظر برسد(8) و حتى در روايات آمده است خداوند يكى از گناهانى را كه نمى بخشد،(9) انكار مهريه زن و ندادن مهريه به او است. حال اگر مهريه تنها جنبه اي عاطفى داشت و صرفا زمينه اي براى آغاز يك زندگي خانوادگى بود ندادن آن به زن به اين شدت مذمت و توبيخ نمى شد. نكته ي ديگر، تأكيد رضايت طرفين بر مهريه است(10) كه همين امر آن را قانونى مى كند و حتى اگر مقدار آن بسيار زياد باشد،(11) قابل انكار و ترك نيست. اين جنبه هاي مهريه نيز اهميت اقتصادى آن را نشان مى دهد.
  مهريه در مرد نيز آثار روان شناختى ويژه دارد. در درجه اول، او درمى يابد كه ازدواج امري آسان نيست و از همان ابتدا بايد براي آن سرمايه گذارى كند. همين امر موجب مى شود او با بينش بالاتر و شناخت عميق تري به ازدواج روى آورد. در درجه دوم، تأثير مهريه به پس از ازدواج بازمى گردد. به طوركلى اگر براي كسب چيزى سرمايه گذاري كنيم، راضى نمى شويم آن رابه سادگى از دست بدهيم. حال هر چه اين سرمايه گذارى بيشتر و گسترده تر باشد، چشم پوشى از آن دشوارتر و با تأمل بيشتر است. بر اساس نظريه هماهنگى شناختى فستينگر، كسى كه براي كارى يا قبول عضويتى هزينه بيشترى پرداخت كرده باشد، خود را به قابل تحمل بودن وضعيت بيشتر متقاعد مى كند.(12) در مورد ازدواج نيز مرد سرمايه گذاري عاطفى و مادي گسترده اي كرده است و به همين جهت نمى تواند به آسانى از آن دست بردارد. به دلايل ياد شده، مهريه نبايد مقدار ناچيزي باشد.(13) البته به لحاظ قانونى ازدواج با مهريه پايين نيز صحيح است، ولى با توجه به بعد روان شناختى آن توصيه مى شود مهريه مقداري باشد كه فرد نتواند به آسانى از آن بگذرد.
  در مجموع مى توان گفت مهريه هديه اى است كه پيوند زن و شوهر را از ابتداى زندگى تقويت كرده و زمينه پديدآيى و گسترش روابط عاطفى مثبت را فراهم مى كند. البته محبت بين زن و مرد، ريشه ها و زمينه هاى اساسى مى طلبد كه قرار دادن مهريه فقط براي تقويت آن است نه ايجاد آن؛ از اين رو، زياد گرفتن مهريه موجب محبت نمى شود و در كلمات اهل بيت (ع) نيز آمده است: مهريه را به عنوان يك هديه محسوب كنيد؛(14) زيرا اگر در مقدار آن زياده روي كنيد، بيشتر موجبات دشمنى بين زن و مرد را فراهم خواهيد كرد.(15) همچنين گفته شده بهترين زنان مسلمان، زيباترين و كم مهريه ترين آنان هستند.(16)
  برخى پس از بررسى تبيينهاي مختلف جامعه شناختى مهريه، تعبير هديه و پيشكش را براى آن مناسب تر با مبانى اسلامى مى دانند. مفاهيم معرف مهريه ي مانند نحله، صداق، عطيه و كابين، بر هديه و بدون عوض بودن مهريه دلالت صريح دارند، توصيه هاي اخلاقي مؤكد به كم گرفتن آن، بناى تعاليم دين بر تسامح در محاسبه ارزش مادى و اقتصادي آن از راه معرفى برخى معادله هاي معنوي، سفارش به بخشش رضامندانه آن از سوى زن به عنوان راهى براي تحكيم بيشتر خانواده، ارجاع مقدار آن به رضايت طرفين، تحليل موقعيت مرد در جريان زناشويى، مسئله ي تقاضامندي وي و برخى امور ديگر، بر هديه بودن اين حق مالى در تعاليم اسلامى دلالت دارد. در مورد استحقاق يك سويه زن نسبت به دريافت اين هديه نيز، افزون بر نكاتى كه گذشت، به اين امور اشاره شده است: اخذ تعهد محكم به تشكيل يك زندگى مشترك مادام العمر، قبول مسئوليتهاي متنوع ناشى از پيمان زناشويى، ابراز قدردانى به پاس اجابت از سوى زن، ايجاد زمينه مناسب جهت ارضا و شكوفايى تمايلات اصيل انسانى، محروميت زن از تحصيل برخى هزينه هاي فردي و اجتماعى ناشى از ايفاى مسئوليتهاى خانوادگى و ابراز محبت و ايجاد عشق و علاقه وافر به عنوان مهم ترين سرمايه تحكيم و تثبيت خانواده.(17) به نظر مى رسد اين تبيين، تا حدى جنبه هاي مختلف مهريه را مورد توجه قرار داده است.
  نكته قابل توجه در فرهنگ ايران در عصر كنونى، فزونى مهريه و به تبع آن دشوارى ازدواج به سبب موانع گسترده است. دختران ايرانى با وجود تحصيلات بيشتر باز به دنبالى مهريه اى بيشتر بوده اند. پيروزي انقلاب اسلامى موجب شد كه براى مدتى، مهريه ها به حالت عادى و متعادل باشد، ليكن پى از چند سال باز روند رو به افزايش مهريه ادامه يافت.(18) در تبيين جامعه شناختى فزونى مهريه، امور ذيل بيان شده است: نسيه بودن مهريه، غلبه روحيات اقتصادى و نگرشهاى محاسباتى، عدم استيفاى كامل حقوق زن، طلاق و كنترل تمايلات نوجويانه مرد، ارتقاى منزلت اجتماعى زن، بالا رفتن هزينه ها و تشريفات ازدواج و شيوع ازدواجهاى برون فاميلى.(19)
  از آن جا كه مهريه از نظر شرعى و قانونى، در هر حال بر عهده ي مرد است، فزونى مهريه او را در تعهدات مالى سنگين تري قرار مى دهد؛ مهريه در ازدواج موفق، معمولا از سوى زن مطالبه نمى شود و در اين رابطه، به ندرت مشكلى بروز مى كند؛ اما اگر ازدواج ناموفق باشد و به طلاق بينجامد، مرد بدترين وضعيت را خواهد داشت. با توجه به اين واقعيتها تعديل ميزان مهريه با نگاهى دقيق تر به آن، به صورت يك بدهى قطعى مى تواند از بروز مشكلات بعدى تا حدى جلوگيري كند. در غير اين صورعت، مهريه كه به عنوان ابزاري براى تحكيم روابط خانوادگى و پيوند زناشويى در نظر گرفته مى شود، به زمينه اى براي دشمني و بروز مشكلات بيشتر تبديل مى گردد.

  2. نفقه
  بر اساس تعاليم اسلام مخارج اقتصادي خانواده، يعنى زن و فرزندان، برعهده مرد است.(20) اين مخارج كه شامل محل سكونت،(21) خوراك و پوشاك(22) و ساير امور وابسته به آنها مانند تحصيلات است، بايد با توجه به زندگى زن و فرزندان و شرايط زمانى و اجتماعى آنها باشد. زن در امور اقتصادي خانواده مسئوليتى ندارد، هرچند درآمد زيادي داشته باشد. مسئوليت اساسى زن همراهى در روابط مناسب در زندگى خانوادگى است و فقط كوتاهى در اين امور در زمينه خانواده، براى زن مسئوليت آور است. در خانواده، زن مسئوليت برقرارى روابط مناسب با همسر، توليد نسل و پرورش فرزندان را بر عهده دارد و درگير نشدن او در تأمين مخارج خانواده، فراغتى براي او ايجاد مى كند كه بتواند با آرامش بيشترى به ايفاى مسئوليتها بپردازد. نكته جالب توجه در مسائل خانواده آن است كه مخارج زن بيش از مرد است. بسياري وسايل خانه بيشتر مورد استفاده زن است، و افزون بر آن، لباس و وسايل زينتى براى زن اهميت بيشتري دارد. اين امور لازمه ي نقش زن در خانواده است و كمبود و فقدان آنها، در درجه اول زن را با مشكل روبه رو مى كند. اگر زن خود بخواهد به تأمين اين امور بپردازد، ناگزير در ايفاي مسؤليتهاي همسري و مادري با مشكلاتى بسيار روبه رو خواهد شد. توجه به اين قانون و سعى در اجراى مناسب آن، مرد و زن را در يك فضاى روان شناختى ويژه اي قرار مى دهد، به گونه اى كه مرد خود را مسئول تأمين مخارج خانواده مى داند و با نگرشى مثبت به فعاليتهاى اقتصادى و هزينه كردن براى خانواده مى پردازد. در اين حالت، انتظار او از زن به ايفاى مسئوليتهاى خانوادگى محدود مى شود. در همين رابطه، فعاليت و كار زن در خانه نيز كمكى است كه زن به اداره ي خانواده مى كند، در حالى كه مسئوليت اساسى او نيست. زن براي تأمين مخارج خود، به فعاليت اقتصادى نيازى ندارد و در اين راستا خود را مديون مرد مى داند كه اين امر نوعى وابستگى به همسر در او پديد مى آورد. اين احساس وابستگى موجب مى شود وظايف همسري و مادري را تا حد توان و با عشق و علاقه انجام دهد.
  از نظر اسلام، زن داراي استقلال اقتصادى است و اختيار مصرف اموال خود در جهات گوناگون را دارد،(23) هرچند شايسته است به گونه اي رفتار نكند كه انسجام خانواده را مختل سازد. از سوى ديگر، اداره ي اقتصادى خانواده برعهده ي مرد مى باشد و در اين مورد زن بايد با هماهنگى و رضايت شوهر رفتار كند. اين امر به وحدت و انسجام خانواده كمك مى كند و مديريت خانواده راكه در واقع مبتنى بر اداره اقتصادي خانواده است و پيش از اين به آن اشاره شد و آيات قرآن نيز شاهد آن است، به نوعى وحدت و قوت مى بخشد.(24) بر همين اساس، از نظر اسلام زن ملزم نيست براى اداره خانواده به فعاليت اقتصادي درآمدزا بپردازد، هرچند اين فعاليت مادام كه به مسئوليتهاى خانوادگى او آسيبى نرساند و حقوق ساير اعضاي خانواده پايمال نشود، براي او جايز است.
  بخشى ديگر از نفقه مربوط به هزينه فرزندان در كودكى يا وقتى است كه نيازمند باشند، و هزينه والدين هنگام نيازمندى است. از نظر اسلام، حقوق متقابل بين فرزندان و والدين مستلزم آن است كه در صورت نيازمندى هر يك و توانايى ديگري بر تأمين مخارج او، به كمك او بشتابد و اداره اقتصادي او را برعهده گيرد. اين قانون اقتصادي اسلام در خانواده نشان مى دهد كه اسلام خانواده را در چهارچوب خانواده ي هسته اي زن و شوهر نمى داند، بلكه خانواده را گستره اي از خويشاوندان درجه ي اول، يعنى فرزندان، فرزندان آنها، پدر و مادر والدين در نظر مى گيرد. اين نگاه به خانواده روابط عاطفى و اجتماعى گسترده اي رابه دنبال مى آورد كه در بحث خويشاوندى به آن اشاره شد.

  3. ارث
  «ارث» يكى ديگر از قوانين اقتصادي خانواده است كه در اسلام بر آن تأكيد شده و براي هر مرتبه از افراد، درصدى از مال بر جاي مانده از متوفى قرار داده شده است.(25) اين درصد بر اساس تعلق خانوادگى است و با وجود برخى افراد، سهمى به بقيه نخواهد رسيد. اولين مرتبه ارث در اسلام به فرزندان و والدين فرد متوفى مربوط است كه در صورت زنده بودن آنها سهمى به مراتب بعدى، مانند خواهر و برادر متوفى، نخواهد رسيد. ارث افزون بر آن كه نوعى پشتوانه اقتصادي براي افراد خانواده است، تأثيرى روان شناختى نيز بر آنها دارد. اين امر در واقع تقويت وابستگى و تعلق خانوادگى است كه ناخود آگاه موجب مى شود فرد به روابط عاطفى با والدين يا فرزندان ادامه دهد. البته روابط عاطفى بين اعضاي خانواده بايد فراتر از منافع اقتصادى باشد، ولى گاه مبادي شناختى و عاطفي روابط استحكام ندارند و همين تعلق اقتصادي مى تواند زمينه اي براى تقويت مبادى ديگر رابطه شود. قانون ارث نيز شاهد ديگرى براى گستره نظام خانواده است و بايد به جنبه هاي رابطه اى آن توجه شود، تا زمينه اي را براى تقويت انسجام خانودگي فراهم کند.

  پي نوشت :

  1. ر.ک: رساله هاي فقهي و آيات قرآن مانند سوره ي نساء، 4.
  2. «ما تراضيا عليه...» کليني، فروع کافي، ج 5، ص 378.
  3. مطهري، نظام حقوق زن در اسلام ص 238.
  4. همان، ص 235.
  5. همان، ص 232 - 234.
  6. امام رضا (ع) در سخني، با بيان دلايل تشريع مهريه، به اين امر اشاره دارد: «... مع ان النساء محضورات عن التعامل و المتجر...» حرعاملي، وسائل الشيعة، ج 15، باب 1، ح 9.
  7. عن ابي عبدالله (ع): «السراق ثلاثة... مستحل مهور النساء...» مجلسي، بحارالانوار، ج 103، ص 349.
  8. قال النبي(ص): «من ظلم امرأة مهرها فهو عند الله زان...» همان؛ حرعاملي، وسائل الشيعة، ج 15، ص 22.
  9. «ان الله تعالي غافر کل ذنب الا من جحد مهرا...» همان.
  10. عن ابي عبدالله (ع) سألته عن المهر ما هو؟ قال: «ماتراضي عليه الناس» کليني، فروع الکافي، ج 5، ص 378.
  11. «الصداق ما تراضيا عليه الناس من قليل او کثير فهذا الصداق» حرعاملي، وسائل الشيعة، ج 15، ص 2.
  12. صديق اورعي، غلامرضا، جامعه شناسي مسائل اجتماعي جوانان، ص 111.
  13. در روايتي از اميرمؤمنان (ع) نقل است که فرمود: دوست ندارم مهريه ي زن از ده درهم کم تر باشد که مشابه پول زنا شود ( حرعاملي، وسائل الشيعة، ج 15، ص 11).
  14. مجلسي، بحارالانوار، ج 100، ص 353.
  15. «لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة» حرعاملي، وسائل الشيعة، ج 15، ص 10.
  16. «افضل نساء امتي اصبحن وجهها و اقلهن مهرا» کليني، فروع الکافي، ج 5، ص 324.
  17. شرف الدين، سيد حسين، تبيين جامعه شناختي مهريه، ص 302 - 371.
  18. محسني و...، ازدواج و خانواده در ايران، ص 319 و 322.
  19. شرف الدين، تبيين جامعه شناختي مهريه،ص 68 - 318.
  20. عن ابي عبدالله (ع) قال قلت له: من الذي اجبر عليه و تلزمني نفقته؟ قال: «الولدان و الولد و الزوجة» حرعاملي، وسائل الشيعة، ج 15، ص 237.
  21. «أسکنوهن من حيث سکنتم من وجدکم» طلاق، 6.
  22. «يشبعها و يکسوها...» حرعاملي، وسائل الشيعه، ج 1، ص 224، ح 5.
  23. «للرجال نصيب مما اکتسبوا و للنساء نصيب مما اکتسبن» نساء 32.
  24. «الرجل راع علي اهل بيته و کل راع مسوول عن رعيته و المرأة راعية علي مال زوجها و مسوولة عنها» نوري، مستدرک الوسائل، کتاب نکاح، باب 62، ح 3.
  25. نساء، 11، 12 و 176.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 3. #3
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  آیا آن قـدر ولخـرجی کرده اید که به همه مقروض شده اید؟
  خوب نگران نباشیـد، شـما تـنها فـردی نیـستید کـه در یک چنین شرایطی قرار گرفته است. زندگی مدرن به گونـه ای است که خواه نا خواه ما را به سمت خرج کردن میکشاند.
  بـه هر حال اگر می خواهید کلیه ی بدهی هایتان را صـاف کرده و بـه آرامش ذهنـی دسـت پیـدا کنـید، بـاید به صورت ریشـه ای بـا این مشکل برخورد کرده و جلوی ولخرجیـهای بیهوده ی خود را بگیرید.
  در این مقاله چند تکنیک به شما آموزش داده می شود که به واسطه ی آنها می توانید مانع از زیاده روی در خرج کردن پولهایتان شوید.
  1- متوجه باشید که چه مقدار پول خرج می کنید
  افراد بسیاری که به خرج کردن معتاد شده اند، دیگر متوجه نیستند که چه مقدار پول خرج می کنند. ابتدا باید دقت کنید که هر آیتمی که قصد خرید آن را دارید چه قیمتی دارد و برای خرید هر یک از آنها باید چه مبلغی را پرداخت کنید، این امر می تواند به شما کمک کند که حساب پول هایتان را داشته باید و ببینید آیا واقعاً به تمام چیزهایی که می خواهید بخرید، احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال یک شب که بیرون می روید، ببینید چقدر خرج می کنید. گاهی اوقات افراد آنقدر پول نوشیدنی و غذای دوستان خود را حساب می کنند که اصلاً متوجه نمی شوند جیبشان خالی شده. این افراد زمانیکه به خانه بر می گردند احساس می کنند که باید مقداری از اسکناس هایشان را گم کرده باشند، غافل از اینکه تمام آنها را خرج دوستانشان کرده اند. شاید چیز گرانی هم نخریده باشند و فقط هزینه ی چای، قهوه، و بستنی و ... بچه ها را حساب کرده باشند؛ اگر با دقت بیشتری به این نوع خرج کردن های خود نگاه کنید، می بینید که اصلاً نیازی به خرید هیچ یک از آنها نبوده است.
  2- تصمیمات آنی برای خرج کردن نگیرید
  اگر شما جزء افرادی هستید که به طور آنی تصمیم می گیرند تا اجناس گرانقیمتی را خریداری کنند، باید بر روی این خصوصیت اخلاقی خود تجدید نظر کنید. اگر چیزی را می بینید که واقعاً خوشتان می آید و می خواهید آن را همان لحظه بخرید، یک لحظه صبر کنید، حداقل یک روز به خودتان وقت بدهید تا بیشتر روی خرید آن فکر کنید، شاید به این نتیجه رسیدید که اصلاً به آن نیازی ندارید. اگر هم به آن احتیاج داشته باشید بر می گردید و آن را تهیه می کنید. با انجام این کار فرصت پیدا می کنید تا اجناس مشابهی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند را نیز پیدا کنید.
  3- به مکان هایی که به راحتی می توان پول خرج کرد نروید
  اگر ما وقت زیادی را در مکان های خاصی صرف کنیم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشیده می شویم. این نوع پول خرج کردن ها صرفاً احساسی هستند. بنابراین باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید اطراف مغازه های مورد علاقه تان پرسه نزنید. به پارک و یا جایی بروید که وسوسه پول خرج کردن به پایین ترین میزان خود برسد.
  4- در زمان خرید اهداف خود را معین کنید
  پیش از اینکه به قصد خرید خانه را ترک کنید، لیستی از تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید تهیه کنید. این کار بیانگر آن است که شما تنها چیزهایی را می خرید که به آن احتیاج دارید و اجناس را تنها به این خاطر که "خوشم آمد" نمی خرید. هیچ گاه بدون تعیین اهداف خرید، پا به بازارهای خرید نگذارید.
  5- مایحتاج خود را اولویت بندی کنید
  پیش از اینکه جنسی را بخرید، ببینید ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتیاج دارید. اگر این کار را واقع بینانه انجام دهید، آنوقت متوجه می شوید که از هر 10 آیتمی که یادداشت کرده اید، تنها به 8 مورد آن نیاز داشتید. اگر برای این کار یک روز به خودتان مهلت بدهید، آنوقت زمانی که برای خرید بیرون می روید، تنها چیزهایی را تهیه می کنید که واقعاً به آن نیاز دارید.
  6- از روی عادت پول خرج نکنید
  در اکثر موارد بیشتر ولخرجی های روزانه ما تنها از روی عادت شکل می گیرند. در بسیاری از مواقع این مخارج روزانه غیر ضروری به نظر می رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسیر خود به محل کار یک فنجان قهوه می خرید، چرا این پول را برای خرید یک قهوه ساز پس انداز نمی کنید؟ و یا اگر هر روز 2 -3 هزار تومان صرف نهار می کنید، به آن معنا نیست که مجبور هستید تا آخر عمر این کار را انجام دهید. از خانه نهار ببرید. کلیه آداب خرج کردن خود را مجدداً ارزیابی کرده و ببینید که آیا انجام آنها ضروری است یا خیر؛
  7- برای خود محدودیت های مالی محکم تعیین کنید
  اگر واقعاً نمی توانید جلوی ولخرجی های بی مورد خود را بگیرید، بهتر است به صورت هفته ای، میزان محدودی پول به خودتان بدهید. این پول باید نقد باشد، چراکه کنترل و رسیدگی به آن راحت تر است. اگر یاد بگیرید که با ماهی 200 هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذارانید، برای پول هایتان ارزش بیشتری قائل می شوید و آداب صرفه جویی را به خوبی یاد می گیرید.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 4. #4
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  عشق و اسکناس؛ اهمیت وفاق مالی در روابط
  مبحث رابطه زناشویی و مقوله ی سرمایه گذاری هر دو به نوبه ی خود مفاهیم پیچیده ای هستند و درآمیختن این دو مطلب می تواند منشاء ایجاد فاجعه باشد. در این مقاله قصد داریم تا کارهایی را که شما باید (و نباید) با پول خود در یک ارتباط جدی انجام دهید را به شما آموزش دهیم.

  نکته 1: حساب شخصی در مقابل حساب مشترک
  تا آنجایی که تاریخ به ما اجازه ی بررسی می دهد، همیشه هم زوج ها و هم کارشناسان علوم اجتماعی هر دو بر سر مسئله حساب های شخصی و مشترک بحث و مناقشه داشته اند. کاملاً واضح است که در زندگی مشترک هر دو طرف در تلاش برای رسیدن به یک هدف هستند. زن و شوهر در عین حال که برای دست یابی به اهداف خود تلاش می کنند می بایست رابطه زناشویی خود را استحکام بخشیده و مسئولیت های اقتصادی خود را نیز به خوبی حفظ نمایند؛ و اما بحث در زمینه ی حساب بانکی به دو شکل زیر مطرح می گردد:
  1) برخی معتقدند: حساب مشترک نوعی حس یگانگی و اتحاد ایجاد می کند که برای هر رابطه ی موفقی لازم است. اگر شما مسائل مالی را تفکیک کنید، با این کار حس "یکپارچگی" که لازمه ی هر ارتباط بلند مدت و موفقی هست را از بین برده اید.
  2) عده ای دیگر بر این باورند: حساب های جداگانه این اجازه را به زوجین می دهند که استقلال خود را حفظ کرده و به واسطه ی این امر هر کس روی پای خود بایستد و رابطه دوام و استحکام بیشتری پیدا کند.

  حق با کیست؟ بستگی دارد
  پیش از آنکه بخواهید برای آینده ی اقتصادی خود و کسیکه دوستش می دارید برنامه ریزی کنید، ابتدا باید توجه خود را بر روی این نکته متمرکز کنید که شخصیت اقتصادی طرفین چگونه است. اخلاق و خصوصیات مالی افراد در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کنند. اگر یکی از زوجین جزء آن دسته از افرادی باشد که در زمان مجردی به راحتی بر روی امور مالی خود کنترل داشته، نحوه ی صحیح خرج کردن پول را می دانسته، و از هم اکنون برای زمان بازنشستگی خود تدابیری را اندیشیده، به ندرت اتفاق می افتد که یک چنین فردی از حیطه قدرت خود دست برداشته و برنامه ریزی ها را با کسی که قرار است مابقی عمر خود را با او صرف کند در میان بگذارد و راضی به باز کردن حساب مشترک شود. از سوی دیگر اگر یکی از زوجین جزء افراد مستعد به ولخرجی بوده و راحت خرج کردن را حق خود بداند، تمایل به باز کردن حساب مشترک افزایش می یابد. بنابراین می توان نتیجه گرفت در صورتی می توان حساب مشترک باز کرد که هر دو طرف دارای خصوصیات مالی یکسانی باشند.

  نکته 2) هر دو نفر باید پاسخگوی مخارج باشند
  قبل از اینکه خیلی هیجان زده بشوید توجه کنید که این بدان معنا نیست که تنها یکی از طرفین هر زمان که تمایل داشت حق دارد در مورد چگونگی خرج کردن پول ها سوال و جواب کند. این امر در برای هر دو نفر صدق می کند. در بیشتر نامه هایی که من از طرف زوج ها دریافت می کنم خانمها (و کمتر آقایون) اظهار می کنند که همسرانشان در رابطه با مسائل مالی مانند یک کودک با او رفتار می کنند. این افراد شکایت می کنند که همسرشان درست مثل یک کودک به او مستمری و یا پول تو جیبی می دهد. در برخی موارد این مسئله صحت دارد اما در اکثر موارد زمانیکه کل ماجرا توضیح داده می شود، تازه به این نتیجه می رسیم که حق با همسرش است و او واقعاً قابلیت صحیح خرج کردن را نداشته و از اصول متعارف مالی بی اطلاع است.

  مثال: داستان شهرام و الهام
  ما می توانیم از شهرام و الهام درس خوبی بگیریم. قبل از اینکه این دو نفر با هم آشنا شوند، آقا صاحب یک رستوران بود و ماهی 2 میلیون تومان درآمد داشت. خانم معلم دبستان بود و درآمد ماهیانه اش چیزی در حدود 400 هزار تومان بود. روز که آنها به من مراجعه کردند الهام شکایت می کرد که شهرام تنها ماهی 200 هزار تومان به او پول می دهد تا خرید خانه کند و مخارج زندگی را بگذراند. الهام از این کار ناراحت می شد و دوست نداشت شهرام به او پول تو جیبی بدهد. این مسئله آنقدر برایش گران تمام شده بود که درخواست طلاق رد کرد. الهام به عنوان یک خانم تحصیلکرده احساس می کرد درآمدش بطور کامل مال خودش است و هر طور که بخواهد می تواند آنرا خرج کند.
  اجازه دهید تا با نگاهی ریزبین تر به این مسئله بپردازیم. حقیقت اینجاست که هر یک از این دو نفر قبل از ازدواج حساب های جداگانه ی بانکی داشتند. الهام در ابتدای هر ماه حقوقش را مستقیماً به بانک می برد، هرچقدر که می خواست خرج می کرد و مابقی را پس انداز می نمود. پس از ازدواج شرایط زندگی به طور کلی تغییر پیدا کرد، مخارج زندگی آنها بالا بود و از آنجایی که آنها مجبور به پرداخت اجاره خانه و سایر هزینه ها بودند، شهرام احساس می کرد که همسرش نیز می تواند در پرداخت برخی از مخارج به او کمک کند و به سهم خود او را همیاری نماید. در ابتدای کار با هم توافق کرده بودند که 10% از مخارج را الهام پرداخت کند، اما ماه اول الهام همه ی پول ها را خرج کرد و نتوانست قبض ها را پرداخت نماید، نزد شهرام آمد و او را در جریان قرار داد، شهرام ناراحت شد و قبول نکرد که مبلغی در اختیار او قرار دهد، بنابراین قبض ها پرداخت نشدند و این امر سبب شد که از آن به بعد آقا به روش پول توجیبی با همسر خود برخورد کند.
  نتیجه اخلاقی داستان: شاید قدری سختگیرانه باشد اما کاری که شهرام انجام داده درست بوده. اگر هر یک از طرفین قابلیت مسئولیت پذیری در رابطه با مسائل مالی را نداشته باشد، این حق از او سلب شده و کنترل امور اقتصادی از دست وی خارج می گردد. این مسئله به ویژه زمانیکه پای فرزندان هم در رابطه باز می شود از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. دلیل مشکل الهام و شهرام این بود که چون خانم از قبل به روند مالی در زندگی مجردی خود عادت کرده بود، اطلاعی از هزینه های بالای زندگی نداشت به همین دلیل با ورود به زندگی مشترک، هزینه ها بیشتر از درآمد او شده بودند و به همین دلیل همیشه با کسری بودجه مواجه بود؛ اگر همینطور ادامه می داد ظرف چند ماه برشکست می شد.
  این مسائل شوخی بردار نیستند و به زندگی شما مربوط می شوند. هیچ شروع مجدد یا امتحانی وجود ندارد. ادعای الهام کاملاً بچگانه بود. هرچند این مسئله گاهی اوقات واقعاً به صورت یک مشکل اساسی و جدی در می آید اما به محض اینکه الهام تصمیم گرفت مانند یک بزرگسال رفتار کند و دخل و خرج خود را کنترل نماید، از رتبه ی اقتصادی همسان در ارتباط برخوردار شد. نباید فراموش کنیم که این مطلب گاهی اوقات در مورد برخی از آقایون هم صدق پیدا می کند. در برخی از روابط، این خانم ها هستند که پس انداز و سرمایه گذاری کرده و مسئول کنترل مخارج هستند و آقایون بدون هیچ توجهی فقط به خرج کردن فکر می کنند. تنها به این دلیل که شما "مرد" هستید دلیل نمی شود مسئولیت مالی هم بر عهده شما باشد، در حقیقت این مسئولیت کسی است که صلاحیت و دانش بیشتری داشته باشد.

  نکته 3: حساب دو امضایی
  اگر هنوز هم خواستار داشتن حساب مشترک بوده و در عین حال نگران این مسئله هستید که یکی از طرفین سرمایه ی شما را به باد دهد، نگران نباشید. بیشتر بانک ها و تالارهای سهام امکان دو امضایی بودن حساب را در اختیار مشتری ها قرار می دهند تا شخص مطمئن شود که سرمایه ی او از بین نمی رود. در این حساب ها برداشت و یا جابجایی وجه بدون رضایت کتبی دو طرف امکانپذیر نخواهد بود. این قابلیت نه تنها جلوی کشمکش های بالقوه را می گیرد، بلکه از پول شما هم محافظت می نماید. از این گذشته اگر قرار باشد که برای هر خریدی امضای همسرتان هم باشد، این کار نهایتاً به خرج کردن کمتر می انجامد که به نفع هر دو طرف خواهد بود.
  جنگ بر سر استراتژی های پول و عشق
  یکی دیگر از بحث هایی که ممکن است میان زن و شوهر اختلاف ایجاد کند، تکنیک های سرمایه گذاری است. اگر همسر شما محافظه کار است و شما فردی هستید که از قدرت ریسک پذیری بالاتری برخودارید، باز هم بهتر است که حساب های جداگانه باز کنید. در غیر اینصورت هر دو از دست هم ناراحت و عصبانی می شوید.

  هشدار
  1- اگر شما و همسرتان دید یکسانی به مسائل مالی دارید، می توانید حساب مشترک باز کنید.
  2- اگر یکی از شما مستعد ولخرجی است، حساب دو امضائه باز کنید.
  3- اگر دیدگاههای شما متفاوت است، حسابهای جداگانه باز کنید! چرا برای خودتان مایه دردسر درست کنید؟
  4- اهداف مشترک خود را تنها محدود به مسائل مالی نکنید و آرمانهای مشترک دیگری هم داشته باشید.
  5- تنها یک کارت اعتباری برای مواقع ضروری در اختیار داشته باشید.
  6- با کمک از یک نرم افزار خوب مانند Microsoft Money و یا Quickenسیاهه مسائل مالی خود را ثبت و کنترل کنید.
  منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 5. #5
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  همانطور كه در خانواده، والدين بايد مديريت عاطفي، رواني و اجتماعي را براي ايجاد روابط دوستانه و رسيدن به تكامل خانواده به عهده گيرند و عمل كنند، بايد بر دخل و خرج خانواده نيز مديريت كنند. اهميت مديريت صحيح اقتصادي در خانواده ميتواند موجب استحكام بنيان خانواده و كاهش تنشها و مشكلات خانوادگي شود. پدر و مادر در خانواده نقش اساسي را در امور مالي و كاهش مشكلات اقتصادي دارند. بسياري از جامعهشناسان اعتقاد دارند، زنان به دليل دقت نظر در اداره كردن امور مالي خانواده از موفقيت بيشتري برخوردارند.
  مديريت اقتصادي خانواده در شرايط عادي بايد براساس ميزان درآمدهاي يكي از اعضاي خانواده و هزينهها تنظيم شود. خانواده براساس شرايط حال تصميمگيري كند و در مديريت اقتصادي جايي نيز براي پسانداز در نظر بگيرد. اين نوع مديريت نشان از آيندهنگري خانواده دارد و معمولاً دچار مشكلات مالي و اقتصادي نميشود و در برابر مشكلات و عوامل پيشبيني نشده اقتصادي مقاومت ميكند.
  درحال حاضر به دليل تجمّلگرايي، مخارج اضافه، نداشتن قناعت و صرفهجويي و الگوهاي مصرف نامناسب نيمي از خانوادهها با سه شيفت كار كردن نميتوانند هزينههاي زندگي را تأمين كنند. اين خانوادهها در مديريت اقتصادي خانواده مشكل دارند و فرهنگ قناعت و صرفهجويي در اين خانوادهها بسيار كمرنگ است. بايد در خانواده صرفهجويي و درست مصرف كردن و به آن چه داريم، راضي باشيم فرهنگسازي شود. فرهنگ مصرف صحيح موجب آرامش، شادابي و نشاط خانواده ميشود و بسياري از خانوادهها با وجود امكانات مالي خوب؛ امّا افسرده، مضطرب و ازهمگسيخته هستند. آنان بايد با آموختههاي مذهبي از تجمّلگرايي و مصرفزدگي كه هزينههاي خانوادهها را افزايش داده است مبارزه كنند. آمارها نشان ميدهد 80 درصد هزينههاي زايد خانوادهها به دليل تجمّلگرايي و چشم و همچشميهاست.
  بنابراين اقتصاد خانواده را بايد براساس داشتهها و درآمدها برنامهريزي كرد، نه براساس خواستهها. خداوند متعال در آيه 27 سوره بنياسرائيل درخصوص اسرافكاران ميفرمايد:
  «اسراف مكن و مال خودت را پراكنده مساز، به درستي كه اسرافكنندگان برادران شيطانند و شيطان كفركننده پروردگار است.»
  حضرت علي(علیه السلام) فرمودهاند: « زيادهروي و اسراف مكن، زيرا بخشش اسرافكار مورد ستايش نيست و تنگدستي او هم مورد ترحّم واقع نميشود و اسراف و زيادهروي موجب نابودي مال و ثروت و از بين رفتن بركت و مقدّمه فقر و تنگدستي است.»
  منبع: روزنامه اطلاعات
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 6. #6
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  آيا آن قدر ولخرجي کرده ايد که به همه مقروض شده ايد؟ خوب نگران نباشيد، شما تنها فردي نيستيد که در يک چنين شرايطي قرار گرفته است. زندگي مدرن به گونه اي است که خواه ناخواه ما را به سمت خرج کردن مي کشاند. به هر حال اگر مي خواهيد کليه بدهي هايتان را صاف کرده و به آرامش ذهني دست پيدا کنيد، بايد به صورت ريشه اي با اين مشکل برخورد کرده و جلوي ولخرجي هاي بيهوده خود را بگيريد. در اين مطلب چند تکنيک به شما آموزش داده مي شود که بواسطه آنها مي توانيد مانع از زياده روي در خرج کردن پول هايتان شويد.

  متوجه باشيد که چه مقدار پول خرج مي کنيد
  افراد بسياري که به خرج کردن معتاد شده اند، ديگر متوجه نيستند که چه مقدار پول خرج مي کنند. ابتدا بايد دقت کنيد که هر آيتمي که قصد خريد آن را داريد چه قيمتي دارد و براي خريد هر يک از آنها بايد چه مبلغي را پرداخت کنيد، اين امر مي تواند به شما کمک کند که حساب پول هايتان را داشته بايد و ببينيد آيا واقعا به تمام چيزهايي که مي خواهيد بخريد، احتياج داريد يا خير. به عنوان مثال يک شب که بيرون مي رويد، ببينيد چقدر خرج مي کنيد. گاهي اوقات افراد آنقدر پول نوشيدني و غذاي دوستان خود را حساب مي کنند که اصلا متوجه نمي شوند جيبشان خالي شده است. اين افراد زمانيکه به خانه برمي گردند احساس مي کنند که بايد مقداري از اسکناس هايشان را گم کرده باشند، غافل از اينکه تمام آنها را خرج دوستانشان کرده اند. شايد چيز گراني هم نخريده باشند و فقط هزينه چاي، قهوه، و بستني و... بچه ها را حساب کرده باشند; اگر با دقت بيشتري به اين نوع خرج کردن هاي خود نگاه کنيد، مي بينيد که اصلا نيازي به خريد هيچ يک از آنها نبوده است.

  تصميمات آني براي خرج کردن نگيريد
  اگر شما جز» افرادي هستيد که به طور آني تصميم مي گيرند تا اجناس گرانقيمتي را خريداري کنند، بايد بر روي اين خصوصيت اخلاقي خود تجديد نظر کنيد. اگر چيزي را مي بينيد که واقعا خوشتان مي آيد و مي خواهيد آن را همان لحظه بخريد، يک لحظه صبر کنيد، حداقل يک روز به خودتان وقت بدهيد تا بيشتر روي خريد آن فکر کنيد، شايد به اين نتيجه رسيديد که اصلا به آن نيازي نداريد. اگر هم به آن احتياج داشته باشيد بر مي گرديد و آن را تهيه مي کنيد. با انجام اين کار فرصت پيدا مي کنيد تا اجناس مشابهي که از کيفيت بالاتري برخوردار هستند را نيز پيدا کنيد.

  به مکان هايي که به راحتي مي توان پول خرج کرد نرويد
  اگر ما وقت زيادي را در مکان هاي خاصي صرف کنيم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشيده مي شويم. اين نوع پول خرج کردن ها صرفا احساسي هستند. بنابراين بايد سعي کنيد تا آنجايي که مي توانيد اطراف مغازه هاي مورد علاقه تان پرسه نزنيد. به پارک و يا جايي برويد که وسوسه پول خرج کردن به پايين ترين ميزان خود برسد.

  در زمان خريد اهداف خود را معين کنيد
  پيش از اينکه به قصد خريد خانه را ترک کنيد، ليستي از تمام چيزهايي که به آن احتياج داريد تهيه کنيد. اين کار بيانگر آن است که شما تنها چيزهايي را مي خريد که به آن احتياج داريد و اجناس را تنها به اين خاطر که «خوشم آمد» نمي خريد. هيچگاه بدون تعيين اهداف خريد، پا به بازارهاي خريد نگذاريد.

  مايحتاج خود را اولويت بندي کنيد
  پيش از اينکه جنسي را بخريد، ببينيد ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتياج داريد. اگر اين کار را واقع بينانه انجام دهيد، آنوقت متوجه مي شويد که از هر 10 آيتمي که يادداشت کرده ايد، تنها به 8 مورد آن نياز داشتيد. اگر براي اين کار يک روز به خودتان مهلت بدهيد، آنوقت زماني که براي خريد بيرون مي رويد، تنها چيزهايي را تهيه مي کنيد که واقعا به آن نياز داريد.

  از روي عادت پول خرج نکنيد
  در اکثر موارد بيشتر ولخرجي هاي روزانه ما تنها از روي عادت شکل مي گيرند. در بسياري از مواقع اين مخارج روزانه غير ضروري به نظر مي رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسير خود به محل کار يک فنجان قهوه مي خريد، چرا اين پول را براي خريد يک قهوه ساز پس انداز نمي کنيد؟ و يا اگر هر روز 3- 2 هزار تومان صرف نهار مي کنيد، به آن معنا نيست که مجبور هستيد تا آخر عمر اين کار را انجام دهيد. از خانه نهار ببريد. کليه آداب خرج کردن خود را مجددا ارزيابي کرده و ببينيد که آيا انجام آنها ضروري است يا خير.

  براي خود محدوديت هاي مالي محکم تعيين کنيد
  اگر واقعا نمي توانيد جلوي ولخرجي هاي بي مورد خود را بگيريد، بهتر است به صورت هفته اي، ميزان محدودي پول به خودتان بدهيد. اين پول بايد نقد باشد، چراکه کنترل و رسيدگي به آن راحت تر است. اگر ياد بگيريد که با ماهي 200 هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذارانيد، براي پول هايتان ارزش بيشتري قائل مي شويد و آداب صرفه جويي را به خوبي ياد مي گيريد.
  منبع: بانک مقالات فارسی
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 7. #7
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  عادات صحیح اقتصادی

  پویایی اقتصادی فقط به زمانی که جیب هایتان پر از پول است، محدود نمی شود. هر چند در یک چنین مواقعی باید به شدت به آداب مالی خود توجه داشته باشید، اما به هر حال باید این توانایی را نیز داشته باشید که پول هایتان را همین حالا نیز به بهترین شیوه کنترل و سپس سرمایه گذاری نمایید. بنابراین به جای اینکه نفستان در سینه حبس کرده و منتظر از راه رسیدن آن روز رویایی باشید که یک چک مبلغ بالا نصیبتان شود، همین حالا شیوه های صحیح نظارت بر مسائل اقتصادی را یاد بگیرید تا بتوانید خودتان را دارنده آن چک پر بها بکنید. در این مقاله چند نمونه از تکنیک های صحیح آداب مالی را برای شما ذکر می کنیم.

  پرداخت خودکار
  به جای اینکه انرژی خود را بیش از اندازه صرف کنید و به دنبال پاس شدن چک هایتان بروید و تمام مدت به آن فکر باشید که چگونه می توانید چند هزار تومان بیشتر پس انداز نمایید، اجازه دهید که سیستم های خودکار این کار را برای شما انجام دهند. چک حقوقتان را مستقیماً باید به حساب بخوابانید تا اولاً بیهوده به این بانک و آن بانک برای خورد کردن و یا نقد کردن پول ها نروید، و بعد هم بیش از اندازه اسکناس در جیبتان نباشد که در مواقع غیر ضروری هوس خرج کردنشان به سرتان بزند. می توانید به کارفرمای خود بگویید که حقوقتان را مستقیماً به حساب پس انداز و یا جاری شما بریزد. همچنین می توانید پول خود را در بازار بورس سرمایه گذاری کنید. بانک ها خدمات متفاوتی را برای شما فراهم آورده اند و به شما این اجازه را داده اند که پول هایتان را هر طور که خودتان تمایل داشته باشید در آنها پس انداز کنید.

  از شعبه مرکزی بانک خود اطلاع داشته باشید
  به جای اینکه هر بار نیار به پول دارید کنار باجه های خودپرداز بایستید، در طول هفته برنامه ریزی کرده و در طول ساعات اداری سری به شعبه اصلی بانکی که در آن حساب دارید بزنید. این کار هم شما را به کارکنان بانک معرفی می کند و هم از خرج کردن بیش از اندازه پول جلوگیری می نماید. همچنین با مراجعه به بانک دیگر هزینه های سیستم هوشمند بر شما متحمل نمی شود.

  تنها یک کارت بانک را با خود حمل کنید
  با هجوم کارت های بیشمار و بالا رفتن میزان استفاده از آنها، هیچ شکی وجود ندارد که ممکن است هر یک از شما بیش از یکی از آنها را داشته باشید. به هر حال هر نوع کارتی برای مصرفی خاص است و می توایند در موارد مختلف، از مزایای هر یک از آنها بهرمند شوید؛ اما به جای اینکه همه آنها را در کیف خود بگذارید، سعی کنید که تنها یکی از آنها را در کیف خود قرار دهید، تا بی دلیل وسوسه نشوید و همه پول هایتان را یکجا خرج نکنید و زمانی هم که به خرج و مخارج خود نگاه میکنید، اگر تنها یک کارت در دست خود داشته باشید خیلی راحت تر میتوانید دخل و خرج خود را با هم تطبیق داده و تصمیمی صحیحی در مورد نحوه خرج کردن پول هایتان اتخاذ نمایید. به دنبال کارت هایی باشید که مزایای بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. اگر به بانک بدهکار هستید، همیشه قصدهایتان را سر موقع پرداخت کنید و به اصطلاح خوش حسابی کنید تا خدمات گسترده تری به شما ارائه گردد.

  حساب هایتان را تصفیه کنید
  بیشتر افراد عادت ندارند که حساب های معوقه خود را چک کرده و آنها را تصفیه نمایند. این کار نه تنها شما را از نزدیک با بدهی ها و بستانکاری ها آشنا میکند، بلکه نوعی شیوه صحیح اقتصادی را به شما القا میکند که سبک بزرگان اقتصادی است. این حرکت یکی از تمرین های ابتدایی برای رساندن شما به درآمدزایی بیشتر است. همچنین این کار به شما کمک می کند که اگر بانک ها به طور ناخواسته هزینه های ناروایی را به شما تحویل کرده بودند، شما متوجه شده و جلوی آنها را بگیرید. حتی اگر هم هیچ گونه مشکلی را در مورد حساب های خود احساس نمی کردید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که حساب های خود را به صورت ماهانه بررسی کنید تا همه چیز را در ذهنتان داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید به آنها استناد کنید.

  به بانک سر بزنید
  از آنجایی که چندی است استفاده از بانک های الکترونیکی روی کار آمده است هیچ شکی وجود ندارد که بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا از این طریق واریزی ها و کارهای بانکی خود را دنبال نمایند. اگر سرتان خیلی شلوغ است سعی کنید که حداقل یک مرتبه در ماه به شعبه بانکی که درآن حساب دارید سر بزنید. با این کار هم خدمه و هم مدیران بانک بهتر شما را می شناسند. البته این امر هیچ چیز را برای شما تضمین نمی کند، اما زمانیکه شما وارد بانک شده و با تحویلدار صحبت می کنید، او می تواند شما را بهتر راهنمایی کرده و گزینه هایی را در اختیار شما قرار بدهد که به واسطه آنها بتوانید سود کمتری را به بانک پرداخت نمایید. از این گذشته زمانیکه یک ارتباط اجتماعی سالم و صمیمی میان شما برقرار شود، می توایند کارهایتان را راحت تر و سریع تر و با صرف هزینه های کمتر انجام دهید.

  مراقب عملکرد اعتباری خود باشید
  اعتبار بانکی شما رقمی است که نزد بانک نگهداری می شود و شما نمی توانید از آن اطلاع دقیقی داشته باشید. البته روش هایی هم وجود دارند که شما می توانید از طریق آن اطلاعاتی در مورد میزان اعتبار خود بدست آورید. گاهی اوقات با ثبت نام در سرویس هایی که گزارشی از عملکرد حساب ها و میزان اعتبار شما می دهند، میتوانید به طور دائمی میزان اعتبار خود را چک کنید. البته اگر همه افراد بخواهند در کلیه بانک ها اعتبار بالایی داشته باشند که نمی شود، به هر حال چک های برگشتی و بدهکاری همه جا وجود دارد و همین مسائل از اعتبار افراد می کاهند. به هر حال بد نیست که به میزان اعتبار خود نگاهی داشته باشید و ببینید که چگونه با پرداخت های به موقع می توانید میزان اعتبار خود را افزایش داده و موقعیت اقتصادی خود را ارتقا بخشید.

  از نرم افزار استفاده کنید
  امروزه نرم افزارهای بیشماری وارد عرصه های تجاری شده اند که به راحتی به شما کمک می کنند که بتوانید کلیه کارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم را در یک چشم به هم زدن انجام دهید. تخمین میزان بودجه، بررسی هزینه ها، تصفیه کردن، و برنامه ریزی بودجه بندی از جمله کارهایی می باشند که به راحتی با به گار گیری این نرم افزارها قابل انجام می باشند. نرم افزارهایی از قبیل Quicken هم برنامه های عظیم مدیریت اقتصادی را در اختیار علاقمندان قرا می دهند. بیشتر بانک ها و موسسه های مالی و اعتباری نیز به شما اجازه دانلود تراکنش هایی را می دهند که به واسطه آن بتوانید ذخیره کردن خسته کننده اطلاعات آماری و همچنین امکان بروز اشتباه را به طور کامل از بین می برند. برنامه های اینترنتی نیزمانند mint.com هم نیز انجام چنین کارهای را به عهده می گیرند و به راحتی به شما می گویند که با انجام چه کاری میتوانید پول بیشتری ذخیره کنید و یا چه کاری می تواند پول شما را زایل کند.

  پول شناس باشید و آنرا درست خرج کنید
  به جای اینکه انتظار داشته باشید که از آسمان برایتان پول برسد تا از وضعیت موجود نجات پیدا کنید، از چیزهایی کوچکی شروع کنید که فکر میکنید می توانید آنها راتحت کنترل خود در آورید، مانند این است که یک سکه 10 ریالی پیدا کنید و بعد تلاش کنید تا به واسطه آن به بالاترین درجات برسید؛ اما به خاطر داشته باشید که زمانیکه یک چیز به صورت عادت در شما شکل بگیرد، دیگر انجام دادن آن نیز به تلاش و کوشش نیاز ندارد. تمرین کردن عادات صحیح اقتصادی چیزی است که شما می توایند به آن افتخار کنید و روی آن حساب باز کرده و زمانی هم که سود باد آورده به سوی شما جاری شود، خیلی بهتر از گذشته می توانید روی آن برنامه ریزی کرده و در راه مناسب تری از آن استفاده کنید.
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 8. #8
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  منابع خانواده زمان، درآمد، فضای زندگی و ... است. از آنجا که منابع خانواده محدود است، تهیه تمام کالاها و خدمات مورد نیاز خانواده ممکن نیست.
  هر سال اسفند و فروردین، ماههائی است که خانوادهها هزینههائی بیشتر از بقیه ایام سال دارند. آئین نوروز رسم و آدابی دارد که زندگی را تازه میکند اما این آئین هزینهآور است. با این حال باید بر انجام آداب پافشاری کرد. خرید شب عید، سفرهای نوروزی و ... اگر دقیق و درست و با رعایت اصول اقتصادی انجام شود برای هر خانوادهای شیرین خواهد بود و هزینههایش هم بر زندگی خانوادهها سنگینی نخواهد کرد. این مسئلهای است که در قالب رعایت اقتصاد خانواده قادر به مراعات آن خواهیم بود. اقتصاد خانواده را میتوان چگونگی سازماندهی و مدیریت منابع خانواده تعریف کرد. منابع خانواده زمان، درآمد، فضای زندگی و ... است. از آنجا که منابع خانواده محدود است، تهیه تمام کالاها و خدمات مورد نیاز خانواده ممکن نیست. پس باید از میان خواستهای خود انتخاب به عمل آورد. انتخاب قلب اقتصاد است. انتخاب از میان خواستههای مختلف با توجه به هزینهها، وظیفه اصلی اقتصاد خانواده است. اقتصاد خانواده به دنبال بهترین انتخاب میگردد و بهترین انتخاب برای خانواده، انتخابی است که بیشترین رضایت خاطر را برای بیشتر اعضاء خانواده به بار آورد. اقتصاددانان بهجای رضایت خاطر، از یک اصطلاح علمی به اسم مطلوبیت استفاده میکنند.
  آنها میگویند بیشترین مطلوبیت با توجه به شرایط هر خانواده و میزان درآمدها، متفاوت است. پس در انتخاب از میان خواستهها، حفظ اعتدال مهم است. برای اینکه از بین خواستههای خود، دست به انتخاب بزنید:
  ۱) فایدهها را محاسبه کنید.
  ۲) هزینهها را برآورد کنید. در نظر داشته باشید هزینه تنها آن مبلغی نیست که شما میپردازید، بلکه فرصتهای از دست رفته نیز در شمار هزینههاست.
  ۳) انتخابی را انجام دهید که فایدهاش بیش از هزینه باشد.
  پویائی اقتصادی فقط به زمانی که جیبهایتان پر از پول است، محدود نمیشود. هر چند در یک چنین مواقعی باید به شدت به آداب مالی خود توجه داشته باشید، اما به هر حال باید این توانائی را نیز داشته باشید که پولهایتان را همین حالا نیز به بهترین شیوه کنترل و سپس سرمایهگذاری نمائید. بنابراین بهجای اینکه نفستان را در سینه حبس کرده و منتظر از راه رسیدن آن روز رویائی باشید که یک چک مبلغ بالا نصیبتان شود، همین حالا شیوههای صحیح نظارت بر مسائل اقتصادی را یاد بگیرید تا بتوانید خودتان را دارنده آن چک پر بها بکنید. در این نوشتار چند نمونه از تکنیکهای صحیح آداب مالی را برای شما ذکر مینمائیم.

  پولشناس باشید و آنرا درست خرج کنید
  بهجای اینکه انتظار داشته باشید که از آسمان برایتان پول برسد تا از وضعیت موجود نجات پیدا کنید، از چیزهای کوچکی شروع کنید که فکر میکنید میتوانید آنها را تحت کنترل خود در آورید، مانند این است که یک سکه ۱۰ ریالی پیدا کنید و بعد تلاش کنید تا به واسطه آن به بالاترین درجات برسید؛ اما به خاطر داشته باشید که زمانیکه یک چیز بهصورت عادت در شما شکل بگیرد، دیگر انجام دادن آن نیز به تلاش و کوشش نیاز ندارد. تمرین کردن عادات صحیح اقتصادی چیزی است که شما میتوانید به آن افتخار کنید و روی آن حساب باز کرده و زمانی هم که سود باد آورده به سوی شما جاری شود، خیلی بهتر از گذشته میتوانید روی آن برنامهریزی کرده و در راه مناسبتری از آن استفاده کنید. هنر درست خرج کردن هنر مهمی در زندگی است.

  دفترچه هزینه
  برای هر خانواده و همچنین هر یک از افراد خانواده، دفتر یادداشت مخصوص هزینهها لازم است. این دفتر را به سه بخش تقسیم کنید
  ۱) هزینههای ضروری
  ۲) هزینههای غیرضروری
  ۳) فهرست مخارج روزانه

  هزینههای ضروری
  هزینههای ضروری واقعاً ضروریاند ولی میشود متعادلشان کرد. در آغاز هر ماه فهرستی از مخارج ضروری خود را یادداشت کنید؛ مثلاً اجاره، قبض تلفن، موبایل، برق، خورد و خوراک، پوشاک و ... حالا با توجه به هزینههائی که این مخارج در ماه قبل برای شما داشتهاند رقمی را جلوی هرکدام یادداشت کنید. جمع این رقم پولی است که تا آخر ماه نباید صرف چیزی شود. حالا جلوی هر مورد بنویسید چهطور میتوان هزینه هر کدام را کاهش داد؛ مثلاً:
  ـ قبض برق: میتوانم از لامپ کممصرف استفاده کنم و زمانیکه سرگرم کاری هستم تلویزیون را خاموش کنم.
  ـ قبض موبایل: در ماه قبل تعداد زیادی SMS غیرضروری و چند مکالمه طولانی غیرضروری داشتم. این ماه از SMS فقط برای موارد لازم استفاده میکنم.
  ـ خورد و خوراک: هنگام خرید میوه و سبزی، مصرف واقعی خانواده را در نظر میگیرم تا میوه لکدار و خراب در سبد خانه نماند و دور ریخته نشود؛ یا در مهمانی غذا را به اندازه درست میکنم تا دور ریخته نشود.
  حالا خودتان حساب کنید. همین چند مورد کوچک که ذکر شد در آخر هر ماه، چه مبلغی را در کیف پول یا حساب شما باقی میگذارد. نگوئید ای بابا! با این پولها که چیزی حل نمیشود. همین قطرهها دریا میشوند.

  هزینههای غیرضروری
  اگر اسم هزینههائی غیرضروری شد، لزومی ندارد آن را به کل از برنامه اقتصادی خودتان حذف کنید بلکه میتوانید آن در اولویت دوم، پس از ضروریات قرار دهید. اینجا امکان صرفهجوئی بیشتری برایتان وجود دارد. دو سئوال: آیا این خرج در زندگیام مؤثر است؟ و اگر موثر است، چهقدر؟ را از خود بپرسید. مثلاً سفر تابستانی حتماً در روحیه شما مؤثر است ولی اگر پس از بازگشت با مشکل بیپولی روبهرو شوید، خرجی اضافه و بدون دوراندیشی بوده. حالا اگر این مشکل را نداشته باشید میتوانید در دفتر هزینهها یادداشت کنید که در سفرهای قبلی چند مورد خرج اضافه (مانند غذای زیاد یا خرید سوغات بیمصرف و تزئینی) داشتهاید. این مخارج را از سفر حذف کنید.
  یک مورد دیگر، رفتن به رستورانها و کافیشاپها است. بسیاری از خانوادهها در برنامه خود، هفتهای یک شب در رستوران شام میخورند که میتوان آن را به سه هفته یکبار تقلیل داد. یک هفته دیگر را میتوانید با غذای خانگی به طبیعت بروید و هفته سوم را در خانه، میز قشنگی برای اهالی منزل بچینید.
  حالا خودتان میزان کاهش هزینه را در همین مورد حساب کنید. یا زمانیکه در تنگنای مالی قرار دارید بهجای پرداخت مبلغ باشگاه ورزشی از ورزش صبحگاهی پارکها استفاده کنید. اگر همه مخارج ضروری و غیرضروری را بنویسید و جلوی آنها راه صرفهجوئیاش را هم یادداشت کنید، این موارد قابل اجرا میشود.

  یادداشت مخارج روزانه
  زمانیه تمرین درست خرج کردن را شروع میکنید، هر شب باید چند دقیقه را به ثبت مخارج روزانه خود، از ریز تا درشت، اختصاص دهید. با این کار، هم حساب خرج دستتان میآید، هم پس از مدتی متوجه برخی مخارج میشوید که دائماً در زندگی شما تکرار میشود و هیچ ضرورتی هم ندارد؛ فقط عادت کردهاید.

  دلائل ولخرجی
  ۱) رودربایستی
  شما با مهمانتان رودربایستی دارید و برای یک نفر به اندازه چهار نفر تدارک میبینید یا همراه دوستی ولخرج هستید و مجبور به خرجهای غیرضروری میشوید. باید بدانید با پذیرائی مفصل از مهمان، او را هم معذب میکنید و به فکر جبران میاندازید؛ و اگر به دوستتان نه نگوئید هرگز نمیفهمد شما از این همه پول خرج کردن در عذاب هستید.
  ۲) عدم اعتماد به نفس
  شما برای پوشاندن کمبود اعتماد به نفس، به طرف خرید کردن هجوم میبرید تا دوستان و آشنایان را تحت تأثیر قرار دهید. ولی آنها هم احتمالاً باهوش هستند و زیاد تحت تأثیر این خریدهای عجیب و غریب قرار نمیگیرند؛ بلکه خیلی زود اصل قضیه را میفهمند.
  ۳) بیکاری و بطالت
  از بیکاری حوصلهتان سر میرود و خرید میکنید یا از یک کافیشاپ به دیگری سرک میکشید و شام را هم با دوستان صرف میکنید تا در خانه بیکار نمانید. این کار شما هم ضرر مالی دارد، هم مقطعی و کوتاه مدت است. تنها توصیه به درد بخور این است که علائق واقعیتان را پیدا کنید تا مفید واقع شوید.
  ۴) خجالت
  به مغازهای میروید و جنسی را قیمت میکنید. چنان از اخم آقای فروشنده جا میخورید که خجالت میکشید بگوئید گران است و آن را میخرید یا خجالت میکشید بگوئید مایل به رفتن به رستوران گرانتر از سطح بودجهتان نیستید. باید گفت تا زمانیکه به دیگران بیش از خودتان اهمیت میدهید همیشه آخر ماه مبلغی پول کم میآورید.
  ۵) جلب محبت
  عادت کردهاید محبت دیگران را با هدیه گران و بذل و بخشش بخرید و اطرافیانتان را غرق هدایای گرانقیمت میکنید ولی باز هم میزان محبتتان کمتر از مبلغ خرج شده است. اگر دوست و همزبان میخواهید روشی غیر از خرید و فروش محبت پیدا کنید!
  ۶) عادت
  شاید در خانوادهای مرفه یا فاقد دوراندیشی بزرگ شدهاید که کسی در آن به پسانداز فکر نمیکرده و شما هم دائماً پول خرج کردهاید؛ طوریکه برای پول ارزش قائل نیستید. بالاخره یک نفر باید به شما بگوید که روش قبلیتان غلط بوده و پول برای ایجاد یک زندگی امن ضروری است. چهطور است روش منطقی خانوادەهای دیگر را با دقت بنگرید و الگو بگیرید؟!

  پسانداز، گنج روانی
  حال که راه پسانداز کردن برخی هزینههای زائد را تمرین کرده و در دفترچه نوشتهاید، میدانید مبلغی بهعنوان پسانداز برای شما باقی میماند. این جایزه شماست، مبارک است! فکر نکنید مبلغ کمی است، چون با این روش روز به روز بر پول شما اضافه میشود و میزان پسانداز شما با میزان امنیت مالی شما رابطه مستقیم دارد. پسانداز کنید تا لذت این امنیت را دریابید. امید است برای ششروع اجرای این توصیهها از هزینههای نوروزی خانواده آغاز نموده و از همین سال نو برمبنای علم اقتصاد روزگار بهتری را برای خود و خانواده خود رقم زنید.
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 9. #9
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  برای آنهایی که تازه مادربزرگ می شوند
  سیسمونی یا وسایل نوزاد که از زمان گذشته طبق آداب و رسوم پدربزرگ ها و مادربزرگ های مادری برای نوه اولشان تهیه می کردند، در حال حاضر خانواده ها را درگیر رقابت و چشم و هم چشمی کرده است. به گفته یکی از فروشندگان لوازم کودک، هزینه یک سیسمونی متوسط بالغ بر دو سه میلیون تومان می شود. اگر شما هم سری به یکی از مراکز فروش وسایل سیسمونی بزنید، تا حدودی قیمت دستتان می آید.
  حمید گلمکانی، فروشنده لوازم چوب سیسمونی، در این مورد می گوید: سرویس ۷ پارچه سیسمونی که شامل تخت، پاتختی، میز آرایش، کمد، ویترین، دراور و میز تحریر می شود، بین ۷۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان قیمت دارد؛ البته گاهی تا ۷ میلیون تومان نیز سفارش می دهند.
  فروشنده دیگری می گوید: اکثر مادربزرگهای مهربان در خرید لوازم سیسمونی افراط می کنند، به طوری که گاهی اوقات برای دوران کودکی و نوجوانی نوزاد هم لوازمی از قبیل سه چرخه، میز تحریر و حتی دوچرخه تهیه می بینند. سادات می افزاید: من در این مورد بیشتر خانمها را مقصر می دانم و تقاضا دارم در تهیه سیسمونی افراط نکنند، چون خانواده هایی که از لحاظ مالی در مضیقه هستند و نمی توانند سیسمونی مفصل بگیرند، دچار حقارت و غم و اندوه می شوند.وی اضافه می کند: البته ما فروشنده ها برای این قبیل خانواده ها که دستشان تنگ است تخفیف زیادی قایل می شویم، با این حال وقتی فقط سرویس کالسکه بچه از ۲۲۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد، خانواده های کم بضاعت چگونه از عهده تهیه این لوازم بر می آیند؟
  از یک مادربزرگ که به اتفاق دخترش مشغول خرید لوازم سیسمونی است، می پرسم: به نظر شما یک سیسمونی نسبتاً خوب شامل چه لوازمی است؟ کمی مکث می کند، سپس کاغذی را از کیفش بیرون می آورد و شروع به خواندن می کند: سرویس تخت، کالسکه، نی نی لای لای، ساک بچه، صندلی ماشین، صندلی غذای بچه، سه چرخه، دودوک،چند جفت کفش، چند دست لباس نوزاد، چند دست لباس کودک تا دو سالگی، وسایلی از قبیل شیشه شیر در ابعاد مختلف، پستانک، شانه برس، ناخنگیر، تب سنج، وان حمام، کرم و لوسیونهای مختلف، پودر بچه، وسایل حمام (از قبیل حوله - کلاه - لیف و صابون بچه) ، کرم سوختگی، مقداری پوشک، تعدادی اسباب بازی از قبیل تنفگ، ماشین، عروسک و... از او تشکر می کنم و از خانمی که مشغول خرید کالسکه بچه است، می پرسم: این کالسکه را چند قیمت گذاشته اند؟ با غرور می گوید: ۲۲۰ هزار تومان، محصول خارجی است. با این حساب، می بینم اگر ما بخواهیم همین لوازم را حتی با مارک ایرانی تهیه کنیم، بیشتر از دو سه میلیون می شود.

  سیسمونی یا مسابقه تجمل پرستی؟
  محمد حسین فصیحی، کارشناس ارشد مشاوره، در این مورد به گزارشگر ما می گوید: «سیسمونی» یا سیسمانی را که عبارت است از لباس و وسایل اولیه مورد نیاز نوزاد، در قدیم مادربزرگها برای نوه اول تهیه می کردند و به عنوان چشم روشنی در اختیار دخترشان قرار می دادند. این سنت پسندیده علاوه بر اینکه موجب انس و الفت و علاقه بین خانواده ها می شد، از لحاظ اقتصادی و روحی - روانی نیز کمکی به زوجهای جوانی بود که برای اولین بار صاحب بچه می شدند و نمی دانستند چه چیزهایی را باید برای فرزندشان آماده کنند و توان مالی چندانی هم نداشتند؛ ولی متأسفانه بتدریج این رسم جالب نیز مثل سایر مراسم ما جنبه رقابت و چشم و هم چشمی به خود گرفت، به طوری که در حال حاضر پدربزرگها و مادربزرگها را دچار مشکل کرده است.
  این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که چرا تهیه سیسمونی بر عهده مادربزرگ مادری است، می گوید: تهیه سیسمونی وظیفه نیست که بر عهده خانواده دختر یا پسر باشد، وانگهی بیشتر اوقات مادربزرگ پدری نیز تهیه بخشی از لوازم کودک را بر عهده می گیرد. البته، در قدیم مادربزرگها خودشان پارچه می بافتند، لباس می دوختند و حتی لحاف و تشک و بالش و ننوی نوزاد را خودشان می دوختند و آماده می کردند، به همین دلیل تهیه این لوازم هزینه زیادی در بر نداشت؛ ولی امروزه که باید همه این وسایل به اضافه تعداد زیادی لوازم تجملی را از بازار تهیه کنند، باید آن قدر باشد که گرفتار قسط و وام نشوند؛ بخصوص بعضی از خانواده ها که دارای چند دختر هستند، اگر قرار باشد برای همه آنها جهیزیه و سیسمونی مفصل بگیرند، به راحتی از عهده تأمین مخارج آنها بر نمی آیند. بنابراین، کسانی هم که توان تهیه سیسمونی مفصل را دارند، باید طوری رفتار کنند که موجب چشم و هم چشمی نشوند، زیرا خانواده ها همه به هم نگاه می کنند و هیچ کس دوست ندارد از دیگری کم بیاورد. وانگهی، ما باید عرف معمول جامعه را هم در نظر بگیریم. هر کاری وقتی از حد طبیعی خارج شد و به صورت افراط یا تفریط درآمد، پسندیده نیست و ما در بحث روان شناسی این گونه رفتارها را بیمار گونه می نامیم که باید معالجه شود.

  سیسمونی سنت قشنگی است، اما...
  دالستان شاه پسندی، مشاور روان شناسی کودک نیز معتقد است: در رابطه با سیسمونی اختلاف طبقاتی زیاد است، به دلیل اینکه افراد ثروتمند ما، ثروتمندهای ناشی از هوش و تلاش نیستند بلکه ثروتمندان فی البداهه هستند. افرادی که در سالهای بحران اقتصادی به مال و منالی رسیده اند؛ مثلاً ملکی، زمینی یا مغازه ای داشتند که یک مرتبه ترقی کرده یا ارثیه ای به آنها رسیده به هر حال، عمدتاً بدون تلاش و کوشش ثروتی کسب کرده اند و نمی دانند کجا و چگونه خرج کنند. به همین دلیل، ثروت بادآورده را طوری خرج می کنند که از این طریق برتری خود را به رخ دیگران بکشند و امتیازی برای خود قایل شوند، و گرنه اصل سیسمونی سنت قشنگی است واصالتش خیلی جالب است؛ زیرا خانمی که برای اولین دفعه باردار می شود، نگرانیهای خاص خودش را دارد و ابهامهای زیادی در ذهنش موج می زند. مثلاً اینکه چه خواهد شد؟ چگونه بچه را به دنیا بیاورد؟ چه وسایلی لازم دارد؟ چه لباسهایی تهیه کند تا فرزندش در ماه اول و سال اول دچار مشکل نشود؟
  حتی ممکن است از لحاظ مالی هم در مضیقه باشد و توان تهیه ملزومات بچه را نداشته باشد. مسأله دیگر، آن شور و هیجانی که برای تهیه سیسمونی در نظر می گیرند موجب می شود مادر جوان خوشحال شود؛ یعنی اینکه ما با تو هستیم، نوزاد تو را دوست داریم و هنگام مشکلات کمکت می کنیم و این یک مقدار از نگرانیهای او را کم می کند. به همین دلیل، این یک سنت بسیار جالب و پسندیده است، ولی متأسفانه اختلاف طبقاتی همه چیز را مسخ کرده و چه در مورد تهیه جهیزیه و چه سیسمونی که به صورت یک مسابقه تجمل پرستی در آمده است.

  چه باید کرد؟
  به اعتقاد شاه پسندی، به این افراد باید گفت که ما انسان هستیم. وجود انسان بسیار متعالی است و بالاتر از این است که تهیه یک سیسمونی به او عزت نفس و خودباوری بدهد. حالا اگر به زیبایی و رنگ آمیزی آن دقت کنند یا مثل مادربزرگهای قدیم خودشان سوزن بزنند و سلیقه به خرج دهند، اشکالی ندارد؛ و گرنه پول دادن و لوازم خریدن که هنر نیست، اینها بازی کودکانه است و به کسی عزت نفس نمی دهد که مثلاً انسان همسرش را تحت فشار قرار دهد یا مادرش را مجبور کند این همه وسایل زاید را خریداری نماید تا از این طریق به دیگران فخر بفروشد. چنین بازیهای کودکانه ای هیچ سودی ندارد، جز فاصله گرفتن از معنویت.

  بهانه ای برای اظهار وجود
  جواد ناصح کارشناس ارشد روان شناسی نیز معتقد است: مهم ترین دلیل چشم و هم چشمی و رقابت بر سر تهیه جهیزیه و سیسمونی این است که خانمها نیاز به توجه و همدلی دارند و وقتی همسرشان به این نیاز توجه نمی کند، خود را با این بازیهای کودکانه سرگرم می کنند. وی در ادامه می افزاید: مراجعان ما در مرکز مشاوره عمدتاً از بی همزبانی و تنهایی شکایت دارند.
  چندی پیش خانمی می گفت زمانی که من نیاز به توجه و هیجانات مناسب داشتم، همسرم به این نیاز توجه نکرد و این خلا در وجود من موجب شد تا به تولد یک نوه دلخوش باشم و به این بهانه اظهار وجود کنم؛ ولی متأسفانه این مسأله هم بار اضافی روی دوش زندگی ما گذاشته و موجب شده دائماً با هم درگیر باشیم، در حالی که اگر همسر من به وجود من اهمیت می داد، با من حرف می زد و صادقانه به درد دل من گوش می کرد، دیگر لازم نبود به برگزاری این قبیل مراسم دلخوش کنم.
  ناصح در پایان یادآور می شود: ما در مرکز مشاوره به این نتیجه رسیده ایم که خانمها انتظار زیادی از همسرشان ندارند، ولی وقتی نیازهای عاطفی آنها را بر آورده نمی کنیم، باعث می شود نیازهای بزرگتری را جایگزین کنند و متأسفانه تأمین آن نیازها هم گره ای از مشکل زندگی ما باز نمی کند و این خود بار اضافی بر دوش زندگی ما می شود و مشکلی بر مشکلاتمان می افزاید.
  بنابراین، به عنوان یک مشاور به آقایان توصیه می کنیم با همسر خود حرف بزنند و به حرفهای او گوش بدهند. این همدلی و همزبانی موجب می شود زن از لحاظ عاطفی احساس رضایت کند و هرگز خود را با خریدهای زاید و بیهوده و برگزاری مراسم آن چنانی، دلخوش و سرگرم نکند.
  منبع: روزنامه قدس
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 10. #10
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  آیا درآمد شوهر در تصمیم به اشتغال زنان مؤثر است؟
  در خانوادههای ثروتمند و یا در خانوادههائی که درآمد حاصل از کار همسر، نیازهای خانواده را برآورده میسازد، کار زن بهمنظور رفع نیازهای اولیه زندگی نمیباشد.
  برای پاسخ به این پرسش، باید به خانوادهها از نظر درآمد که به سه گروه تقسیم میشوند اشاره کرد:

  ۱) خانوادههای پردرآمد:
  در خانوادههای ثروتمند و یا در خانوادههائی که درآمد حاصل از کار همسر، نیازهای خانواده را برآورده میسازد، کار زن بهمنظور رفع نیازهای اولیه زندگی نمیباشد. بنابراین با توجه به اینکه مطلوبیت خانواده، با مصرف (کالاها و خدمات)، فراغت و تعداد بچه، افزایش مییابد، اشتغال زن، ترکیب کالای مصرفی خانواده را تغییر نمیدهد. در اینگونه خانوادهها، کار زن، کمتر بر مطلوبیت خانواده میافزاید. در بعضی از خانوادهها، هزینههای مرتبط با کار زن، بیش از فایده آن است.
  از اینرو در اینگونه خانوادهها ـ خصوصاً در جوامعی که حقوق زن (مادی و معنوی) محفوظ است ـ انگیزه زن برای کار کردن کاهش مییابد، زیرا مطلوبیت حاصل از کار، کمتر از عدم مطلوبیت آن است، لذا زن ترجیح میدهد که وقت بیشتری را به کار خانه اختصاص دهد. در جوامعی که حقوق زن کمتر مورد توجه است و برای کار خانگی هیچ اجباری در قانون پیشبینی نشده است، با وجود توانائی خانواده برای تأمین نیازهای آن، زن وارد بازار کار میشود هدف از کار در اینصورت مشارکت اجتماعی و بیمه در برابر حوادث غیرمترقبه میباشد.

  ۲) خانوادههای فقیر یا خانوادههای با سرپرست زن
  در این خانوادهها، زن سرپرست خانواده بوده یا درآمد شوهر برای برآوردن نیازهای اساسی کافی نیست. در این صورت راهی جز اشتغال برای زن وجود ندارد. در اینگونه خانوادهها، هرچند ممکن است هزینه کار زن (عدم رسیدگی به فرزندان، بههم خوردن آرامش و ...) زیاد باشد، ولی با توجه به اینکه منافع آن زیاد است، مطلوبیت حاصل از کار بیش از عدم مطلوبیت آن است و زن ناگزیر به اشتغال تمام وقت میباشد بدیهی است که در تمام خانوادهها، تقسیم کار در خانواده، نقش مهمی در افزایش مطلوبیت خانواده دارد و همسر و فرزندان با همکاری در کار خانه میتوانند بار طاقتفرسای زندگی را از دوش زن بردارند.

  ۳) خانوادهها با درآمد متوسط
  در این خانوادهها، نقش زن، در طول زندگی در تأمین نیازهای مادی خانواده متفاوت است. در اوایل زندگی که خانواده پسانداز کافی ندارد درآمد زن نقش مهمی در افزایش مطلوبیت دارد؛ ولی اگر اوایل زندگی همراه با تولد فرزند باشد، همراه افزایش مطلوبیت ناشی از کار، هزینههای آن هم بالا میرود. از اینرو برای افزایش مطلوبیت خانواده، تنظیم زمان تولد فرزندان (تعویق انداختن تولد فرزندان در صورت امکان و یا فاصلهگذاری مناسب بین تولد فرزندان) میتواند هزینههای ناشی از کار زن را کاهش دهد.
  در اینگونه از خانوادهها که امکان استفاده از خدمتکار به علت پر هزینه بودن وجود ندارد، تقسیم کار خانگی بین زن و شوهر میتواند مطلوبیت حاصل از کار کردن زن را افزایش دهد. همچنین در این خانوادهها مدیریت درآمد، هزینه و پسانداز نقش مهمی در تغییر میزان کار فراغت زن در طول زمان دارد. عدم وجود حمایتهای مناسب اقتصادی برای زن و عدم امنیت نسبت به آینده (در صورت مواجهه با حوادث) یکی از مهمترین دلایل اشتغال زن بهرغم داشتن فرزند کوچک و ... است. در جوامعی که تأمین حقوق مناسب برای زنان خانهدار وجود دارد، امکان تصمیمگیری بین کار ـ فراغت جهت افزایش مطلوبیت خانواده برای زنان فراهم است.

  آیا برای کسب درآمد حتماً باید به بیرون خانه رفت؟
  با توجه به پیشرفت وسائل ارتباطی و پیشرفت تکنولوژی، در حال حاضر، تغییرات مهمی در جامعه ایجاد شده است. بسیاری از آموزشها از طریق وسائل ارتباط جمعی انجام میشود. انواع آموزش از آموزشهای هنری گرفته تا آموزشهای پیشرفته بهصورتهای مختلف در دسترس است. بنابراین خانواده (زن) میتواند به میزان دسترسی به این وسائل، از آموزشهای مناسب (بهصورت فیلم تلویزیونی، ویدئوئی، اینترنت و ...) بهرهمند شوند.
  زنان میتوانند با فراگیری تخصصها، به هر میزان که درس خوانده باشند، تخصصهای مورد علاقه خود را فراگیرند و در منزل به اشتغال بپردازند. شاید تصور کنید که در منزل فقط میتوان به کارهای بافتنی، خیاطی و ... پرداخت، ولی اینگونه نیست؛ زنان با بالاترین درجه تخصص، میتوانند در منزل به کارهای مختلف علمی، حسابداری، پژوهشی و غیره بپردازند. نهتنها زنان بلکه درصد قابل توجهی از افراد در کشورهای پیشرفته، در منزل به کارهای درآمدزا مشغول هستند. بهعبارت دیگر، محل کار به خانه منتقل شده است. مشاغل آینده، بیش از هرچیز به ابتکار و خلاقیت بستگی دارد. از اینرو خانه مناسبترین محل برای اینگونه فعالیتها میباشد.
  امروزه امکان اشتغال و کسب درآمد زنان، بدون اینکه مجبور باشند خانه را ترک و برنامه خود را مطابق نظر کارفرما تنظیم کنند، فراهم شده است. این نوع کار، کاملاً انعطافپذیر بوده و زن میتواند بین امور خانه، تربیت فرزندان و اشتغال، با توجه به شرایط خانواده، ترکیب مناسبی انتخاب کند. در کشور ما، وزارت کار، وزارت تعاون، جهاد سازندگی و برخی از سازمانهای ذیربط، وجوهی را بهصورت وام در اختیار اینگونه افراد قرار میدهد.
  منبع: ماهنامه اقتصاد خانواده
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 11. #11
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  افزایش بهرهوری در خانواده

  نويسنده: دکتر زهرا افشاری
  بهرهوری را در خانواده چگونه افزایش دهیم ؟
  آشنائی با اصول اقتصاد خانواده...
  صرفنظر از این که درآمد خانوادهها چه مقدار باشد، خانواده غنی باشد یا فقیر، درآمد خانوادهها صرف خرید تعدادی کالا (نه یک کالا) میشود. یعنی خانواده درآمد خود را صرف خرید فقط یک کالا مثل گوشت، سیبزمینی و... نمیکند و آن را به انواع کالاها، غذا، پوشاک، مسکن و... اختصاص میدهد. حتی برای تهیه یک نوع غذا هم به تعداد زیادی از مواد نیاز دارد.
  از آنجا که رضایت خاطر در افراد و خانوادههای مختلف با مصرف کالاهای گوناگون بهدست میآید، هر خانواده مجبور به انتخاب مستقل است. بنابراین، یک انتخاب واحد برای تمامی خانوادهها وجود ندارد.
  باید توجه داشت که مطلوبیت (رضایت) خانواده را نمیتوان با ماشین حساب تعیین و یا به دقت اندازهگیری کرد. مطلوبیت با احساس و برداشت، محاسبه میشود. همانطور که پروانه بدون آموزش پرواز میکند، خانواده هم حتی بدون خواندن این فصل میتواند تصمیم عقلانی بگیرد.
  ● چه مقدار از یک کالا مصرف کنیم؟
  فرض کنید که در یک روز گرم تابستان، پس از ساعتها تحمل گرما بهخانه میآیید. نوشیدن آب گوارا یا شربت خنک، برای شما لذت زیادی دارد. مادر دومین لیوان آب را به شما میدهد دومین لیوان آب را میخورید و لذت میبرید. ولی واضح است که لذت لیوان اول بسیار بیش از لذت لیوان دوم است. اگر مادر مرتب لیوان سوم و چهارم و... را به شما بدهد، رفتهرفته لیوان بعدی لذت کمتری از لیوان قبلی ایجاد میکند تا جائی میرسد که نه تنها از خوردن نوشیدنی لذت نمیبرید بلکه با عدم لذت هم مواجه میشوید. به عبارت دیگر، اگر شما یک لیوان نوشابه را با لذت بخورید میتوان گفت مطلوبیت مثبت دارد. نوشابه اول لذت بسیار بالائی دارد. ولی با خوردن نوشابههای بعدی لذت، کمتر و کمتر میشود و بهصفر میرسد و در نهایت با عدم لذت مواجه میشویم.
  ● چگونه مصارف مختلف را با یکدیگر جایگزین کنیم؟
  اگر گفته شود که افراد در دور افتادهترین و فقیرترین نقاط فقط به فکر سیر کردن شکم خود هستند، دور از واقعیت است. آنها بنابر طبیعت انسانی، به غیر از غذا به سایر کالاها و خدمات نیز نیاز دارند.
  از آنجا که درآمد برخی خانوادهها به مقداری نیست تا هر اندازه که تمایل دارند که کالاها و خدمات استفاده کنند، از این رو مجبورند که از مصرف یک یا چند نوع کالا بکاهند.
  برای این منظور، خانواده به چند مورد توجه میکند:
  ▪ اول: خانواده به درآمد خود توجه میکند. هرچه درآمد بالاتر باشد، خرید تعداد بیشتری از کالاها و تهیه خدمات امکانپذیر است.
  ▪ دوم: کالاها را میتوان به دو گروه ضروری و غیر ضروری تقسیم کرد، بدیهی است اولویت را باید به گروه کالاهای ضروری داد.
  ▪ سوم: بعضی از کالاها هستند که میتوانند جانشین یکدیگر شوند. برای مثال در زمینه مواد غذائی میتوان انواع مختلف گوشت را جایگزین یکدیگر کرد، برای بدست آوردن پروتئین مورد نیاز میتوان از انواع تأمین کنندههای پروتئین استفاده کرد و یا انواع مختلف نان، برنج و سیبزمینی جانشین همدیگر هستند. این کالاها راکالاهای جانشین میگویند.
  ▪ چهارم: بعضی از کالاها از قبیل گوشت، کفش دستدوز و... را کالای مرغوب میگویند. منظور از مرغوب، کیفیت کالا نیست. بلکه قیمت آن است. برخی از کالاها مثل سیبزمینی (در مقابل برنج) را نیز کالای نامرغوب میگویند.
  خانوادهها با افزایش درآمد، سعی میکنند کالای مرغوب را جایگزین کالای نامرغوب کنند. ینی با افزایش درآمد، مردم سعی میکنند غذای مرغوبتر، کفش مرغوبتر، اتومبیل مرغوبتر و... خریداری کنند.
  ▪ پنجم: همه ما وقتی به خرید میرویم، قبل از هر چیز به قیمت کالاها نگاه میکنیم. برای مثال، در ابتدای فصل بهار، به سبب آنکه قیمت هندوانه گران است، خانوادههای دارا هم مقدار کمتری از آن را خریداری میکنند، ولی در فصل تابستان که قیمت هندوانه ارزانتر است، مقدار بیشتری توسط طبقات مختلف خریداری میشود.
  ● تفاوت در سلیقه و ترجیحات خانوادهها
  هرچند که رفتار انسانها شباهت بسیاری به هم دارد، ولی خصوصیات هیچ دو فردی با هم یکسان نیست. این تفاوت در خصوصیات فراتر از اختلافهای ناشی از استعداد، شخصیت، ظاهر و مسوولیت افراد است. همواره ما شاهد هستیم که سلیقه و تمایلات افراد، مورد پرسش دیگران قرار میگیرد و گاهی اوقات به شکل ناپسندی در جامعه روز میکند. مثلاً این چه رنگ لباسی است که فلانی پوشیده است؟ این چه غذائی است؟
  ارزشها حتی اگر برای عدهای از افراد یکسان باشد، برای گروهی از اشخاص در مقایسه با دستهای دیگر متفاو است.
  همچنان که رفتار غذائی در خانوادههای مختلف در یک شهر و یا در نقاط مختلف کشور متفاوت بوده و رفتار غذائی یک خانواده مورد پسند خانواده دیگر قرار نمیگیرد، این تفاوت سلیقه در مورد تمامی کالاهای مصرفی خانواده اعم از پوشاک، مسکن تزئین خانه و... نیز مشاهده میشود. البته بعضی از این تفاوتها جنبه فرهنگی و سنتی دارد و برخی دیگر کاملاً فردی است.
  تمایلات و ترجیحات افراد، متفاوت است. از این رو هیچ دو خانوادهای را نمیتوان یافت که با دو سبد یکسان از فروشگاه خارج شوند. تنوع ترجیحات افراد یکی از مهمترین حقایق زندگی بشر است. لذت (مطلوبیت) به ترجیحات درونی بستگی دارد و مستقل از درآمد و یا قیمت است. بههمین، دلیل انواع کالاها در اقتصاد تولید میشود و افراد با انواع ترجیحات و سلیقهها کالاهای مختلف را انتخاب میکنند.
  ● تمرین
  خانوادهای که در ماه ۲۴۰ هزار تومان درآمد دارد، به دو نوع ماده غذائی و غیر غذائی نیازمند است. قیمت خرید یک واحد ماده غذائی و غیر غذائی به ترتیب ۴۰۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ هزار تومان است. شیوههای مختلفی برای انتخاب این خانواده وجود دارد.
  اگر خانواده فوق تمام درآمد خود را به مواد غذائی اختصاص دهد، ۶ واحد موادغذائی بهدست میآورد، ولی مواد غیر غذائی نمیتواند تهیه کند. مسلماً این ترکیب را انتخاب نمیکند، چون خانواده به کالاهای دیگر هم نیازمند است.
  همچنین اگر تمام درآمد را به مواد غیر غذائی اختصاص دهد، ۴ واحد مواد غیر غذائی میتواند مصرف کند. آیا خانواده این ترکیب را انتخاب میکند؟ مسلماً خیر!
  پس چه ترکیبی از مواد غذائی ـ غیر غذائی را انتخاب میکند؟ قطعاً همه خانوادههای با درآمد ۲۴۰ هزار تومان یکسان عمل نمیکنند. با توجه به سلیقه، وضعیت خانواده، سن، تعداد فرزندان و... هر خانواده ترکیبی از دو گروه کالاها را انتخاب میکند که بالاترین لذت (مطلوبیت) را فراهم میکند.
  چگونه درآمد خود را بین مخارج مختلف خانواده تقسیم کنیم؟
  درآمد خانواده از دو منبع اساسی تأمین میشود:
  ▪ درآمد حاصله از کار
  ▪ درآمد حاصله از سرمایه
  بخش عمده درآمد خانوادهها از محل کار بهدست میآید و درآمد حاصل از سرمایه، درصد کمی از درآمد خانوادههای متوسط را در بردارد. علاوه بر این، بعضی از خانوادهها از ثروت، کسب درآمد میکنند و یا تحت پوشش نهادهای مختلف مثل بهزیستی، کمیته امداد امام و...هستند. خانوادهها، خریدهای خود را با توجه بهدرآمد انجام میدهند. انتخاب در بسیاری از موارد، با توجه به سطح پائین درآمد، بسیار مشکل است. گاهی اوقات خانواده برای اینکه بتواند نیازهای خود را تأمین کند زیر بار قرض میرود، ولی قرض باید پرداخته شود.
  با ساعات کار بیشتر و یا با افزایش تعداد شاغلین یک خانواده، درآمد خانواده افزایش مییابد، ولی راههای افزایش درآمد نیز محدودیتهای خود را دارد و زندگی خانوادگی را تحت تأثیر قرار میدهد. بنابراین یکی از تصمیمات، انتخاب بین ساعت کار و ساعت فراغت هر یک از افراد خانواده است. هم چنین اینکه چه کسی باید کار کند؟ کجا کار کند؟ چند ساعت کار کند؟ و... از دیگر تصمیماتی است که در خانواده باید اتخاذ شود. بدیهی است که با توجه به ترجیحات هر یک از افراد خانواده، تصمیمهای متفاوتی میتوان گرفت. همچنین تصمیمهای دیگر مانند این که یک فرد در خانواده چند سال درس بخواند، چه رشتهای بخواند، چه مقدار از درآمد را صرف آموزش کند.
  اگرچه ممکن است تصمیمگیری در مورد فردآسان باشد، ولی در مورد تمام افراد خانواده کاری بس مشکل است. بنابراین، با توجه به شرایط هر فرد و ترجیحات افراد خانواده، تصمیمگیری متفاوتی اتخاذ میشود.
  مدیریت دارائیهای خانواده نیز با توجه به ترجیحات فرد و خانواده تعیین میشود. دارائیها را میتوان به شکلهای مختلف نگهداری کرد. سهام، اوراق مشارکت و... سایر کالاهای با ارزش از این رو انتخابهای مختلفی برای خانواده وجود دارد که باید برای آن تصمیمگیری شود.
  ● چگونه هزینه خانواده را به حداقل مقدار ممکن برسانیم؟
  همانطور که گفتیم، هیچ انسانی نیست که بتواند به تمام خواستههای خود و به هر اندازه که میخواهد دست یابد. با توجه به محدودیتها و امکانات خانواده، تصمیمگیری صحیح بسیار مهم است. از این رو باید در انجام تمامی کارها و در تمام انتخابها، روشی را انتخاب کنیم که به خواست خود به کمترین هزینه دست یابیم. پس تنها برای بالا بودن مطلوبیت، کسب درآمد بیشتر لازم نیست. میتوان با اتخاذ روشهای علمی که هزینه را کاهش میدهد مطلوبیت خانواده را بالا برد. کم کردن هزینه به معنی بدتر زندگی کردن نیست.
  ● بهرهوری را در خانواده چگونه افزایش دهیم؟
  فرض کنید برای پخت برنج میتوانید از برق، گاز و... استفاده کنید. اما از کدام یک استفاده میکنید؟ بدیهی است که بدون توجه به قیمت نفت و برق و گاز نمیتوانید به این پرسش پاسخ دهید.
  بنابراین، اگر خانم خانهدار از وسایل گازسوز برای طبخ غذا استفاده کند، بدون این که کیفیت غذا تغییر کند، صرفهجوئی بیشتری در هزینههای خانواده انجام میشود. اگرچه در کسب درآمد این خانواده هیچ تغییری حاصل نشده است، ولی خانواده میتواند خواستههای بیشتری را تأمین کند.
  برای کاهش هزینه خانواده، قبل از استفاده از هر روشی، قیمت روشهای مختلف را با هم مقایسه کنید. آنگاه از روشی استفاده کنید که پائینترین هزینه را برای خانواده داشته باشد.
  در انتخاب وسایل زندگی با توجه به قیمت نفت، گاز برق، آن وسیلهای را انتخاب کنید که بتوانید به خواست خود به کمترین هزینه دست یابید. اگر گاز ارزان است، از استفاده کالاهای برقی برای سوخت خودداری کنید و سعی کنید وسایل را گازسوز کنید.
  ● چگونه درآمد را به مصارف مختلف تخصیص دهیم؟
  انتخابی را انجام دهید که:
  ۱) بین درآمد و هزینه تعادل برقرار باشد.
  ۲) با توجه به تفاوت در ترجیحات، سلیقه، فرهنگ حاکم در جامعه و خانواده، انتخابی را انجام دهید که وقتی به آن انتخاب دست یافتید به منظور تغییر آن، تلاش مجددی صورت نگیرد.
  ● اقتصاد خانواده از چه طریق با سایر واحدهای اقتصادی رابطه برقرار میکند؟
  خانوادهها یکی از مهمترین تصمیم گیرندگان اقتصادی کشور هستند که رفتار آنها بر عملکرد کل اقتصاد اثر میگذارد. خانوادهها با بازارهای مختلف در ارتباط هستند. افراد خانواده در بازار کار میکنند و در ازای کار، دستمزد دریافت میکنند. بخشی از ثروت (پسانداز) خود را صرف خرید سهام و... میکنند. بنابراین، با بازار سرمایه مرتبط هستند و از آنها دستمزد و بهره دریافت میکنند. درآمد کسب شده از دو بازار کار و سرمایه، درآمد خانواده را تشکیل میدهد. بخشی از این درآمد صرف خرید کالاها و خدمات میشود. خانواده به بازار محصول و خدمات مراجعه و با پرداخت بخشی از درآمد خود، از کالاها و خدمات استفاده و بخشی دیگر از درآمد را پسانداز میکند.
  رابطه بین خانواده و بازار از طریق سه بازار تأمین میشود:
  ۱) بازار عوامل تولید:
  خانواده، کار و سرمایه و پسانداز خود را به آن عرضه میکند. بنگاهها خریدار آن هستند و در عوض به خانواده سود (دستمزد) میدهند.
  ۲) بازار کالاهای مصرفی:
  خانواده، کالاهای مورد نیاز را با صرف بخشی از درآمد خریداری میکند. همچنین خدمات مورد نیاز مثل آموزش، بهداشت، حمل و نقل، ایاب و ذهاب و... از این بازار تأمین میشود.
  ۳) بازار مالی:
  خانواده پسانداز خود را صرف خرید سهام، اوراق قرضه و یا سپردهگذاری میکند.
  بنابراین، خانوادهها تنها منبع عرضه کننده نیروی کار جامعه هستند. لذا یکی از مهمترین عوامل تولید جامعه، یعنی نیروی انسانی را فراهم میکنند. همچنین خانوادهها میتوانند بخش مهمی از سرمایه فیزیکی اقتصاد را از طریق سپردهگذاری، خرید اوراق مشارکت، اوراق سهام و... فراهم کنند و یا سرمایه خود را در راه تولید و کسب و کار صرف کنند.
  از طرفی، خانواده مصرف کننده کالاها و خدمات تولید شده در جامعه است. بنابراین استفاده صحیح از این کالاها میتواند صرفهجوئی زیادی در منابع جامعه ایجاد کند. با توجه به اهمیت این موضوع، میتوان گفت: مهمترین تصمیمگیریها که آینده کشور و توسعه جامعه را بهدنبال دارد، در خانواده اتخاذ میشود.
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 12. #12
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  ده مهارت اقتصادي در زندگي مشترک

  در هر حال چه در خانواده هاي فقير و چه ثروتمند امکان اينکه بين زن و شوهر بر سر مسائل مالي اختلاف ايجاد شود وجود دارد. گاهي ممکن است اين اختلاف بر يکدلي و صميميت آن ها لطمه وارد آورده، حتي منجر به جدايي گردد. براي جلوگيري از اختلاف و مجادله در اين باره مهارتهاي زير مي توانند مفيد واقع شوند.
  1. وقتي اختلافي پيش مي آيد به طور صريح و دوستانه درباره آن با همسر خود صحبت کنيد. زيرا توضيحات طرفين مي تواند اشتباه يا سوء تفاهم را برطرف سازد در حالي که مسکوت گذاشتن آن ممکن است اثرات نامطلوب داشته باشد.
  2. در تنظيم برنامه اي مناسب در مورد مخارج، همکاري داشته و با احساس مسئوليت آنرا رعايت کنيد.
  3. چنانچه حساب بانکي مشترک يا حسابهاي جداگانه داريد درباره اينکه مخارج چگونه پرداخت شود قرار لازم را بگذاريد تا منظم و روشن باشد.
  4. بهتر است، هر کدام که فرصت و آمادگي و تجربه بيشتري براي خرجکرد منزل داريد، آنرا به عهده گرفته و با نظم و ترتيب انجام دهيد.
  5. همواره حساب درآمد و مخارج را در نظر داشته، خريدهاي خود را بر حسب آن تنظيم نمائيد.
  6. اگر همسر شما در برخي موارد خريدي برخلاف نظر شما کرد سخت گير نباشيد و استقلال او را تا حد لازم و مقتضي رعايت کنيد. گرچه تفاهم و مشورت لازم است.
  7. در مورد خريدهاي عمده و تهيه لوازم گرانقيمت، مشورت و توافق نمائيد.
  8. در حضور ديگران درباره پول و مخارج بحث نکرده از انتقاد يکديگر خودداري نمائيد.
  9. وقتي بچه شما چيزي را مي خواهد که قيمت آن نسبتا زياد است در مورد آن توافق کنيد. اگر همسر شما با آن مخالف بود از تحريک کردن طفل بر عليه او خودداري کنيد.
  10. در موارد اختلاف نظر، بحث و گفتگو براي پيدا کردن راه حل را همچنان ادامه دهيد تا به توافق دست يابيد.
  اين موضوع لازم به توضيح نيست که تشريک مساعي و همکاري زن و شوهر در مورد مسائل مالي در ايجاد صميميت و محبت در خانه اثرات فراواني دارد. کساني که در اين باره با توافق به پيش مي روند مي توانند سالهاي متمادي در کنار هم از زندگي توأم با آرامش و آسايش برخوردار باشند.
  منبع: کتاب مهارتهاي زندگي
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 13. #13
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  Re: اقتصاد خانواده

  بررسي اقتصاد خانواده با الگوپذيري از سيره عملي حضرت زهرا عليهاالسلام


  نقش زن در سامان دهي اقتصاد خانواده
  اقتصاد خانواده به معناي چگونگي سامان دهي و مديريت منابع خانه است. خانواده سازماني است که توليد و توزيع کالاهاي مورد نياز را فراهم مي سازد و زن بدون مناقشه به عنوان يکي از دو رکن اساسي خانواده در اين سازماندهي و مديريت ، نقش اساسي را ايفا مي کند. جايگاه مادري و همسري عمده ي منابع مصرف را به زن مي سپارد و انتظار مي رود که او بتواند با سازماندهي و مديريت صحيح بين درآمد و مصرف ، توازن برقرار کند و با برنامه ريزي و اجراي صحيح در شد و توسعه ي اقتصاد خانواده نقش مؤثر ايفا نمايد. از آن جا که جدول بازدهي اقتصاد خانواده در تنظيم نومدار رشد و توسعه اقتصادي جامعه و برنامه هاي کلان بخش هاي مختلف دولتي و خصوص تأثير به سزا دارد، مي توان گفت که زنان در واقع نقش کليدي در استفاده ي بهينه از منابع را دارند. منابع در اين جا شامل، زمان، پول يا درآمدهاي ديگر مي باشد.
  دسترسي به منابع سخت، و از دست دادن آن ها آسان است؛ از اين رو بايد مدير خانواده با سازماندهي و مديريت صحيح و سالم بتواند بهترين انتخاب ها و گزينش ها را داشته باشد. خانواده غير از منابع مادي منابع ديگري نيز در اختيار دارد که قابل تبديل به پول نيست و در بيشتر موارد تجديد پذير هم نمي باشد. از جمله ي اين منابع؛ عشق، انسجام خانواده، خاطرات خوش و... است، و چون اين منابع براي اعضاي خانواده رضايت خاطر ايجاد مي کند، بايد نقش اساسي آن ها و جايگاه خاص هر کدام مورد توجه قرار گيرد تا افراد بتوانند با بالاترين سطح مطلوب از آن ها بهترين استفاده را بنمايند؛ از اين رو بايد گفت: «انتخاب»، قلب اقتصاد خانواده است.
  نقش الگوهاي ديني در هدايت زندگي بشر به سوي فلاح و رستگاري دنيا و آخرت زنده و پويا است. حضرت زهرا عليها السلام همان گونه که در تمام شؤون ، الگويي حسنه است، در اين مورد نيز بهترين نقش را در مديريت و سازماندهي اقتصاد خانواده ايفا مي نمايد. در سيره ي عملي حضرت زهرا عليهاالسلام نقش منابع غير مادي در اقتصاد اسلامي مهم تر از منابع اقتصادي است که آن حضرت بهترين شکل معقول و منطقي را جهت استفاده از آن ها به کار گرفت. از آن جمله؛ شکر گزاري، دعا و کمک گرفتن از ذکر خداوند براي رفع نيازمندي هاي مادي خانواده و ... بيشترين رضايت خاطر را براي اعضا ايجاد مي کند. آنچنان که در ماجراي اطعام مسکين و يتيم و اسير اعضاي خانواده شامل : همسر، فرزندان و حتي خادم منزل با رضايت و خشنودي کامل، حضرت زهرا عليهاالسلام را همياري نمودند.
  امروز عوامل تأثير گذار بر رضايت مندي يا تابع مطلوبيت خانواده در ادبيات اقتصادي شامل: عوامل اقتصادي و غير اقتصادي است که باعث افزايش مطلوبيت خانواده ها مي شود.

  وظايف اقتصادي زن در اجتماع
  همان گونه که خانواده به عنوان واحد کوچکي از اجتماع در پيشرفت و توسعه فرهنگي جامعه نقش اول را دارد، در توسعه و رشداقتصادي جامعه نيز نقش اساسي را ايفا مي کند و ميزان، چگونگي و نوع حضور او در عملکرد و چرخه هاي اقتصاد کشور تأثير گذار است.
  يکي از اساسي ترين اهداف تشکيل خانواده، بقاي نسل و تربيت نيروي انساني مورد نياز جامعه است. توسعه و رشداقتصادي در گرو نيروي کار فعال و تحصيل کرده است؛ بنابراين يکي از عوامل مؤثر در توسعه اقتصادي نيروي انساني يا سرمايه هاي انساني است.
  خانواده به عنوان اولين پايگاه تربيت و پرورش منابع انساني است؛ از اين رو جامعه بايد با تقويت نهاد خانواده زمينه توسعه اقتصادي را مهيا سازد. امروزه تئوري سرمايه ي انساني در مقابل سرمايه ي فيزيکي مورد توجه اقتصاددانان و جامعه شناسان دنيا است.
  در اين تئوري سرمايه هاي انساني با ارزش تر از دارايي ها و منابع طبيعي و ذخاير زيرزميني به شمار مي آيند و هر چه بر روي انسان ها سرمايه گذاري شود ، رشد و توسعه جامعه افزون خواهد شد.
  از اين رو؛ پيشرفت علم و دانش، نگرش و مهارت افراد، ظرفيت توليدي جامعه را ارتقا مي بخشد و در نتيجه رشد و توسعه ي فرهنگي، سياسي ، اقتصادي و اجتماعي تسهيل و تسريع مي گردد . اين نظريه مي تواند در دو سطح خرد و کلان آثار مطلوب خود را نشان دهد. در مقطع خرد، بازدهي خصوصي را افزايش مي دهد و در سطح کلان رشد و توسعه ي جامعه را به همراه دارد، و چون پرورش منابع انساني از کانون خانواده آغاز مي شود، و مادران نقش اساسي را در زمينه تربيت و پرورش فرزندان ايفا مي کنند، اثر گذاري قابل توجه آنان آشکار است و اين نقش ، ويژه ي زنان است.
  زنان به عنوان عامل پرورش و رشد نيروي کار، در جريان بهره وري و توليد ناخالص ملي سهم دارند، که با سرمايه گذاري در اطلاعات، دانش ها، نگرش ها و مهارت هاي زنان اين ارزش افزوده خواهد شد؛ بنابراين تلاش حاکمان و نظارت و توجه ملي به اين امر بازخورد مستقيم در پيشرفت کشور را دارد؛ زيرا هر گاه منابع انساني در محيطي سالم و با انگيزه و احساسات و عاطفه و خيرخواهي و ... پرورش يابد و با عزت نفس و مناعت زندگي را بگذراند، نيروي قوي تري در چرخش امور اقتصادي و اجتماعي خواهد داشت. زنان با فراهم کردن و آماده ساختن محيطي با نشاط و صميمي براي تأمين نيازهاي مادي و معنوي و توجه به بهداشت روحي، جسمي و رواني اعضاي خانواده اثر مستقيم بر اقتصاد جامعه مي گذارند.
  سيره ي عملي حضرت زهرا عليهاالسلام جهت گيري صحيح و نتايج ارزشمندي را نشان مي دهد.
  حضرت زهرا عليهاالسلام کار خانه را تا جايي که براي افراد خانواده و حتي فرزندان شيرخوار، مطلوبيت و رضايت خاطر ايجاد مي کرد، برنامه ريزي مي فرمود. بلال مي گويد: « روزي حضرت زهرا عليها السلام را ديدم که مشغول آرد کردن گندم بود در اين هنگام فرزندش حسين گريه و بي تابي مي کرد. خدمتشان عرض کردم: براي کمک به شما آسياب کنم يا بچه را آرام نمايم؟ حضرت فرمود : من به آرام کردن فرزند اولي هستم، شما آسياب را بچرخانيد». (1)
  اين بهترين الگو براي ايفاي نقش مادر و توجه به نياز عاطفي فرزند و انتخاب صحيح در تخصيص و بهينه سازي اقتصادي است؛ چرا که با اين کار حضرت زهرا عليهاالسلام توجه به رضايت خاطر و مطلوبيت فرزند شير خوارش را بر ادامه کار منزل ترجيح داد که نتيجه ي اين تلاش ها، پرورش منابع و سرمايه هاي انساني است؛ آن گونه که همين فرزندان در جهت برقراري عدل و داد و عدالت اجتماعي و اقتصادي و... از تربيت و تعليم کامل بهره مند شدند و جامعه را نيز رهبري نمودند.
  در پرورش منابع نيروي انساني بايد به بعد معنوي و ارزش هاي اخلاقي و ديني توجه ويژه شود؛ تا اين نيروها همراه با پيشرفت و رشد و تعالي در بعد مادي و اقتصادي بتوانند از رشد اخلاقي و ارزشي نيز برخوردار گردند و توسعه اقتصادي در جهت برقراري و تحکيم عدالت اجتماعي که از جمله برنامه هاي دين است پيش رود؛ و گرنه منافع توسعه ي اقتصادي براي قشرخاصي از جامعه سود بخش خواهد بود و اقشار مستضعف جامعه را در بر نخواهد گرفت.

  نتيجه گيري:
  خانواده تنها منبع عرضه کننده نيروي کار جامعه مي باشد. همچنين خانواده ها مي توانند بخش مهمي از سرمايه فيزيکي اقتصاد جامعه را از راه سپرده گذاري، خريد اوراق مشارکت ، اوراق سهام و... فراهم کنند و سرمايه خود را در راه توليد و کسب و کار قرار دهند . از سوي ديگر چون خانواده مصرف کننده ي کالاها و خدمات توليد شده در جامعه است؛ روش استفاده ي صحيح از کالاها و خدمات، ميزان بهره وري را بالا مي برد و از هدر دادن امکانات و دستاوردها جلوگيري مي کند. چنان که اگر فرهنگ قناعت و صرفه جويي از سوي خانواده ها رعايت شود؛ به سطح جامعه نيز کشيده شده و نيروي انساني در سطوح مختلف اداري ، صنعتي، کشاورزي و... به سوي حيف و ميل بيت المال و سرمايه هاي ملي و يا دست اندازي به اموال ديگران حرکت نخواهد کرد و اين مسأله نتايج بسيار با خير و برکتي به همراه دارد. به عبارت ديگر رشد و توسعه ي کشور در قالب فرهنگ سازي خانواده ها آنهم از جانب رکن تربيتي آن ؛ يعني زن امکان پذير است.

  نقش زن در اقتصاد
  مديريت بودجه ي خانوار؛ مديريت دارايي هاي خانواده با توجه به ترجيحات فرد و خانواده تعيين مي شود. شايد شيوه ي تهيه ي غذاها، استفاده ي بهينه از امکانات و وسايل منزل و پوشاک و وسايل شخصي هر فرد، نظالت و نگه داري و حتي قرار دادن وسايل، مراقبت از فرزندان و تأمين سلامت آنان، در مجموعه ي سرمايه هاي هر خانوار ناچيز و ناديده به حساب آيد، و فقط سهام اوراق مشارکت ، پول و... به عنوان سرمايه در نظر گرفته شود، اما بايد به اين نکته توجه داشت که توليد مواد غذايي ، البسه و ديگر مايحتاج و نيز جمع آوري و نگه داري وسايل شخصي و جمعي خانواده ها که نياز به يک برنامه ي صحيح دارد به دست مدير شايسته ي خانه، با کم ترين هزينه، بالاترين مطلوبيت را در پي خواهد داشت. مدير خوب خانواده بايد بتواند در مواقع کمبود يا حذف بعضي امکانات، جايگزين مناسبي را انتخاب نمايد، بدون آن که تغييري در مطلوبيت ايجاد شود. مثلا اگر برنج گران يا کم مي شود، سيب زميني يا نان را جايگزين نمايد، تا ضمن بر قراري تعادل بين درآمد و هزينه ها منبع تغذيه ي افراد خانواده تأمين گردد، البته رضايت خاطر يا مطلوبيت اعضاي خانواده نيز مهم است.(2)

  عوامل مؤثر در موفقيت برنامه ريزي و مديريت بودجه ي خانوار :
  1. بهره وري مطلوب از زمان؛ عمر آدمي محدود و تجديد ناپذير است؛ از اين رو بهره وري صحيح از زمان بهترين برنامه ريزي در طول زندگي است. همان گونه که تحصيل علم و دانش در همه ي عمر پسنديده است، اما اگردر زمان مناسب و به موقع نباشد، نتايج مطلوب گرفته نمي شود، خسارت هاي اقتصادي نيز گاهي جبران ناپذير مي باشد.
  2. تقسيم کار؛ يکي ديگر از عوامل مؤثر در موفقيت برنامه ريزي، تقسيم کار است.
  شايد اداره ي خانه، ساده و بدون پيچيدگي به نظر آيد، اما به کار بستن ظرافت هاي خاص و برنامه ريزي و اجراي صحيح توسط مدير با کفايت سکون و آرامش را در کانون خانواده برقرار مي سازد. تقسيم کار بين افراد خانواده مي تواند بازدهي را بالا ببرد و از سنگيني و فشار کار بريک نفر بکاهد. با تقسيم کار نيازي به صرف بخشي از بودجه ي خانواده براي اجير کردن کارگر و مستخدم نخواهد بود . کارهاي منزل بنا بر توان و مسؤوليت و نقشي که هر يک از افراد خانواده دارند، بايد تقسيم شود. عدم تعادل در تقسيم کار منجر به ضعف جسمي و روحي و رواني يکي از دو رکن خانه؛ يعني زن و مرد يا ديگر اعضاي خانواده مي شود.
  تقسيم کار بايد بر اساس برتري هاي نسبي باشد؛ يعني به هر کس کاري را که مي تواند بهتر انجام دهد، واگذار شود تا بازدهي نيز مطلوب گردد؛ چرا که کار خانه نيز جزء اساسي سيستم اقتصادي و اجتماعي است.
  حضرت زهرا عليهاالسلام از اين نظر نيز اسوه ي حسنه است. آن حضرت بهترين تقسيم کار را در منزل تنظيم مي فرمايد.
  پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله نيز کارها را با توجه به توان و شرايط روحي ، رواني و جسمي زن و مرد بين حضرت زهرا عليهاالسلام و امام علي عليه السلام تقسيم فرمود. کارهايي که با نقش مادري و همسري ارتباط نزديک دارد و در منزل انجام مي شود بر عهده ي حضرت زهرا عليها السلام و کارهاي بيرون از منزل به امام علي عليه السلام سپرده شد.
  البته اين تقسيم کار منحصر به هر کدام نبود؛ بر همين اساس در سيره ي عملي حضرت علي عليه السلام مي خوانيم که هشام مي گويد: امام صادق عليه السلام فرمود : « اميرالمؤمنين در کار خانه با حضرت زهرا عليها السلام همکاري مي کرد. هيزم جمع مي نمود ، آب مي کشيد. جارو مي کرد و حضرت زهرا عليهاالسلام گندم آسياب مي کرد و نان مي پخت».(3)
  حضرت زهرا عليها السلام با آن همه مقام و منزلت، کار خانه را خود انجام مي داد و حتي کارها را با خادم خود تقسيم کرده بود . يک روز ايشان کارهاي منزل را انجام مي داد و روز ديگر فضه .(4)
  يادآور مي شود که تقسيم کار به اين معنا نيست که فعاليت زن منحصر در کار خانه است، بلکه زن مي تواند با توجه به مديريت و سازماندهي صحيح در امور خانواده با محاسبه ي مطلوبيت حاصل از اشتغال همچون؛ خستگي ناشي از کار در منزل و بيرون از منزل، مخارج و... علاوه بر بالا بردن سطح فعاليت هاي اجتماع در زمينه هاي مختلف به بودجه ي خانوار نيز کمک نمايد.
  نتيجه آن نقش زن در اقتصاد خانواده همواره بر اساس مطلوبيت خانوار و ترجيحات فرهنگي و اجتماعي و صرف وقت در محيط خانه براي تأمين نيازمندي هاي خانوار يا صرف همان زمان در محيط خارج از خانه، يا حتي کارهاي اقتصادي داخل منزل، بايدم ورد توجه مديران بالاي جامعه قرار گيرد؛ بديهي است غفلت از اين امر يا پرداختن به نقش هاي فرعي و حاشيه اي زن، ضربه هاي جبران ناپذيري بر شخصيت او و نيز کاهش بهره گيري اجتماعي از توان خدادادي اين موجود نقش آفرين خواهد شد.

  حداکثر سازي رفاه و مطلوبيت خانواده
  پيداست که درآمد خانواده تنها مي تواند درصدي از نيازهاي افراد خانواده را تأمين کند؛ از اين رو بايد از ميان خواسته ها بهترين و لازم ترين انتخاب به عمل آيد. نياز به انتخاب در تمام طول زندگي وجود دارد. و همان گونه که اشاره شد؛ «انتخاب» قلب اقتصاد خانواده است.
  انتخاب کالاهاي مختلف بستگي به درآمد خانواده و تشخيص آن ها دارد. هر چه در آمد محدود باشد، ترجيحات نيز محدود مي گردد و در نتيجه بايد انتخاب ها درست و بهينه باشد تا بيشترين رضايت خاطر و مطلوبيت را براي افراد خانواده به بار آورد.
  براي رسيدن به اين سطح، همکاري پدر و مادر لازم و ضروري است، ولي نقش مادر با توجه به مسؤوليت مادري و همسري از پدر مهم تر است. بريز و بپاش ها و مخارج فرعي و غير ضرور يا گاهي زيان آور، نه تنها سطح بهره وري اعضاي خانواده را کاهش مي دهد، بلکه به صورت فرهنگ و عادت نامطلوب به نسل هاي آينده منتقل مي گردد. مادر مي تواند با مهيا کردن شرايط صحيح براي افراد خانواده به حداکثر سازي رفاه و مطلوبيت افراد خانواده بپردازد تا تمامي افراد خانواده با عزت نفس، تندرستي روح و جسم و تعليم و تربيت و آموزش صحيح سرمايه ي انساني خود را در جهت اعتلا و رضاي خدا به کار گيرند. و در آينده نيز افراد مفيدي براي جامعه باشند.
  در جامعه اسلامي حداکثر سازي رفاه و مطلوبيت خانواده فقط از طريق تأمين نيازهاي مادي به دست نمي آيد، بلکه نقش خانوار، در ارتباط با توليد و اقتصاد جامعه آن گاه بيشتر روشن مي شود که بدانيم: نيروهاي خلاق و مبتکر و مديران کارآفرين و مغزهاي دگرگون کننده مسير جامعه همه و همه از کانون خانواده بر مي خيزند و همان گونه که کيفيت مواد اوليه به کيفيت و عيار بالاي معدني که در دل طبيعت است، بستگي دارد؛ ظهور انسان هاي کارآفرين و درجه اهميت آن ها به کيفيت پرورش خانواده بستگي دارد. تمام کساني که تاکنون تمدن انساني را متحول ساخته اند، حاصل مديريت مطلوب کانون قدرتمند، سالم، عاطفي و کارآمد خانواده هستند؛ از اين رو نقش عوامل غير اقتصادي همچون عشق، محبت، راستي، امانت، ايثار و گذشت و... در پرورش نيروي انساني مؤثرند.
  به عنوان نمونه کاربردي، پرورش و تربيت فرزندان راست گو باعث افزايش کيفيت نيروي کار مي شود؛ زيرا راست گويي و درست کاري در فرآيند توليد و بازرگاني، موجب کسب درآمد بيشتر و جلب نظر مشتريان مي گردد. پرهيز از دروغ و حيله و نيرنگ، اعتماد مردم را به توليد کننده و عرضه کننده بالا مي برد و اين امر موجب افزايش رونق اقتصادي جامعه و نيز گرمي بازار کار و اشتغال مي گردد.
  مي توان از نمونه هاي کاربردي ديگر به ايجاد اعتماد به نفس در فرزندان اشاره نمود. اين امر موجب مي شود تا آن ها با تکيه بر انديشه ي خلاق خود، انسان هايي کارآفرين شده و با جديت و اميد به نتايج درخشان تحقيق، همواره به دنبال کشف راه هاي جديد براي ارايه کالاها و خدمات با هزينه کمتر، اما کيفيت بالاتر باشند، همچنان که در دهه ي اخير برخي از کشورها با رشد افزوده رو به رو بوده اند.
  در سيره عملي حضرت زهرا عليها السلام توجه به شخصيت بخشي فرزندان و ايجاد اعتماد به نفس در آن ها کاملا مشهود است. از جمله ابزارهايي که روح اعتماد به نفس و مشکل ستيزي رادر کودک زنده نگه مي دارد، مسابقه و رقابت هاي سازنده است. رو به رو ساختن کودکان با مشکلات و فراهم نمودن امکان رقابت براي آن ها موجب بالا رفتن حس اعتماد مي گردد. اين مسأله به قدري ارزشمند و سرنوشت ساز است که اولياي کودک بايد براي آن برنامه ريزي کنند.
  حضرت زهرا عليهاالسلام براي ايجاد اعتماد به نفس در فرزندان خود آن ها را وادار و تشويق به مسابقه و ورزش مي کرد. (5)
  از جمله نمونه هاي ديگر؛ روحيه شادابي و نشاط و محبت در بين افراد خانواده است. افراد خمود و پژمرده از کارآيي لازم و مفيد در امور اقتصادي و غير اقتصادي برخوردار نمي باشند. افزايش کارآيي، موجب کاهش هزينه هاي توليد و در نتيجه سود افزوده و بهره وري اقتصادي بيشتر مي شود.
  از منظر اسلام، نفع شخصي و مطلوبيت فرد به تنهايي مطرح نيست، بلکه سهم هر يک از افراد جامعه در ضرر و منفعت کل جامعه اثر گذار است. ايثار، پشتکار، گذشت، درستي و راستي و ديگر فضايل و ارزش هاي فردي شاکله ي اجتماع را سالم و پر ثمر مي سازد.
  نتايج عملي اين شيوه ي رفتاري در سيره ي حضرت زهرا عليها السلام آشکار است.
  توجه به آثار بخشش اطعام به مسکين و يتيم و اسير در ماجراي نذر حضرت زهرا عليها السلام جهت استشفاي حسنين عليهم السلام راهنماي خوبي براي جامعه ي اسلامي است. امام علي عليه السلام و فرزندان و فضه ي خادمه نيز به اين نذر عمل کردند. امام علي عليه السلام سه صاع جو براي آن سه شب تهيه کرد. حضرت زهرا عليها السلام روز اول يک صاع آرد نمود و نان تهيه کرد. غروب آن روز مسکيني به در خانه آمد و تقاضاي طعام کرد. شب دوم وسوم نيز يتيم و اسير تقاضاي غذا کردند و در اين سه شب متوالي، روزه داران درگاه الهي با آب افطار کردند و قوت افطار را در راه خدا به نيازمندان بخشيدند. روز چهارم امام علي عليه السلام به اتفاق نور چشمان امام حسن و امام حسين عليهماالسلام خدمت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم رسيدند . پيامبر از ديدن حال ضعف آن ها گريست و جبرئيل آيات ذيل را در شأن حضرت فاطمه عليها السلام و حضرت علي عليه السلام و امام حسن و امام حسين عليهماالسلام نازل کرد. (6)
  ( و يطعمون الطعام علي حبه مسکينا و يتيما و أسيرا - انما نطعمکم لوجه الله لا نريد منکم جزاء و لا شکورا) (7) ؛ « و به [پاس] دوستي [خدا]، بينوا و يتيم و اسير را خوراک مي دادند. ما براي خشنودي خداست که به شما مي خورانيم و پاداش و سپاسي از شما نمي خواهيم ».
  يکي از زيبايي هاي ايثار؛ ترجيح مطلوبيت ديگري بر مطلوبيت خويش است و اين گونه رفتار نزد خداي متعال محبوب است و رضايت پروردگار را در پي دارد. قرآن مي فرمايد: آن ها به خاطر رضايت خداوند اطعام نمودند، بي آن که انتظار اجر و پاداش داشته باشند. نيز آن حضرت در شب عروسي لباس خود را به دختري فقير بخشيد و خود با لباس کهنه به خانه داماد رفت و به آيه ي : ( لن تنالوا البر حتي تنفقوا مما تحبون ...) (8) عمل نمود. (9)

  مديريت و نقش تغذيه
  مدير لايق و قوي براي تغذيه سالم و کافي نيز برنامه ريزي مي نمايد. توجه به بهداشت و سلامتي روحي، رواني و جسمي افراد خانواده، افرادي سالم و نيرومند را به جامعه تحويل مي دهد.
  روش تربيتي و اخلاقي حضرت زهرا عليها السلام بهترين شيوه و تجربه براي ساختن نسلي پاک و سعادتمند است.
  لقمه ي پاک و حلال و نيز تأمين مواد غذايي لازم، سلامت روحي و جسمي فرزند را در پي دارد. آرامش و آسايش افراد خانواده به دنبال در اختيار داشتن امکانات فراوان نيست، بلکه بر عکس هر چه امکانات و لوازم زندگي بيشتر باشد عمر انسان براي استفاده از آن ها بيشتر صرف مي گردد؛ در نتيجه دلواپسي و نگراني ها رو به افزايش است و دغدغه ي رسيدگي و نگه داري وسايل بر اضطراب و استرس روزانه ي افراد نيز مي افزايد؛ بنابراين با زندگي ساده و دور از تجملات، آسايش و آرامش بيش تر فراهم مي گردد و انسان بهتر مي تواند به رشد و پيشرفت معنوي و روحي بپردازد. با ماشيني تر شدن زندگي نه تنها از مشکلات زندگي کاسته نشده. بلکه شلوغي و پرکاري ، استراحت و آسايش خاطر را به مخاطره مي اندازد. بارها در تاريخ خوانده ايم که حضرت زهرا عليها السلام فرزندان را به قيمت گرسنگي خود سير مي کرد. و اين نکته توجه خاص حضرت به تغذيه فرزندان را نشان مي دهد.
  زندگي ساده، خانه گلي و... حضرت زهرا عليها السلام محل رشد و کمال والاترين بندگان خدا بود.

  تحرک و بازي
  توجه به تحرک و بازي کودکان در شيوه ي تربيتي حضرت زهرا عليها السلام جايگاه خاصي دارد. تا آن جا که فعاليت و تکاپو براي سلامتي و رشد مناسب کودک ضروري است، حتي براي تشويق کودکان به تحرک و بازي، بزرگ ترها نيز بايد تن به بازي و جست و خيز بدهند. (10)
  همچنان که پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله فرمود: « من کان عنده صبي فليتصاب له (11)؛ در خانه اي که بچه اي باشد تو بايد براي او بچه شوي [با او مثل خودش که بچه است بازي کني و هم بازي او باشي ] ».
  هم بازي شدن رسول خدا صلي الله عليه و آله با فرزندان حضرت زهرا عليها السلام بيان گر اين نکته است که بازي و تحرک کودک يکي از لوازم تربيت صحيح محسوب مي شود. (12) توجه کافي حضرت علي عليه السلام و حضرت فاطمه عليها السلام در خانه به بازي کودکان موجب شادابي و نشاط روز افزون آن ها مي شد. بي شک بالا رفتن کيفيت بهره وري و کارآيي نيروي انساني، درتوسعه و رشد جامعه تأثير شايان توجه دارد.

  بهداشت و درمان
  حفظ تندرستي و سلامتي افراد خانواده از مهم ترين وظايف خانواده است و بايد بخشي از درآمد خانواده به اين مهم اختصاص يابد. مصرف بخشي از درآمد براي بهداشت مي تواند جلوگير بسياري از هزينه هاي درمان بيماري ها باشد. واکسيناسيون اعضاي خانواده در برابر بيماري، استفاده از وسايل بهداشتي و ... در سلامت خانواده مؤثر است. توجه و مراقبت مادر و برنامه ريزي و عمل نمودن به موقع مهم ترين اقدام به شمار مي آيد. (13)
  آثار رفتار اقتصادي زنان بر مصرف کل جامعه
  بي شک رفتارهاي مصرفي بر حجم مصرف کل در جامعه تأثير گذار است. از ديد اقتصادي هر چه ميل نهايي افراد جامعه به مصرف، بيشتر باشد؛ فرآيند ضريب فزاينده و روابط بين متغيرهاي کلان اقتصادي مصرف کل بيشتر خواهد شد. با ايجاد تقاضاي مؤثر براي کالاها و خدمات، توليد کل فزوني يافته و در نتيجه درآمد ملي افزايش مي يابد. از نظر اسلام مصرف بايد درچارچوب صحيح و متعادل و دور از اسراف و تبذير صورت پذيرد. همان گونه که اسلام تأکيد و سفارش به اسراف نکردن و مصرف صحيح و به اندازه دارد؛ بر انفاق نيز تأکيد مي نمايد. با انفاق ؛ روح هم بستگي و کمک به ديگران تقويت مي شود. زن مي تواند با پرهيز از اسراف و تبذير جلوي اتلاف و هدر رفتن امکانات، لوازم، مواد غذايي ، پوشاک و ... بگيرد و جامعه را به سوي مصرف صحيح راهنما باشد. کالاهاي مصرفي هر خانواده را مي توان به دو گروه تقسيم کرد:
  1. کالاهاي مصرفي با دوام؛ همچون مواد غذايي که بايد بر اساس برنامه استفاده شود. مادر خانواده بايد مواد ضروري چهار گانه ( پروتئين ، چربي ، قند، ويتامين) رادر برنامه غذايي افراد خانواده بگنجاند؛ بدين منظور آشنايي به اصول علم تغذيه و آگاهي از قيمت مواد غذايي مختلف و توجه به بودجه خانواده از عناصر اصلي تهيه ي مواد غذايي مناسب مي باشد. مادر مي تواند در صورت محدوديت درآمد با جاي گزيني مواد غذايي ارزان تر( با خواص مشابه) نيازهاي تغذيه اي خانواده را تأمين کند. مادر خانواده بايد در اين جاي گزيني توجه به ذائقه و ترجيحات خانواده داشته باشد. غذا بايد به اندازه نياز خانواده تهيه شود. پر خوري درا سلام مذموم است و موجب بمياري و افزايش هزينه ي خانواده مي شود که در صورت محدوديت درآمد، باعث فشار و تحديد بر ديگر بخش هاي تقسيم درآمد مي گردد. و حال آن که اگر خانواده ها بخشي از هزينه هاي مواد غذايي را صرف خريداري کتاب و محصولات فرهنگي بنمايند از مشکلات و ضعف فرهنگي جامعه کاسته خواهد شد.
  ب. کالاهاي بادوام؛ مانند مسکن که بايد به هنگام خريد آن توجه به امکانات ، محله و ... نمود و از نظر قيمت متناسب با درآمد و انتظار باشد تا ميزان مطلوبيت و رفاه خانواده بالا رود.(14)
  آثار رفتار اقتصادي زنان بر پس انداز کل جامعه
  در بينش اسلام سرمايه گذاري در راه فعاليت هاي توليدي ممدوح است. پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله فرمود: « اگر مسلماني اقدام به کشت درخت و زراعت نمايد که پرنده يا انساني از آن استفاده کند؛ اين کار براي او عمل خير به حساب خواهد آمد و بهترين سرمايه، سرمايه اخروي است». (15)
  تقسيم و بخشش درآمد فدک از سوي حضرت زهرا عليها السلام به مستمندان و تلاش براي احقاق حق و باز پس گيري آن از غاصبان به عنوان بهترين سرمايه براي جامعه مسلمين و رفع محروميت و پيشرفت اقتصادي به شمار مي آيد؛ چراکه آن حضرت در پي جلب و کسب منافع شخصي و خانوادگي خويش نبود بلکه از سرمايه ي آن در جهت سازندگي و توسعه و پيشرفت اقتصادي جامعه اسلامي استفاده مي نمود.

  خلاصه ي کلام :
  1. مادران مي توانند در اقتصادخانه و در سطح اقتصاد کلان جامعه نقش اساسي و محوري داشته باشند.
  2. زنان جامعه امروز ما، با الگو گرفتن از فاطمه زهرا عليها السلام نقش کارآمدي در رشد و بالندگي سرمايه هاي انساني دارند.
  3. زن مي تواند با سازماندهي و مديريت صحيح بين درآمد و مصرف توازن برقرار سازد.
  4. زنان به عنوان عامل نيروي کيفي کار، در جريان بهره وري و توليد ناخالص ملي ايفاي نقش مي نمايند.
  5. مهيا ساختن کانوني گرم براي اعضاي خانواده و ايجاد محيطي سرشاز از محبت، دوستي ، تفاهم و... در افزايش بهره وري عوامل توليد تأثير گذاراست.
  6. زنان با تأسي به سيره ي عملي حضرت زهرا عليهاالسلام نقش مؤثر و کليدي در سلامت جامعه و پرورش نيروهاي فعال و مولد، در رشد و توسعه اقتصادي جامعه سهم عمده اي دارند.

  پی نوشت:

  1. ذخائر العقبي، ص 51.
  2. اقتصاد خانواده، ص 28.
  3. بحارالانوار، ج 43، ص 151.
  4. احقاق الحق، ج 10، ص 277.
  5. ر.ک؛ نهج الحياه، ص 45.
  6. تفسير مجمع البيان، ج5، ص 402.
  7. الدهر (76): 8 و 9 .
  8. آل عمران (3): 92.
  9. کريمي جهرمي ، سيره و سخن فاطمه عليهاالسلام، و ذبيح الله محلاتي ، رياحين الشريعه، ص 104.
  10. جلوه هاي رفتاري حضرت زهرا عليهاالسلام، ص 37.
  11. وسايل الشيعه ، ج 15، ص 22.
  12. ابراهيم اميني، فاطمه بانوي نمونه اسلام.
  13. اقتصاد خانواده، ص 124.
  14. اقتصاد خانواده، ص 104.
  15. اسلام و توسعه اقتصادي ، ص 205.
  منبع:نشريه ي نامه ي جامعه
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۸ بهمن ۸۸, ۲۱:۲۲
 2. تهران در تصرف موشها!!!
  توسط hrg1356 در انجمن پیرامون محیط زیست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۳ آذر ۸۸, ۰۹:۱۸
 3. طرح تحول اقتصادی به ضرر اقتصاد و مستضعفین است/می توانیم پرون
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۴ خرداد ۸۸, ۲۲:۰۵
 4. دبی با بحران اقتصادی روبرو شد
  توسط hamid192 در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آذر ۸۷, ۲۰:۱۴
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۷ آبان ۸۷, ۰۸:۵۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •