نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: دریانوردان نامدار

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  دریانوردان نامدار

  الن مکآرتور:

  الن مکآرتور (۱۹۷۶-)دریانورد انگلیسی است. او در سال ۲۰۰۵ رکورد دریانوردی بیتوقف انفرادیدور دنیا با قایق بادبانی را شکست و به لقب دیم (بانو) مفتخر شد[۱]. درسال ۲۰۰۸ نیکلا سارکوزی نشان لژیون دونور را به او اهدا کرد.  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: دریانوردان نامدار

  فرانسیس دریک:

  سر فرانسیس دریک (به انگلیسی:Sir Francis Drake) ادمیرال جانشین (1540 –۲۷ ژانویه ۱۵۹۶) دریادار،سیاستمدار و دزد دریایی زمان ملکه الیزابت بود. او در ژانویه ۱۵۹۶ بعد ازیک حمله ناموفق در پورتو ریکو درگذشت[۱].

  او با غارت کشتیهایاسپانیایی که از قاره آمریکا میآمدند اسپانیا را دچار مشکل کرد تا حدی کهپادشاه اسپانیا از ملکه الیزابت درخواست سر وی را کرد و ملکه الیزابت بعداز بزرگترین دزدیاش شخصا به استقابل او آمد و گفت: «پادشاه اسپانیادرخواست سر شما را کردهاست ما همکنون وسیله انجام این کار را داریم.» سپساو را به لقب سر ارتقا داد.از او به عنوان بزرگترین دزد دریایی تاریخنامبرده میشود.  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 3. #3
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: دریانوردان نامدار

  جیمز کوک (به انگلیسی: James Cook)، دریانورد وپویندهای بریتانیایی بود. او سه سفر اکتشافی مهم را فرماندهی کرد که درطی آنها، بسیاری از جزایر اصلی اقیانوس آرام – همچون استرالیا، زلاند نو وهاوایی- شناسایی و نقشهبرداری شدند. شجاعت کوک در پوییدن مناطق پرخطر(مانند مدار جنوبگان و منطقهٔ صخرههای مرجانی بزرگ استرالیا)، توانایی دررهبری کردن افراد در شرایط دشوار و مهارت فراوان در فنون دریانوردی، مساحیو نقشهبرداری او را در شمار موفقترین کاشفان زمان خود قرار میدهد.  مقدمه

  جیمزکوک در مارتون، کلیولند نزدیک شهرک میدلزبورو از توابع یورکشر متولد شداما از کودکی با خانوادهاش در گریت آیتون اقامت کرده بود. او که ازنوجوانی شیفتهٔ دریانوردی بود نقشهبرداری را نزد خود آموخت؛ سپس به ویتبیرفت و در کشتیهای حمل زغال سنگ آنجا مشغول به کار شد. در میانهٔ جنگهایهفت ساله، کوک در نیروی دریایی سلطنتی خدمت میکرد و در محاصرهٔ شهر کبکدر ۱۷۵۹ میلادی شرکت داشت. مقامات ارتش با مشاهدهٔ استعداد وی در مساحی،مسؤولیت نقشهبرداری از بیشتر ورودیهای رودخانهٔ سینت لارنس را در خلالجنگ به او سپردند. مهارتهای کوک بار دیگر در نقشهبرداری از سواحلنیوفوندلند در دههٔ ۱۷۶۰ میلادی به کار آمد و مورد توجه انجمن سلطنتی قرارگرفت.  پویش استرالیا و زلاند نو

  ابل تاسمان،دریانورد هلندی نخستین اروپاییای بود که موفق به کشف بخشهایی از سواحلاسترالیا و زلاند نو شد (۱۶۴۲ میلادی)؛ ولی استعمارگران هلندی – که تاسمانبرای آنها کار میکرد- خبر اکتشافات وی را منتشر نکردند.

  در قرنهجدهم هنوز بیشتر اروپاییان از وجود قارهٔ استرالیا بیاطلاع بودند و تنهاگزارشهای پراکندهای به آنان رسیده بود حاکی از این که در نیمکره جنوبیقارهای بزرگ قرار دارد به نام Terra Australis (سرزمین جنوبی). انجمنسلطنتی و بویژه یکی از اعضای آن الکساندر دالریمپل به وجود این سرزمینافسانهای سخت باور داشتند و محرمانه به کوک دستور داده بودند که پس ازپایان عملیات رصد سیارهٔ زهره، به سمت جنوب ادامهٔ مسیر دهد و به جستجویقارهٔ مذکور بپردازد.

  کوک یکی از اهالی تاهیتی به نام توپایا را کهبا آبهای اقیانوس آرام آشنایی کامل داشت، به عنوان راهنما به کار گرفت.آنها با کمک وی به زلاند نو رسیدند و کوک برای اولین بار از تمام خطوطساحلی جزایر زلاند نو نقشه برداشت. در نقشهٔ او فقط چند اشتباه جزئی بهچشم میخورد. (مثلاً ً شبهجزیره بنکس به جای جزیره گرفته شده و جزیرهاستوارت قسمتی از جزیره جنوبی به حساب آمده است.) وی همچنین تنگه کوک راکشف کرد که جداکنندهٔ جزیره شمالی و جزیره جنوبی زلاند نو است و یک قرنپیشتر از چشم تاسمان دور مانده بود.

  کوک سپس به سمت غرب راند تا بهاسترالیا رسید و کرانههای شرقی آن را کاوش کرد. کاشفان در ساحل خلیجکوچکی پا به خشکی گذاشتند و برای نخستین بار فرصتی یافتند تا نظری بهگیاهان و جانوران استرالیا بیاندازند و با بومیان ملاقات کنند. این محل کهنخستین مستعمرهنشین بریتانیا در استرالیا شد، پوشش گیاهی بسیار متنوعیداشت؛ از این رو کوک آن را خلیج گیاهشناسی نامید.

  کوک پس از ترکخلیج مسیر خود را در امتداد ساحل به سوی شمال ادامه داد. یک اتفاق درهنگام سفر سبب شد تا کوک صخرههای مرجانی بزرگ استرالیا راهم کشف کند؛ در۱۱ ژوئن ۱۷۷۰ میلادی کشتی او به یکی از این صخرههای زیرآبی برخورد و «بهگِل نشست». ایندیوور از این تصادم آسیب فراوان دید و ناگزیر به دهانهایرودخانهای (که اکنون ایندیوور نامیده میشود) در شمال شرقی استرالیاهدایت گردید. تعمیر کشتی حدود هفت هفته به طول انجامید. هیئت اکتشافی اینفرصت را برای بررسی وضعیت زندگی سکنهٔ محلی و گیاهان و جانوران غنیمتدانستند. چنانکه جوزف بنکس و دانیل سولاندر در مدت توقف در خشکی مجموعهٔبزرگی از نمونه گیاهان آن نواحی را جمعآوری کردند. کانگوروی خاکستری هماحتمالاً ً در همین زمان شناسایی و نام آن از زبان محلی بومیان(Guugu-Yimidhirr) به زبان انگلیسی وارد گردید.

  پس از آماده شدنکشتی کوک راه بازگشت را در پیش گرفت و پس از عبور از تنگه تورس میاناسترالیا و گینه نو، پیمودن مسیر غربی و دور زدن دماغه امید نیک، پس از دوسال و یازده ماه به بریتانیا مراجعت کرد.

  یادداشتهای کوک بلافاصلهپس از رسیدنش منتشر شد و اگرچه در محافل علمی او را همچون یک قهرمان بزرگداشتند، در میان عامهٔ مردم جوزف بنکس گیاهشناس اشرافزاده مقبولیت بیشترییافت. وی حتی درصدد بود تا فرماندهی دومین سفر اکتشافی کوک را بدست آوردولی پیش از شروع سفر منصرف شد و خود را کنار کشید.  سفر دوم

  مدارکو اطلاعات به دست آمده از سفر اول برای بعضی اعضای انجمن سلطنتی از جملهالکساندر دالریمپل قانعکننده نبود. دالریمپل پیوسته میگفت که کوک به هدفاصلی مسافرت که همانا یافتن قارهٔ جنوبی باشد دست نیافته است. وی حاضرنبود استرالیا را به عنوان ترا آسترالیس افسانهای بپذیرد و هنوز باورداشت به این که جایی در جنوب اقیانوس آرام قارهای بسیار پهناور وکشفنشده وجود دارد.

  کوک که خود نیز مایل به حل معمای قارهٔ جنوبیبود، پیشنهاد جستجویی مجدد را به انجمن ارائه داد که پذیرفته شد. این باراو برای سفر خود دو کشتی فراهم کرد؛ رزولوشن به فرماندهی خودش و ادونچر بهفرماندهی توبیاس فورنو. ناوگان کوک در ۱۳ ژوئیه ۱۷۷۲ میلادی از بندرپلیموت به راه افتاد، در ۳۰ اکتبر به دماغه هورن رسید و از آنجا مسیر جنوبشرقی را به سوی مناطق قطبی در پیش گرفت. با گذشتن از ۷۱ درجه و ۱۰ دقیقهعرض جنوبی در ۱۷ ژانویه ۱۷۷۳ میلادی، کوک و افرادش نخستین اروپاییانی شدندکه مدار جنوبگان را پشت سر گذاشتند.

  در ۸ فوریه دو ناخدا در مهمنطقهٔ قطب یکدیگر را گم کردند. فورنو، کشتیاش را به زلاند نو برد و بعداز آنکه در جنگ با مائوریها تعدادی از افراد خود را از دست داد، بیدرنگبه بریتانیا بازگشت.

  کوک همچنان به پوییدن دریای جنوبگان ادامهداد. حرکت کشتی به علت وجود یخکوههای عظیم بر سر راه با کندی بسیار صورتمیگرفت. سرانجام پس از دو ماه، رزولوشن که برای سفرهای قطبی مجهز نبود،در محاصرهٔ تودههای یخ از پیشروی بیشتر بازماند و کوک ناچار شد به سویشمال تغییر مسیر دهد و کشتی را برای تعمیر و آمادهسازی مجدد به تاهیتیببرد.

  پس از مدتی استراحت، کوک در ۱۷ سپتامبر تاهیتی را به مقصدقطب ترک گفت و یک بومی به نام «اومای» را نیز با خود همراه کرد که عملا ًمعلوم شد اقیانوس آرام را به اندازهٔ «توپایا» (راهنمای سفر قبلی)نمیشناسد. آنها در ۳۰ ژانویه از مدار جنوبگان گذشتند ولی این بار همتلاششان برای دست یافتن به قارهٔ فرضی بینتیجه ماند؛ لذا کوک با موافقتیارانش ادامهٔ سفر را رها کرد و راه بازگشت را در پیش گرفت.

  آنهاکریسمس را در جزیره تیرادل فوئگو (جنوب آمریکای جنوبی) گذراندند و با دورزدن دماغه هورن در ۲۸ سپتامبر وارد اقیانوس اطلس شدند، در ۲۱ مارس ۱۷۷۵میلادی در ساحل دماغه امید نیک لنگر انداختند و سرانجام در ۳۰ ژوئیه ۱۷۷۵میلادی به بریتانیا رسیدند.

  با بازگشت کوک به وطن مردم شناختبیشتری از ناحیهٔ قطب جنوب پیدا کردند و افسانهٔ قارهٔ سرسبز و پهناور تراآسترالیس رفته رفته به فراموشی سپرده شد. اگر چه کوک و یارانش به هدف مهممأموریت خود یعنی یافتن قارهٔ جنوبی دست نیافتند ولی چند جزیرهٔ جدید راکشف و تعدادی دیگر را نقشهبرداری و موقعیتیابی کردند که عبارتاند از:جزیره مرجانی هِروی (مانوئه فعلی) که بخشی است از جزایر کوک، جزیره ائووا،جزیره فرندلی (تونگای فعلی)، جزیره ایستر، جزیره نیوئه، جزایر مارکیز،جزایر هبرید جدید و جزایر کالدونیای جدید.

  دستاورد دیگر این سفرآزمایش موفقیتآمیز زمانسنج جان هریسون بود. با استفاده از این ابزاربرای اولین بار اندازهگیری دقیق عرض جغرافیایی در دریا امکانپذیر گردید.  سفر سوم

  شهرتو اعتبار کوک پس از پایان سفر دوم دو چندان شد و نیروی دریایی به ویبازنشستگی افتخاری اعطا کرد. ولی کوک زندگی دور از دریا را دوست نداشت.چند ماه بعد او مهیای سومین سفر اکتشافی خود، این بار به مقصد گذرگاه شمالغربی بود. گذرگاه شمال غربی معبری است که اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام رااز طریق مجمعالجزایر قطبی کانادا به یکدیگر متصل میکند و در بیشتر مواقعسال از یخ پوشیده است. کوک میخواست با عبور از این گذرگاه بهوسیلهٔ کشتییک راه میانبر دریایی بین دو اقیانوس برقرار کند.

  به دلیل اهمیتفراوان این مسافرت برنامهریزی آن مخفیانه انجام گرفت؛ بطوریکه مردم خیالمیکردند این سفر برای بازگرداندن اومای - راهنمای بومی کوک- به تاهیتیترتیب داده شده است.

  در این سفر آخر کوک بار دیگر فرماندهی کشتیرزولوشن را عهدهدار بود و ناخدا چارلز کلرک هم با کشتی دیسکاوری او راهمراهی میکرد. این دو در ۱۲ ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی بریتانیا را به سوی جنوباقیانوس آرام ترک کردند. پس از پیاده کردن اومای در جزیرهاش، راه شمال رادر پیش گرفتند و از خط استوا عبور کردند. در ۱۸ ژانویه ۱۷۷۸ میلادی جزایرهاوایی را کشف کردند و به عنوان اولین گروه اروپاییان بر آن پا گذاشتند.کوک این خشکیها را به یاد ارل آو سندویچ، لرد اول دریاداری وقت، «جزایرسندویچ» نامید. پس از چند هفته استراحت در هاوایی، دریانوردان عازم قارهآمریکا شدند و کوک سواحل غربی آمریکای شمالی را از کالیفرنیا تا تنگهبرینگ کاوش و نقشهبرداری کرد. هرچه به قطب نزدیکتر میشدند، هوا بیشتررو به سردی میگذاشت. با گذشتن از تنگه برینگ و مدار شمالگان تودههای یخشناور از هر سو نمایان شدند. عاقبت در ۷۰ درجه و ۴۴ دقیقه عرض شمالی،کشتیها از حرکت باز ماندند زیرا دریای پیش رویشان کاملاً یخ بسته بود.کوک با توافق همگان به هاوایی مراجعت کرد و ناوگان در خلیج کیالاکهکوالنگر انداخت.

  جزیرهنشینان ابتدا به گرمی از کوک و افرادش استقبالو پذیرایی کردند ولی چند هفته بعد به دلایل نامعلومی بین بریتانیاییها وبومیان اختلاف افتاد تا اینکه در ۱۳ فوریه یکی از قایقهای ناوگان به سرقترفت. چنین دزدیهایی در تاهیتی و جزایر دیگر امری عادی بود و معمولاً کوکتعدادی از بومیان را نگه میداشت تا اشیاء مسروقه بازگردانده شود. اما اینبار وی بسیار خشمگین شده بود و فردای آن روز با ده ملوان به ساحل رفت وخواست تا سلطان را به گروگان بگیرد. بومیان دستور او را نپذیرفتند و جنگیشدید بین دو طرف درگرفت که در طی آن کوک و پنج بریتانیایی کشته و بقیهمجبور به عقبنشینی شدند.

  چند روز بعد کشتیها بدون فرمانده بزرگخود هاوایی را ترک کردند. چارلز کلرک جانشین کوک میخواست و کوشید مأموریتکشف گذرگاه شمال غربی را به پایان برساند ولی ملوانان مایل به ادامهٔ سفرنبودند؛ از این رو دو تن از یاران کوک به نامهای جان گور و جیمز کینگفرماندهی رزولوشن و ادونچر را به عهده گرفتند و در ۴ اوت ۱۷۸۰ به بریتانیابازشان گرداندند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 4. #4
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: دریانوردان نامدار

  واسکو دا گاما (به پرتغالی: Vasco do Gama) (زاده۱۴۶۹؟ - درگذشته ۱۵۲۴) , جهانگرد و کاشف پرتغالی بود که برای اولین بار ازراه دریا از اروپا به هند رفت . او را از موفقترین دریانوردان تاریخمیدانند.  زندگی:

  داگامادر سینس ، جنوب غربی پرتغال به دنیا آمد. در جوانی به ارتش پرتغال پیوست وبه عنوان سرباز علیه امپراتوری اسپانیا جنگید. از جوانی او اطلاعات بسیارکمی در دست است.


  او در برخورد با مسلمانان ، خصومت حسابشدهایبه خرج میداد.« ...یکی از خصوصیات او این بود که مسلمانان را از دکلکشتی آویزان کرده و با تیر وکمان خود هدف تمرین تیراندازی خود نمایند، ولیاین حرکت وحشیانه از روی خباثت نبود، بلکه کاملاً حسابشده و بخشی ازسیاست بود. واسکو دا گامای[۱] پرتقالی میخواست که مردم و حکمرانان محلی(شدت) آتش را ببینند و صدای التماس و عذاب را بشنوند. او با ترور حسابمیکرد تا به تسلیم دست یابد. فرماندهان پس از گاما فرقی نکردند. آلفونزود آلبوکرک [۲] یک قتلعام پس از دیگری را با همان سادیسم جالب توجه حسابشده دا گاما مرتکب شد. پس از فتح ایالت گوآ[۳] در ساحل هندوستان ، درگزارش برای شاه خود چنین نوشت: «من شهر را به آتش کشیدم و همه (مردم) رااز دم تیغ شمشیر گذراندم و بهمدت چهار روز افراد تو بیوقفه خون ریختند.هر کجا که آنها را مییافتیم از گرفتن جان مسلمانی نگذشتیم . ما مساجدآنها را با اجساد آنها پر میکردیم و سپس با آتش میکشیدیم.... مردم(کنارههای) اقیانوس هند تا آن زمان چنین خشونت وحشیانه حسابشدهای رابهخود ندیده بودند، و از آن خورد و تسلیم شدند...» »
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 5. #5
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: دریانوردان نامدار

  کریستوف کلمب (۱۴۵۱ - ۲۰ مه ۱۵۰۶) سوداگر ودریانورد اهل جنُوا در ایتالیا بود که بر حسب اتفاق قارهٔ آمریکا را کشفکرد. او که از طرف پادشاهی کاستیل (بخشی از اسپانیا) مأموریت داشت تا راهیاز سمت غرب به سوی هندوستان بیابد، در سال ۱۴۹۲ میلادی با سه کشتی از عرضاقیانوس اطلس گذشت اما به جای آسیا به آمریکا رسید. کلمب هرگز ندانست کهقارهای ناشناخته را کشف کرده است.
  کریستف کلمب از چهرههای بحثبرانگیز تاریخ است. برخی – از جمله اکثر سرخپوستان آمریکا – او را مسئولمستقیم یا غیرمستقیم کشتار دهها (اگر نه صدها) میلیون نفر از مردم بومی وعامل استثمار آمریکا از سوی اروپا میدانند؛ در حالیکه دیگران وی را بهخاطر نقش مؤثری که در گسترش فرهنگ و تمدن غرب ایفا کرد میستایند.


  سالهای نخست

  درمورد زادگاه واقعی کلمب روایتهای مختلفی مطرح شده و درباره سالهای نخستزندگانی او اطلاعات اندکی موجود است. اکثر تاریخ نگاران وی را اهل جنُوادر ایتالیا میدانند اما برخی نیز او را اسپانیایی دانستهاند.[۱] کریستفکلمب در روزی بین ۲۶ اوت تا ۳۱ اکتبر سال ۱۴۵۱ زاده شد. پدرش دومنیکوکلمبو تاجر پشم و مادرش سوزانا فونتاناروسا دختر یک بازرگان پشم بود. کلمبسه برادر کوچکتر به نامهای بارتولومئو، جیووانی په لِگرینو و جیاکامو وخواهری به نام بیانچینِتا داشت. در ۱۴۷۰ م. خانوادهاش برای کار به ساوانوکوچیدند جایی که کریستف و برادرش بارتولومئو توانستند در کنار پیشهخانوادگی کارتوگرافی (نقشهکشی) نیز بیاموزند. کلمب تحصیلات رسمی نداشت وتا حدود بیست و چهار سالگی خواندن و نوشتن نمیدانست اما چون آرزو داشت کهناخدای کشتی شود در این دوره و بعد از آن کوشید تا با مطالعهٔ فراوان نزدخود این کمبود علمی را جبران کند.

  در سال۱۴۷۴ میلادی کلمب در شمارکارکنان کشتی گروه «سرمایهداران اسپنولا» که از مشتریان جنوایی پدرشبودند درآمد. پس از آن یک سالی را روی کشتیای در حوالی آبهای جزیرهٔ خیوس(واقع در دریای اژه) خدمت کرد . پس از دیداری کوتاه از خانه کلمب دوبارهرهسپار خیوس شد و یک سال دیگر را آنجا گذراند.

  در ۱۴۷۶ همراهی بایک هیأت بازرگانی این فرصت را نصیب کلمب کرد تا برای نخستین بار بهاقیانوس اطلس سفر کند ولی در حوالی خلیج سنت وینسنت دزدان دریایی فرانسویبه ناوگان حملهور شدند و آن را به آتش کشیدند و کلمب که جان بدر برده بود، به ناچار شش مایل شنا کرد تا خود را به ساحل برساند.

  در ۱۴۷۷کلمب مقیم پرتغال شد که در آن زمان قطب بازرگانی دریایی اروپا بود وکشتیهای زیادی از آنجا به مقصد انگلستان ، ایرلند ، ایسلند ، جزیرهٔمادئیرا ، مجمعالجزایر آزور و آفریقا عازم میشدند. کریستف و بارتولومئوکار خود را در لیسبون (پایتخت) با نقشهکشی آغاز کردند. پس از مدت کلمب بهعنوان تاجر ملوان به یک ناوگان پرتغالی پیوست و طی دو سال برای خرید شکربه مادئیرا و از طریق ایرلند به ایسلند سفر کرد. او پس از سفری به سواحلغرب آفریقا به مقام نمایندگی تجاری پرتغال در کرانهٔ گینه منصوب شد. (۱۴۸۵- ۱۴۸۲).

  ملیت و مذهب کلمب

  والریفلینت (Valerie I.J. Flint) در مقاله کریستف کلمب در دانشنامه بریتانیکانقل میکند که امروزه اکثریت قریب به اتفاق پژوهشوران با رجوع به وصیتنامه او (به سال ۱۴۹۸) و اسناد بایگانی شده در جِنُوا و ساوونا، معتقدندکه او در جنوا در یک خانواده مسیحی به دنیا آمد. با اینحال برخی هم مدعیهستند که او از گروندگان به یهودیت بوده و در اسپانیا، پرتقال یا مکانهایدیگری غیر از جنوا زاده شده است.[۲]  اگر چه معمولاًتاریخنویسان فرض را بر جنوایی بودن کلمب میگذارند ولی ملیت واقعی او بهطور دقیق روشن نیست و دانستههای ما از زندگانی کلمب تا میانهٔ دههٔ ۱۴۷۰میلادی بسیار ناچیز است . به گمان بعضی کلمب که بیشتر مایل بوده او رااسپانیایی بدانند خود عمدا ًاین اطلاعات را پنهان میکرده تا آنجا که حتیبرای مکاتبه با ایتالیاییها زبان کاستیلی را به کار میبرده است.

  بارشد ملیگرایی در غرب قضیهٔ ملیت کلمب صورت جدیتری به خود گرفت . اینمسأله برای جامعهٔ ایتالیایی ایالات متحده از چنان اهمیتی برخوردار بود کهدر سال ۱۸۹۲ میلادی در خلال جشنهای آغاز سدهٔ پنجم کشف آمریکا مسؤولانشهرداری نیویورک مجبور شدند دو مجسمهٔ یادبود کلمب در دو محل ، یکی بازیرنویس اسپانیایی و دیگری به ایتالیایی نصب کنند.

  شماری ازتاریخنگاران باسک او را یک باسکی میدانند. بعضی دیگر حدس میزنند که وییک کونوِرسو (یهودی اسپانیایی مسیحی شده) بوده و برای رسیدن به اهداف خودتبارش را مخفی میکرده است. برخی مدعیاند که او اهل جزیرهٔ کورس (در آنزمان تحت سلطهٔ امپراتوری جنوا) بوده و بعلت شهرت بد اهالی این جزیره صلاحخود را در کتمان پیشینهاش میدیده و بالاخره کسانی هم بر این باور هستندکه وی اصلاً ً کاتالونیایی، یونانی یا پرتغالی بوده است.

  همچنین درمیان اقلیتی که وی را یهودی میدانند از جمله «دیوید مکس ایچهورن» (DavidMax Eichhorn)، نویسنده یهودی در این باره میگوید: نام حقیقی او کلمبوسنیست و همچنین یک ایتالیایی متولد جنوا نبوده است، بلکه نام حقیقی اوجونکولون (Joncolon) بوده که در نزدیکیهای شهر پانته ودرا (Pantevedra) دراسپانیا به دنیا آمده بود. ایچبورن معتقد است که او در واقع یک یهودیاسپانیایی بوده است.[۳]

  خش هایی از مقالهای که تحت عنوان «آیاکریستف کلمب حقیقتاًیک یهودی بود؟» به قلم دالیا سایاه (Dalia Sayah) کهدر روزنامه «شالوم»، ارگان یهودیان ترکیه، بیان شده قابل ملاحظه است:

  «نکتهمهم اینست که در گوشه سمت چپ بالای کلیه نامههایی که کلمب برای خانوادهخود ارسال میداشت، مونوگرامی به چشم میخورد که مفهوم آن توسط موریسدیوید (Maurice David) کشف شد.این مونوگرام از دو حرف تشکیل شده است که هریهودی که هر یهودی آن را در بالای تمام نوشتههای خود مینوشت. این دو حرفعبارت بودند از دو کلمه Beth و ha که امروزه معلوم شده که بر عبارت «مقدساست خدای یهود» (ezrat ha cham Be) دلالت دارد. نکته دیگری که ثابت میکندکه او یک یهودی پنهانکار بوده، نحوه نگهداشتن دست چپ خود(به صورت پنجه بازبر روی قفسه سینه سمت راست) در تصاویر و تابلوهای اوست. این عمل، اقدامرمز آلودی بود که «مارانو»ها جهت شناسایی یکدیگر به کار میبردند.»[۴]

  لیام فریدمن (Lee M.Friedman)، تاریخ نگار یهودی، موید این ادعاست که علایمو نمادهای یهودی موجود در امضای کلمب نشانی بر یهودی بودن وی است.به نظراو شکل یک مثلث کامل که برای یهودیان مقدس است و در گورستانها و معابدیهودیان از آن استفاده میشود، در تمام امضاهای کلمب دیده میشود.[۵]

  «کنسولووارلا» (Consuelo Varela)، کلمب شناس معروف اسپانیایی معتقد است که کلمب،عهد عتیق «تورات» را از حفظ بوده و چنین چیزی برای یک فرد منسوب به جامعهکاتولیک نمیتواند موضوعیت داشته باشد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 6. #6
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: دریانوردان نامدار

  چِنگ خه یا چِنگ هه ( به خط پینیین: Zheng He) بانام اصلی حاجی محمود شمس، نام دریاسالار و مکتشف مسلمان و ایرانیتبارچینی (۱۳۷۱-۱۴۳۳ میلادی) است که در سده ۱۵ میلادی میزیست. نامداری او بهجهت سفرهای دریایی او به آبهای غربی چین میباشد.  زندگینامه:

  ژنگهه در سال ۱۳۷۱ میلادی با نام اصلی ما سنبائو[۱] در شهر کونیانگ[۲] واقعدر ایالت یونان[۳] چین زاده شد. خانواده او از قبیله مسلمان سمو (یا سمورSemur) بودند. نیای ششم ژنگ هه که سید شمس الدین عمر نام داشت ازخوارزمیان بخارا بود و به دستور قوبلای خان امپراتور مغول چین به حکمرانیایالت یوننان گمارده شد.

  ما نام خانوادگی اصلی ژنگ هه مشتق از ناممسعود پنجمین پسر سید شمس الدین عمر است. میرتکین، پدر و خرمدین، پدربزرگژنگ هه هر دو به زیارت حج نائل گردیدند و شاید داستانهای سفرهای آنان دربرانگیختن حس ماجراجویی ژنگ هه بیتأثیر نبودهاند.

  با حمله ارتشامپراتوری مینگ به ایالت یوننان ما سنبائو جوان به اسارت در آمد و بعد ازمقطوعالنسل شدن (به سن سیزده سالگی) برای خدمت به دربار امپراتوری روانهگردید. نام ژنگ هه توسط امپراتور یونگل[۴] به دلیل بروز شایستگی در جنگ بهوی اعطا گردید. ژنگ هه در آموزشگاه سلطنتی چین به تحصیل پرداخت و مدارجترقی را طی نمود.

  ژنگ هه فرماندهی ناوگان امپراتوری چین را دست کمطی هفت سفر دریایی به عهده داشت. جاوه و سوماترا، هند، ایران و خلیج فارس،دریای سرخ و بخشهای مختلفی از آفریقا و جنوب شرقی آسیا از جمله مناطقیهستند که توسط ناوگان چین به رهبری ژنگ هه مورد کاوش قرار گرفتند. گروهیمعتقدند که ناوگان او حتی به قاره آمریکا و استرالیا نیز رسید. ژنگ هه وهمراهان او شرح مشاهدات خود و نقشه مکانهای مورد بازدیدشان را به صورتگزارش ثبت مینمودند که بخشهایی از این گزارشها باقی ماندهاند.

  برخیمعتقدند که افسانه سندباد اقتباسی است از زندگی ژنگ هه و در این موردبویژه به تشابه اسمی او (ما سنبائو) و نیز تعداد سفرهای او (هفت سفر)استناد مینمایند. ژنگ هه طی آخرین سفر دریاییش در گذشت و پیکرش براساسرسم دریانوردان چینی پس از سوزانده شدن به آب دریا سپرده شد. آرامگاهی نیزدر پکن برای او ساخته شد که البته خالی از پیکر او بود.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 7. #7
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: دریانوردان نامدار

  اسکیلاکس اهل کاریاندا دریانورد و کاشف یونان باستان بود.
  اودر قرن ششم پیش از میلاد در ناحیه کاریا در آسیای صغیر به دنیا آمد. درحدود سال ۵۱۵ پیش از میلاد به دستور داریوش اول هخامنشی مسیر رود سند رااز ناحیه گاندارا پیمود. او و همراهانش با پیمودن مسیر سند به دریا رسیدندو از آن جا غرب اقیانوس هند را طی کردند و به دریای سرخ رفتند. در آن دریاتا سوئز کشتیراندند و سی ماه پس از آغاز ماموریت بازگشتند و گزارش سفر رابه داریوش دادند.

  او شرحی از شهرها و جزیرههای دریای مدیترانه نیز نوشته است و در آن از جزیره کرت نام برده است.

  ناماسکیلاکس در جهان باستان شناخته بود و استرابون از او به عنوان «نویسندهقدیمی» یاد کردهاست. راهنامهای از یونان باستان در دست است که در عنوانش(گمان میرود برای تجلیل) از او نام برده شده است.

  در ترجمههای فارسی نام او را اسکولاخ، اسکولاکس، اسکیلاس، اسکیلاگس، از مردم کاروآندا، دوکاریاند، کاریاندی و کاریندا هم نوشتهاند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •