نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: 'ایران و اسرائیل در مورد غیراتمی شدن منطقه گفتگو کردند'

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  'ایران و اسرائیل در مورد غیراتمی شدن منطقه گفتگو کردند'

  منابعاسرائیلی از ملاقات و گفتگوی مقامات ارشد اتمی دو کشور خبر داده اند امایک منبع رسمی جمهوری اسلامی این گزارش را تکذیب کرده است.

  روزپنجشنبه، 22 اکتبر (30 مهر)، روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش کرد که ماهگذشته، ملاقاتی بین علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللیانرژی اتمی، و مئیراو زفری - ادیز، مدیرکل سیاستگزاری و کنترل تسلیحاتکمیسیون انرژی هسته ای اسرائیل، در چند جلسه با یکدیگر ملاقات و دربارهغیراتمی کردن منطقه خاورمیانه مذاکره کردند.
  هاآرتص: سلطانیه با نماینده اسرائیل در اجلاس قاهره گفتگو کرد

  براساساین گزارش، دیدارهای خانم زفری - ادیز و آقای سلطانیه در روزهای 29 و 30سپتامبر در هتل "فور سیزنز" قاهره و در جریان نشستی به میزبانی کمیسیونبین المللی منع گسترش تسلیحات و خلع سلاح اتمی - آی سی ان ان دی - صورتگرفت.

  به نوشته هاآرتص، در این جلسه نمایندگان کشورهای دیگری ازجمله چند عضو اتحادیه عرب مانند اردن، مصر، تونس، مراکش، امارات متحدهعربی، عربستان سعودی و همچنین، ترکیه و آمریکا و هیاتی از اتحادیه اروپاهم حضور داشتند و در جریان آن، مقامات جمهوری اسلامی و اسرائیل، به گفتگوو پرسش و پاسخ رو در رو پرداختند.

  این روزنامه در توضیح علتبرگزاری این جلسه می نویسد که کمیسیون بین المللی منع گسترش تسلیحات و خلعسلاح اتمی - آی سی ان ان دی - به ابتکار کوین راد، نخست وزیر استرالیا،تشکیل شده و ریاست آن را گارث اوانز، وزیر امور خارجه این کشور، و یوریکوکاواگوچی، وزیر خارجه سابق ژاپن برعهده دارند و شلومو بن-آمی، وزیر خارجهپیشین اسرائیل از اعضای کمیته مشورتی آن است.

  در این گزارش آمدهاست که جلسه قاهره پشت درهای بسته و به طور کاملا محرمانه برگزار شد تابرای تمامی شرکت کنندگان امکان ابراز نظر صریح فراهم شود اما روزنامهاسترالیایی ایج (Age)از طریق منابع دولتی این کشور به خبر برگزاری اینجلسه و کلیات مذاکرات آن دست یافت.

  به نوشته هاآرتص، یک منبع کمیسون انرژی اتمی اسرائیل برگزاری این جلسه را تایید کرده اما از اظهار نظر درباره آن خودداری ورزیده است.

  'گفتگوی رو در رو'

  بهگزاری هاآرتص، مکالمات نمایندگان ایران و اسرائیل در جریان سه جلسه تبادلنظر گروهی صورت گرفت که یکی از آنها به موضوع اصلی مورد نظر آی سی ان اندی، یعنی اعلام خاورمیانه به عنوان یک منطقه عاری از تسلیحات اتمی اختصاصداشت.

  در عین حال، مئیراو زفری - ادیز و علی اصغر سلطانیه در خارج از جلسه مذاکرات ملاقاتی نداشتند و یا یکدیگر دست ندادند.
  درطول جلسه تبادل نظر گروهی، علی اصغر سلطانیه به طور مستقیم مئیراو زفری -ادیز را مخاطب قرار داد و پرسید "آیا شما دارای اسلحه اتمی هستید یانیستید؟" که نماینده اسرائیل در واکنش، تنها تبسم کرد و به این سئوالپاسخی نداد.
  هاآرتص: سلطانیه اطمینان داد که زرادخانه موشکی ایران تدافعی است

  نمایندهاسرائیل در عین حال گفت که اسرائیل به طور اصولی، از پیشنهاد غیراتمی شدنخاورمیانه حمایت می کند اما قبل از آنکه برای ورود به چنین بحثی آمادگیداشته باشد، لازم است امنیت منطقه ای تقویت شود، توافق های امنیتی مشخص بهدست آید و موافقتنامه های صلح به امضا برسد.

  نماینده اسرائیل درادامه اظهارات خود افزود که کشور او در شرایط پیچیده ژئو پلتیک منطقه ایزندگی می کند و در خلال سه دهه اخیر، چهار کشور در منطقه تعهدات خود درچارچوب پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را زیر پا گذاشته اند کهعبارت بوده اند از عراق، ایران، لیبی و سوریه.

  خانم زفری - ادیز درعین حال تاکید کرد که اسرائیل "نگرشی مسئولانه" نسبت به موضوع فعالیت هایهسته ای دارد و چشم انداز بلند مدت این کشور حاوی غیراتمی شدن منطقهخاورمیانه است حتی اگر احتمال دستیابی به چنین وضعیتی چندان زیاد هم نباشد.

  بهنوشته هاآرتص، علی اصغر سلطانیه در این جلسه از سیاست هسته ای جمهوریاسلامی دفاع کرد و گفت که دولت او در صدد دستیابی به تسلیحات ا تمی نیست وخطری را متوجه اسرائیل نمی کند.

  براساس این گزارش، آقای سلطانیهاظهار داشت که اسرائیلیان نگرش و ایدئولوژی نظام حکومتی ایران را درک نمیکند و در توضیح این نگرش و ایدئولوژی گفت که جمهوری اسلامی با یهودیانمخالف نیست و از آنان نفرت ندارد و صرفا از لحاظ سیاسی با صهیونیسم مخالفاست.

  براساس این گزارش، نماینده جمهوری اسلامی اعلام کرد که زرادخانه موشکی این کشور صرفا برای مقاصد دفاعی و تهاجمی است.

  هاآرتصیادآور می شود که از زمان سقوط نظام سلطنتی ایران در سال 1979، جمهوریاسلامی از برقراری تماس مستقیم و غیرمستقیم دیپلماتیک با اسرائیل خودداریورزیده است.

  ایران: تکذیب می شود

  در واکنشبه انتشار گزارش روزنامه هاآرتص، که انعکاس گسترده ای را در سطح جهانیداشته، یک مقام ایرانی گزارش مربوط به "نشست هیات اسرائیلی با هیات ایرانیدر حاشیه نشست قاهره" را تکذیب کرد و آن را "بی اساس و دروغ محض" خواند.

  روزپنجشنبه واحد مرکزی خبر به نقل از علی شیرزادیان، سخنگوی سازمان انرژیاتمی ایران، در واکنش به این گزارش گفت "این دروغ نوعی عملیات روانی استکه برای تاثیرگذاری روی موفقیت مستمر دیپلماسی پویای یاران در نشست هایژنو و وین طراحی شده است."
  آقای شیرزادیان افزود "جمهوری اسلامی ایراندر چارچوب سیاست اصولی اش، نه فقط رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسدبلکه آن را رژیمی جعلی و غیرمشروع می داند."
  ایران در مذاکراتی برای حل مساله هسته ای کشور شرکت کرده است

  سخنگویسازمان انرژی اتمی ایران گفت که هیات اعزامی ایران در نشست ماه گذشتهقاهره "با موضعگیری قاطع، نه فقط زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی را عاملناامنی در خاورمیانه دانست بلکه خوی اشغالگری و کشتار روزانه زنان وکودکان فلسطینی از سوی آن را خطری برای امنیت بشریت عنوان کرد."

  آقای شیرزادیان در این مورد که واکنش نماینده اسرائیل در نشست قاهره به این اتهامات تند چه بوده است اظهار نظری نکرده است.

  گزارشهاآرتص در حالی انتشار می یابد که جمهوری اسلامی در خلال چند هفته اخیر درچند جلسه مذاکره با برخی از کشورهای گروه 1+5 بر سر برنامه های هسته ایخود شرکت داشته و گفته می شود که تاکنون توافق هایی در مورد حل اختلافجامعه بین المللی به این برنامه ها به دست آمده است.

  خبرگزاری هابه نقل از برخی منابع اسرائیلی گزارش کرده اند که ممکن است جمهوری اسلامیدر نظر داشته باشد با بهره برداری از فرصت مذاکرات کنونی و بعضی توافق هایمقدماتی، عملا در نظر داشته باشد به زمان لازم برای تولید اسلحه اتمی دستیابد.

  اسرائیل و کشورهای غربی جمهوری اسلامی را متهم کرده اند کهدر پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای، در صدد تولید جنگ افزارهای اتمی استاما ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

  در پاسخ به سئوال بیبی سی در مورد صحت گزارش روزنامه هاآرتص، سخنگوی کمیسیون انرژی هسته ایاسرائیل و سخنگوی دولت این کشور کلیات گزارش هاآرتص و برگزاری نشست قاهرهپشت درهای بسته را مورد تایید قرار داده اند اما از دادن اطلاعات بیشتریدر این مورد خودداری ورزیده اند.

  پس از انتشار تکذیبیه آقای شیرزادیان، سایت روزنامه هاآرتص گزارش خود در مورد نشست قاهره را همراه با ترجمه این تکذیبیه منتشر کرد.  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: 'ایران و اسرائیل در مورد غیراتمی شدن منطقه گفتگو کردند'

  گفتوگوی مستقیم ایران و اسرائيل:
  تکذیب از هر دو سو


  ایرانو اسرائیل هردو تصریح کردند که نمایندگانشان در کنفرانس خلع سلاح اتمیقاهره در کنار هم نشستهاند، اما گفتوگوئی با هم نداشتهاند. روزنامههاآرتص خبرداده بود که دو مقام ایرانی با هم گفتوگو کردهاند.
  حضور علی اصغر سلطانیه در کنار نماینده اسرائيل تایید اما گفتوگوی آن دو تکذیب شد


  گزارشروزنامه هاآرتص امروز (پنجشنبه ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر) انتشار یافت و بلافاصلهدر رسانههای جهان انعکاسی گسترده یافت. هاآرتص نوشت که در روزهای ۲۹ و ۳۰سپتامبر امسال، علیاصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بینالمللی و"مئیراو زفری- ادیز" مدیرکل سیاستگزاری و کنترل تسلیحات کمیسیون انرژیهستهای اسرائیل، در مصر پیرامون خلع سلاحاتمی خاورمیانه گفتوگوکردهاند.  ماجرای هتل چهارفصل قاهره  روزنامهاسرائيلی گزارش داد که دیدارهای سلطانیه و زفری ادیز در جریان کنفرانسیانجام گرفت که از سوی کمیسیون بینالمللی منع گسترش سلاحهای هستهای باسرپرستی استرالیا در قاهره برگزار شد. در این کنفرانس، نمایندگان اتحادیهعرب، اردن، مصر، ترکیه، آمریکا و اروپا نیز شرکت داشتند.  خبرگزاریآلمان به نقل از هاآرتص نوشت:«... مئیرا زفری- ادیز و علیاصغر سلطانیهروزهای ۲۹ و ۳۰ سپتامبر همراه با سایر نمایندگان در یکی از اتاقهایکنفرانس هتل چهارفصل قاهره حضور یافتند. در بحثهای میزگرد، بارهانمایندگان ایران و اسرائيل یکدیگر را مخاطب قرار دادند. مثلا سلطانیه ازخانم زفری- ادیز پرسید: شما بالاخره بمب اتمی دارید یا نه. اما نمایندهاسرائیل به جای پاسخ دادن لبخند زد.»  ایران: حضور مشترک بله، مذاکره نه  اندکیپس از انتشار گزارش روزنامه هاآرتص، واحد مرکزی خبر سیمای جمهوری اسلامیایران به نقل از علی شیرزادیان سخنگوی سازمان انرژی اتمی نوشت: «این دروغنوعی عملیات روانی است که برای تاثیرگذاری روی موفقیت مستمر دیپلماسیپویای ایران در نشستهای ژنو و وین طراحی شده است».  رهبران جمهوری اسلامی ایران ظرف سیسال گذشته بارها تاکید کردهاند که حاضر نیستند با نمایندگان دولت اسرائيل زیر یک سقف بنشینند.  اماشیرزادیان، ضمن تکذیب انجام گفت و گو میان سلطانیه و زفری- ادیز، حضورهیئت ایرانی را در کنفرانس قاهره تایید کرد. وی به واحد مرکزی خبر گفت:«هیئت اعزامی ایران در نشست ماه گذشته قاهره با موضعگیری قاطع نه فقطزرادخانه هستهای رژیم صهیونیستی را عامل ناامنی خاورمیانه دانست، بلکهخوی اشغالگری و کشتار روزانه زنان و کودکان فلسطینی را از سوی آن، خطریبرای امنیت بشریت عنوان کرد.»  اسرائيل: گفتوگوی مستقیم نبود  همزمانبا تکذیب ایران، خانم جائل دورون سخنگوی کمیسیون انرژی هستهای اسرائيلنیز، ضمن تاکید مجدد بر شرکت سلطانیه و زفری- ادیز در کنفرانس قاهره،تصریح کرد که میان این دو دیپلمات گفتوگوی جداگانه و مستقیمی صورت نگرفتهاست.  خبرگزاری آلمان به استناد گزارش هاآرتص نوشت که یکیاز اهداف کنفرانس قاهره، بررسی امکان تبدیل خاورمیانه به یک منطقه غیراتمی و جلوگیری از گسترش سلاحهای هستهای بوده است. برپایه این گزارش،همه طرفهای شرکتکننده در کنفرانس متعهد شده بودند که خبر این کنفرانس راپنهان نگهدارند تا همه بتوانند حرفهای خود را بدون واهمه از انتشاربیرونی بزنند.  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. طرز تهیه یک غذای گران و غیر انسانی !
  توسط HRG در انجمن هنر آشپزي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۸۹, ۱۹:۱۲
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۹ بهمن ۸۸, ۲۱:۴۴
 3. حمله به H3 غیر ممکنی که ممکن شد
  توسط PEJMAN2X1 در انجمن نیروی هوايي و ادوات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ خرداد ۸۸, ۱۵:۵۱
 4. قوانین جدید f1 عادلانه یا غیر عادلانه؟
  توسط hamid192 در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۸, ۱۸:۰۸
 5. ظهور ارواح در مکان های مختلف به طور غیر عادی
  توسط ARVAH در انجمن تماس با ارواح
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۰ خرداد ۸۷, ۱۲:۵۳

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •