به نام خداوند بخشاینده مهربان

سال1382/ و این بار یکی از اوجهای سینمای طنز ایران با فیلم مارمولک آغازمیشود. کمال تبریزی فیلمی را میسازد که سوژه آن یا تا به حال به فکر کسینرسیده بود ویا جسارت اجراکردن آن را نداشت.فیلم مارمولک طنزی زیبا و دلکشداشت و موضوع آن مربوط به روحانیت کشورمان میشدکه در بین اقشار مختلفجامعه نظرات مختلفی در باره این فیلم بیان شد.

عدهای آن را متهم کردند که روحانیت را به سخره گرفته - عده ای هم آنرا مدافع روحانیت طلقی کردند.این فیلم چند هفته بیشتر به اکران عمومی درنیامد.
پیمان قاسمخانیجایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه- پرویز پرستویی در این فیلم سیمرغبلورین جایزه ویژه -کمال تبریزی سیمرغ بلورین جایزه ویژه و خود فیلم هم بهعنوان فیلم منتخب تماشاگران انتخابشد.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]اماایکاش با این فیلم بهتر برخورد میشد.فیلمی که اتفاقا واقعیتهای اجتماعی رازیبا بیان میکند انجا که حاج رضا میگوید: مگه ما جوانها دل نداریم اخههمه که امکانات فضانوردی ندارند!......و یا بازی زیبای مهران رجبی درشخصیت کاندیدای نمایندگی مجلس و شخصیتی که او دارد به عینه حرف دل مردم درباره عده ای از سیاسیون است....

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اقایده نمکی گفت فیلم اخراجیها از خط قرمزها نگذشته و با خط قرمز بازی کرده/بله درست است و بلافاصله به سوالی که در ارتباط با عبور از خطوط قرمز بودجواب داده/در حالی که در فیلم مارمولک جواب را به خود تماشاگر واگذار کردهو به جای او تصمیم نمیگیرد - ذهن او را اماده نکرده و بیننده فضای ازادیدارد.

این فیلم شاید طنز الودترین فیلم تاریخ سینمای ایران باشدکه سعی کرده واقعیتهای اجنماعی را نشان دهدو فیلم مملو از دیالوگهایطنزآلود و البته با معنی است.
و بازی زیبای هنرمندانی نظیر پرویز پرستویی- بهرام ابراهيمي-نقي سيف جمالي-محمد حمزه زاده-شاهرخ فروتنيان و ....

یکی از دیالوگهای زیبا و اثرگزار این فیلم از زبان حاج رضا و اوج زیبای هنر فیلم:

خدا که فقط متعلق به آدمهای خوب نیست خدا، خدای آدمهای خلافکار هم هست....


یاحق