نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: اسرائیل "محاکمه" کافکا را میخواهد!

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  اسرائیل "محاکمه" کافکا را میخواهد!

  دولت اسرائیل قصد دارد دستنوشته رمان معروف "محاکمه" یکی از مهمترین رمانهای قرن بیستم را از آرشیو دولتی آلمان پس بگیرد.

  آرشیوادبی اسرائیل از حدود ده سال پیش مدعی شده است که دستنوشته "محاکمه"معروفترین رمان فرانتس کافکا، نویسندهی آلمانیزبان چک به اسرائیلبرگردانده شود. شموئل هارنوی به روزنامهی اسرائیلی هاآرتص گفته است کهاین تقاضا به زودی به طور رسمی به طرف آلمانی تحویل میشود.
  فرانتس کافکا

  آرشیوادبی آلمان، مستقر در مارباخ، دستنوشته محاکمه را در سال ۱۹۸۸ به بهایدو میلیون دلار خریداری کرده است، اما اسرائیل میگوید که این معاملهغیرقانونی بوده و وراث ماکس برود حق فروش متن را نداشتهاند.

  هنگامیکه کافکا در سال ۱۹۲۴ فوت کرد، به دوست نزدیک خود ماکس برود وصیت کرد کهتمام آثار او را نخوانده بسوزاند. ماکس برود از دستور وصیتنامه سرپیچیکرد و بیشتر آثار کافکا را منتشر کرد و دوست خود را به شهرت جهانی رساند.

  ماکسبرود که کلیمی معتقدی بود، از بیم پیگرد نازیان در سال ۱۹۳۹ از پراگ بهتلاویو فرار کرد. او تمام دستنوشتههای کافکا را در چمدانی به همراه خودبه اسرائیل برد.

  پس از وفات ماکس برود در سال ۱۹۶۸ در اسرائیل،استر هوفه منشی او به تمام دارایی برود دست یافت. او به تدریج برخی ازدستنوشتههای کافکا از جمله رمان "محاکمه" را به فروش رساند و به ثروتهنگفتی رسید.

  آرشیو ادبی اسرائیل عقیده دارد که آثار کافکا بهمیراث ملی قوم یهود تعلق دارند، ماکس برود با فروش آنها مخالف بوده، ووارثان او حق فروش آنها را نداشتهاند.

  این مرکز همچنین قصد دارداز فروش سایر دستنوشتههای کافکا و انتقال آنها به خارج جلوگیری کند.گفته میشود که برخی از نوشتههای دیگر کافکا مانند نامههای بیشمار او وآثاری مانند "تدارک عروسی در دهکده" همچنان در اسرائیل محفوظ هستند، وآرشیو ادبی اسرائیل برای به دست آوردن آنها اقدام حقوقی کرده است.

  فرانتسکافکا در خانواده ای یهودی در چکسلواکی به دنیا آمد اما تمام کارهای خودرا به زبان آلمانی نوشت. برخی مترجمان ایرانی مانند فرامرز بهزاد و فرزانهطاهری ترجمههایی از داستانهای کافکا را به زبان فارسی عرضه کردهاند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: اسرائیل "محاکمه" کافکا را میخواهد!

  دستنوشته «محاکمه» کافکا در آلمان میماند

  آلمانقصد ندارد تقاضای اسرائیل مبنی بر تحویل دستنوشته رمان "محاکمه" فرانتسکافکا را بپذیرد. به گفته مدیر آرشیو ادبی آلمان، «هیچ شکی در قانونی بودنخریداری دستنوشته کافکا از سوی آلمان وجود ندارد».

  چندیپیش کتابخانه ملی اسرائیل از آلمان خواسته بود نسخه اصلی "محاکمه" اثرفرانتس کافکا را به آنها تحویل دهد. اما دستنوشتهی این نویسنده یهودی درآلمان خواهد ماند. آرشیو ادبی آلمان در مارباخ تقاضای کتابخانه ملیاسرائیل را رد کرد.


  کشمکش بین اسرائيل و آلمان


  اولریشراولف، مدیر آرشیو ادبی آلمان، تأکید کرد که دستنوشته با رعایت کاملموازین قانونی خریداری شده است. این معامله در سال ۱۹۸۸ در یک حراجی درلندن صورت گرفت.

  شموئل هارنوی، مدیر کتابخانه ملی اسرائیل،اعتقاد دارد که با دریافت این اثر ادبی، میتوان به یک نوع "بیعدالتیتاریخی پیاپی" نسبت به یهودیان پایان بخشید.

  به نظر هارنوی،انتقال این دستنوشته به کتابخانه ملی، حق اسرائيل است. میر هلر، وکیل اینکتابخانه نیز میگوید: « بیست سال پیش، زمانی که آرشیو ادبی آلماندستنوشته را دریافت کرد، میدانست که یک جای کار ایراد دارد. اما ایننهاد همچنان اصرار دارد که دستنوشته را قانونی بدست آورده است.»

  راولف،مدیر آرشیو آلمان، در واکنش به این گفته با تعجب به این موضوع اشارهمیکند که پس از خریداری هیچگونه اعتراضی وجود نداشته است. این دستنوشتهدر حال حاضر در مارباخ نگهداری و از آن برای یک پژوهش بینالمللی استفادهمیشود.


  شهرت ناخواسته


  فرانتسکافکا یکی از برجستهترین نویسندگان آلمانیزبان قرن بیستم است. توجه بهموقعیتهای پیشپاافتاده و توصیف آنها به زبانی سورئال یکی از ویژگیهایآثار کافکا است. او در پراگ در خانوادهای یهودی به دنیا آمد، اما آموزشمذهبی او به جشن تکلیف در سیزده سالگی و چهار بار در سال به کنیسه رفتن باپدرش محدود بود. شخصیتهای داستانهای کافکا هویت یهودی ندارند. در عینحال او هیچگاه تلاش نکرده ریشههای خود را پنهان کند.

  کافکا درسال ۱۹۲۴ نوشتههای خود را به نزدیکترین دوست خود، ماکس برود سپرد و از اوخواست آنها را نخوانده بسوزاند. ولی برود بر خلاف خواست کافکا عمل کرد ونوشتههای کافکا را به چاپ رساند. به این ترتیب کافکا پس از مرگ به شهرتیبینظیر دست یافت.

  در این بین، برود در سال ۱۹۳۹ از دست نازیهامجبور به ترک پراگ و فرار به اسرائیل شد. وی آثار كافکا را نیز در چمدانیبه همراه خود برد. پس از مرگ برود در سال ۱۹۶۸ نوشتههای کافکا به منشیبورد، استر هوفه رسید. هوفه قسمتی از این نوشتهها را فروخت، از جمله رمان"محاکمه" را به دو میلیون دلار. مسئولان کتابخانه ملی در تلآویو اعتقاددارند که فروش این دستنوشته خلاف خواست برود بوده است.  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پرواز یک جنگنده "تایفون" بر فراز جزیره مصنوعی "جمیر" در دبی
  توسط hrg1356 در انجمن بخش هواپیما و صنایع هوایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۹ آذر ۸۸, ۲۰:۲۱
 2. "گوگل "، "سيا " و "موساد " دست در دست هم دارند
  توسط hrg1356 در انجمن بایگانی اخبار سیاسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۴ آذر ۸۸, ۱۸:۴۵
 3. "در چشم باد" بعد از "فاکتور 8" روي انتن شبكه ي يك
  توسط hamid192 در انجمن صدا وسیما و رسانه ها
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۸۸, ۱۹:۰۴
 4. امروز "ما" نبودیم "من" بودیم/ یک فوتبال پاک را به نمایش گذاش
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار فوتبال ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۶ اردیبهشت ۸۸, ۲۱:۰۷
 5. " ویا " و " سیلوا " والنسیا را ترک نخواهند کرد
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار دنیای فوتبال
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۵ آذر ۸۷, ۲۱:۵۰

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •