نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

  هرتا مولر، نویسنده آلمانی، برنده جایزه ادبی نوبل سال 2009 اعلام شده است

  خانم مولر که در سال 1953 در رومانی به دنیا آمد به دلیل توصیف های خود از شرایط سخت دوران حکومت نیکلای چائوشسکو شهرت یافته است.

  آکادمی سوئد که جایزه را به او اعطا کرد از نظم و نثر وی تجلیل کرده است.

  خانممولر در یک خانواده آلمانی تبار در رومانی رشد یافت و مادرش پس از جنگجهانی دوم توسط نیروهای نظامی شوروی به یک اردوگاه کار اجباری اعزام شد.

  خانممولر به دلیل عدم همکاری با پلیس مخفی حکومت چائوشسکو در در دهه 1970 شغلدولتی (معلمی) خود را از دست داد و سپس در سال 1987 به آلمان مهاجرت کرد.

  اولین مجموعه داستان کوتاه او که در سال 1982 به زبان آلمانی انتشار یافت در رومانی سانسور شد.

  آثاراولیه خانم مولر برای انتشار به خارج از رومانی قاچاق می شدند، اما اوبعدا چندین جایزه ادبی از کشورهای مختلف در اروپا دریافت کرد.

  هرتامولر در سال 2005 کتاب "شاه تعظیم میکند و میکشد" را درباره اختناقموجود در رومانی منتشر کرد. این کتاب شامل نه مقاله انتقادی علیه حکومتچائوشسکو و تجربیات فردی وی است. این کتاب به بیست زبان دنیا ترجمه شدهاست.

  خانم مولر در آلمان به تدریس در دانشگاه پرداخت و از سال 1997 عضو آکادمی زبان آلمان بوده است.

  کتاب"سرزمین گوجههای سبز" از دیگر آثار خانم مولر، توسط غلامحسین میرزا صالحبه فارسی ترجمه شده و توسط انتشارات مازیار در ایران منتشر شده است.

  پترانگلوند، سخنگوی آکادمی نوبل هنگام اعلام خبر برنده جایزه نوبل ادبی 2009گفت "او کسی است که واژه ها را با دقت بسیار بر می گزیند."

  این عضوآکادمی نوبل ضمن اینکه در سخنان خود، هرتا مولر را یک نویسنده قدرتمند باسبکی عجیب اعلام کرد، پیشنهاد داد خبرنگاران حاضر در جمع، کتاب "امروزمیخواهم خودم را ملاقات کنم" را بخوانند و ادامه داد "هرتا مولر با نثریشاعرانه و بی غرض، فضای بیخانمانی را به تصویر میکشد."

  بهبرندگان جایزه ادبی نوبل مبلغ ده میلیون کرون سوئد نیز اهدا می شود. قراراست مراسم اعطا جایزه در استکهلم، پایتخت سوئد، انجام شود.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  Re: هرتا مولر برنده جایزه ادبی نوبل شد!

  اختناق، سرکوب و تبعید در آثار برنده جایزه نوبل ادبیات

  داورانآکادمی نوبل پنجشنبه هشتم اکتبر جایزه نوبل ادبیات را به هرتا مولر،نویسنده آلمانی زبان برای آثارش که الهام گرفته از زندگی تحت حکومتکمونیستی نیکولای چائوشسکو در رومانیست، اهدا کردند.

  پیش از اعلام نام او، گمان میرفت که آموس اوز، نویسنده اسرائیلی به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات انتخاب شود.

  ازآثار مشهور هرتا مولر می توان از "سرزمین گوجه های سبز" که به فارسی ترجمهشده است، "پاسپورت"، "قرار ملاقات" و موفق ترین و آخرین داستان او " هرچهاز آن من است با خود دارم" نام برد.

  قسمتی از " هر آن چه از آن مناست با خود دارم " به این شرح است: "آن چنان عمیق و برای مدتی بس طولانیخود را درسکوت بسته ام که هرگز نمی توانم با کلمات خود را باز کنم. تنهاهر بار که زبان می گشایم به گونه ای دیگر درسکوت دوباره خود را جای میدهم."

  او در "هر آن چه از آن من است با خود دارم" از اختناق، سرکوب و تبعید تحت نظام کمونیستی در رومانی می گوید.

  مضامینیکه در تمام کتا ب هایش می کاود و الهام گرفته از تجربه های این نویسنده 56ساله و خانواده اش تحت حکومت نیکولای چائو شسکو، آخرین رهبر حکومتکمونیستی رومانیست که پس از فروپاشی نظام کمونیستی بهمراه همسرش دستگیر وتیرباران شد.

  هرتا مولر در دهکده ای در غرب رومانی که ساکنین آن رااقلیت آلمانی زبان تشکیل می دادند بدنیا آمد و تحصیلات دانشگاهی خودش رادر رشته ادبیات آلمانی و رومانی به پایان رساند.

  او در دانشگاه با گروهی از دانشجویان آلمانی تبار برای آزدای بیان تلاش می کرد .

  خانم مولر پس از پایان تحصیلاتش سه سال در یک کارخانه به عنوان مترجم کار می کرد.

  درهمین دوران بود که از سوی سازمان امنیت و اطلاعات رومانی از او خواسته شدکه با این سازمان همکاری کند، اما او این پیشنهاد را رد کرد.

  هرتا مولر در مصاحبه با روزنامه آلمانی زبان دی زایت از آزار، بازجوئی و شکنجه بدست ماموران امنیتی رومانی می گوید.

  بهگفته او: "ازمن خواست که کارت شناسائی ام را به او نشان بدهم و گفت که مندر ازای دریافت جوراب و لوازم آرایش با هشت دانشجوی عرب رابطه جنسی برقرارکرده ام و وقتی به او گفتم که حتی یک دانشجوی عرب هم نمی شناسم گفت که اگربخواهیم می توانیم در دادگاه بیست دانشجوی عرب حاضر کنیم".

  خانم مولر می گوید که بیشتر از تهدید به مرگ هتک حرمت و نسبت دادن اعمالی که هرگز مرتکب آن نشده بودم شکنجه اش میداد.

  هرتامولر تحت نظر ماموران امنیتی بود و اجازه ترک کشورش را نداشت ولی در سال1987 با تفاق همسرش ریچارد واگنر که اوهم نویسنده است به آلمان پناهنده شد.

  فرار از اختناق با حسرت از دورانی که بدون آزادی سپری شده است تصویری است که او از غربت ترسیم میکند.

  هرتامولر که به قول خود با چمدانی از خاطرات تلخ به آلمان گریخت می گوید کهحتی پس از فروپاشی حکومت کمونیستی در کشورش کسانی که مسوول شکنجه کشتار وزندانی کردن مخالفان بودند بدست عدالت سپرده نشدند و بسیاری از مامورانسازمان امنیتی بعدا به دستگاه اطلاعاتی پیوستند.

  او در یکی ازمصاحبه های اخیرش گفت، گوئی هر آنچه در رومانی گذشت به ناگهان از اذهانپاک شده است و همه افراد گناهکار مورد عفو قرار گرفته اند.

  برندهجایزه نوبل اخرین کتابش را با الهام از داستان دوست شاعرش اسکار پاستیورکه سال ها در اردوگاه کاراجباری زندانی بود برشته تحریر در آورد. اسکارپاستیور قبل از انتشار کتاب درگذشت.

  مولر از زبان قهرمان داستان کهیک جوان هفده ساله است از زندانی می نویسد که کمتر کسی می توانست ازآن جانسالم بدر ببرد ولی اگر زنده میماند مرده متحرکی بیش نبود پیر و درهم شکستهکه دیگر نمی توانست پذیرای هیچ گونه ای از عشق باشد.

  هرتا مولر میگوید که هرگز نمی تواند زندگی گذشته خود را بدست فراموشی بسپارد و شایدهمین خشم او از فراموشی بی عدالتی های رژیم گذشته است که او را بر آنداشته تا او هم چنان حکایت اختناق، ترس و فساد حکومت استبدادی را د رقالبی نو تکرار کند.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تلفن همراهی که بال میزند
  توسط HRG در انجمن گوشي‌هاي تلفن همراه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۲ خرداد ۸۹, ۲۱:۴۶
 2. جایزه فیلدز
  توسط hrg1356 در انجمن ریاضیات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۷ آبان ۸۸, ۰۸:۴۵
 3. کایزن
  توسط mina در انجمن مدیریت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۳ آبان ۸۷, ۰۱:۲۰
 4. یک رقیب ریزه میزه برای outlook
  توسط SAREH در انجمن Utility
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۴ مهر ۸۷, ۰۰:۵۲
 5. غریزه های زندگی و مرگ
  توسط ARVAH در انجمن زندگی پس از مرگ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۱ خرداد ۸۷, ۲۱:۱۵

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •