نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

 1. #1
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)


  شتابگر سرن تا پایان تابستان آغاز بکار میکند


  شتابگر سرن که به دلیل از کار افتادن مگنت 34 در حال تعمیر است که تا پایان تابستان کار خود را آغاز خواهد کرد.

  به گزارش خبرنگار مهر، شتابگر سرن مدتی پیش به دلیل نشت هلییوم به داخل تونل از کار افتاده است.

  یکیاز محققان پروژه سرن در گفتگو با مهر نشت هلییوم را موجب کاهش دمای بخشمغناطیسی شتابگر دانست و ادامه داد: محققان با تلاش بسیار موفق شدند دمایاین دستگاه را به صفر مطلق (273 درجه زیر صفر) برسانند و از آنجا که انسانقادر به فعالیت در این دما نیست از این رو محققان با گرم کردن بخشهای موردنظر کار تعمیر بخشهای از کار افتاده را آغاز کردند.

  این محقق باتاکید بر اینکه کار تعمیر این شتابدهنده تا پایان تابستان جاری به پایانمی رسد، اظهار داشت: با راه اندازی این شتابدهنده برنامه های مورد نظراجرایی می شود.

  وی، سرن (CERN) را بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیادر زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای دانست و ادامه داد: اینمجموعه عظیم و منحصربفرد در حاشیه شهر ژنو سوئیس در شهر "میرین" در مرزمشترک فرانسه و سوئیس واقع شده است. سرن در 29 سپتامبر سال 1954 میلادیتوسط سازمان اروپایی تحقیقات هسته ای شکل گرفت و در طی این مدت نزدیک 53سال توانسته نقش بسیار موثری در رشد و توسعه علم فیزیک داشته باشد.

  ویادامه داد: بزرگترین برنامه کنونی سرن علاوه بر تحقیقات گوناگون در زمینهفیزیک هسته ای و ذرات بنیادی، اجرای پروژه بزرگ LHC یا Large HadronCollider (ابرتصادم گر هادرونى) است که به عنوان بزرگترین پروژه تحقیقاتیجهان شناخته می شود.

  ابرتصادم گر هادرون یک شتاب دهنده ذرات باانرژى و پیچیدگى بى نظیر و بى سابقه است که هدف آن ایجاد سیاهچالهمیکروسکوپی است تا در لحظه کوتاهی انفجار بزرگ را که آغاز شکل گرفتنکائنات است را به نمایش بگذارد.

 2. #2
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

  نصب سيستم هشدار دهنده اوليه روي شتابگر عظيم هادرون


  دانشمندان يك سيستم هشداردهنده اوليه بر روي شتابگر عظيم هادرون سرن نصب ميكنند.

  به گزارش ايسنا،گزارشها نشان ميدهد كه دانشمندان سرن در حال نصب يك سيستم هشدار دهندهاوليه روي اين شتابگر هستند تا بتوانند با كمك آن از حوادثي شبيه به آنچهكه سال گذشته براي اين دستگاه غول پيكر رخ داد، جلوگيري كنند.

  اين آزمايشگاه وسيع فيزيك در درون يك تونل دايرهاي به طول 27 كيلومتر در زير مرز فرانسه و سوئيس در نزديكي ژنو تاسيس شده است.

  سپتامبر سال گذشته نشتي گاز هليوم در بين آهن رباهاي اين دستگاه، آغاز عمليات علمي آن را تا بيش از يك سال به تاخير انداخت.

  مقامات سرن در نظر دارند اين شتابگر را در اواسط ماه نوامبر يعني طي يك ماه و نيم ديگر دوباره به كار بياندازند.

  دانشمندان ميگويند: اين سيستم هشدار دهنده براي حفاظت از سختافزار دستگاه در برابر اين قبيل اتفاقات نصب و راهاندازي ميشود.

  اين دانشمندان براي نصب سيستم هشدار دهنده بايد صدها شناساگر جديد را در اطراف شتابگر نصب ميكردند.

  آنها تاكيد كردند كه با اين سيستم امكان كنترل مداوم وضعيت ارتباطات بين دستگاه فراهم خواهد شد.

 3. #3
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)


  قطعه ای نان باگت برخورد دهنده بزرگ هادرون را دچار مشکل کرد!  دانشمندانپروژه برخورد دهنده بزرگ هادرون اعلام کردند پرتاب قطعه ای نان باگت توسطیک پرنده درون جعبه تقسیم خارجی برخورد دهنده باعث بروز اختلالی جدید دراین آزمایشگاه بزرگ شده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، تنهاچند روز یا هفته به آغاز فعال سازی مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرون،قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات و بزرگترین آزمایشگاه فیزیکی در جهان باقینمانده است که اتفاقی شگفت انگیز و خنده دار اختلالی دیگر در این سیستمعظیم به وجود آورد.

  به گفته دانشمندانی که بر روی این پروژه فعالیتدارند قطعه ای نان باگت که توسط یک پرنده به داخل تجهیزات موتورخانه ایخارجی این آزمایشگاه بزرگ پرتاب شده است اختلال تکنیکی در LHC به وجودآورده و باعث افزایش حرارت در یکی از بخشهای مغناطیسی تونل 27 کیلومتریبرخورد دهنده شده است.

  به گفته دانشمندان پروژه این اختلال باعثخاموش شدن اتوماتیک سیستم شده و می تواند ماشین عظیم علم فیزیک را در حالیکه به تازگی روشن شده بود، برای چند روز خاموش نگاه دارد اما به هر حالاین دانشمندان احتمال تکرار واقعه ای را که در سپتامبر گذشته خسارت بزرگیبه برخورد دهنده هادرون وارد کرد را صفر می دانند.

  اختلال و افزایشحرارت در بخش 81 برخورد دهنده از اوایل روز سه شنبه آغاز شده است. مایکلامونت از مرکز کنترل سرن درباره این اختلال اینگونه توضیح می دهد "مداربرخورد دهنده بزرگ که در اعماق مرز سوئیس و فرانسه در خارج از ژنو مدفونشده است در اثر پرتاب قطعه ای نان باگت در جعبه تقسیم توسط یک پرنده دچاراختلال شده است."

  نتیجه این حادثه غیر قابل باور افزایش حرارت دریکی از بخشهای مغناطیسی تونل برخورد دهنده بوده است که در نتیجه خاصیت ابررسانایی در مغناطیسهای آن بخش از بین رفته است. چنین رخدادی می تواند خبربدی برای فعالسازی مجدد LHC به شمار رود زیرا احتمال وقوع آنچه در سپتامبرگذشته رخ داده است در اثر اختلال در مغناطیسها تونل افزایش پیدا خواهد کرد.

  براساس گزارش رجیستر، شاید این اتفاق در واقعیت در زمان فعال سازی مجددبرخورد دهنده بزرگ هادرون وقفه ای ایجاد نکند اما به طور قطع یکی دیگر ازنقاط ضعف پیچیده ترین آزمایشگاه فیزیک جهان را بر خلاف تاکید و پافشاریمطلق مسئولان این پروژه درباره ایمنی برخورد دهنده بزرگ هادرون، آشکارکرده است.

 4. #4
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)


  فعالیت برخورد دهنده بزرگ هادرون از سر گرفته شد  آزمایش اصلی برخورد دهنده هادرون پس از 14 ماه تاخیر و پایان قطعی تعمیرات اختلالات به وجود آمده از سر گرفته شد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، مهندسان در سرن دو پرتو ثابت را در دو جهت مخالف تونل 27 متری برخورد دهنده بزرگ هادرون که در زیر مرز فرانسه و سوئیس قرار گرفته است تاباندند و به این شکل فعالیت این آزمایشگاه بزرگ که بیش از یک ماه دانشمندان و فیزیکدانان را در انتظار گذاشته بود، از سر گرفته شد.

  تیم هدایت این پروژه طی هفته جاری تلاش خود را خواهند کرد تا سطح انرژی این برخورد دهنده 10 میلیارد دلاری را به بیشترین حد ممکن برسانند دانشمندان انتظار دارند فعال سازی مجدد بزرگترین آزمایشگاه فیزیکی جهان بتواند بخشهایی پنهان از جهان هستی را برای آنها آشکار سازد.

  ده ها آهن ربای ابررسانای عظیم که وظیفه شتاب دهی به پرتوها و ذرات پروتونی را تا سرعت نور به عهده دارند، پس از بروز اختلالی که در سپتامبر گذشته باعث از کار افتادن برخورد دهنده شد، جایگزین شدند تا برای شبیه سازی آنچه پس از انفجار بزرگ در جهان رخ داده است، آماده شود.

  اولین پرتوهای پروتونی برای فعال سازی مجدد این دستگاه عظیم عصر روز جمعه وارد تونل 27 کیلومری برخورد دهنده بزرگ هادرون شده و لحظه ای را که بسیاری از دانشمندان بیش از یک سال در انتظار آن بودند را رقم زد.

  شعاعهای تابیده شده طولی بیش از یک متر دارند که هر یک از بیش از میلیاردها پروتون تشکیل شده اند اما در صورتی که آنها به حال خود گذاشته شوند، تمامی پروتونها متفرق خواهند شد به همین دلیل از مغناطیسها و انرژی الکتریکی برای هدایت و کنترل پروتونها استفاده می شود.

  فعال سازی برخورد دهنده بزرگ هادرون تا قبل از صبح روز شنبه امری دور از ذهن به شمار می رفت که به گفته جیمز گیلیز سخنگوی سرن این امر زودتر از انتظار رخ داده و همه چیز به خوبی از سر گرفته شد به گفته وی در صورتی که همه چیز درست و بر اساس برنامه پیش رود، انتظار می رود طی هفته جاری هادرون به انرژی 1.2 تریلیون الکترون ولت دست پیدا کند تنها شتاب دهنده ای که تاکنون توانسته به چنین سطح انرژی دست پیدا کند، رقیب هادرون، شتاب دهنده Tevatron در شیکاگو بوده است.

  با این حال تیم هدایت پروژه قصد دارند انرژی حرکت چرخشی پرتوها را در سطح پایینی حفظ کنند و تمرکز خود را بر روی اولین برخورد پرتوها در این ماشین قرار دهند.

  استیو میر مدیر شتابدهنده های هادرون می گوید از برخورد دهنده بزرگ هادرون نسبت به سال گذشته درک بسیار بیشتری به وجود آمده است و تجربیاتی که حین تعمیرات به دست آمده اطلاعات باارزشی از این دستگاه عظیم در اختیار ما قرار داده است.

  طی فرایند تعمیر این دستگاه 14 آهن ربای چهار قطبی و 39 آهن ربای دو قطبی جایگزین شدند، بیش از 200 اتصال الکتریکی تعمیر شده و بیش از 4 کیلومتر از لوله های پرتوها پاکسازی شدند. سیستم فعال سازی مجدد جدیدی در برخی از آهن رباها نصب شده و صدها خروجی هلیوم در اطراف ماشین قرار گرفتند و در عین حال بیش از هزاران ردیاب جدید به سیستم اخطار پیش از موقع این برخورد دهنده افزوده شد.

  هادرون دارای حدود هزار و 200 آهن ربای ابررسانا است که در طول تونل طویل این آزمایشگاه قرار گرفته و وظیفه هدایت پرتوها را در دو جهت متقابل با سرعتی تقریبا برابر سرعت نور به عهده دارد.

  در بخشی از این تونل دو پرتو با انرژی بسیار بالا با یکدیگر برخورد کرده و بقایای به جا مانده از این برخورد توسط ردیابهایی که در طول تونل قرار گرفته اند به ثبت خواهند رسید تا کشفیات جدیدی در علم فیزیک از دل این اطلاعات به دست آید.

  بر اساس گزارش بی بی سی، این دومین باری است که پرتوهای پروتون به منظور آزمایش برخورد پرتوها به داخل تونل پرتاب می شوند، بار قبل این آزمایش در 10 سپتامبر 2008 به دلیل اختلال در یکی از اتصالات الکتریکی متوقف شد و سرن در پی آن هزینه ای برابر 24 میلیون پوند را برای تعمیرات اختلالات به وجود آمده صرف کرد.


 5. #5
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

  پروتونها در بزرگترین آزمایشگاه جهان با یکدیگر برخورد کردند
  بزرگترین آزمایشگاه فیزیکی جهان سرانجام توانست اصلی ترین وظیفه خود یعنی برخورد دو ذره پروتون با یکدیگر را عملی ساخته و موجی از هیجان و امید را در دل فیزیکدانانی که بی صبرانه در انتظار چنین لحظه ای بودند به وجود آورد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، مهندسان ناظر برخورد دهنده بزرگ هادرون سرانجام توانستند برای اولین بار شاهد برخورد دو پروتون در این برخورد دهنده عظیم باشند. این دو پروتون در عمق 100 متری زیر مرز فرانسه و سوئیس توسط هزار و 200 مغناطیس ابررسانا در جهت مخالف یکدیگر هدایت شده و با یکدیگر برخورد کردند.

  این رویداد از نظر دانشمندانی که در این آزمایشگاه بزرگ مشغول به کارند دستاوردی بزرگ به شمار می رود. این برخورد کم انرژی که با هدف آشکار ساختن رازهای کیهانی صورت گرفته است، پس از تابش دو پرتو به صورت همزمان و در دو جهت مخالف در تونل 27 کیلومتری برخورد دهنده هادرون رخ داد.

  برخورد دهنده بزرگ هادرون که توسط سازمان مطالعات اتمی اروپا، سرن راه اندازی شده است بزرگترین ماشین آزمایشگاهی جهان به شمار می رود و می تواند شرایطی مشابه آنچه چند میلی ثانیه پس از انفجار بزرگ در جهان رخ داد را شبیه سازی کند. دانشمندان در این آزمایشگاه به جستجوی نشانه هایی از بوزون هیگز، ذره ای ساب اتمیک که در درک درست از فیزیک بسیار حیاتی به شمار می رود، خواهند بود.

  دانشمندان پیش از این از عملکرد مطلوب دستگاه و سرعت عمل آن پس از فعال سازی مجدد ابراز خرسندی کرده بودند. رالف هیور مدیر کل سرن از سرعت بالا در دستیابی به برخورد دو ذره ابراز خوشحالی کرده و از آن به عنوان دستاوردی بزرگ و ارزشمند یاد می کند. به گفته وی با این حال باید به آینده نیز چشم دوخت زیرا تا آغاز برنامه فیزیکی اصلی برخورد دهنده بزرگ هادرون راه طولانی در پیش است.

  جیزم گیلیز مدیر ارتباطات سرن اعلام کرد اولین برخورد پروتونها درست زمانی صورت گرفت که کنفرانس خبری به منظور بررسی عملکرد ماشین پس از فعال سازی در حال برگزاری بود. ردیاب اطلس هادرون اولین ردیابی بود که حضور پروتونهای کاندیدای برخورد را به ثبت رساند و پس از آن دو ردیاب آلیس و LHCb با فاصله چند 10 دقیقه موفق به مشاهده این پروتونها شدند. سپس اپراتورها پرتوهای پروتون را به منظور ایجاد برخورد با یکدیگر انطباق داده و سرانجام دو پروتون با یکدیگر برخورد کردند.

  بر اساس گزارش بی بی سی، مهندسان سرن برخورد دهنده بزرگ هادرون را عصر روز جمعه پس از 14 ماه خاموشی به دلیل انجام تعمیرات برای دومین بار فعال سازی کردند. این آزمایشگاه عظیم 14 ماه پیش به دلیل بروز اختلال در یکی از اتصالات الکتریکی از کار افتاد.

 6. #6
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)


  تلاش برخورد دهنده بزرگ هادرون برای کشف ذرات تشکیل دهنده ماده  نتیجه اولیه برخورد کم انرژی پروتونی که در برخورد دهنده بزرگ هادرون رخ داده است قدمی رو به جلو در مسیر یافتن بوزون هیگز بوده و دانشمندان پس از آن موفق به یافتن مقادیر کوچکی ماده و ضد ماده شده اند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، برخورد دهنده بزرگ هادرون با سرعت در حال جبران زمان از دست داده است زیرا اولین نتیجه علمی، دو هفته قبل از برنامه زمان بندی شده و پس از برخورد کم انرژی دو ذره پروتون در تونل 27 کیلومتری آن اعلام شد.

  طی اولین برخورد دو پروتون در برخورد دهنده بزرگ هادرون ردیاب آلیس توانست نتایج علمی برخورد پروتون با پروتون را به ثبت برساند. پروتونها ذرات ساب اتمیک با بار مثبت در اتمها هستند و برخورد دهنده هایی مانند LHC به این منظور طراحی شده اند تا این ذرات را با یکدیگر برخورد داده و آنها را به اجزای ابتدایی و سازنده تجزیه کنند تا دانشمندان بتوانند نشانه هایی از ابتدایی ترین عوامل حیات را به دست آورند.

  در اولین نتایج به دست آمده از آزمایش برخورد دهنده هادرون مقادیر کمی از ماده و ضد ماده چنانچه در تئوری ها پیش بینی شده بود کشف شده است. برخورد دو پروتون در پایین ترین سطح انرژی، 450 میلیارد الکترون ولت، صورت گرفته است.

  به گفته فیزیکدانان نتایج به دست آمده از این برخورد کم انرژی نشان می دهد می توان به ردیابهای این برخورد دهنده اعتماد کرد و زمانی که برخورد با انرژی بالاتری شکل بگیرد، آزمایشی که نتیجه آن غیرقابل پیش بینی خواهد بود، می توان تکیه بیشتری بر روی این ردیابهای قدرتمند داشت.

  به گفته دانشمندان با توجه به میزان فعالیت کنونی برخورد دهنده بزرگ هادرون، برخورد پر انرژی تر تا قبل از فوریه 2010 و یا شاید قبل از کریسمس رخ دهد. این برخورد دهنده توانایی شکل دادن به برخوردی با انرژی 14 تریلیون الکترون ولت را نیز دارد اما برخی از کشفیات غیر متعارف این دستگاه تنها در انرژی کم به دست خواهند آمد.

  برای مثال دانشمندان گمان می برند بوزون هیگز را تنها می توان در برخوردی با سطوح پایین انرژی به دست آورد. دیوید اوانز مدیر مسئول ردیاب آلیس پیشتر اعلام کرده بود در صورتی که تا ماه فوریه به حداکثر انرژی دست پیدا کنیم فرصت مناسب برای یافتن بوزون هیگز وجود خواهد داشت.

  بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، اما اکنون و با اطلاع از نتایج برخورد کم انرژی، وی و دیگر دانشمندان از این نتایج زودهنگام ابراز خرسندی کرده و از آن به عنوان پروازی یاد می کنند که با سلامت از زمین بلند شده، اما هنوز به اتمام نرسیده است.

 7. #7
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)  کشفیات برخورددهنده بزرگ هادرون در 2 سال آینده  خبرآنلاین - بزرگترین آزمایشگاه هستهای جهان پس از تعطیلات کریسمس 2010، این هفته فعالیت خود را با نصف انرژی بیشنه خود آغاز و تا 2 سال مستمر ادامه خواهد داد. دو سال آینده آبستن کشفیات شگفتانگیزی خواهد بود. یافتن ابعاد بیشتر در جهان و تعیین دقیق ویژگیهای ذرات بنیادی، از جمله این اکتشافات خواهد بود.


  فاطمه محمدینژاد: هفته آینده، مهندسان آزمایشگاه هستهای اروپا، سرن، بزرگترین شتابدهنده جهان را دوباره روشن خواهند کرد و برخورددهنده بزرگ هادرون را برای کار در انرژی 7 تراالکترونولت آماده خواهند کرد. این مقدار معادل 50درصد حداکثر توان ال.اچ.سی خواهد بود، اما سوال مهم این است که نتیجه چه خواهد بود؟

  به گزارش نیوساینتیست، گرگ لاندزبرگ، از دانشمندان آزمایش سی.ام.اس که مهمترین ابزار آشکارساز ال.اچ.سی است، در پاسخ به این پرسش گفت: «در چند ماه اول فعالیت، اندازهگیریهای دقیقی از مشخصات ذرات، بهویژه بوزونهای W و Z و کوارک بالا (Top) انجام خواهد شد. مدل استاندارد ذرات پیشبینی میکند که بوزونهای W و Z در انتقال نیروی الکتروضعیف نقش دارند و کوارک بالا، یکی از بنیادیترین ذرات عالم است.  همچنین ممکن است ذرات مرتبط با بعدهای بالاتر (بعدهایی غیر از 3 بعد فضا و 1 بعد زمان) یا ابرمتقارن در طول کار دستگاه کشف شوند، به شرطی که به اندازه کافی سبک باشند. با این حال وی اعلام کرد احتمالا این اتفاق تا اواخر سال 2010 / پاییز 1389 رخ نخواهد داد. ذرات هیگز نیز ممکن است در محدودهای سبکتر تولید شوند، اما احتمالا در زمینه علایم پسزمینه محو خواهند شد.

  پس از 2 سال کار با انرژی 7 تراالکترونولت، برخورددهنده تمام سال 2012 (زمستان 1390 تا پاییز 1391) خاموش خواهد بود تا مغناطیسهای ابررسانا بررسی شوند. مشکلات مرتبط با سیستم خنککننده یکی از این ابررسانا در سال 2008 / 1387 منجر به خاموششدن اضطراری دستگاه و 14 ماه تعمیر ال.اچ.سی و تعویض چند ده مغناطیس ابررسانان شد.  پس از پایان بازبینی و تعمیرات احتمالی در 2012، انرژی ال.اچ.سی در سال 2013 / 1392 به حداکثر مقدار، یعنی 14 تراالکترونولت افزایش خواهد یافت. اما این بار متصدیان ال.اچ.سی نسبت به سال 2008 هوشیارتر خواهند بود.

 8. #8
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)


  بزرگترین آزمایشگاه فیزیک جهان هفته آینده فعال می شود  سازمان سرن اعلام کرد برخورد دهنده بزرگ هادرون پس از سپری کردن تعطیلات زمستانی اش هفته آینده دوباره روشن خواهد شد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، این شتاب دهنده بزرگ ذره ای طی دوره کریسمس و اندک زمانی پس از ثبت بالاترین رکورد انرژی در برخورد پرتوهای پروتونی با دلایل تکنیکی غیر فعال شد. طی ماه های در پیش رو دانشمندان درصددند رکورد پیشین هادرون را باری دیگر شکسته و به انرژی در حدود هفت تریلیون الکترون ولت دست پیدا کنند.

  با این حال آغاز به فعالیت برخورد دهنده هادرون در سال 2010 بسیار کم انرژی خواهد بود و این انرژی به تدریج و طی هفته ها افزایش یافته و از 2.3 تریلیون الکترون ولت گذشته و رکورد 7 تریلیون الکترون ولت را به ثبت خواهد رساند.

  سخنگوی سرن خاموشی هادرون طی روزهای کریسمس را خاموش سازی تکنیکی خوانده و تاکید کرد این آزمایشگاه بزرگ اکنون برای فعال سازی مجدد آمادگی کامل دارد.

  بر اساس گزارش بی بی سی، سرن زمان احتمالی فعال سازی هادرون را پس از روز دوشنبه در هفته آینده اعلام کرده است با این حال زمان و تاریخ قطعی این رویداد هنوز قطعی نشده است.

 9. #9
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)

  آیا پیشرفتهترین آزمایشگاه بشری، زمین را به کام سیاهچاله میکشاند؟  خبرآنلاین - برخورددهنده بزرگ هادرون، ال.اچ.سی، این روزها درگیر مشکل تازهای است. مخالفان دست به دامن دادگاهها شدهاند تا به بهانه احتمال تولد یک سیاهچاله جهانخوار (!) در این شتابدهنده، با حکم قضایی جلوی فعالیت آن را بگیرند.

  مجید جویا: دادگاهها و محققان قضایی اروپا عاشق این هستند که اصول قانونی را به لاتین بیان کنند. یکی از مشهورترین آنها این است: fiat justitia ruat caelum. این عبارت تصریحی است بر قدرت قانون. معنای آن این است: «بگذار عدالت اجرا شود، حتی اگر آسمآنها به زمین بیایند».

  این فقط یک مبالغه بود. ولی، شاید در آینده نزدیک دادگاهها این ضربالمثل را به معنای واقعی کلمه به واقعیت بدل کنند. در بسیاری از کشورهای اروپایی، شاکیان از دادگاهها خواستهاند تا مانع از ادامه فعالیت برخورددهنده بزرگ هادرون، ال.اچ.سی در سرن شوند، آن هم با عجیبترین ادعای ممکن: اینکه این آزمایش ممکن است به ایجاد سیاهچالهای منجر شود که زمین را در خود میبلعد!

  به گزارش نیوساینتیست، تاکنون پروندههای قضایی متعددی علیه ال.اچ.سی تنظیم شدهاند که البته همه آنها رد شدهاند. ولی اگر یک ادعانامه درست در برگههای دادخواست تنظیم شود، شاید یک قاضی مجبور شود به زودی در برابر این پرسش قرار بگیرد که آیا مجبور خواهد بود برای نجات جهان، دستور ممنوعیت ادامه کار بزرگترین آزمایشگاه جهان را صادر کند یا خیر.

  ممنوعیت، یک حکم قضایی است که به موجب آن افراد مجبور خواهند شد از ادامه کار خود دست بکشند. چنین حکمهایی تقریبا هر روز صادر میشوند، برای مثال هنگامی که یک بنای با اهمیت تاریخی در معرض ویرانی قرار میگیرد. ولی ورود به دنیای فیزیک ذرات برای به تعطیلی کشاندن ال.اچ.سی، برای هر کسی در ردای قضاوت، یک گزاره ممنوعه خواهد بود.

  آزمون عدالت

  در اخذ این تصمیم که آیا این مسئله ممنوعیت است یا خیر، دادگاهها درگیر چیزی میشوند که وکلا از آن به «آزمون تعادل» یاد میکنند. ایده این است که دادگاه هزینه و فشاری را که در صورت صدور یا عدم صدور دستور ممنوعیت به هر یک از طرفین پرونده وارد میشود محاسبه میکند، و میزان احتمال و جدیت خطر احتمالی هر یک از دو گزینه را نیز در نظر میگیرد. این آزمون تا حد زیادی مجسمهای را که در دادگاهها در همه جای جهان وجود دارد به خاطر میآورد؛ بانوی عدالت که ترازویی را در دست دارد و وزن نسبی مدارک و شواهد خواهان و خوانده را با آن میسنجد.

  خوب! پس بگذارید آزمون تعادل را برای پرونده ال.اچ.سی انجام دهیم. هزینهای که سرن در صورت ممنوعیت با آن مواجه خواهد شد، وحشتناک است؛ بیکار شدن دههاهزار کارگر و بلا استفاده ماندن تجهیزاتی که میلیاردها یورو برای ساخت آنها هزینه شده است، و پایان بخشیدن به یک ماجرای بزرگ علمی. این هزینه بسیار سنگینی است. ولی در کفه دیگر ترازو، سیاهچالهای قرار دارد که قرار است کل زمین را ببلعد. این نه تنها از کفه دیگر سنگینتر است، که همه آن را نیز میبلعد.

  باقی کار این خواهد بود که تشخیص دهیم آیا این مخاطرات واقعا جدی است یا نه. برای این امر، دادگاه باید نگاهی دقیق به این چالش علمی بیاندازد. با این حال، این مبحث حتی برای فیزیکدانان هم مبحث پیچیدهای خواهد بود. یک قاضی با چند روز وقت برای تصمیمگیری، تقریبا هیچ شانسی برای آموختن دانش کافی برای تصمیمگیری در مورد این که حق با کدام طرف است نخواهد داشت.

  وقتی پای مباحث پیچیده علمی در میان باشد، دادگاهها معمولا به شهود متخصص رو میآورند. ولی در این مورد خاص استفاده از این کارشناسها یک مشکل دارد: همه از آنها به یک طرف دعوا تمایل دارند. سرن نیمی از فیزیکدانان ذرات جهان را در استخدام خود دارد؛ و نیم دیگر هم دوستان این فیزیکدانان هستند. تمام آنها با نگرانی در انتظار این هستند که دادههای ال.اچ.سی سبب پیشرفتی در حوزه پژوهشی آنها شود. ال.اچ.سی تنها یکی از آزمایشهای فیزیک ذرات نیست، این تمام آزمایش فیزیک ذرات است. در این صورت دادگاه چه کاری میتواند انجام دهد؟

  دادگاه میتواند با در نظر گرفتن مفهوم انسانی در اطراف این بحث علمی، حکم قانون را عادلانه و اساسی تعیین کند. درست است که دادگاه نمیتواند وارد مباحث فیزیکی شود، ولی در مورد فاکتورهای انسانی اینگونه نیست.

  آیا اطمینان کافی وجود دارد؟

  یک سوال که دادگاه میتواند بپرسد، این است که چقدر احتمال دارد زیرساختهای نظری یک کار علمی ناقص باشند. آنهایی که به دنبال ممنوعیت هستند، میتوانند برای مثال از دادگاه بخواهند تا تغییرات استدلالها را در مورد این که چرا ال.اچ.سی ایمن است، در نظر بگیرد.

  در سال 1999 / 1378، فیزیکدانها میگفتند که هیچ شتابدهندهای در آینده قابل پیشبینی توانایی ایجاد یک سیاهچاله را نخواهد داشت. ولی کارهای نظری منتشر شده در سال 2001 / 1380 نشان داد که اگر بعدهای اضافی پنهانی در فضا زمان وجود داشته باشد، ال.اچ.سی شاید بتواند یک سیاهچاله را تولید کند. پس از آن، استدلالها در مورد ایمنی تغییر کرد. در سال 2003 / 1382، گفته شد که هر سیاهچالهای که ایجاد شود، بلافاصله ناپدید خواهد شد. ولی هنگامیکه کارهای نظری پس از آن خلاف این ادعا را ثابت کرد، دوباره استدلالها تغییر کرد. در سال 2008 / 1387، سرن گزارشی را منتشر کرد که در نهایت، یک بحث ایمنی مبتنی بر استدلالهای اخترفیزیکی و مشاهدات 8 ستاره کوتوله سفید را مطرح میکرد. این تغییر جهتهای متوالی در بحث ایمنی، شاید دادگاه را به این نتیجه برساند که اطمینانبخشیهای کنونی، چندان هم قابل اعتماد نیستند.

  علاوه بر این، دادگاه میتواند نگاهی به مفاهیم روانشناسی و جامعهشناسی بیاندازد که در آنها، کارهای مناقشهآمیز علمی انجام شده بود. جامعهشناسان تعدادی از پدیدهها را شناسایی کردهاند که میتوانند تلاشها برای رسیدن به یک ارزیابی علمی ریسکپذیر را به انحراف بکشانند. برای مثال، اختلالشناختی تمایل افراد به جستجوی دادههایی که با عقاید آنها سازگار است و اجتناب از دادههای ناسازگار با عقاید را توضیح میدهد. «فکر گروهی»، فرایندی را شرح میدهد که در آن افراد هوشمندی که به صورت گروهی کار میکنند، میتوانند به چشمانداز فاقد نگرانی برسند که با واقعیات تصدیق نشده است. و پدیده تمایل به تصدیق (تمایل به ف_*ل_ن*__ر کردن دادهها برای تایید فرضیه کنونی) توسط هیئت تحقیق حادثه شاتل کلمبیا به عنوان توضیحی برای اینکه چرا مدیران برنامه نویسی شاتل نشانههای مشکل را نادیده گرفتند، مطرح شد.

  دادگاهی که مجبور باشد در مورد ممنوعیت و یا عدم ممنوعیت ادامه کار ال.اچ.سی تصمیم بگیرد، میتواند به این فکر کند که کدام یک از این تاثیرات اجتماعی ممکن است این نتیجه گیری را که ال.اچ.سی ایمن است زیر سوال ببرند.

  این خطوط تحقیق شاید از دید فیزیکدانان ناعادلانه به نظر برسند. خیلیها ممکن است استدلال کنند که کار علمی باید تنها بر اساس ارزشهای علمی ارزیابی شود. این اعتراض در یک بحث علمی پذیرفته است، ولی این سوال که آیا ال.اچ.سی ایمن است یا خیر؛ اصلا علمی نیست؛ این یک سوال در دنیای واقعی با بیشترین ریسک ممکن است. ارزیابی علم از منظر دنیای واقعی و درک این که کار علمی یک سرمایهگذاری انسانی جایزالخطا است، نه تنها عادلانه است؛ بلکه وقتی کار به دادگاه میکشد، ضروری هم هست.

 10. #10
  کاربرسایت صدف.گ آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۹
  نوشته ها
  400
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: اخبار LHC (شتاب دهنده ذرات)


  تعمیر دوباره بزرگترین برخورد دهنده جهان سال آینده آغاز می شود
  یکی از مدیران ارشد پروژه برخورد دهنده بزرگ هادرون اعلام کرد در ساخت این آزمایشگاه عظیم اشتباهاتی صورت گرفته است که برای برطرف ساختن این نقصها، LHC در پایان سال 2011 به مدت یک سال خاموش خواهد شد.


  به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته "میرز" این اشتباهات و نقصها می توانند دستیابی هادرون را به حداکثر توانایی و انرژی در دو سال آینده به تاخیر بیاندازد برخورد دهنده بزرگ هادرون در ماه جاری با دستیابی به انرژی برابر 7 تریلیون الکترون ولت، رکوردی جدید از سطح انرژی را به ثبت خواهد رساند.

  اما هادرون باید در انتهای سال 2011 به مدت یکسال خاموش شود تا تونل 27 کیلومتری آن برای عبور پروتونها با دو برابر انرژی قبلی ایمن شود برخورد دهنده بزرگ هادرون به تازگی و پس از 14 ماه خاموشی در پی اختلالی که در سپتامبر 2008 رخ داد، دوباره فعال شده است.

  میرز می گوید: "نقصهای موجود در ساختار برخورد دهنده بزرگ مواردی هستند که در صورت استفاده از منابع و نیروهای انسانی بیشتر امکان جلوگیری از آنها وجود داشته است اما نمی توان این نقصها را خطا در طراحی خواند زیرا واژه استاندارد در مورد برخورد دهنده هادرون واژه ای مختص به خود برخورد دهنده است و در واقع ما در حال توسعه دادن تکنولوژی های مورد نیاز در راستای محدودیتهای برخورد دهنده هستیم و تمامی فناوری های آن منحصر به خود LHC است به بیانی دیگر تنها یک نمونه و تنها یکبار از دستگاهی مانند برخورد دهنده بزرگ هادرون ساخته خواهد شد."

  به گفته وی مشکلات جدید این برخورد دهنده در فناوری های پیچیده آن نیست بلکه به صفحات مسی که اتصالات ابررسانای تونل را احاطه کرده اند، ارتباط دارد این صفحات مکانیزم برطرف کننده اختلال هستند و به این منظور طراحی شده اند تا در صورت گرم شدن یکی از آهن رباهای تونل، جریان الکتریسیته را از میان خود عبور دهند، رویدادی که "فرونشانی" خوانده می شود.

  با وجود اینکه مهندسان سرن پس از هزینه 24 میلیون پوند و بیش از یک سال زمان اکنون از ایمنی هادرون اظهار اطمینان می کنند، اما درباره بروز نقصی جدید بسیار نگرانند و از این رو قصد دارند قبل از دستیابی به انرژی 14 تریلیون الکترون ولت، به بازبینی و تعمیرات مجدد آزمایشگاه بپردازند.

  بر اساس گزارش بی بی سی، برخورد دهنده بزرگ هادرون به منظور برخورد دادن دو ذره پروتون با سرعتی نزدیک به سرعت نور طراحی شده است تا دانشمندان بتوانند از نتیجه این برخورد به دیدگاهی جدید از جهان هستی و نحوه شکل گیری آن در بیلیونها سال پیش دست پیدا کنند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •